Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

Εντάξει είναι και από CD.

Το έκανες bootable με Nero φαντάζομαι.

Η διαδικασία που σου είπα όμως με το USB key είναι πιο εύκολη.

Για να βγάλεις μεγαλύτερο σκορ στο PCMark06 πρέπει να υπερχρονίσεις περισσότερο τον επεξεργαστή σου. Βάλε τον 240Χ11 και διαιρέτη 166 (limit).

Θα σου δουλέψει μια χαρά εκεί.

Επίσης βάλε ένα ανεμιστήρα να κρυώνει η κάρτα γραφικών.

Θα μπορέσεις να υπερχρονίσεις περισσότερο.

Επίσης διάβασε τα πρώτα ποστ στο thread με τα bench scores για ένα πρόγραμμα Rivatuner.

Αυτό και μόνο με αύξηση του LOD (θα το βρεις) θα σου δώσει 500+ βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Ναι μπορει να είναι πιο ευκολο αλλα δεν έχω USB key :p

Δηλαδη λες να παω τον επεξεργαστη μου στα 2,7 Ghz και τις μνήμες να τις κατεβάσω απο τα 450Mhz που δουλέυουν τώρα σε 400 που ειναι το default?? Ναι πρέπει να πετάξω ένα ανεμιστηρι πάνω στην καρτα γραφικών γιατι ζεστενότανε πολλύ με τα +15Mhz πυρήνα και +45Mhz μνήμη που την ανέβασα και τώρα την ξαναέβαλα στο default της(580/1730):zzz:

Όσο για το LOD πόσο πρεπει να το πάω ? +3 παει στο μέγιστο.

Απο τις άπειρες δοκιμές που έκανα με τις συχνότητες της κάρτας δείχνει να δουλέυει χωρίς πρόβλημα στα 590/1,75Ghz απο εκεί και ύστερα δεν είναι σταθερή ;) Ε οκ το βρίσκω λογικό γιατι είναι και τέρας:p

Έχω κόλημα με τον επεξεργαστή διότι δεν θέλω να τον οθήσω στα όρια του, αμα με καταλαβαινεις, διοτι τώρα πήρα το εργαλείο και άρχισα να ψάχνομαι λίγο νωρίς για το o/c:upside:

Να συμπληρώσω πώς έτρεξα memtest86 για ένα βραδυ, 15 ώρες περίπου και δεν μου εμφάνισε καποιο Error στην μνήμη( Limit 186 227,3Mhz 2.5-3-3-8). Δηλαδή τώρα έχω 2,5Ghz στον επεξεργαστή και DDR450. Στα 2,7Ghz και DDR500 δεν θα έχω σταθερότητα?

Link to comment
Share on other sites

CPU 240x11=2641 MHz

Μη φοβηθείς οτι θα πάθει ζημιά ο επεξεργαστής.

Εκεί πάει ακόμα και χωρίς vcore overvolting.

Βάλε την τάση στο 1.45.

Η μητρική αυτή δεν σε αφήνει να κάψεις την CPU.

Για τις μνήμες έχεις δίκιο.

Με διαιρέτη DDR366 και 240FSB θα παίζουν στα 203MHz.

Με διαιρέτη DDR400 (limit 200) και 240FSB θα παίζουν στα 240MHz.

Δοκίμασε τη μνήμη σου στο 240 (DDR480) με 2.8 vdimm.

LOD +3

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες μου είναι σταθερές και στα 280.

Μη ζορίζεις τη μνήμη πολύ.

Με διαιρέτη DDR400 (limit 200) και 240FSB θα παίζουν στα 240MHz.

Δοκίμασε τη μνήμη σου στο 240 (DDR480) με 2.8 vdimm.

