Jump to content



Θέλω να κάνω το κατεβαστήρι ΑΘΟΡΥΒΟ ...


kreach

Recommended Posts

Πιθανόν. Sorry αλλά έχουμε χάσει την ball.jpg με σένα...

κράτα αυτό από το παραπάνω post

"Πλέον το θέμα είναι αν η υποδοχή στην μητρική που είναι σημειωμένη σαν chassis fan επιτρέπει ρυθμιση στροφών. Αν ναι βρίσκουμε το πρόγραμμα της μητρικής ή π.χ. το Speedfan και δοκιμάζουμε. Αν μέσο BIOS τότε RTFM about BIOS. Αν όχι τότε αγοράζουμε fan controller και συνδέουμε εκεί την zalman."

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή? Δεν έχω ψάξει να δω αν κάποια fan controllers ελέγχουν αυτόματα τις στροφές, αλλά συνήθως οι μητρικές επιτρέπουν αυτόματη μεταβολλή των στροφών μόνο σε 1-2 θέσεις από τις 3-4 που έχουν. Από εκεί και πέρα άντε να επιτρέπει και η κάρτα γραφικών. Σε αυτή την περίπτωση, που η σύνδεση θα γίνει πάνω στην κάρτα γραφικών, σου έχουν ήδη περιγράψει τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχεις διαβασει/καταλαβει και πολλα απ οσα εχω γραψει.

Επανειλημμενα σημειωσα οτι η συνδεση ΔΕΝ γινεται πανω στην καρτα.

Αν τα fan controlls δεν ρυθμιζουν αυτομετα τις στροφες τοτε ειναι περιττα, εξαλλου εγω εχω μονο 2 ανεμιστηρες, τους απαραιτητους: εναν του cpu που ρυθμιζεται αυτοματα χαρη στο q-fan και ενα της καρτας γραφικων που ρυθμιζεται χειροκινητα με διακοπτη.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Χθες, στις 09:10]

Πιθανόν. Sorry αλλά έχουμε χάσει την ball.jpg με σένα...

κράτα αυτό από το παραπάνω post

"Πλέον το θέμα είναι αν η υποδοχή στην μητρική που είναι σημειωμένη σαν chassis fan επιτρέπει ρυθμιση στροφών. Αν ναι βρίσκουμε το πρόγραμμα της μητρικής ή π.χ. το Speedfan και δοκιμάζουμε. Αν μέσο BIOS τότε RTFM about BIOS. Αν όχι τότε αγοράζουμε fan controller και συνδέουμε εκεί την zalman."

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=329293#post329293

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=327472#post327472

Link to comment
Share on other sites

Τι flame war ειναι αυτο εδω μεσα :D

Απο τα controller στα υπονοουμενα περι ασχετοσυνης υστερα για ζωγραφιες και απο κει για μπαλες ball.jpg

ε ρε πλακες

Τωρα προσεξα τα link του Marioalice:

Ετσι σε θελω Σταλόνε να ριχνεις τις μπαζουκιες σου και σε αλλα θεματα, ξεσπαστε τα νευρα σας...παρτους ολους παραμαζωμα :laughing:

sum_rambo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

Δυστυχως δεν εχεις διαβασει/καταλαβει και πολλα απ οσα εχω γραψει.

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου γράφουν.

Είναι αδύνατον να σου δώσει ο άλλος με γραπτό λόγο και περιληπτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Στα forums έχει ως εξής. Λέμε το πρόβλημά/απορία και από αυτά που γράφουνε οι άλλοι είτε τους καθοδηγούμε να μας δώσουν μια ποιο λεπτομερή ανάλυση είτε προσπαθούμε να βγάλουμε την ουσία και με δικές μας πρωτοβουλίες και σκέψεις να κάνουμε τις ανάλογες κινήσεις που θα μας οδηγήσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Με σχόλια που αφήνουν υπονοούμενα ότι ό άλλος είναι άσχετος και αδυνατεί να καταλάβει δεν κάνουμε τίποτα άλλο από το να ταλαιπωρούμε και να αποθαρύνουμε αυτούς που, λόγο χαζομάρας ίσως ή απλά καλής διάθεσης, επιμένουν να απαντάνε στο θέμα.

Μην περιμένεις σε ένα forum να λάβεις αναλυτικό manual 35 σελίδων με φωτογραφίες και video. Το forum ΔΕΝ είναι το support κάποιας εταιρίας (ευτυχώς!).

Αν θέλεις δώσε αναλυτικές πληροφορίες για την μητρική και την κάρτα γραφικών.

Από εκεί και πέρα αν η μόνη λύση είναι σύνδεση πάνω στην μητρική τότε θα σου ξαναγράψω το ίδιο μπας και το καταλάβεις ( μην το λάβεις ώς επιθετικό σχόλιο το τελευταίο )

"Πλέον το θέμα είναι αν η υποδοχή στην μητρική που είναι σημειωμένη σαν chassis fan επιτρέπει ρυθμιση στροφών. Αν ναι βρίσκουμε το πρόγραμμα της μητρικής ή π.χ. το Speedfan και δοκιμάζουμε. Αν μέσο BIOS τότε RTFM about BIOS."

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο σοβαρά ποστ που διάβασα εδώ μέσα είναι το #55 του Nos-Dio.

Πράγματι το τροφοδοτικό που προτείνει είναι αθόρυβο όπως και η ΧΡ-120 (αν και τσιμπάει λίγο στην τιμή) καθώς τα έχω δοκιμάσει και τα δύο.

Για την ΧΡ να σου πω ότι αν βρεις ένα καλό ανεμιστηράκι με ρύθμιση στροφών θα είναι ότι καλύτερο, έτσι έχω εγώ στον FX.

Καλό είναι αν η κάρτα γραφικών δεν έχει παθητική ψύξη να έβαζες κάποιο arctic cooling καθότι είναι αρκετά δυνατά και στην ψύξη και σχεδόν (αν όχι παντελώς όπως το δικό μου NV Silencer) αθόρυβα.

Για σκληρό δίσκο αθόρυβο προτίμησε κάποιον WD, οι Seagate που δοκίμασα ενώ σε idle είναι αθόρυβοι τελείως, σε seek-read-write το ψιλοσκίζουν. Oι WD είναι γενικώς αθόρυβοι αλλά έχουν την τάση να παράγουν μεγαλύτερους κραδασμούς από τα συνηθισμένα.

Για τα υπόλοιπα δεν αναφέρω τίποτα, πιστεύω δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.