Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:10]

@mariosalice!

Μπορεις να μου προσθεσεις μια σειρα ακομα πουυ νομιζω οτι λειπει!!

Οπως ειναι η τριτη γραμμη που κανεις χρονο 1.25.897 .Τα ιδια τιμμινγς παντου αλλα με 2Τ.

ΝΑ δουμε και στα ψηλα Μηζ τι γινεται....

Και αν μπορεις να τρεξεις και ενα εκει που ειναι τα καθημερινα σου με 2,5-3-2-6 -100Μηζ 3,9us(μην βαλεις 1,95 για αυτο που θελω να δω δεν ειναι απαραιτητο!)

Για το δεύτερο που ζητάς κάπου διάβασα οτι υπάρχει πρόβλημα με αυτό το tref και γενικά δεν ξέρω πολλά.

Για το πρώτο που ζήτησες το έκανα.

Προστέθηκε η γραμμή.

Οι τέσσερις τιμές που πήρα ήταν:

01:27,359

01:27,422

01:27,469

01:27,563

Μέσος όρος

01:27,453

Δυο φωτο με την ανώτερη και κατώτερη τιμή.

2t250tight.png

2t250lose.png

TRWT=3 εδώ (ίδιο με τη δεύτερη σειρά αντί με την τρίτη).

Τι συμπεράσματα βγάζεις?

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα δύο αποτελέσματα που ακολουθούν?

DDR       T    CL   RCD  RP   RAS   RC    RFC  RRD   RW    Average
DDR500 1 3 3 3 08 12 16 3 3 01:25,946
DDR500 1 3 4 4 10 14 18 3 4 01:26,856

Η διαφορά οφείλεται στο tRP και tRAS (από 3 σε 4) ή σε κάτι άλλο κυρίως?

πχ στο TRTW?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

επισης μια ακομα απορια!!!Αντε για σενα 2

Λες οτι μετρησες ddr400 και δδρ500 αλλα και απο το tweaker και απο το προγραμμαται που δειχνει τα ρολογια οπι μνημες ειναι στα 130Mhz...??Μια εξηγηση??Η κατι δεν καταλαβα?

δευτερο...

Μπορεις να κανεις μια μετρηση με τον επεξεργαστη στα 285χ10 και διαιρετη 166 στις μνημες??Βγαινει κοντα στα 238Μηζ με timmings απο την εικονα!!!Το τρεφ βαλτο 100 7,8 αν δεν σου αρεσει ετσι...

post-699-1416072354,9193_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κανένα πρόγραμμα δεν αναγνωρίζει ακόμα τον διαιρέτη 5/4.

Το έγραψα σε προηγούμενο ποστ όπου έχω υπολογίσει και την πραγματική ταχύτητα της μνήμης στα 201 με διαιρέτη 5/4.

δεν το ειδα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις χθες μου ήρθε η συγκεκριμένη μητρική :) . Ολα εγιναν ευκολα και χωρις κανενα προβλημα (αναγνωριση συσκευων, εγκατάσταση windows κτλ).

Απο ότι βλέπω ομως πρέπει να κάνει overvoltage στην cpu επειδη τον Χ2 3800+ μου τον λειτουργεί στα 1.39v στο default σε σχεδη με το 1.32-1.33v που είχα στο DFI με αποτέλεσμα να εχω και αρκετα αυξημενη θερμοκρασία. Τώρα βαραει 40βαθμους σε κατάσταση αναμονής ενω πριν ήταν κοντα στους 30 μετρημενα και στις 2 περιπτωσεις με το Gatewatch (τοποθετημενο ακριβως στο ιδιο μερος) γιατι μεταξυ των 2 μητρικων στανταρ υπαρχει αποκληση θερμοκρασιων. Επισης εαν αλλαξω την ταση απο το bios τοτε πρεπει να την βαλω το 1.325 για να μου δειξει οτι ειναι 1,36 μετα. Εχει παρατηρήσει κανενας αλλος κατι παρομοιο; Να το αφησω στο default το ρευμα η να το κατεβάσω;

Ξέχασα να αναφερω οτι και στις 2 μητρικες ειχε τοποθετηθει η ιδια ψυχτρα (XP-90C), AS5 και ο ιδιος ανεμιστήρας στις ιδιες στροφες.

Link to comment
Share on other sites

η dfi δινει κατι παραπανω απο οτι δειχνει...

οσο για τη θερμοκρασια μηπως δεν εχεις βαλει καλα την ψυκτρα?

ή μηπως εβαλες μπολικη παστα?

επισης η as5 θελει καποιες ωρες λειτουργειας για να στρωσει...αλλα δεν νομιζω αυτο να δικαιολογει τετοια διαφορα στις θερμοκρασιες...

