Jump to content



Θέλω να κάνω το κατεβαστήρι ΑΘΟΡΥΒΟ ...


kreach

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από rambo

Ε καλα, κι εγω θα μπορουσα να βαλω 5 ανεμιστηρες για να εχω υπο το μηδεν,δεν ειναι αυτο το ζητημα. Ελεγα εαν κανεις ο ιδιος αυτα που προτεινεις ή απλως μιλας θεωρητικα, δυστυχως διαπιστωνω το δευτερο.

Δλδ αν σου έλεγα την δική μου αντιστοιχία θερμοκρασίας/στροφών θα μιλούσα πρακτικά(το ότι έχουμε διαφορετικές κάρτες, διαφορετική ψύξη, διαφορετική θερμοκρασία δωματίου δεν σου λέει κάτι) ενώ τώρα μιλάω θεωρητικά?

[

Αρχική απάντηση από rambo]

Παρολαυτα θα ηθελα να ξερω ποσο εχεις. Και πως τη μετρας?

Εγω αυτη τη στιγμη με την 6600gt μου, πρωι πρωι και με τη ψυχρα, με το pc να

κατεβαζει μονο, και τον zalman στις 1500rpm(silent mode) εχω 46-47οC.

Από το riva tuner, μετράει και κάνει log την θερμοκρασία.

Αρχική απάντηση από rambo

Τι να το κανεις?!! Ελπιζω να γνωριζεις τι ειναι. Ειναι μια τεχνολογια που εχουν σημερα καποιοι επεξστες και καποιες mainboards. Επιτρεπει στον ανεμιστηρα του cpu να αυξομοιωνει αυτοματα τις στροφες αναλογως των αναγκων. Ετσι κερδιζεις σε θορυβο και ενεργεια.Το ζητημα μου ειναι οτι φαινεται να μην δουλευει στο chassis fan οπου συνδεω τον ανεμιστηρα της vga, οπως λεω και σε καποιο αλλο thread εδω γυρω.

Kαι γιατι σε μενα ειδικα μπορει να υπαρξει προβλημα? στο πηγαδι κατουρησα εγω? Ή μηπως εννοεις και σε αλλους εκτος απο μενα.

Παντως εφοσον υπαρχει και ενα μικρο εστω ρισκο, τοτε δεν το συζητω καθολου.

Τι να το κάνω από την στιγμή που για την κάρτα έχω το riva. Για τους άλλους ανεμιστήρες αναλαμβάνει το bios της μητρικής.

Αρχική απάντηση από rambo

Δεν μου απαντησες στο πιο σημαντικο. Οι στροφες μεσω RIVA θα ειναι σταθερες ή κυμαινομενες? Αν συμβαινει το πρωτο τοτε το προγραμμα αυτο ειναι περιττο.

Τα είπα και παραπάνω: στο screenshot βλέπεις 2 επιλογές, auto και manual, προφανώς στο manual οι στροφές παραμένουν εκεί που τις ορίσεις, στο auto αυξομειώνονται δυναμικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε rambo μην ανατινάζεις τα πάντα με τον bazooka σου.

Μου κάνει εντύπωση που είσαι προσβλητικός την ίδια στιγμή που λες ότι είσαι ήρεμος. Αν δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα και αν επιμένεις να στα εξηγήσει ο άλλος με τον δικό σου τρόπο, ε τότε δεν σου φταίει ο άλλος. Αντί να περιμένεις να σου απαντήσει ό άλλος όπως σε βολεύει απλά κατανόησε αυτά που σου λέει.

Ερώτηση. Συνδέεις τον ανεμιστήρα της VGA στο chassis fan της μητρικής και περιμένεις να τον ελέγξεις μέσο software της VGA?

Συνήθως οι μητρικές και όχι οι επεξεργαστές - δεν είναι... τεχνολογία που έχουν κάποιοι επεξεργαστές - επιτρέπουν αυξομείωση στροφών μόνο στην υποδοχή που είναι σημειωμένη σαν cpu fan.

