Jump to content



Θέλω να κάνω το κατεβαστήρι ΑΘΟΡΥΒΟ ...


kreach

Recommended Posts

Το κατεβαστήρι μου αποτελείται από τα εξής:

Intel Celeron D 2.9 GHz s478

PX 865 Pe Lite Pro

GeForce4 MX440 64MB

(256+512) @ 133MHz

60 GB

Enermax 485W

Θήκη, ένα σίχαμα, αγορασμένος ετοιματζήδικα από Πλαίσιο πριν 3 χρόνια

Το θέμα είναι πως θέλω να τον κάνω Αθόρυβο, τουλαχιστον όσο αθόρυβο γίνεται. Το ανεμιστιράκι του επεξεργαστή είναι ΠΟΛΥ ενοχλητικό. Να αγοράσω καινούργιο ? Να περάσω σε υδρόψυξη ή δεν θα δω σπουδέες διαφορές?

Σκέφτομαι σε κάποια φάση να του περάσω έναν 3200+ venice (αν βρεθεί πουθενά), K8N NEO4-F κ να του βάλω ένα πιο αξιοπρεπές κουτί πχ Hec Black 50E. Οι AMD έχουν το λεγόμενο Cool n' Quiet που ρυθμίζεται στο bios κ ο καινούργιος υπολογιστής είναι ΠΟΛΥ πιο ήσυχος. Λέτε αυτό να βοηθήσει ???

Η κάρτα γραφικών δεν είναι θορυβόδης (δοκίμασα να την απεγκαταστήσω) κ ο ένερμαξ είναι μια χαρά.

Τί λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Στο bios είχα δοκίμασει να κάνω "underclock" αλλά δεν πήγεναι πιο κάτω από το κανονικό. Ποιά ψύκτρα θα πρότεινες ? Έχω βρεί τους εξής:

ZALMAN CNPS7000B-CU 462/478/754 ALL SPEEDS 35Ε

ZALMAN FS-C77 FATALITY CPU COOLER 60E

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να ελένξεις τις στροφές του ανεμιστήρα, είτε μέσω προγράμματος ή βιος αν υποστηρίζεται ή απλά με κάποιο fanbus ή κατευθείαν δώσε 7v αντί για 12v.

κατεβαστήρι με 60gb??? εμένα έχει 350 κ πάλι δε φτάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί η μητρική πάντως να ρίξει τις στροφές του cpu fan ανάλογα με την θερμοκρασία της cpu, αυτό που θα πρέπει να δοκιμάσεις είναι undervoltage. Όπως εγώ π.χ. που έχω την cpu έστω και ελάχιστα κάτω από το κανονικό - 1.475V έναντι 1.5V.

Αν ο Celeron είναι καλό κομμάτι και δουλεύει στα defaults με λιγότερο ρεύμα ίσως να πέσουν οι στροφές του ανεμιστήρα αισθητά.

Παρόλα αυτά για αθόρυβο σύστημα χρειάζεσαι AMD για 2 λόγους. Πρώτον διότι ο AMD δεν ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου και έχει και το C&Q και δεύτερον διότι σε σχέση με τον Intel δεν τραβάει σχεδόν καθόλου ρεύμα ( αν μάλιστα έχει ενεργοποιηθεί το C&Q ). Αποτέλεσμα να είναι ποιο αθόρυβο και το τροφοδοτικό αφού δεν θα ζωρίζεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

δοκίμασε να ελένξεις τις στροφές του ανεμιστήρα, είτε μέσω προγράμματος ή βιος αν υποστηρίζεται ή απλά με κάποιο fanbus ή κατευθείαν δώσε 7v αντί για 12v.

κατεβαστήρι με 60gb??? εμένα έχει 350 κ πάλι δε φτάνουν!

Εγω εχω ρωτησει αν μπορουμε να συνδεσουμε τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων με το chassis fan και να εχουμε τα οφελη του q-fan και δεν πηρα απαντηση, αν εσυ ξερεις πες μου...

Τι εννοειτε "κατεβαστηρι με 60 ή 350GB"?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ανεμιστηρας της καρτας εχει αισθητηρα στροφων (δηλ 3 καλωδια στο βυσματου) μπορεις Αν οχι μπορεις να του δωσεις τροφοδοσια 7ν

"κατεβαστηρι με 60 ή 350GB Αναφερεται στην χωρητικοτητα των δισκων του συστηματος

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι εχει 3 ποδαρακια αλλιως δεν θα εμπαινε. Ειναι ενας zalman που τον εβαλα εγω. Παρολο ομως που η mobo υποστηριζει q-fan και την κανω enable, δυστυχως οι στροφες δεν αυξομοιωνονται οπως γινεται με τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη και μενουν σταθερα στις 2250 περιπου. Πως το εξηγεις αυτο?