τους 10 βαθμους διαφορα τους βλεπεις και στο gatewatch ή απο τη μητρικη?στο bios ή στα windows?

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχτρα εχει πατησει μια χαρα, AS εχει ισα ισα μια στρωση. Επειδη ξερω οτι εχει καποια διαφορα στις θερμοκρασιες το ενα με το αλλο την διαφορα την βλεπω με το Gatewatch οπου τον αισθητηρα τον εχω βαλει ακριβως στο ιδιο σημειο που ηταν και την προηηγουμενη φορα, κατω απο την XP-90C και ακουμπαει και στο πλαι της cpu.

Μπορει να το ξηλωσω μια στα γρηγορα να ξαναβαλω AS, αν και ψιλοβαριεμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 21:45]

Μόλις χθες μου ήρθε η συγκεκριμένη μητρική :) . Ολα εγιναν ευκολα και χωρις κανενα προβλημα (αναγνωριση συσκευων, εγκατάσταση windows κτλ).

Απο ότι βλέπω ομως πρέπει να κάνει overvoltage στην cpu επειδη τον Χ2 3800+ μου τον λειτουργεί στα 1.39v στο default σε σχεδη με το 1.32-1.33v που είχα στο DFI με αποτέλεσμα να εχω και αρκετα αυξημενη θερμοκρασία. Τώρα βαραει 40βαθμους σε κατάσταση αναμονής ενω πριν ήταν κοντα στους 30 μετρημενα και στις 2 περιπτωσεις με το Gatewatch (τοποθετημενο ακριβως στο ιδιο μερος) γιατι μεταξυ των 2 μητρικων στανταρ υπαρχει αποκληση θερμοκρασιων. Επισης εαν αλλαξω την ταση απο το bios τοτε πρεπει να την βαλω το 1.325 για να μου δειξει οτι ειναι 1,36 μετα. Εχει παρατηρήσει κανενας αλλος κατι παρομοιο; Να το αφησω στο default το ρευμα η να το κατεβάσω;

Ξέχασα να αναφερω οτι και στις 2 μητρικες ειχε τοποθετηθει η ιδια ψυχτρα (XP-90C), AS5 και ο ιδιος ανεμιστήρας στις ιδιες στροφες.

Με γειά το καινούργιο σου απόκτημα.:T:

Ότι θέλεις για τις ρυθμίσεις στο BIOS ρώτα με ελεύθερα.

Έχω αποκτήσει κάποια εμπειρία πλέον.

Έβαλες το 1009?

Βάλε το με bootable USB flash και μη ξεχάσεις να φορτώσεις τις default ρυθμίσεις του BIOS.

Αν υπερχρονίσεις και σου κολλήσει δεν χρειάζεται να κάνεις hard reset το BIOS.

Κλείνεις τον υπολογιστή και με το που ξεκινάει σου βγάζει μήνυμα να πατήσεις F1.

Αν δεν ξεκινάει, κλείσε τον και όταν τον ανοίξεις κράτα πατημένο το "Insert".

Πάντα μετά από κόλλημα θα βάζεις τον επεξεργαστή και το NB στα 201 και μετά το restart μπορείς να ξαναβάλεις τις τελευταίες σταθερές τιμές και να συνεχίσεις να ανεβαίνεις.

Αν σου κολλήσει σε Windows ή όταν αρχίσει να τα φορτώνει πάντα να μπαίνεις σε safe mode και να κάνεις checkdisk.

Η "αυξημένη" (τα εισαγωγικά, γιατί μια χαρά είσαι) θερμοκρασία του επεξεργαστή μπορεί να οφείλεται σε κακή τοποθέτηση της ψύκτρας ή στην αλλαγή της πάστας. Γιατί με ποιό τρόπο αφαιρέθηκε ο επεξεργαστής από τη μια μητρική για να μπεί στιν άλλη? Δεν αφαιρέθηκε η ψύκτρα πρώτα? Δεν αλλάχθηκε η πάστα?

Κανονικά πρέπει να καθαριστούν με οινόπνευμα η ψύκτρα και ο επεξεργαστής, να μπεί καινούργια πάστα στην ψύκτρα να αφαιρεθεί με ένα φίλτρο καφέ και να μπεί στο κέντρο του επεξεργαστή μια σταγόνα φρέσκιας πάστας Cramigue. Μετά την τοποθέτηση της ψύκτρας, πρέπει να την περιστρέφεις με απαλές κινήσεις δεξιά αριστερά μια δυό μοίρες ώστε να απλωθεί η πάστα και να διώξει τον αέρα προς τα έξω. Πάντως αποτελέσματα δεν θα δεις αμέσως.

Αν και οι 37-40 βαθμοί idle δεν είναι καλά? Σε Load τι έχεις?

