Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Εκεί βλέπεις το SPD και οχι την ταχύτητα.

Αυτό δεν αλλάζει ποτέ.

Για να δεις την πραγματική ταχύτητα της μνήμης θα πας:

Motherboard - motherboard - memory bus properties

Πρόσεξε οτι με διαιρέτη η ταχύτητα δεν θα είναι 250 αλλά κάτι λιγότερο (246 νομίζω).

Επίσης στο Overclock CPU speed - Memory bus νομίζω θα έχει 250 που όμως είναι η ταχύτητα του memory controller της CPU.

Καλύτερα κατέβασε το clockgen από τη σελίδα που έδωσα σε προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 10:51]

Έλεγξε τις ρυθμίσεις των δίσκων και των IDE - SATA στο BIOS, τα καλώδια (άλλαξε τα) και τη μνήμη σου (με το memtest86+).

Αφαίρεσε όλα τα DVD και άσε μόνο τον σκληρό δίσκο.

Μετά βάλε τα ένα ένα (jumper cable select) και βλέπε αν έχεις πρόβλημα.

Τα έχω ελέγξει όλα και πάλι τίποτα δεν γίνεται.Κατέβασα και το WD Tool για να διαπιστώσω έαν υπάρχει πρόβλημα στο σκληρό (bad clusters κτλ.) αλλά τα test πέρασαν με απόλυτη επιτυχία(easy test-extended test).

Αν απενεργοποιήσεις το NCQ συνήθως διορθώνεται το πρόβλημα με ορισμένους προβληματικούς δίσκους, αλλά αυτό για μένα δεν είναι λύση.

Υπάρχει επιλογή στο Bios για το NCQ;

Καλή τύχη. :)

Απ ότι φαίνεται Μάριε θα τη χρειαστώ.

Δε βλέπω να διορθώνεται αυτό το πρόβλημα,ίσως έχει να κάνει με το nforce4.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μου και στην πρώτη σελίδα στο BIOS (Main menu) για το δίσκο τι ρυθμίσεις έχεις.

Ενεργοποίησε το 32Bit Data Transfer.

Σωστά έχεις αυτά που μου έγραψες για το BIOS.

Το αρχικό κείμενο το έχω αλλάξει. Δες το ξανά μήπως πάρεις καμμιά ιδέα.

Εγκατέστησες από την αρχή τους 6.85?

Γράψε μου αναλυτικά.

Δηλαδή.

Έλεγξες μνήμη.

Έβαλες Windows XP SP2 CD.

Έκανες την εγκατάσταση των Windows.

Έβαλες το CD της ASUS (δεν εγκαθιστάς τίποτα)

Εγκαθιστάς τα δυο σημαντικά updates των Windows

UPHClean-Setup.msi

WindowsXP-KB887742-x86-ENU.exe

Ελέγχεις για corruption με αυτό τον τρόπο.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=346229#post346229

Εγκαθιστάς τους οδηγούς 6.85 χωρίς οδηγούς ήχου (είναι απενεργοποιημένη η κάρτα ήχου και midi στο BIOS)

Εγκαθιστάς οδηγούς κάρτας γραφικών.

Τι οδηγούς έχεις με αυτό τον τρόπο?

Πόσταρε μια εικόνα του primary channel (όπως στην εικόνα του ποστ που ελέγχεις για corruption).

Link to comment
Share on other sites

Καλά το λες. Θα χρειαστεί η τύχη.

Ο δίσκος σου είναι εντελώς καινούργιος και δεν έχω δει άλλες αναφορές για πρόβλημα.

Ίσως έχει να κάνει με το Nforce4 αλλά επειδή με δυο διαφορετικούς δίσκους δεν το έχω δει κάνε μια προσπάθεια.

Το NCQ ενεργοποιείται αυτόματα με την εγκατάσταση των οδηγών.

Το απενεργοποιείς μέσα από τα Windows από τον οδηγό.

Σε αρκετές περιπτώσεις βγάζοντας όλα τα IDE USB και κάρτες ISA και ρυθμίζοντας σωστά το BIOS βρέθηκε το πρόβλημα.

Σε άλλες αποδείχτηκε οτι έφταιγαν τα SATA καλώδια.

Ή ήταν χαλασμένα ή είχαν συνδεθεί σε λάθος υποδοχή (πχ στην κάτω αριστερά αντί στην πάνω δεξιά)

Σε παρα πολλές περιπτώσεις είχε πρόβλημα η μνήμη ή οι ρυθμίσεις για τη μνήμη στο BIOS ήταν λάθος (ρεύμα vdimm στο auto αντί 2.8v).