Link to comment
Share on other sites

RootX, το θεμα περιπλεχτηκε. Προηγουμενως αφησες να εννοηθει οτι δεν χρησιμοποιεις το riva, τωρα λες οτι το χρησιμοποιεις, στις δε ερωτησεις μου σχετικα δεν απαντησες. Καποιος ειπε οτι ειναι για overclocking. Μου αρεσει που λες "προφανως...κλπ" βρε αδελφε ξερεις ή οχι? Τελοσπαντων ευχαριστω για τον χρονο σου.

yanni, oυτε ανατιναζω ουτε προσβλητικος ειμαι. Εκτοξευεις ανυποστατους χαραχτηρισμους, γιατι δεν απευθυνεσαι στον τυπα που οντως με προσβαλε χωρις λογο? Λες οτι δε καταλαβαινω, μηπως αυτο συμβαινει σε σενα? εσυ εισαι προσβλητικος, εγω μιλαω με στοιχεια και δεν εχω διαθεση για φλυαριες και καυγαδες. Πρωτου κατανοησω εγω τον αλλον, πρεπει πρωτα να κατανοησει αυτος τι του λεω. Κι εσυ εισαι απ αυτους που επισης δεν εχουν καταλαβει. Διαβασε το ποστ μου περι power και chassis fan εδω γυρω, και οτι απορια εχεις εδω ειμαι εγω. Προς το παρον να σου πω οτι οχι, δεν προσπαθω να ελεγξω αυτο που εγραψες στην β'παραγραφο σου.

Περα απ τα..."συνηθως" υπαρχουν και τα στανταρ δεδομενα και μονο με αυτα εγω δουλευω. Και ναι, ειναι χαραχτηριστικο ΚΑΙ των επεξστων πχ. ο δικος μου athlon 64 3200+, τετοιον δεν εχεις κι εσυ? Διαβασε το manual προτου γραψεις ανακριβειες.

Link to comment
Share on other sites

Το q-fan όπως και όλες οι παρόμοιες τεχνολογίες είναι χαρακτηριστικό της μητρικής , το μόνο που απαιτείται από τον επεξεργαστή είναι κάποια μέτρηση της θερμοκρασίας του.

Ακόμα και για athlonxp βγήκαν μητρικές που πρόσφεραν αντίστοιχη λειτουργικότητα.

Δεν νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο στην κατανόηση : τα κυκλώματα τροφοδοσίας των ανεμιστήρων είναι πάνω στην μητρική και ελέγχονται από την μητρική.

Κοιτώντας και το άλλο post σου (chassis ή power fan?) εγώ βλέπω πρόβλημα.

Πως να ρυθμίσει η μητρική τις στροφές του ανεμιστήρα της vga?

Κατά 99.99% η μητρική δεν κάνει δειγματοληψία στις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών , οπότε με βάση τι να ρυθμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

Και ναι, ειναι χαραχτηριστικο ΚΑΙ των επεξστων πχ. ο δικος μου athlon 64 3200+, τετοιον δεν εχεις κι εσυ? Διαβασε το manual προτου γραψεις ανακριβειες.

Όταν μάθεις τι εστί C&Q τότε τα λέμε....

Τέλος πάντων. Καλές γιορτές. Δεν είναι μέρες για παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

συγγνώμη δεν άντεξα...

.

Totally agree...

Και rambo σταμάτα τους χαρακτηρισμούς, ποιος το κατέχει και ποιος όχι φαινετε, και όλοι εδώ μέσα το ξέρουμε...

RootX, στοπ ποπιν δεμ πιλζ... :p

Χαρα στο κουραγιο σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

RootX, το θεμα περιπλεχτηκε. Προηγουμενως αφησες να εννοηθει οτι δεν χρησιμοποιεις το riva, τωρα λες οτι το χρησιμοποιεις, στις δε ερωτησεις μου σχετικα δεν απαντησες. Καποιος ειπε οτι ειναι για overclocking. Μου αρεσει που λες "προφανως...κλπ" βρε αδελφε ξερεις ή οχι? Τελοσπαντων ευχαριστω για τον χρονο σου.

Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα... Στις ερωτήσεις σου απάντησα, το ότι δεν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς και να δεις και στην πράξη τι έχει να προσφέρει το rivatuner είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

apokalypse & yanni, μπορει να ειναι χαρακτηριστικο της μητρικης, αν ομως ο επεξστης δεν υποστηριζει αυτη τη λειτουργια, τοτε καταλαβαινεις...Ας μη κολλαμε σε τετοιες λεπτομερειες, εγω απλως επανελαβα οτι γραφει το manual μου. Ειχα και xp με αυτη τη λειτουργια.

Δεν νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο στην κατανόηση : τα κυκλώματα τροφοδοσίας των ανεμιστήρων είναι πάνω στην μητρική και ελέγχονται από την μητρική.
μιλαω μονο για ανεμιστηρα της καρτας γραφ.
Πως να ρυθμίσει η μητρική τις στροφές του ανεμιστήρα της vga?

Κατά 99.99% η μητρική δεν κάνει δειγματοληψία στις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών , οπότε με βάση τι να ρυθμίσει?

εισαι σιγουρος οτι καταλαβες το σχετικο thread? Με βαση την λειτουργια q_fan που μπορει να γινει enable στο chassis_fan(στον οποιον συνδεω το βυσμα του zalman.Aν επιμενεις οτι δε γινεται και οτι [Β]το chassis_fan ειναι μονο για ανεμιστηρακι του case[/Β], τοτε γιατι να μην σε πιστεψω?

Ζapotec, ποιους χαραχτηρισμους? Γιατι κι εσυ επιτεθεσαι μονο σε μενα, γιατι αυτη η μονομερεια? Τα ατομα που εκαναν προσβλητικους χαρακτηρισμους για μενα, γιατί κανεις πως δε τα βλεπεις?

Vouda, μηπως ειπες κατι για μενα? Στειλε pm αν ειναι και ειμαι στη διαθεση σου!

RootX, ποια"γρηγορα ευκολα συμπερασματα"βγαζω? Οταν μου λες "προφανως" κι εγω ζηταω σιγουρη λυση, τι να το κανω?

Γιατι να δοκιμασω το riva απ τη στιγμη που ειπωθηκε οτι ειναι overclocking(και δεν το διεψευσες) και εφοσον κανω καλα τη δουλεια μου και με το διακοπτη που εχω τωρα?

Εξαλλου, με το τσιγκελι σου εβγαλα εαν εξασφαλιζει σταθερες ή κυμαινομενες στροφες, απεφυγες δε να μου πεις τις δικες σου.

Link to comment
Share on other sites

Το προφανώς ήταν συμπέρασμα που προκύπτει από τις ονομασίες και τις περιγραφές της κάθε επιλογής. Στο είπα 2 φορές, αλλά εξακολουθείς να μην το καταλαβαίνεις, δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Στο auto οι στροφές μεταβάλονται, ανάλογα με το τι ρυθμίσεις/παραμέτρους έχει δώσει ο κατασκευαστής στο bios της κάρτας.

Γιατί να το διαψεύσω ότι προσφέρει και overclocking δυνατότητες, ανέφερα ότι αν δεν τις ενεργοποιήσεις τότε δεν κάνει τίποτα το πρόγραμμα από μόνο του.

Ποιο τσιγκέλι ρε άνθρωπε, σου εξήγησα ότι έχω και 2ο ανεμιστήρα ο οποίος ρίχνει σημαντικά την θερμοκρασία σε σχέση με τον default, τι ακριβώς θα καταλάβεις από το δικό μου αποτέλεσμα από την στιγμή που δεν έχουμε το ίδιο hardware, την ίδια ψύξη ή παρόμοιες θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

First and foremost, το όνομα είναι Zapotek.

