Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

το vcore το έχω στο 1,45 και μετά απο αύξηση της συχνότητας του επεξεργαστή πχ στα 2,7Ghz, και οποιαδήποτε Limit δοκιμάσω είτε 133 είτε 200 το σύστημα δεν είναι σταθερό. Περισσότερα volts στον πυρήνα λές ??;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 κομμάτια.

Να τις ελέγξεις μια μέρα με το memtest γιατί εμένα μου έτυχαν δυο φορές να έχουν πρόβλημα (δηλαδή τις επέστρεψα δυο φορές).

Πρέπει να βγάλουν το memtest με 2.8v, 1T, 2-2-2-5 στα 200 ή με 3-3-3-8 στα 250.

Αυτές είναι οι επίσημες προδιαγραφές σύμφωνα με e-mail που μου έστειλε η Crucial.

Αν οι μνήμες σου δεν βγάλουν το memtest, χωρίς ούτε ένα λάθος, τότε η Crucial τις δέχεται πίσω και σου δίνει άλλες.

Το SPD έχει πληροφορίες μόνο για χρονισμό στα 250 (DDR500) με timing 3-4-4-10.

Το BIOS της μητρικής υπολογίζει το χρονισμό στο πολύ χαλαρό 3-3-3-8 αν βάλεις manual limit 200.

Mόλις ξεκινήσεις τον υπολογιστή το BIOS βάζει by default limit 250 (διαιρέτη 250:200) αν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής σου οπότε χωρίς υπερχρονισμό του επεξεργαστή οι μνήμες θα λειτουργούν στα DDR500.

Επειδή όμως by default η μητρική δίνει 2.6v δεν επαρκούν και θα έχεις πρόβλημα αν πας να μπείς στα Windows .

Γι αυτό την πρώτη φορά που θα κάνεις boot θα πρέπει να μην ξεχάσεις να αλλάξεις ή το limit σε 200 με 2.6v ή την τάση σε 2.8v για DDR500 ή και τα δύο που είναι και πιο σωστό σε περίπτωση που θες να υπερχρονίσεις (limit 200= διαιρέτης 1:1, με 2.8v).

Τα υπόλοιπα άσε τα στο auto αρχικά.

Κατά τα άλλα είναι κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες μνήμες που θα μπορούσες να αγοράσεις.

Ειδικά με αυτή τη μητρική πάνε όσο θες και μόνο με 2.8v.

Όταν με το καλό σου έρθουν θα σου πω περισσότερα για τους υπόλοιπους χρονισμούς.

Με αυτή τη μητρική, τις μνήμες και το διπλοπύρηνο επεξεργαστή, βλέπω να τη βγάζουμε για πολύ καιρό.

Δεν φαίνεται στον ορίζοντα κάποια τεχνολογία που θα έχει σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα.

Οι μνήμες κάποια στιγμή θα πάνε αρχικά σε DDR2 για τους AMD αλλά δεν θα υπάρξει κάποιο όφελος.

Αρκετά αργότερα, ίσως μετά από 2 χρόνια θα καθιερωθούν απ' ότι φαίνεται οι FB-Dimm DDR2 ή όπως τις λένε αυτές τις σειριακές μνήμες, τόσο για την Intel όσο και για την AMD (η Intel θα προηγηθεί ίσως και κατά ένα εξάμηνο στους server).

Οι μνήμες αυτές είναι σημαντικά πιό γρήγορες σε σχέση με τις δικές μας, αλλά το σημαντικότερο δεν θα βγάζουν λάθη (σε αντίθεση με τις δικές μας, που δεν έχουν καν έλεγχο σφαλμάτων).

Επίσης η τεχνολογία εκείνη την εποχή θα έχει πάει σε σκληρούς δίσκους SATA 600mb/s.

Τότε μόνο ίσως θα αξίζει να αναβαθμίσουμε ξανά τη μητρική και τον επεξεργαστή μας.

Το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξουμε νωρίτερα (σε ένα χρόνο), είναι η κάρτα γραφικών, ώστε να έχει dual core GPU και να υποστηρίζει directX 10 και τα νέα Vista.

Λέω για Vista και όχι για Linux μια και με το νέο DirectX10 προβλέπω να μη βρίσκουμε κάρτα γραφικών συμβατή με Linux.

Αθέμιτος ανταγωνισμός?

Ας όψεται η M$ που φρόντισε το μέλλον της χτυπώντας το ανοικτό λογισμικό με τον πιο ύπουλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 17:55]

Μαριε να σου πω απο που πειρες της μνημες σου?

Από την Crucial.

Με την ευκαιρία που με ρώτησες μπήκα στο site για να τις βρω και να σου δώσω ακριβώς την ιστοσελίδα αλλά δεν τις βρήκα. Φαίνεται σταμάτησαν να τις βγάζουν.