Αυτά που πρότεινα είναι ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι συμπαίρανα απο τις προηγούμενες σελίδες μπόρεσες και πήγες το FSB στα 251 με πολλαπλασιαστη x11. Μήπως βρήκες γιατι ενώ βάζεις παραπάνω το fsb το bios δείχνει συχνότητα 2,5Ghz? Εσυ αυτήν την στιγμή πόσο έχεις επεξεργαστή και μνήμη?? Εννοέιται πως μιλάμε για καθημερινή χρήση του PC και γιαυτο θέλω ασφάλεια και σταθερότητα και όχι απλά να βγάλω πιο πολλά 3Dmarks:p

Εσύ έχεις βάλει και νερό. Εγώ είμαι με αέρα ακομα;) Ανάγκαστηκες να βάλεις νερό ή απλα έβαλες για καλύτερες θερμοκρασίες της CPU?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είμαι σταθερος με o/c στα 240x11. Δοκιμασα με Limit 166 183 και 200 μου εκκινόυσε το pc με συχνοτητες μνήμης, στο περιπου στα λέω, 187 203 και 240 αντίστοιχα αλλα μόλις έτρεχα Super PI με πετoυσε Error ;)

Πάω καλα με 2,5Ghz και Limit στο 183 τώρα:o Δέν έχω δοκιμάσει Limit 200 σε 250x10.

Με Cas 3 και trwt 3 δοκίμασα στο 240x11

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 03:00]

Απο ότι συμπαίρανα απο τις προηγούμενες σελίδες μπόρεσες και πήγες το FSB στα 251 με πολλαπλασιαστη x11. Μήπως βρήκες γιατι ενώ βάζεις παραπάνω το fsb το bios δείχνει συχνότητα 2,5Ghz? Εσυ αυτήν την στιγμή πόσο έχεις επεξεργαστή και μνήμη?? Εννοέιται πως μιλάμε για καθημερινή χρήση του PC και γιαυτο θέλω ασφάλεια και σταθερότητα και όχι απλά να βγάλω πιο πολλά 3Dmarks:p

Εσύ έχεις βάλει και νερό. Εγώ είμαι με αέρα ακομα;) Ανάγκαστηκες να βάλεις νερό ή απλα έβαλες για καλύτερες θερμοκρασίες της CPU?

Το FSB το πήγα στα 350.

Τον επεξεργαστή τον πήγα 2800.

Που έγραψα οτι δίνοντας παραπάνω FSB το BIOS δείχνει συχνότητα 2,5GHz?

Δεν σου έλεγα ρυθμίσεις για κάθε μέρα αλλά ειδικά για το 3DMark06.

Δεν είχα διαφορά με την XP120. Το νερό το έβαλα επειδή δεν είχε μεγάλη διαφορά τιμής το κουτί μου με ή χωρίς το νερό.

Οι ρυθμίσεις που έχω για κάθε μέρα είναι με Cool n Quiet και με τάση vcore 1.4v χωρίς overvolting.

Μου αρκεί προς το παρόν να είμαι στα 235Χ11=2585 (limit 200).

Όλο την προηγούμενο μήνα όμως ήμουν με 2700 καθημερινά με Cool n Quiet και CPU overvolting (1.52v load).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Τακας

Να κανω μια ερωτηση???

Λεω να την αγορασω την asus ξερει κανεισ να μου πει αν παιζει καλα η M\B με τισ μνημουλες μου 2χ1GB 400 OCZ Platinum 2-3-2-5??

Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σε ολους τους κατοχους της γνωστής a8n32 sli deluxe . εχω αυτην την μητρικη και εναν οπτερον 170 ccb1e 0550 vpmw και ολοι που τον εχουν (κανενας με ASUS) πετυχαίνουν και λίγο καλύτερη σταθερότητα και με λιγότερα volt απο ότι εγώ παίζει ρόλο η μητρική η κατι άλλο? Απο θερμοκρασίες δεν το συζητάμε γιατί έχω chiller. Το λέω αυτο γιατί όλοι όσοι έχουν καταφέρει τα καλύτερα έχουν DFI. Υπόψην δεν έχω πειράξει τιποτα άλλο εκτός απο fsb και volt. Mήπως θα έπρεπε να αλλάξω και τίποτα άλλο? Πηγαίνετε εκεί να δείτε τι ακριβώς σας λέω ( ο Barracuda είμαι εγώ ). http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=77857&page=115

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wifi

μια ερωτηση σε ολους τους κατοχους της γνωστής a8n32 sli deluxe . εχω αυτην την μητρικη και εναν οπτερον 170 ccb1e 0550 vpmw και ολοι που τον εχουν (κανενας με ASUS) πετυχαίνουν και λίγο καλύτερη σταθερότητα και με λιγότερα volt απο ότι εγώ παίζει ρόλο η μητρική η κατι άλλο? Απο θερμοκρασίες δεν το συζητάμε γιατί έχω chiller. Το λέω αυτο γιατί όλοι όσοι έχουν καταφέρει τα καλύτερα έχουν DFI. Υπόψην δεν έχω πειράξει τιποτα άλλο εκτός απο fsb και volt. Mήπως θα έπρεπε να αλλάξω και τίποτα άλλο? Πηγαίνετε εκεί να δείτε τι ακριβώς σας λέω ( ο Barracuda είμαι εγώ ). http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=77857&page=115

H dfi παιζει ολa τα cpu με λιγοτερο ρευμα.......