Δεύτερων, σε ότι γράφεις προσβάλλεις με τις φράσεις και το ύφος σου.

Τρίτων, μαμισες το thread toυ kreach.

Τετάρτων, όσο λιανά και να στο κάνουν τα παλικάρια δεν θες να καταλάβεις τι λένε.

Πόσους ακόμα λόγους θες για να καταλάβεις γιατί έχουμε αγανακτήσει?

ΕλεοΧ.

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα 2 φορές, αλλά εξακολουθείς να μην το καταλαβαίνεις, δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω
σημασια εχει να εξηγεις αυτο ακριβως που σου ζητανε(αν θες βεβαια) και οχι αλλα, ασχετα.
Στο auto οι στροφές μεταβάλονται, ανάλογα με το τι ρυθμίσεις/παραμέτρους έχει δώσει ο κατασκευαστής στο bios της κάρτας.
α καλα που το ξεκαθαρισες αυτο. Αν ειναι ετσι τοτε δε μας ενδιαφερει, σκοπος ειναι οι στροφες να αυξομοιωνονται αναλογα με τις αναγκες.
Γιατί να το διαψεύσω ότι προσφέρει και overclocking δυνατότητες, ανέφερα ότι αν δεν τις ενεργοποιήσεις τότε δεν κάνει τίποτα το πρόγραμμα από μόνο του.
Ποτε το ανεφερες αυτο? Και δε σου ζηταω να διαψευσεις τιποτα, να βγαλουμε ακρη προσπαθω.

[quοte]Ποιο τσιγκέλι ρε άνθρωπε...

το...τσιγκελι παει στο οτι χρειαστηκε 3 φορες η ερωτηση μεχρι να την απαντησεις.

σου εξήγησα ότι έχω και 2ο ανεμιστήρα ο οποίος ρίχνει σημαντικά την θερμοκρασία σε σχέση με τον default, τι ακριβώς θα καταλάβεις από το δικό μου αποτέλεσμα από την στιγμή που δεν έχουμε το ίδιο hardware, την ίδια ψύξη ή παρόμοιες θερμοκρασίες?
ειπαμε, αυτα δε μας ενδιαφερουν. Εσυ βαλε και 4 ανεμιστηρες και...καντο κομπρεσερ, δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Εγω δεν εχω κανεναν ανεμιστηρα περα απο τους απαραιτητους το θεμα ηταν εαν κανεις κι εσυ αυτα που μου προτεινεις για το riva.

Zatopek εισαι εξωφρενικος. Εγω δεν ειμαι οτι λες, αντιθετα ειμαι ευγενεστατος και αναλυτικοτατος, ξοδευω τοσο χρονο για να τα γραφω ολα κι ερχεσαι εσυ απ το πουθενα για να βρισεις και να spammαρεις...

Εσυ το μαμησες το thread με τα απαραδεκτα και ενοχλητικα ανουσια ποστς σου, εγω το διευρυνα με χρησιμες παρατηρησεις.

Και μη μιλας σε α'πληθυντικο για να δωσεις κυρος στις κουταμαρες σου...

Λοιπον root, νομιζω οτι το θεμα εξαντληθηκε. Για αλλη μια φορα θα σε ευχαριστησω για το χρονο σου. Δε νομιζω οτι εχει να ειπωθει κατι αλλο πλεον, παρα μονο οι spammers οπως ο παραπανω που θα ερθουν τωρα να σκοτωσουν την ωρα τους...:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν:

στο riva tuner, εφόσον έχεις συνδεδεμένο τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών στην κάρτα γραφικών, μπορείς, ΑΝ υποστηρίζεται από την κάρτα, να μειώσεις - αυξήσεις τις στροφές του ανεμιστήρα σε ΚΑΠΟΙΑ όρια.