Είναι παράξενος ο τρόπος που λειτουργούν οι τάσεις σε αυτή τη μητρική.

Νομίζω οτι άρχισα κάπως να καταλαβαίνω τι γίνεται.

Ουσιαστικά και με λίγα λόγια η μητρική αποφασίζει τι τάση θα δώσει, με βάση τα θερμικά στοιχεία που είναι καταχωρημένα στον επεξεργαστή. Η τάση που βάζουμε εμείς είναι στην πραγματικότητα το ανώτερο όριο που επιτρέπουμε στη μητρική να δώσει. Ανάλογα λοιπόν με τις ανάγκες σε ρεύμα που έχει ο επεξεργαστής όταν ξεκινάει ρυθμίζεται και η τάση που δίνει η μητρική. Αν όμως εμείς κάνουμε λάθος και δώσουμε μικρότερη τάση από αυτή που χρειάζεται ο επεξεργαστής και εφόσον είμαστε μέσα στα όρια που έχει προγραμματιστεί ο επεξεργαστής, η μητρική θα το αναγνωρίσει και θα δώσει τη σωστή τάση. Υπάρχει μάλιστα και ένα πρόγραμμα που διαβάζει τα θερμικά στοιχεία των επεξεργαστών μεταβαλλόμενης τάσης.

Ως κανόνα θα έχεις να δίνεις τη λιγότερη δυνατή τάση όταν βρίσκεσαι πάνω από τα 1.4v και στην περίπτωση που είσαι ασταθής θα την ανεβάζεις λίγο.

Μη στηρίζεσαι στις ενδείξεις του BIOS. Είναι μεν σωστές τη στιγμή που τις διαβάζεις αλλά όταν ζορίζεται ο επεξεργαστής όλα αλλάζουν. Μη ξεχνάς οτι οι νέοι επεξεργαστές μεταβαλλόμενης τάσης έχουν τη δυνατότητα να αυξομειώνουν τις απαιτήσεις που έχουν σε ρεύμα, ανάλογα με το φόρτα εργασίας.

EDIT

Νομίζω οτι έχεις δίκιο για το overvoltage.

Ή καλύτερα το BIOS δεν δείχνει σωστά τις τάσεις.

Μου έτυχε για παράδειγμα να δίνω μικρή τάση με υπερχρονισμένο επεξεργαστή, να μπαίνει στο BIOS αλλά να είμαι ασταθής. Αυξάνω λοιπόν την τάση, το BIOS μου δείχνει ίδια τάση σαν να μην την αύξησα, αλλά αυτή τη φορά είμαι σταθερός. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Μάριες σου ήρθε απάντηση απο την asus αν μπορεί να τοποθετηθεί η συγκεκριμένη μητρική ανάποδα? Έχεις τίποτα καινούριες πληροφορίες σχετικά με το θέμα?:)

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη κινηση που εκανα ηταν να βαλω το τελευταιο bios 1009 (απο δισκετα με ALT+F2). Απλα για να μου φυγει η ιδεα ξαναβγαλα την ψυχτρα και τα ξαναβαλα ολα απο την αρχη αλλα αυτο που βλεπω ειναι μια απο τα ιδια.

Οχι οτι ειναι πολυ το 40αρι (τωρα ας πουμε ειναι στους 38.5), αλλά σε σχεδη με αυτα που ειχα στο dfi ειναι αρκετα ανεβασμενα και οχι απο αυτο που βλεπω απο το bios η απο καποιο προγραμμα αλλα απο τον ιδιο αισθητηρα του gatewatch που ειναι τοποθετημενος ακριβως στο ιδιο σημειο που ηταν και πριν στο dfi. Το μονο που μου ερχειται ως λογικο στο μυαλο ειναι οτι αυτη η διαφορα ειναι απο την παραπανω ταση που περνει η cpu αφου μιλαμε για πανω απο 0.5v.

Επειδη δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα παραπανω θα το δω και οταν "στρωσει" η παστα και αφου κανω και καμια δοκιμουλα. Παντως ως τωρα φαινεται πολυ καλή μητρικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Χθες, στις 23:53]

Τελικά Μάριες σου ήρθε απάντηση απο την asus αν μπορεί να τοποθετηθεί η συγκεκριμένη μητρική ανάποδα? Έχεις τίποτα καινούριες πληροφορίες σχετικά με το θέμα?:)

Μου ήρθε εδώ και πολύ καιρό. Την έχω ποστάρει ήδη την απάντηση εδώ. Δεν το συνιστούν.
Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 01:32]

Η πρωτη κινηση που εκανα ηταν να βαλω το τελευταιο bios 1009 (απο δισκετα με ALT+F2). Απλα για να μου φυγει η ιδεα ξαναβγαλα την ψυχτρα και τα ξαναβαλα ολα απο την αρχη αλλα αυτο που βλεπω ειναι μια απο τα ιδια.