Οσο για το "κατεβαστηρι" τι σημασια εχει η χωρ/κα του σκληρου? Βασικα δε καταλαβα για ποιο ακριβως πραγμα μιλατε. Για downloading?

**Κreach, μηπως ξερεις πως λεγεται η ταινια κουνγκ-φου απ την οποια ειναι ο γερακος του avatar σου? Σου εστειλα και pm αλλα το mailbox σου αναφερει οτι ειναι γεματο!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε σε μια αλλη υποδοχη της μητρικης Ισως αυτη που το δοκιμαζεις δεν υποστηριζεται

Ναι για downloading

Τωρα τη σημασια εχει η χωριτικοτητα θα χρειαστει να ρωτησεις τους ιδιους

Στο δικο μου pc οι δισκοι εχουν 650 gb χωριτικοτητα γιατι ειμαι μελος του TWMN

και κανω share τα αρχεια μου στο dc++

Link to comment
Share on other sites

3 υποδοχες εχει η mobo, την cpu fan που ειναι ο ανεμιστηρας του επεξστη, την power fan και την chassis fan. Στα bios υπαρχουν επιλογες για ενεργοποιηση του q-fan ΜΟΝΟ για cpu & chassis. Βαζοντας το ομως στο chassis, οπως σου ειπα, δεν υπαρχει λειτουργια q-fan, ετσι αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω ενα χειροκινητο ρυθμιστηρι για να κανω τη δουλεια μου.

Δε νομιζω οτι εχει καμμια σημασια η χωρ/τα του δισκου για το κατεβασμα. Δηλαδη τι, οσο πιο μεγαλο δισκο εχει καποιοις, τοσο πιο γρηγορα θα κατεβαζει??!!

Εκτος αν μιλας για συγκεκριμενη λειτουργια του DC++ που ενδεχομενως απαιτει μεγαλο δισκο.(εχεις δισκους 650GB??!! Και τι βαζεις μεσα??)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

Εκτος αν μιλας για συγκεκριμενη λειτουργια του DC++ που ενδεχομενως απαιτει μεγαλο δισκο.(εχεις δισκους 650GB??!! Και τι βαζεις μεσα??)

2x200 gb

1x250

Tι αλλο ........Αυτα που κατεβαζω ετσι ωστε να μπορουν na τα κατεβασουν με την σειρα τους και αλλοι απο μενα

Οχι η χωριτικοτητα δεν παιζει κανενα ρολο στο κατεβασμα Ουτε στο dc++(αποτι ξερω εχει αντικτυπο)Απλα καπου πρεπει να εχεις αποθηκευμενα τα οσα κατεβαζεις

ωστε να εχεις γρηγορη και ευκολη προσβαση σε αυτα

Εκτος αν μολις κατεβασεις κατι το καις σε dvd και μετα το σβηνεις οποτε δεν χρειαζεσαι χωρο

Στο αλλο θεμα τωρα Αν μπορεις να αλλαξεις και να συνδεσεις το fan του επεξεργαστη στην υποδοχη του chassis και αντιστροφα και να δεις αν δουλευει

Περα απο αυτο δοκιμασε και με καποιο αλλο προγραμμα που ρυθμιζει τις στροφες των ανεμιστηρων πχ speedfan

Link to comment
Share on other sites

Στο αλλο θεμα τωρα Αν μπορεις να αλλαξεις και να συνδεσεις το fan του επεξεργαστη στην υποδοχη του chassis και αντιστροφα και να δεις αν δουλευει

Περα απο αυτο δοκιμασε και με καποιο αλλο προγραμμα που ρυθμιζει τις στροφες των ανεμιστηρων πχ speedfan

Πολυ καλη ιδεα! Δεν την ειχα σκεφτει.Χωρις, ομως, ναχω ανοιξει ακομα το πισι μου, νομιζω οτι το καλωδιακι δε φτανει τοσο μακρυα. Βλεπεις, το chassis fan βρισκεται στο κατωβ δεξια μερος της mobo.

Mε σενα τι γινεται? Εσυ δεν θα ηθελες να εχεις αυτη τη λειτουργια στην δικη σου καρτα?

Οσο για το speedfan, το χρησιμοποιω για να ελεγχω τις θερμοκρασιες και τις στροφες(btw, ξερεις τι σημαινουν οι δυο μυστηριες ενδειξεις που εχει στα 125οC?

Yπαρχει δυνατοτητα το SpeedFan να σου ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας γραφικων? Εγω με το χειροκινητο ρυθμιστηρι που τωρα χρησιμοπιω μπορω να τις ρυθμιζω απο 1500(οταν κοιμαμαι) εως 2600rpm.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

Yπαρχει δυνατοτητα το SpeedFan να σου ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα της καρτας γραφικων? Εγω με το χειροκινητο ρυθμιστηρι που τωρα χρησιμοπιω μπορω να τις ρυθμιζω απο 1500(οταν κοιμαμαι) εως 2600rpm.