στη δικιά μου κάρτα γραφικών (msi 6800ultra) μπορώ από το 25% - 100% να ρυθμίσω τις στροφές, σε 3 επίπεδα λειτουργίας της κάρτας:

1) όταν δεν χρησιμοποιώ 3d

2) σε light 3d

3) σε full 3d.

light 3d και full 3d δεν ξέρω τι διαφορά έχουν ούτε με νοιάζει.

by default, από τους nvidia drivers ο ανεμιστήρας δουλεύει στο 50%.

έχω ρίξει τις στροφές στην περίπτωση 1 (όταν δεν χρησιμοποιεί 3d) στο 25%, και με αυτή τη ρύθμιση μπόρεσα να κοιμηθώ με το pc ανοικτό.

η θερμοκρασία είναι 51 βαθμούς στον πυρήνα της κάρτας και 37 στον αισθητήρα "ambient" (δεν ξέρω από που μετράει), μετά από 30 ώρες λειτουργίας του υπολογιστή (περίπου) και με θερμοκρασία στο κουτί περίπου 25-26 βαθμούς.

το πείραγμα το κάνει μόνο στους drivers, με το που κάνει shutdown χάνεται εντελώς.

αυτό που έχεις κάνει με το q-fan πάσχει σε 2 σημεία:

1) υπάρχει μια αναλογία προφανώς, στροφές ανεμιστήρα / θερμοκρασία.

εσύ στον όρο θερμοκρασία, αντί να βάζεις τη θερμοκρασία του πυρήνα της κάρτας γραφικών, βάζεις τον όρο "θερμοκρασία κουτιού".

το κουτί, αν το δεις θερμοδυναμικά, έχει μια θερμοχωρητικότητα αρκετά μεγαλύτερη από τη θερμοχωρητικότητα του πυρήνα της κάρτας γραφικών, σε πιο απλά λόγια αν περιμένεις να ζεσταθεί το κουτί από την gpu μπορεί να την έχεις ήδη κάψει.

2) ορισμένοι ανεμιστήρες και ορισμένες μητρικές, αν δεν έχουν 3πινο ανεμιστήρα (δηλαδή με ένδειξη των στροφών) ΔΕΝ μπορούν να ρυθμίσουν τις στροφές του.

Δε νομίζω η κάρτα γραφικών σου να έχει 3o pin στον ανεμιστήρα, η δικιά μου πάντως δεν έχει, οπότε με τέτοιο τρόπο δεν μπορεί να ρυθμιστεί. Για να μην νομίζεις ότι λέω αερολογίες, τη συνέδεσα σε 1 panel που έχω που έχει κάτι τέτοιες λειτουργίες (στο aerocool gatewatch) και ΔΕΝ μπορούσα ούτε να δω (που δεν περίμενα να τις δω) τις στροφές του ανεμιστήρα ούτε να τις ρυθμίσω. Το έκανα αυτό, γιατί είχα μια παλιότερη έκδοση του rivatuner που δεν είχε επιλογή για στροφές ανεμιστήρα και δεν γνώριζα για τη νεότερη.

Εγώ, σου προτείνω ΑΝ η κάρτα σου έχει τέτοια ρύθμιση, να βάλεις το rivatuner, και να τη ρυθμίσεις από εκεί.

Δε συνηθίζω να γράφω μακροσκελή post, ελπίζω τουλάχιστον να διαβάσεις αυτά που έγραψα;)

sotiris

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στο θέμα μας πάλι,

Υπάρχει περίπτωση η μητρική μου να μην επιτρέπει "under clocking/volting" ???

Έψαξα στον γούγλη για το QFan κ μου βγαλε ένα ανεμιστήρα ονόματι QFan - εδώ . Δεν φαίνεται άσχημος ομολογώ !

