Jump to content



2 PCs σε μια οθονη,πως γινεται?


Guest Insane

Recommended Posts

Καταρχας δεν ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια για να ανοιξω το thread αλλα δεν μου κολουσε πουθενα καλητερα.Λοιπον,αυτο που θελω να κανω ξερω πως γινεται απλα δεν ξερω ακριβως τον τροπο και εδω θελω τα φωτα σας.Εχω εναν Η/Υ και προσφατα απεκτησα εναν ακομα(πολυ παλιος,απο ενα φιλαρακι).Θελω να κανω τον καινουριο(παλιο) κατεβαστηρι και αυτον που εχω για ολα τα αλλα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ουτε τα χρηματα αλλα ουτε και το χωρο για να αγορασω αλλη μια οθονη,ποντικι και πληκρολογιο.Θελω με αυτα που εχω να ελεγχω και τους 2.Εχω ψαξει για Kvm switch αλλα οσα εχω βρει ειναι για PS/2 πληκρολογια και ποντικια και το δικο μου πληκρολογιο ειναι αναγκαστηκα σε usb(ειναι φωτιζομενο και αρα πρεπει απο καπου να παιρνει ρευμα).Ξερεται αν υπαρχει καποιο kvm που αντι για ps/2 να εχει usb η καποιο αλλο τροπο για να κανω αυτο που θελω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το switch βγαζει 2 εξοδους για ps/2 ποντικι και πληκρολογιο(ετσι φαινεται τουλαχιστον στη φωτογραφια).Εγω θελω να βγαζει τουλαχιστον μια εξοδο usb για να συνδεσωτο πληκρολογιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι υπαρχουν ανταπτορες usb->ps/2.Νομιζω ομως οτι επειδη δεν δινουν αρκετο ρευμα,αν το κανω αυτο δεν θα αναβει ο φωτισμος του πληκρολογιου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ αυτο το switch πατοντας ctr , ctr ,1 η 2 αλλαζει απο το ενα pc στο αλλο..

Στα υποψην εαν εχεις ποντικι με κουμπια "back- foward" δεν θα δουλευει..

Παντως με αυτο θα κανεις δουλεια!

Aλλα φυσικα θες κατι σε usb!!!??????

:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε insane μπορείς να κάνεις έλεχγο του άλλου pc μέσω του LAN.

Λογικά θα τα έχεις σε δύκτυο ή θα τα βάλεις, για να μεταφέρεις τα αρχεία. Βέβαια η ποιότητα δε θα είναι σαν να εχεις κανονική οθόνη αλλά το να βάλεις 10 αρχεία στο torrent ή στο emule δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πρεπει ομως να εχω εναν μονιμα ανοιχτο για να μπορω να ελεγχω και τον αλλο αν τους συνδεσω μεσω lan?Εγω θελω να εχω μονιμα ανοικτο το κατεβαστηρι και να ανοιγω τον αλλο για κανενα παιχνιδι και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Insane

δεν θα πρεπει ομως να εχω εναν μονιμα ανοιχτο για να μπορω να ελεγχω και τον αλλο αν τους συνδεσω μεσω lan?Εγω θελω να εχω μονιμα ανοικτο το κατεβαστηρι και να ανοιγω τον αλλο για κανενα παιχνιδι και αλλα.

Ναι... έτσι όπως το θέτεις. Απλά τα κατεβαστήρια σύνηθως τα βάζουμε πίσω από πολυθρόνες, μέσα στη ντουλάπα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα πως θα μπορω να βλεπω τι γινεται στο κατεβαστηρι αν εχω κλειστω τον αλλο.Θα πρεπει αναγκαστικα να τον ανοιγω.Βεβαια με μια δοκιμη θα καταλαβω αν με βολευει να τους συνδεσω ετσι.Με τι προγραματα μπορει να γινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ 2 Pc έχω το ένα κατεβαστήρι και το άλλο για όλα τα άλλα. τι emule-pc το ελέγχο μέσο του προγράμματος netop αφου φυσικά είναι σε δίκτο και όλα είναι πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει και εγώ ένα της Equip 130S14 gia 4pc Είχα πολύ είδωλο στην οθόνη και αναγκάστηκα να το καταργήσω !!!! Προτίμησε λοιπόν του φίλου που λέει ότι δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro

ΜΕ αυτο το switch πατοντας ctr , ctr ,1 η 2 αλλαζει απο το ενα pc στο αλλο..

Στα υποψην εαν εχεις ποντικι με κουμπια "back- foward" δεν θα δουλευει..

Παντως με αυτο θα κανεις δουλεια!

Aλλα φυσικα θες κατι σε usb!!!??????

:p

Εμένα πάντως μου έλυσε τα χέρια..

Τα δικά μου back/forward δουλευουν κανονικότατα... MS Intellimouse Explorer 2.0

Έψαξα και βρήκα ένα αντάπτορα USB -> PS/2 και είναι όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε το tightvnc, με αυτό δουλεύω κ μέσω λαν κ μέσω νετ για απομακρυσμένη διαχείριση.

επίσης έχω τφτ κ έχω στο dvi το κεντρικό pc κ στο αναλογικό το κατεβαστήρι, οπότε το δουλεύω κ απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτο ειναι που ζητας αλλα ακριβο.Αν το πληκ/γιο σου ειναι ps2 compatible παρ3ε ενα ανταπτορακι και παρε ενα switch πιο φτηνο ειδαλως μονο με τετοιο θα κανεις δουλεια.Επειδη πρεπει κι εγω να παρω ενα τετοιο μηπως εχει δει κανεις πουθενα παρομοιο φτηνοτερο?Καλα την ειχα βολεψει με αυτο που εχω αλλα με το νεο k/b πρεπει να αλλαξω σε usb.
Link to comment
Share on other sites

Με ενα τετοιο πληκτρολογιο και ενα τετοιο ποντικι δηλαδη δεν μπορεις να κανεις την δουλεια σου? Για δευτερη οθονη φυσικα δεν το συζηταω....Τι οθονη εχεις? Δεν εχει δευτερη εισοδο? Ακομα και οι 17αρες CRT ειχαν 2 εισοδους για VGA....

Συνολο μεχρι τωρα 14 χωρις να αγοραζεις switchers και ιστοριες των 40+..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.