Σε ορισμένες επίσης περιπτώσεις χρειάστηκε να γίνει firmware update για να λυθεί το πρόβλημα.

Σου είπα ότι ξέρω συνοπτικά.

Ελπίζω να βρεις τη λύση και να μας πεις.

Πάντως μην το αφήσεις και χτίσεις ολόκληρο οικοδόμημα σε λάθος βάση.

Θα καταρεύσει και παίζει να έχεις data corruption.

Αρχική απάντηση από Geo_K [Σήμερα, στις 14:41]

Τα έχω ελέγξει όλα και πάλι τίποτα δεν γίνεται.Κατέβασα και το WD Tool για να διαπιστώσω έαν υπάρχει πρόβλημα στο σκληρό (bad clusters κτλ.) αλλά τα test πέρασαν με απόλυτη επιτυχία(easy test-extended test).

Υπάρχει επιλογή στο Bios για το NCQ;

Απ ότι φαίνεται Μάριε θα τη χρειαστώ.

Δε βλέπω να διορθώνεται αυτό το πρόβλημα,ίσως έχει να κάνει με το nforce4.

Link to comment
Share on other sites

Mariosalice και κάτι άλλο, μου βγάζει BlueScreen με το εξής λάθος:

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

μπλα μπλα μπλα...

Stop: 0x000000D1(0x71A5DF52, 0c00000002, 0x00000000, 0x71A5DF52)

Το ζήτημα είναι ότι έχω την εντύπωση ότι μου κάνει λόγο των nForce4_x16_6.85. Σ Σου έχει τύχη?

Link to comment
Share on other sites

Το WindowsXP-KB887742-x86-ENU.exe όντως το έχω (εχει μπει με το Windows Upate) αλλά το άλλο που αναφέρεις δεν το έχω (να το βάλω?). Τώρα όσον αφορά τις μνήμες που λες ότι δεν αντέχουν, δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα γιατί απλά, Bluescreens έφαγα και πριν πειράξω τις μνήμες. Εμένα κάτι μου λέει ότι έχει να κάνει με τους nVidia drivers.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν προτιμότερο όταν κάποιος ζητάει βοήθεια για overclocking να αναφέρει και το τροφοδοτικό που διαθέτει μιας και έχει αποδειχθεί ότι η τροφοδοσία παίζει σημαντικό ρόλο στην ομαλή λειτουργία του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που όντως δεν είχα βάλει τα στοιχεία μου αναλυτικά (όντως βοηθά). Πάντως εδώ και 16 ώρες δεν μου έχει κάνει καμία επανεκκίνηση. Αλλά να πω και την αλήθεια μου έκανε και σε κάποια άλλη φάση επανεκκίνηση, όταν πήγα να αλλάξω τις ρυθμίσεις από το LAN της nvidia, για αυτό πλέον το modem το έχω βάλει στο Marvell Yukon. Για αυτό λέω ότι μάλλον κάτι φταίει με τους nvidia, γιατί κάτι τέτοιες μαλακ....ς μου έκανε και σε ένα άλλο mobo (ASUS K8N-E-Deluxe NF3), με το LAN εννοώ. Τέλος πάντων ελπίζω να μην κάνει επανεκκινήσεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα. Να που βοηθάει να ξέρουμε τι έχεις.

Δες αυτό εδώ το ποστ με ποιό τρόπο έλυσε το πρόβλημα του με τους Maxtor 6v250F0

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=8171&st=360#

Τι λέει η ATI X1900XT 512M?

Παλιά είχα την 9700pro και την 9600xt (την έχω ακόμα σε ένα PC).

Με την 9700 pro είχα πρόβλημα data corruption και hard disk failures σε Intel D850 με Rambus.

Κάτι δεν πήγαινε καλά με τη διαχείρηση ρεύματος (είχα ένα 650W Enermax PSU που το έχω ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλά εκεί που νόμιζα ότι τελείωσα με τα restarts (μετά από 16 ώρες συνεχούς λειτουργίας), πάλι το άτιμο το Stop: 0x000000D1(0x71A5DF52, 0c00000002, 0x00000000, 0x71A5DF52) ήρθε στην επιφάνεια.:devil: :devil:

Ευχαριστώ για το λινκ αλλά τελικά, πρέπει να τα κάνω όλα:

1) να βάλω το WindowsXP-KB887742-x86-ENU.exe?????

2) να αλλάξω τις μνήμες σε 2Τ και limit 200 αντί 250?????