Έβαλα κ το Riva Tuner, κ στον παλιό υπολογιστή στο Target Adapter, Customise, Low-Level System Settings στον παλιό έχω μικρές διαφορές στα tabs σε αντίθεση με τον καινούργιο κ του RootX

Tώρα για το θέμα ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, κάτι τέτοιο στον κόσμο των υπολογιστών ΔΕΝ υφίστατε. Τώρα υπάρχει μεθοδολογία όταν κάνεις o/c κ διάφορα άλλα "πειράγματα". Τι θέλω να πω? Να, αν έχεις έναν επεξεργαστή @ 2GHz κ θέλεις να τον κλοκάρεις ε, το να τον πας έτσι ομά στα 2.6GHz είναι ριψοκίνδυνο (την έχω πάθει έτσι) ... θέλει σιγά σιγά κ ορθολογικά ! Αν τον πας σιγά σιγά +0.1 GHz για παράδειγμα, πολύ μικρές οι πιθανότητες να τον κάψεις ! Τώρα δυστυχώς περισσότερες λεπτομέριες για το θέμα αυτό δεν γνωρίζω καθώς κ βγαίνουμε off topic, οπότε ας το αφήσουμε εδώ. Αν είναι κάποιος ας στείλει κανένα ένα πμ, url ;)

Όσο αναφορά την μέθοδο ηχομόνωση, υπάρχουν ηχομονωτικά κουτιά? Επίσης, έψαξα στο google για ricofon/ρικοφόν κ τελικά είναι ένα μαύρο αφρώδες υλικό ~3-5Ε το m^2 με το οποίο καλύπτεις το κουτί. Σωστά vouda? Πάντως μου άρεσε σαν ιδέα η σου για ηχομόνωση vouda, μπορείς να μας ρίξεις λίγο ακόμη φως ?

Tώρα που ξανανοίγω το "κατεβαστήρι" (ή αλλιώς server) μου βγάζει το bios ίδιες θερμοκρασίες (ξεκίνησαν από χαμηλά κ σιγά σιγά ανέβηκαν στις προηγ μετρήσεις) το Speed Fan: Temp1=43C, Temp2= 54C (κ όταν τρέχω εφαρμογές πετάγεται ~60C), Temp3=45C, HD0=39C, Temp1=56C.

Έχει νόημα αντί για 1 ανεμιστήρα η αγορά περισσότερων (πχ ~3) ? κανονικά δεν θα έπρεπε να αυξάνεται ο θόρυβος στο σύστημα έτσι ?

Τέλος αν κι έχω ανοίξει κ σχετικό τόπικ, γίνεται να ελέγξεις τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού? Υπάρχει ανάλογο πρόγραμμα όπως speed fan, riva, αλλά για ups ?

Α, θα σας παρακαλούσα όλους εδώ μέσα να περάσουν κι από δώ ... προς γνώσιν κ συμμόρφοσιν ;):hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για ρικοφον και ηχομονωση δες μια φωτο..Κανει καποια δουλεια αλλα οχι σημαντικη διαφορα.

κανει δουλεια μονο αν εχεις κλειστο κουτι αλλα σου ανεβαζει και την θερμοκρασια

Πρεπει να δεις τι ανεμιστηρα εχει πανω η στοκ ψυχτρα της ιντελ..πχ αυτος που βλεπεις στην φωτο και στις 1500 στροφες ειναι ενοχλητικος.

τα βασικα στοιχεια για ενα αθορυβο κατεβαστηρι ειναι:

cpu cooling

silent HD

silent PSU

η vga+μοβο μαλλον για κατεβαστηρι θα πρεπει να ειναι αθορυβη(παθητικη ψυξη)

το τροφοδοτικο της φωτο ειναι ενα chieftec 350 watt 12cm/24pin

ο 12ρης του εχει μπει απο την εξω πλευρα και εχει μια αντισταση 56 ohm@5βολτ

δοκιμασμενο με 1gb ram/2xHD/7800 GTX/P4 3600 EE(100 watt++)

στα 11.99 απολυτως αθορυβο!

τιμη 36 ευρω.

