Jump to content



Εντυπωσεις απο μια LG 1980Q !!!!


chill-out

Recommended Posts

Λοιπον την παρασκευη πηγα πλαισο να παρω μια LG1915S.(Μιας και ειχα πιστωτικο 190ευρο απο επιστροφη).

Μια και δυο ρωταω εγω σαν βλακας ;) παρακαλω θα ηθελα μια ΜΑΥΡΗ οθονη 19 ιντσων.

Τι εχετε ??

Πωλητης...... υπαρχει αυτη εδω (LG1915S)....

Εγω.............αυτη ειναι καλη δλδ ?

Π.................Μαλιστα ειναι πολυ καλη

Ε.................Ειναι μαυρη ?

Π.................μισο λεπτο να δω......(επιστρεφει) ναι ναι μαυρη ειναι.

Ε.................:cool: ΑΑΑΑΑ....ωραια.....εχει και DVI ?

Π.................εεεεε χχχμμμμ....ναι εχει !!!

Ε.................Σιγουρα ?

Π.................Μισο να σιγουρευτω.......Δυστυχως οχι δεν εχει.

Ε.................ε καλα λεω...δεν πειραζει :tomato: ..τι να το κανω το DVI...μια 7800 εχω....σιγα τωρα....αλλα ειναι μαυρη ε?!!!

Π...............ναι ναι μαυρη...

να μην σας κουραζω αλλο ....ηρθε καποιο αλλο παιδι μου λεει οτι δεν υπαρχει 1915 μαυρη..πηρα μια αλλη...με 349ευρο.

Με μεγαλους ενδοιασμους βεβαια...και αφου εκανα την εξηγηση οτι αν δεν ειναι καλη η εχει pixel καμενο...την επιστρεφω.

Σαββατοκυριακο εμεινα με αυτη καθολου καλη και με pixel καμενο.

Δευτερα πρωι κανω την επιστροφη ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ....με πιστωτικο πλεον 349ευρο....και χωρις μαυρη οθονη :confused:

Το απογευμα μετα την δουλεια παω παλι πλαισιο...(απο την Παρασκευη εχω δει εκεινη την ριμαδα την LG1980Q.....μια κουκλα αλλα ρε γμτ 500οπουλα) :cry:

Μπαινω μεσα δειχνω με το δαχτυλο....ΑΥΤΗ ΘΕΛΩ....(και με 150ευρο στην τσεπη)

Την πηρα λοιπον και παω σπιτι.

Ενα καλωδιο κανονικο DSUB.......ενα DVI :) ενα ρευματος....και ενας ματασχηματιστης ...2 CD Drivers και ενα software.

Βγαζω την οθονη και αρχιζω να εχω εκεινο το ηλιθιο χαμογελο της ικανοποιησης.

3 Ποντους παχος !!! Μαυρο πλαισο μπροστα και λευκο βαμενο πλαστκο απο πισω με το σημα της LG.....Perfect so far !!!!

Αποφασιζω να δοκιμασω το DVI μιας και εχω μια 17 που δουλευει με το DSUB...καποια συγκριση θα μπορεσω να την εχω.

Ανοιγω ενα φυλλαδιο που υπαρχει για την γρηγορη εγκατασταση και βλεπω οτι η οθονη παιζει και κατακορυφα (κατι που δεν το ηξερα μεχρι τοτε)

Ανοιγοντας τα windows μισοκλεινω τα ματια μου απο το δυνατο φως που εβγαζε η οθονη...

και παω στο μενου και στους διακοπτες ΑΦΗΣ !!!Την σεταρισα οπως μου εκανε στα ματια μου και διπλα εχω το 17αρι ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ λοιπον το DVI.

Ανοιγω προγραμματα που με ενδιαφερουν να δω τις διαφορες και οντως πολυ μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο.(DSUB-DVI).

Κατευθειαν στο NEED FOR SPEED MW.....ηθελα να δω διαφορα των 16ms με τα 8ms.

Ανοιγοντας το παιχνιδι ειδα και τις αλλες διαφορες......ευκρινεια και χρωμματα....καμμια σχεση ...μα καμμια απολυτως.

Οσο για τα 8ms σιγουρα κανουν την διαφορα να φαινεται και σε καποιον που δεν ξερει.

Σας κανω ενα copy-paste τα χαρακτιριστικα.

