Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vasot [Χθες, στις 22:29]

AMD64 X2 στα 2700 με αερα

Υummiieeee :D

Hθελα να ηξερα γιατι η ASUS εχει τοση προτιμηση στα σιχαμενα AMI bios (Αmerican Megatrends :sick: ) :(

Η AWARD δεν τους κανει

Eκτος ισως των ΑSUS BIOS που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη και που εχουν καποια παιδικα προβληματα προς το παρον

κατα τα αλλα συμφωνω και επαυξανω :D

Συμφωνώ για το ΑΜΙ, ιδίως στην αρχή είχα εξοργιστεί. Σιγά σιγά όμως το συνήθισα και τώρα μου φαίνεται εντάξει. Κάνει τα πάντα αν και με το δικό του τρόπο που πρέπει να μάθουμε τις ιδιαιτερότητές του. Αν και πάλι νομίζω οτι εσκεμμένα κρύβουν τις δυνατότητες που έχει, ώστε να μην κάψουν την μητρική κάποιοι άσχετοι. Τα προηγούμενα Α8Ν-SLI Dlx - Premium είχαν AWARD BIOS

@Tsakalos

Μάλλον πρόκειται για ένα λάθος που γίνεται συστηματικά επειδή έχουμε κάνει κάποιο συνειρμό των heatpipes με την Premium.

Υπάρχουν δύο μοντέλλα με Nforce4 X16 Chipset. To A8N32-SLI Deluxe και το A8N32-SLI Wi-FI Deluxe.

1:1 παίζουν οι μνήμες και όταν έχουμε 250Χ4=1000. Εϊναι άσχετα αυτά.

Στο προηγούμενο ποστ με τις φωτο υπερχρονισμού, η μνήμη μου ήταν με διαιρέτη και έπαιζε στα 250 3-3-3-8 1Τ. Ήμουν με 300Χ3=900 και στα δύο hypertransport (Κ8-ΝΒ & ΝB-SB).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

@mariosalice

Λαθος απο 2 site και εναν τεχνικο? ισως να ειναι και ετσι οπως τα λες...ομως δεν νομιζω να μπερδεψε καποιος την Deluxe με την Wi-Fi εκδοση...και την τελευταια να την βαπτισαν απο μονοι τους Premium....δεν ξερω..

Παντως αν οντως εχει προβλημα η ASUS με τις PCI οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ....μαλλον δεν θα προβω σε αγορα της...δεν θα ηθελα να σκασω 245 ευρω να την αγορασω..και να καει στα καλα του καθουμενου απο μια PCI καρτα για δορυφορικη ΤV....

και το προβλημα δεν ειναι στις εν λογω δορυφορικες καρτες....αλλα στην μερια των Mobo...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakalos [Σήμερα, στις 00:58]

@Vasot

Η συγκεκριμενη μητρικη που αναφερω στο παραπανω ποστ....φαινεται να εχει bios της AWARD.

Δες και αυτο το λινκ....( κι αν θες αγορασε την κιολας?? τι να πω...εγω εχω μπερδευτει σχετικα με το αν υπαρχει αυτο το Mobo...)

http://www.genitechcomputers.com/products/description/asus_a8n32_sli_premium_nvidia_nforce4_sli_16x_motherboard/

Το επισημο site της ASUS δεν γραφει τιποτα για A8N32-SLI-PREMIUM

ουτε Bios υπαρχουν διαθεσιμα, ουτε αλλα στοιχεια ουτε γενικοτερα τιποτα

To μονο που βλεπω ως διαθεσιμο στην σειρα ASUS και Nforce4 16x ειναι η A8N32 SLI Deluxe

Asus Motherboard product list

Περιεργο :blink:

Μηπως προκειται για απατεωνια

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 05:09]