Για πολυ αθορυβα σε αυτον τον cpu κατα την ταπεινη μου γνωμη μονο με Χπ-120+5βολτ 12αρη και ανοιχτο κουτι..δεν θα εχεις καλες τεμπ αλλα δεν θα ακους "τιποτα".θελει να δοκιμασεις...κατεβασε πολυ τις στροφες του φαν να δεις τι κανει απο θερμοκρασια.

Λογικα η μητρικη σου υποστιριζει και 400 fsb αρα μπορεις να το κατεβασεις λιγο η να τον αφησεις στην ιδια συχνοτητα με λιγοτερο ρευμα.

post-243-1416072344,843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο riva tuner, εφόσον έχεις συνδεδεμένο τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών στην κάρτα γραφικών, μπορείς...

Oχι, δεν τον εχω εκει. Οπως ειπα, αντικατεστησα τον εργοστασιακο (πολυ θορυβωδης) με εναν zalman, το βυσμα του οποιου εχει 3 ποδαρακια οποτε πρεπει να συνδεθει στη mobo(power ή chassis fan)

αυτό που έχεις κάνει με το q-fan πάσχει σε 2 σημεία...

Mα.... δεν εχω κανει τιποτα!!:woot:

Λοιπον sotiri, νομιζω οτι πρεπει να απολογηθουμε στο παιδι που εχει γραψει το παρον thread γιατι μαλλον του το χαλασαμε. Αν θες να συνεχισουμε, ελα στο thread "chassis ή power fan" εδω γυρω, και τα λεμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Ζωγραφίστε το μπας και πάρει μπρος

Λες?

Μπα....

Βρε Rambo εσύ δεν μου είπες ότι δεν θα συνδέσεις τον ανεμιστήρα της VGA στο mobo?

Και μην μου πεις ότι ο Zalman δεν είναι ο ανεμιστήρας ΠΟΥ ΘΑ ΨΥΧΕΙ ΤΗΝ VGA!!!!

Οπότε από την στιγμή που η σύνδεση του συστήματος ψύξης της κάρτας γραφικών πάει στην mobo, ξεχνάμε riva tuner και ιστορίες.

Πλέον το θέμα είναι αν η υποδοχή στην μητρική που είναι σημειωμένη σαν chassis fan επιτρέπει ρυθμιση στροφών. Αν ναι βρίσκουμε το πρόγραμμα της μητρικής ή π.χ. το Speedfan και δοκιμάζουμε. Αν μέσο BIOS τότε RTFM about BIOS. Αν όχι τότε αγοράζουμε fan controller και συνδέουμε εκεί την zalman.

Υ.Γ. Δεν προσπαθώ να σου λύσω τις απορίες. Δεν είμαι τόσο ονειροπόλος. Απλά γράφω ένα post για να περάσει η ώρα όπως και οι άλλοι. Έχεις μπλέξει με spammers τι να κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κreach sorry για το σπαμ, αλλά 60 posts και όλα μλκιες.

World record re π0uστι μου...

Και τέλος, το μαμιμενο το όνομα είναι ZAPOTEK, ούτε Zatopek, ούτε Zapotec...

Damn! Εδω δε μπορείς να γράψεις 3 συλλαβές, τι να καταλάβεις τα όσα λένε τα παλικάρια!

έλεος!!!!!!!!!!

Μιλάμε είσαι ο εφιάλτης κάθε tech support guy!

Τα είπα και ξεθύμανα.

Link to comment
Share on other sites

yanni, απ αυτα που γραφεις διαπιστωνω οτι εισαι αρκετα μπερδεμενος.

Οπως ειπα, μπορουμε να τα πουμε στο thread μου "chassis ή power fan".

zapotek...επι του θεματος no comments.

Σημειωνω μονο οτι στη θεση σου θα με απασχολουσε περισσοτερο να κοψω το spamming και τα ανουσια υβριστικα posts(flames) παρα το αν θα γραψουν σωστα το nick μου(το οποιο θυμιζει τον διασημο ποδοσφαιριστη Zατοπεκ:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.