Display Type 19.0" (19.0" VIS) Active Matrix TFT LCD Screen

Display Area 14.8" x 11.9" (376mm x 301mm)

Display Colors 16.2 Million (6 Bits + FRC)

Screen Type/Size 19"

Pixel Configuration RGB Stripe

Surface Treatment Hard Coating 3H, Anti-Glare

Maximum Resolution 1280 x 1024

Brightness 250cd/m2 (Typical)

Contrast Ratio 500:1 (Typical)

Response Time 8ms (Typical)

Pixel Pitch 0.294mm x 0.294mm

Viewing Angle H: 160 Deg., V: 160 Deg.

Input Signal RGB Analog

Input Terminals 15-Pin D-SUB and DVI-D

Memory Modes 13 Factory Preset, 10 User-Settable

Tilt/Swivel Tilt: Down 0 Deg. /Up 157 Deg.

Dimensions With Base (WxDxH) 16.6" x 10.3" x 16.1" (422mm x 261mm x 410mm)

Folded 16.6" x 2.8" x 14.1" (422mm x 71mmx 358mm)

Λοιπον ...εχουμε και λεμε...τελικη τιμη 509ευρο (χαλαλι ολα)

3 χρονια εγγυηση 0 pixel και οτι παθει ερχονται σπιτι και στην αλλαζουν.

Στα +

DVI-δουλευει και σε καθετη θεση (και auto..με το software που δινει)-ευκρινεια-χρωμματα-σχεδιασμος.

Στα -

Πολυ μεγαλη βαση τρωει αρκετο χωρο και οι αισθητηρες του μενου πολυ ευαισθητοι.

Link to comment
Share on other sites

Δικέ μου θα μας τρελάνεις????:jump: :jump: :jump: :jump:

Έρχονται και Χριστούγεννα..... πάλι θα φύγει ο μισθός σε αγορές:cry: :cry: :cry: :cry:

Καλορίζικη...........και καλό λιόσιμο..................:T: :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν την αγοραζα θα εσκαγα............... lol

ειναι πολυ καλη απλα εχω ενα προβληματακι

την δουλευω σε dvi

kαι μου δουλευει στα 60 hertz 1280 x 1024

εχω την εντυπωση οτι κανονικα θα επρεπε να ειναι στα 75hertz

μαλλον κανω κατι λαθος .... help ???????

Link to comment
Share on other sites

snips...........τι εννοεις μαυρο ?

Golagie ......εγραψα οτι ειχα πιστωτικο 190 ευρο..επρεπε να το καλυψω...εγινε και ολοκληρο μπερδεμα δεν με πειραζει μια χαρουλα ειναι.

Την χαιρομαι στο NFSMW και σε drive sim που παιζω online.

D-sub δουλευει στα 75 hz οχι στο DVI ομως.

Ευχαριστω για τις μεγειες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chill-out

snips...........τι εννοεις μαυρο ?

Golagie ......εγραψα οτι ειχα πιστωτικο 190 ευρο..επρεπε να το καλυψω...εγινε και ολοκληρο μπερδεμα δεν με πειραζει μια χαρουλα ειναι.

Την χαιρομαι στο NFSMW και σε drive sim που παιζω online.

D-sub δουλευει στα 75 hz οχι στο DVI ομως.

Ευχαριστω για τις μεγειες

Ε όχι και μια χαρούλα.Η οθόνη φυσάει.Απλά η άλλη έχει αυτό το ρημάδι το 1000:1.

Με 'γειές και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο είναι το κλασικότατο LG μαύρο (βαθύ σκούρο γκρι - καμία σχέση με ΕΙΖΟ) αλλά κατά τα άλλα η οθόνη είναι απλά απίστευτη, ghosting ούτε για αστείο, 19 πραγματικές ίντσες απόλαυσης (όποια κοπελιά τη βλέπει μου λέει πόσο την εντυπωσίασε το μέγεθός της...τουλάχιστον μέχρι να δει το Stacker και αρχίσει τα επιφωνήματα του στυλ καλέ τι μεγάλο που είναι αυτό - τα υπόλοιπα είναι για άνω των 18 και ανήκουν σε άλλα forum ;) )

Πάντως χωρίς πλάκα είμαι αρκετά ευχαριστημένος, άψογη για παιχνίδια και ευχάριστη στις ταινίες. 95% ικανοποιημένος μπορώ να πω.

Και για τα 60Ηz μην ανησυχείς, έτσι δουλεύει και εμένα αλλά είναι πολύ πιο ξεκούραστη από οποιαδήποτε 100άρα CRT.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.