Συμφωνώ για το ΑΜΙ, ιδίως στην αρχή είχα εξοργιστεί. Σιγά σιγά όμως το συνήθισα και τώρα μου φαίνεται εντάξει. Κάνει τα πάντα αν και με το δικό του τρόπο που πρέπει να μάθουμε τις ιδιαιτερότητές του. Αν και πάλι νομίζω οτι εσκεμμένα κρύβουν τις δυνατότητες που έχει, ώστε να μην κάψουν την μητρική κάποιοι άσχετοι. Τα προηγούμενα Α8Ν-SLI Dlx - Premium είχαν AWARD BIOS

Τα περισσοτερα και πιο περιεργα προβληματα σχετικα με μητρικες που εμενα μου εχουν τυχει ειναι οσα εχουν το σχετικο ΑΜΙ τυπου bios

Και τα Award βεβαια δεν ειναι τελεια αλλα αυτο το πραγμα με τα AMI ειναι απαραδεκτο

Τι να πω μπορει να ειμαι και εγω ατυχος

Exω μεγαλυτερη προτιμηση και εμπιστοσυνη στα Αward :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakalos [Σήμερα, στις 02:53]

Παιδια με γιεςςςς στους κατοχους της ASUS A8N32-SLI deluxe.

Ομως θα ηθελα να ρωτησω κατι λιγο ασχετο και αυτος ειναι και ο λογος για τον οποιο γραφω αυτες τις γραμμες.... υπαρχει mobo ASUS A8N32-SLI PREMIUM????

Δειτε και αυτο το λινκ. http://www.vr-zone.com/?i=2952 και κοιταξτε εκει αναμεσα απο τις 2 πρωτες φωτογραφιες τι λεει...

Συγκεκριμενα για mobo ASUS A8N32-SLI PREMIUM μου μιλησε και καποιος τεχνικος της HAUPPAUGE.

Στον συγκεκριμενο τεχνικο εστειλα ενα email προ λιγων ημερων και μου συνεστησε να παρω την PREMIUM εκδοση.

Η ερωτηση που εκανα στο τεχνικο τμημα της Hauppauge αναφερετε σε προβλημα που παιζει με διαφορα mobo οσον αφορα τις θυρες PCI και ορισμενες PCI καρτες DVB (δορυφορικες καρτες οπως η Nexus-S της Hauppauge...η οποια ειναι PCI v2.1 οπως και οι περισσοτερες δορυφορικες καρτες)

Με τις εν λογω καρτες (και εννοω αρκετες δορυφορικες οχι μονο καρτες τις Hauppauge) εχει παρατηρηθει οτι καιγονται αρκετες μητρικες...μιας και για να τροφοδοτηθει το LNB χρειαζεται λιγο παραπανω ρευμα...το οποιο μπορει να αποβει μοιραιο για την μητρικη.

Παιζει παντα το ενδεχομενο ο τεχνικος που απαντησε στο email μου να εκανε λαθος και να μην υπαρχει ASUS A8N32-SLI PREMIUM....και απλα να ηθελε να αναφερθει στην ASUS A8N-SLI PREMIUM...του εστειλα και παλι email σχετικα με το που εχει δει ASUS A8N32-SLI PREMIUM...και περιμενω σχετικη απαντηση.

Παντως αν εχει δει καποιος ASUS A8N32-SLI PREMIUM....ας μας δωσει σχετικο λινκ η πληροφοριες σχετικα με αυτη την μητρικη (φαντασμα να την πω??)....

Προφανώς ο τεχνικός μπερδεύτηκε. Είχε γίνει μεγάλη συζήτηση (παλιότερα) γι αυτές τις κάρτες που δεν παίζανε στις Α8Ν-SLI Deluxe ((καμμιά δεν κάηκε) και σε όλες τις νεότερες PCI 2.2 μητρικές. Αποδείχτηκε οτι οι κάρτες αυτές δεν ακολουθούσαν τα πρότυπα PCI (ούτε το 2.1 που λένε οτι υποστηρίζουν).