Για το speedfan δεν ξέρω, με το rivatuner μπορείς πάντως(δεν ξέρω όμως αν υποστηρίζει όλες τις κάρτες).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rambo

Πολυ καλη ιδεα! Δεν την ειχα σκεφτει.Χωρις, ομως, ναχω ανοιξει ακομα το πισι μου, νομιζω οτι το καλωδιακι δε φτανει τοσο μακρυα. Βλεπεις, το chassis fan βρισκεται στο κατωβ δεξια μερος της mobo.

Mε σενα τι γινεται? Εσυ δεν θα ηθελες να εχεις αυτη τη λειτουργια στην δικη σου καρτα?

Μπορεις να φτιαξεις μια προεκταση ευκολα απλα για να δοκιμασεις αν δουλευει ετσι

Δοκιμασε και αυτο που σου ειπε ο Φανης με το rivatuner

Για το SpeedFan δεν ξερω δυστυχως

Δεν τα παω και τοσο καλα με τους ανεμιστηρες και τις ψυκτρες γενικα οποτε και τις αποφευγω..........:whistling

Link to comment
Share on other sites

To riva tuner ειναι tweak και δεν το ρισκαρω να χαλασω την καινουργια μου καρτα. Συζηταω μονο "καθαρες" λυσεις.

RootX, καλο να προτεινουμε διαφορα, εσυ ομως τι κανεις με την δικη σου καρτα? Δεν σε ερδιαφερει να ρυθμιζονται οι στροφες αυτοματως και αναλογως των αναγκων?

Link to comment
Share on other sites

οι καινούριες κάρτες έχουν διαφορετική idle συχνότητα (2d) σε σχέση με full load (3d) κ παράλληλα ρυθμίζεις κ μέσω s/w, riva ή άλλου, την ταχύτητα του ανεμιστήρα.

δε νομίζω να τα καταφέρεις με προγράμματα τύπου σπιντφαν διότι θα πρέπει να διαβάζουν τον σένσορα της τεμπ της κάρτας (αν έχει...)για να γίνεται αυτόματα.

δεν είναι "πείραγμα'' να τσεκάρεις αν το ρίβα το υποστηρίζει για την κάρτα σου

και ναι μου φάνηκε περίεργο να δτάνουν σε κατεβαστήρι 60gb... εκτός αν όπως είπε ο μιχάλης τα γράφεις σε dvd... εμένα πάντως κατεβάζει 5-6gb/μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Αν ο ανεμιστηρας της καρτας εχει αισθητηρα στροφων (δηλ 3 καλωδια στο βυσματου) μπορεις Αν οχι μπορεις να του δωσεις τροφοδοσια 7ν

Αν το βίσμα είναι σε ανάλογο μέγεθος με τα γνωστά μας και όχι σαν αυτά τα πολύ μικρά που έχουν κάποιες κάρτες γραφικών, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η 6800LE που έχω έχει βίσμα με 2 καλώδια αλλά από την αρχή είναι συνδεδεμένη σε ένα fan control της Αkasa. No problemo.

Link to comment
Share on other sites

offtopic, αλλά το dsl κατεβαστήρι δε θέλει μεγάλο δίσκο.

όμως όταν λέω κατεβαστήρι, εννοώ ένα temp χώρο πριν το πάει στο pc του.

αυτό για το οποίο λέτε, θα το έλεγα file server. (όπου αφήνεις τα αρχεία εκεί που κατεβαίνουν).

υπάρχουν όμως κάποια μικροπροβλήματα, όταν κατεβάζεις π.χ. από torrent (και όχι από dc++) τα αρχεία είναι γενικά fragmented (κατακερματισμένα :D) γιατί το torrent κατεβάζει σχετικά τυχαία (και όχι από την αρχή μέχρι το τέλος), οπότε πρέπει με κάποιο τρόπο τα αρχεία να τα κάνεις defrag. Μια καλή λύση είναι να σώζεις τα torrs σε ένα μικρό δίσκο και να τα περνάς μετά σε κάποιο άλλο δίσκο.

Αρχική απάντηση από rambo

To riva tuner ειναι tweak και δεν το ρισκαρω να χαλασω την καινουργια μου καρτα. Συζηταω μονο "καθαρες" λυσεις.

RootX, καλο να προτεινουμε διαφορα, εσυ ομως τι κανεις με την δικη σου καρτα? Δεν σε ερδιαφερει να ρυθμιζονται οι στροφες αυτοματως και αναλογως των αναγκων?

αν και δεν το χω δοκιμάσει, από τη στιγμή που δεν γράφει στο bios της κάρτας αλλά στους drivers που έχεις στα win, μπορείς να θεωρήσεις ότι είναι καλύτερη λύση από το ποτενσιόμετρο που έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.