Ευτυχώς που πρόλαβα και πήρα τέσσερα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.έχω asus a8n deluxe και θέλω να την υπερχρονίσω κάπως,έχω ένα προγραματακι ntune λεγεται και μόλις το ανοίγω μου βγάζει οτι to PCI clock is set to track HT bus if you adjust the clock for the HT bus the PCI clock will change as well.και οτι δεν ειναι υπέυθυνη για τυχον βλάβες.δεν ξέρω τπτ απο υπερχρονισμό αλλα θέλω να ασχοληθω.έχω 3800+ Χ2 και θέλω να τον ανεβάσω λιγο.νομιζω οτι μπορει περισσοτερα απο αυτα που βλέπβ.βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spyvoz [Σήμερα, στις 01:54]

Γεια σας παίδες.έχω asus a8n deluxe και θέλω να την υπερχρονίσω κάπως,έχω ένα προγραματακι ntune λεγεται και μόλις το ανοίγω μου βγάζει οτι to PCI clock is set to track HT bus if you adjust the clock for the HT bus the PCI clock will change as well.και οτι δεν ειναι υπέυθυνη για τυχον βλάβες.δεν ξέρω τπτ απο υπερχρονισμό αλλα θέλω να ασχοληθω.έχω 3800+ Χ2 και θέλω να τον ανεβάσω λιγο.νομιζω οτι μπορει περισσοτερα απο αυτα που βλέπβ.βοηθεια

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12692
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω φιλε μαριε εχω παραγγηλει απο την πεμπτη 2 κιτ απο 2γβ γιατι θελει ενας φιλος και καναμε μαζι την παραγγελεια περα οτι δεν εχουν ερτηει ακομα.....:( απο Overclockers.co.uk..

τι ποσοστα εχω να πεσω σε ελατωματικες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Με γειά σου ρε Τάκα.

Είσαι - Ο - τυχερός.

Όχι μόνο τις πρόλαβες τις μνήμες, αλλά επι πλέον σου έκατσαν και χωρίς προβλήματα.

Δες αρχικά αυτό το thread και μετά μου λες ανάλογα με τις ανάγκες σου.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=346212#post346212

Για έλεγχο της μνήμης αρκεί να τρέξεις μισή ώρα το μεμτεστ

Το δυσκολότερο τεστ για τις μνήμες (και όχι μόνο) είναι το παιχνίδι HL2 DOD Source.

Επίσης μου αρέσει πολύ και το mtinst.exe που το κατεβάζεις από τη M$.

Αφού καταλήξεις που θες να φτάσεις για κάθε μέρα, τρέξε το τεστ μνήμης της Μ$ όλο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

τις θελω να πανε στα 275(550) εχω ακουσει οτι πανε και ποιο πολυ!αλλα εκει ειμαι οκ...

μπορεισ να βοηθησεις?α και κατι αλλο τισ ειχα μεμτεσ ολο το βραδυ 250(500) με 3-3-3-7 χωρισ κανενα ερρορ...και 200(400) με 2-2-2-5 και περασε 10 πας στο μεμτεστ και στο 6 μου ειχε πεταξει 1 ερρορ..τι λες για ολα αυτα??

παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Τα 275 είναι πολλά για κάθε μέρα με 1Τ.

Θα τα πιάσεις αλλά δεν σου χρειάζονται.

Ότι βάλεις στο FSB τόσο θα πας και τη μνήμη.

Οι μνήμες σου είναι εντάξει.

Για 2-2-2-5 ίσως θέλει να δώσεις 2.85v και να αλλάξεις κάποιους χρονισμούς.

10 pass είναι αρκετή ώρα.

Μήπως ζεστάθηκαν οι μνήμες πολύ?

Και μόνο ένα λάθος?

Δοκίμασε με auto τα υπόλοιπα timing και τους χρονισμούς της εικόνας αλλά το read to write delay (trwt ή trtw) βάλε το 3 ή 4 και όχι 2 που το έχω εγώ.

32fast.png

Για 275 καλύτερα να χαλαρώσεις σε 3-4-4-10 (-13-16).

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κρύες με 2.8v χωρίς errors στα 3-3-3-7 250ΜΗz 1Τ έχεις τέλειες μνήμες.

Σίγουρα τις κρατάς.

Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για 2GB που είναι πολύ δύσκολο να πετύχουν καλούς χρονισμούς.

Σιγά σιγά θα στρώσουν και θα τις μάθεις κι εσύ.

Τότε θα δεις καλύτερα νούμερα.

Το δεύτερο ζευγάρι που έχω δεν πάνε σαν τις δικές σου.

Αυτές που έκανα RMA μου έβγαζαν errors με το που έβαζα 1Τ ακόμα και χαλαρά στα 200.

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλα εχω ακουσει οτι θελουν στρωσημο...λες ε?

σημερα πετυχα καλητερα νουμερα του τυπου..στα 250(500) χωρις ερρορ στα 2.5-3-2-6..

τις τεσταρα με το προγραμματακι που μου ειπες της Μ$.. και εβαλα και τα 11 να κανει τεστ...ειανι αξιοπιστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.