Jump to content



Ερωτηση προς WesternDigital-αδες


ea6gka

Recommended Posts

xexexe βρε παιδες αυτο ειναι φυσιολογικο για τους WD. Απλα ακουγεται "λιγο" παραπανω η επαναφορα της κεφαλης του σκληρου σε κατασταση boot record.... να αρχισεται να ανησυχειται αν δεν το κανει αυτο το ΤΣΑΚ....

"Χρυσες εποχες" με κατι "τουβλα" που τα ονομαζαμε τοτε Conner ....xexexexe . Μεχρι προσφατα το "διορθωσε" αυτο και η Seagate με ποιο ποιοτηκα ελασματα στην κεφαλη....πχ. NSQ Series = "Λιγο" ποιο ακριβοι απο τις αλλες σειρες.... Αντε να το πουμε παλι .... "Οτι πληρωνεις παιρνεις" ...Αυτο "κολλαει" περισσοτερο στους 74αρηδες WD 10.000στροφιδια ...Καλοι WD , γρηγοροι , ότι καλυτερο για raid , αλλα βρε παιδες πανακριβοι. Το σημαντικοτερο......χωρις το περιβοητο ΤΣΑΚ.

Ενα BIG ΤΣΑΚ και απο μενα για εναν WD 8.4GB ΒΒ που εχω στον torrent server μου...χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

συγγνωμη αν δεν ηταν σαφες.εννοω προσφατα αγορασμενος:o

Απλά έχω την μισή μύγα και θέλω να πάρω και την άλλη μισή (λέγε με raid) και γι'αυτο ρώτησα. Βέβαια την μισή μύγα την έχω πάνω από χρόνο και τότε είχα δώσει μόνο 100ευρώ σε μια απίθανη ευκαιρία. Τώρα απ' όσο βλέπω θα δώσω 115 περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενας 250 raid edition εκτος απο αυτο κανει και αλλους θορυβους...δεν ξερω τι αλλαστα καλα καθουμενα βγαζει κατι σαν μελωδια..

Και οι 2 200ρηδες το κανουν ναι...μου είχε κανει εντυπωση αλλα δεν παω για υπνο πριν μου πουν καληνυχτα οι δισκοι μου!:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν όλοι οι Western Digital που έχω πάρει στα χέρια μου (για Seagate δε μιλάω γιατί δεν είχα ποτέ)...

Από αυτό το "τσακ" καταλάβαινα ότι έκλεινε ο δίσκος, τότε που είχα πρόβλημα βραχυκυκλώματος με μια λάμπα cold cathode. Τον ίδιο ήχο (αλλά πιο σιγά) κάνει και όταν ανοίγει και ξεκινά το spin-up (αρχίζει δηλαδή να περιστρέφεται ο δίσκος).

Προφανώς, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, είναι ο ήχος που κάνει η κεφαλή όταν "παρκάρει" ή "ξεπαρκάρει" από τη θέση της.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ea6gka...

Link to comment
Share on other sites

^^ νομιζα πως ητανε η λαμπα που εκανε τσακ γιατι μοιραζοταν τροφοδοσια απο το ιδιο καλωδιο με το δισκο και φοβηθηκα οτι του εκανε ζημια, ξερεις μετα απο τα χασιμο 120GB φυσας και το γιαουρτι που λενε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.