Η ASUS A8N32-SLI deluxe έχει 3 x PCI 2.2 και ακολουθεί τις προδιαγραφές.αυτές.

Αν έχεις τέτοια κάρτα PCI v2.1 και σου είναι απαραίτητη, καλό είναι να μείνεις με τη μητρική που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakalos [Σήμερα, στις 10:44]

@mariosalice

Λαθος απο 2 site και εναν τεχνικο? ισως να ειναι και ετσι οπως τα λες...ομως δεν νομιζω να μπερδεψε καποιος την Deluxe με την Wi-Fi εκδοση...και την τελευταια να την βαπτισαν απο μονοι τους Premium....δεν ξερω..

Παντως αν οντως εχει προβλημα η ASUS με τις PCI οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ....μαλλον δεν θα προβω σε αγορα της...δεν θα ηθελα να σκασω 245 ευρω να την αγορασω..και να καει στα καλα του καθουμενου απο μια PCI καρτα για δορυφορικη ΤV....

και το προβλημα δεν ειναι στις εν λογω δορυφορικες καρτες....αλλα στην μερια των Mobo...

Είναι λάθος και τα δύο που αναφέρεις.

Ούτε A8N32-SLI Premium μπορείς να αγοράσεις (γιατί δεν υπάρχει), ούτε το πρόβλημα οφείλεται στις μητρικές.

Το πρόβλημα είναι από τη μερία ορισμένων εταιριών που δεν ακολουθούν τις προδιαγραφές.

Το έγραψες και μόνος σου, οτι οι κάρτες αυτές (ελάχιστες) ενώ λένε οτι ακολουθούν τις προδιαγραφές 2.1, στην πραγματικότητα δεν τις ακολουθούν όσον αφορά την τάση.

Κάποιες παλιότερες μητρικές ήσαν συμβατές επειδή επίσης δεν ακολουθούσαν το πρότυπο PCI 2.1 (για λόγους συμβατότητας με παλιότερες PCI κάρτες).

Αν έχεις τέτοια κάρτα και δεν θέλεις να αγοράσεις άλλη, συμβατή με τις προδιαγραφές 2.2, πρέπει να μείνεις με το mobo που έχεις.

Δεν μπορείς να πάρεις καμμιά από τις νεότερες μητρικές γιατί όλες στηρίζονται πλέον στις προδιαγραφές PCI 2.2.

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο σε όσους λένε οτι συναντούν τοίχο στα 300-320.

Αυτή τη στιγμή είμαι στα 330. Θα κάνω restart θα ανέβω στα 340 και θα ποστάρω.

Δεν έχω χρόνο για παραπάνω. Πρέπει να φύγω δουλειά.

330.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσα να το πώ μητρικη Μάριε , , ,

κάτι άλλο είναι είναι και μόλις βρώ τα λόγια θα εκφραστώ .

Dfi ultra d έγραφε έξω απο το κουτί 130 ολοκληρα ευρα μου στοιχισε πριν , , , ,

κανα χρόνο δεν θυμαμαι εχει περάσει καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι με DFI είναι. Καλή η πεπατημένη αλλά είναι σα να βλέπεις ταινία που ξέρεις το τέλος. Χάνεται όλη τη μαγεία. Τεσπα. Είδα το manual της Ultra D και εντυπωσιάστηκα. Τι να πω. Πολύ περιποιημένα και προσεγμένα τα πάντα. Κάτι τα power & reset πάνω στο mobo, τα χρώματα, το SPDIF in - out (πρέπει να παίζει και με τους οδηγούς ήχου της Nvidia) το εκπληκτικό BIOS, τα ζήλεψα. Και είναι και ενός έτους παλιότερη από την Α8Ν32-SLI Deluxe.

Να στρωθεί η ASUS να φτιάξει μερικά πράγματα στο BIOS γιατί καλή είναι η αθόρυβη και σταθερή λειτουργία αλλά οι λεπτομέρειες μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.