3) να βγάλω το TCQ στους Maxtor (δεν είναι το C drive πάντως) και να τους κάνω και update αν υπάρχει?????

4) Να βγάλω το TCQ και από τους WD Raptors που είναι σε RAID 0 και έχουν το C?

Όλα πρέπει να τα κάνω?????

Τώρα όσον αφορά για την ATI super :banging: , όλα τα παίζω σε 1280x1024 (FEAR, Call Of Duty2, NFS Most Wanted, Serious Sam 2 κτλ) σε full settings και τα frames πετάνε, δεν τα έχω δει ποτέ να πάνε κάτω από 60+ όλο πάνω τα άτιμα!!!! Αν και αυτά που λέγανε ότι είναι «λίγο» θορυβώδες η κάρτα όταν κάνει boot ισχύει, αλλά μετά είναι OK.

Να μην είχα και αυτά το restarts, όλα καλά θα ήταν, τέλος πάντων, περιμένω απάντηση σου, για αυτά που ρώτησα και ελπίζω, μετά να είμαι ΟΚ, πάντος πολύ περίεργο πρόβλημα, μου το κάνει σε κουλές φάσεις πάντα;) , να ήταν σε καμία φάση με ζόρια να έλεγα κάτι με την ψύξη ή κάτι άλλο τελοςπάντον, αλλά να μου το κάνει εκεί που σερφάρω ας πούμε, μου φαίνεται πολύ κουφό.:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δηλαδή, παίζει ασυμβατότητα με τους σκληρούς (αν είναι δυνατόν!!!). Οπότε αν βγάλω το TQ στους WD που έχουν το λειτουργικό θα είμαι εντάξει? Απορώ πως τα καταφέρνουν οι κατασκευαστές και με εκπλήσσουν με τις μαλακ... τους κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις οτι τυχαία μας κρατούσε η Intel τόσα χρόνια πίσω?

Κάθε λίγο και λιγάκι έβγαζε μια νέα προδιαγραφή, πετώντας μας και ένα κόκκαλο ελάχιστα αυξημένης ταχύτητας μόνο και μόνο για να μας αναγκάσει να αλλάξουμε όλο τον υπολογιστή.

Ξέρεις πόσα χρόνια περίμενα από αυτή την εταιρία να μας δώσει 64bit επεξεργαστές και να υλοποιήσει το SATA και το PCIe?

Αντί γι αυτό τί μας έδωσε?

Αύξηση της συχνότητας των ίδων επεξεργαστών, AGPx2, x4, x8, Rambus μνήμες, DDR2 μνήμες και BTX.

’λλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τη βράκα αλλοιώς.

Έλεος.

Ήρθε λοιπόν η Nvidia μαζί με την AMD και μας τάδωσαν όλα με την μία.

Ποιά όμως ήταν η κατάσταση στους σκληρούς δίσκους?

H WD θησαύριζε με τους raptors και όλες μαζί οι εταιρίες λιβάνιζαν την ίδια τεχνολογία για χρόνια, ελαχιστοποιώντας τα έξοδα για έρευνα.

Τέλμα στην πρόοδο.

Πριν ένα χρόνο έγραφα οτι σε λίγους μήνες δεν θα πουλιέται ούτε ένας δίσκος ΑΤΑ για επιτραπέζιους υπολογιστές. Δες το και θα καταλάβεις πολλά.

Και οι εταιρίες σκληρών με ποιό τρόπο νομίζεις οτι αντέδρασαν?

Πήραν τους ΑΤΑ και τους βάφτισαν SATA.

Δεν είχαν επενδύσει στην έρευνα και δεν υπολόγισαν σωστά.

Τα λάθη όμως πληρώνονται.

Με ποιά μαμουνιά λοιπόν θα έπιαναν το τραίνο?

Απλό. Πήραν ΑΤΑ δίσκους και τους μεταμφίεσαν σε SATA.

Ο πρώτος δίσκος που σχεδιάστηκε από την αρχή ως SΑΤΑ είναι ο KS.

Νάταν μόνο αυτό?

Ακόμα και ο KS, ενώ τον διαφημίζουν οτι πληρεί τις προδιαγραφές SATA II, δεν υποστηρίζει NCQ.

Η απάτη σε όλο της το μεγαλείο.

Έρχεται λοιπόν στη συνέχεια ένας gamer (πασίγνωστο άρθρο) που ενώ ξέρει και το γράφει οτι η WD παραδέχεται οτι οι raptors δεν δουλεύουν με ενεργοποιημένο TCQ σε NCQ controllers, παρακάτω λέει οτι φταίει η Nvidia και το Nforce4 που έχει προβλήματα με TCQ-NCQ (το επεκτείνει στο NCQ αστήρικτα). Σαχλαμάρες.