Οχι οτι ειναι πολυ το 40αρι (τωρα ας πουμε ειναι στους 38.5), αλλά σε σχεδη με αυτα που ειχα στο dfi ειναι αρκετα ανεβασμενα και οχι απο αυτο που βλεπω απο το bios η απο καποιο προγραμμα αλλα απο τον ιδιο αισθητηρα του gatewatch που ειναι τοποθετημενος ακριβως στο ιδιο σημειο που ηταν και πριν στο dfi. Το μονο που μου ερχειται ως λογικο στο μυαλο ειναι οτι αυτη η διαφορα ειναι απο την παραπανω ταση που περνει η cpu αφου μιλαμε για πανω απο 0.5v.

Επειδη δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα παραπανω θα το δω και οταν "στρωσει" η παστα και αφου κανω και καμια δοκιμουλα. Παντως ως τωρα φαινεται πολυ καλή μητρικη!!!

O Manchester X2 3800+ που έχεις είναι rev E4 στα 2000ΜΗz με μεταβαλόμενη τάση από 1.35-1.4v. Για να δεις ποια είναι η πραγματική τάση του επεξεργαστή σου τρέξε το πρόγραμμα αυτό.

Ποστάρισε το αποτέλεσμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το TcaseMax λεεί ότι η δικά μου είναι στα 1.35v. Απο το bios εχω βάλει την τάση στα 1.3v, μέσα στο bios λεει 1.344v, στο speedfan και στο AiBooster δείχνει 1.34v ενω στο cpuz 1.3v. Με αυτή την ταση βγαζει διπλο prime για κανα 3ωρο χωρις προβληματα. Δυστηχώς δεν εχω πολυ χρονο να παιξω. Αν το βάλω την τάση στο auto τοτε βγάζει 1.39v.

x23800a8n32cpuz5bj.th.jpg

x23800a8n321lk.th.jpg

x23800a8n32speedfan8lq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σου είναι μια χαρά σε idle.

Σε idle δεν υπάρχει διαφορά σε όποια μητρική και να βάλεις τον επεξεργαστή σου.

Σε load όμως θα δεις μεγάλη διαφορά από την προηγούμενη μητρική που είχες.

Βάλε λοιπόν το vcore στο 1.35v.

Εκτός και αν ενεργοποίησες το overvolting για να υπερχρονίσεις.

Στην περίπτωση αυτή θα δεις μεγάλη αύξηση της θερμοκρασίας.

Το CPUz διαβάζει την τάση που έβαλες στο BIOS.

Τα άλλα διαβάζουν την πραγματική τάση που παίρνει ο επεξεργαστής αλλά ανάλογα με τι έχεις δηλώσει στο BIOS, η πραγματική τάση που παίρνει ο επεξεργαστής διαφέρει λίγο και στιγμιαία, ανάλογα πάντα με τις ανάγκες.

Η μητρική διαβάζει τις προδιαγραφές του επεξεργαστή και προσπαθεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του επεξεργαστή.

Αν δώσεις παραπάνω τάση απ' όσο χρειάζεται η μητρική δεν θα την χρησιμοποιήσει, εκτός και αν είσαι υπερχρονισμένος. Για να ξεπεράσεις ένα όριο πρέπει να ενεργοποιήσεις το overvolting, αλλά και πάλι η μητρική θα προφυλάξει τον επεξεργαστή σου από κάψιμο. Παρ όλα αυτά καλό είναι να μην το παρακάνεις καλού κακού.

Αν θέλεις να μειωθεί η θερμοκρασία και η τάση ενεργοποίησε το Cool n' Quiet.

Αν μάλιστα ενεργοποιήσεις το CnQ υπερχρονισμένος, θα καταλάβεις τι σημαίνει προσαρμογή της τάσης στις ανάγκες του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Thx, απλα ξεχασα να αναφερω ότι σε full load (οταν ετρεχε το διπλο prime) εφτασε μεχρι τους 47 βαθμους που πιστευω οτι ειναι σε λογικα πλαισια. Παντα με την XP-90C με εναν papst οποιος παιζει στις μολις στις 1200-1300rpm επειδη πανω απο ολα θελω να μην εχω θορυβο!

Τo EZ-Plug να το βάλω πανω στην μητρική; Στο manual αναφερει να το εχεις εαν βάλεις δυο καρτες γραφικών (εγω εχω μια 7800GT). Στην DFI που ειχα πριν προτεινε να εχεις ετσι και αλλιως τα εξτρα ρευματα πανω στην μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.