Μια χαρά δουλεύει το NCQ και η διαμεταγωγή 3gb/s με σωστούς δίσκους.

Το κακό για αυτούς που έχασαν το τραίνο είναι οτι δυο δίσκοι με 3gb/s και NCQ σε Raid0 είναι κλάσεις φθηνότεροι και πιο πολύ πιο γρήγοροι από τους πανάκριβους ράπτορες.

Ας έφτιαχναν σωστούς δίσκους και οχι να τρέχουν να βγάλουν firmware updates και να ρίχνουν λάσπη.

Αρχική απάντηση από Topdim2 [Σήμερα, στις 20:28]

Για να καταλάβω δηλαδή, παίζει ασυμβατότητα με τους σκληρούς (αν είναι δυνατόν!!!). Οπότε αν βγάλω το TQ στους WD που έχουν το λειτουργικό θα είμαι εντάξει? Απορώ πως τα καταφέρνουν οι κατασκευαστές και με εκπλήσσουν με τις μαλακ... τους κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε λίγο πολύ αυτές τις απατεωνιές τους τις γνωρίζω και εγώ, π.χ. με τα παιχνίδια δεν το δέχομαι ότι δεν παίζουν συμφωνίες με τους κατασκευαστές των καρτών γραφικών και των εταιριών που βγάζουν παιχνίδια, ώστε να κάνουν όσο το δυνατόν πιο χαλιά προγραμματισμό, ώστε να θέλουμε κάθε τόσο νέα κάρτα γραφικών, αλλά τι να πεις, άτιμη ζωή...

Τέλος πάντων όπως σου είπα έβγαλα το TQ από τους Raptors και ελπίζω να είμαι OK έως ότου βγει κανένα BIOS update.

Επίσης κάτι που παρατήρησα αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, είναι ότι στο NVDIA nForce4 Serial ATA RAID Controller Properties στο Primary Channel Master Drive στον ένα Raptor λέει WDC WD740GD-75FLA1 ενώ στο Secondary Channel Master Drive στον άλλο Raptor λέει WDC WD740GD-50FLA1, είναι αυτοί που τους έχω σε RAID 0. Παίζει ρόλο, ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους δύο ράπτορες.

Τα παλαιότερα μοντέλα για παράδειγμα ήταν πιο θορυβώδη.

Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Θάταν όμως καλύτερα να έχεις δύο εντελώς ίδιες εκδόσεις.

Τώρα το BIOS update γιατί το έγραψες?

Μάλλον δεν κατάλαβες οτι το πρόβλημα δεν το έχει ούτε η ASUS ούτε το Nforce4.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει update που να διορθώνει αυτό το πρόβλημα.

Δοκίμασες να βγάλεις τους Maxtor DiamondMax και να ενεργοποιήσεις το TCQ στους Raptors?

Νομίζω οτι θα δουλέψουν μια χαρά.

Μετά βγάλε τους raptors εντελώς (ρεύμα-καλώδιο sata), κάνε ένα firmware update στους Maxtor και βάλε τους πάνω σε Raid 0 μόνους τους στις υποδοχές sata1 και 2, στα 3gb/s με ενεργοποιημένα το NCQ. Κάνε εγκατάσταση των Windows XP SP2 πατώντας F6 για να εγκαταστήσεις τους οδηγούς Nvidia SATA RAID από δισκέτα.

Μη χρησιμοποιήσεις το CD της ASUS.

Τρέξε και στις δυο περιπτώσεις HD tach και δες τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τους Raptors αυτό έγινε γιατί τον έναν τον είχα είδη και μετά πήρα τον άλλο, μαζί με τους Maxtor. Οπότε για εσένα την ζημία όλη μου την κάνει το NCQ από τους Raptors ή το TC τους ? Αν είναι έτσι, να τα βγάλω και τελειώσει η υπόθεση. Πάντως αυτό που λες να τους βγάλω και να κάνω RAID 0 τους Maxtor, δεν γίνετε πλέον γιατί έχουν αρχεία μέσα και δεν θέλω να τα χάσω. Firmware updates για τους Maxtor δεν βρήκα. Α και αυτό που λες με το να περάσω του οδηγούς από δισκέτα και όχι από το CD , μου είχε τύχη στο παρελθόν, να μπαίνουν μόνο από την δισκέτα και όχι από το CD, άλλη παπαριά και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.