Timmings στις μνημες καμια φωτο????

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Έχεις Opteron στην Α8Ν32-SLI Deluxe ???:...:

γιατι τι εχει????939 ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wifi [Σήμερα, στις 21:41]

μια ερωτηση σε ολους τους κατοχους της γνωστής a8n32 sli deluxe . εχω αυτην την μητρικη και εναν οπτερον 170 ccb1e 0550 vpmw και ολοι που τον εχουν (κανενας με ASUS) πετυχαίνουν και λίγο καλύτερη σταθερότητα και με λιγότερα volt απο ότι εγώ παίζει ρόλο η μητρική η κατι άλλο? Απο θερμοκρασίες δεν το συζητάμε γιατί έχω chiller. Το λέω αυτο γιατί όλοι όσοι έχουν καταφέρει τα καλύτερα έχουν DFI. Υπόψην δεν έχω πειράξει τιποτα άλλο εκτός απο fsb και volt. Mήπως θα έπρεπε να αλλάξω και τίποτα άλλο? Πηγαίνετε εκεί να δείτε τι ακριβώς σας λέω ( ο Barracuda είμαι εγώ ). http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=77857&page=115

Νομίζω οτι 300χ10=3000ΜΗz με διπύρηνο είσαι καλά.

Τι θέλεις να πετύχεις?

Η μητρική αυτή είναι πιο σταθερή όταν χρησιμοποιείς CPU overvoltage.

Αυτό προσθέτει 0.165v στο vcore που έχεις βάλει.

Δηλαδή βάλε vcore 1.35 οπότε με το CPU overvoltage θα έχεις 1.52v, όσο δηλαδή είχες και πριν αλλά με 8 φάσεις.

Γενικά θα έλεγα οτι πρέπει όλα τα overvoltage να τα έχεις ενεργοποιημένα.

Επίσης μη βάλεις τίποτα σε auto.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 21:06]

H dfi παιζει ολa τα cpu με λιγοτερο ρευμα.......

Timmings στις μνημες καμια φωτο????

τα default εχω δεν εχω πειράξει τίποτα εκτος απο το οτι εχω δώσει 2.9 v.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:14]

Νομίζω οτι 300χ10=3000ΜΗz με διπύρηνο είσαι καλά.

Τι θέλεις να πετύχεις?

Η μητρική αυτή είναι πιο σταθερή όταν χρησιμοποιείς CPU overvoltage.

Αυτό προσθέτει 0.165v στο vcore που έχεις βάλει.

Δηλαδή βάλε vcore 1.35 οπότε με το CPU overvoltage θα έχεις 1.52v, όσο δηλαδή είχες και πριν αλλά με 8 φάσεις.

Γενικά θα έλεγα οτι πρέπει όλα τα overvoltage να τα έχεις ενεργοποιημένα.

Επίσης μη βάλεις τίποτα σε auto.

μαριε δεν καταλαβες , δεν εχω πρόβλημα με το overclock του opteron το πρόβλημα μου είναι οτι θέλω πιο πολύ ρεύμα και πιο πολύ ψύξη για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα από ότι σε μια DFI

Με cpu overvoltage έχω το 1.52 που βλέπεις.

να ενεργοποιήσω λες ολα τα overvoltage? θα το δοκιμάσω , θα δω και θα σου πω.

Το τίποτα σε auto είναι πολύ γενικό μπορείς να μου δώσεις ρυθμήσεις βιος ?

επίσης άλλη μια ερώτηση ποιές ρυθμήσεις θα πρέπει να έχω στο βίος έτσι ώστε να έχω τίς μνήμες στα 250 - 260 fsb και τον επεξεργαστή στα 300fsb( 3giga)?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ανεβάσεις τον επεξεργαστή μόνο, τα auto είναι εντάξει.

Για να το πετύχεις όμως πρέπει να ανεβαίνεις σταδιακά και να μπαίνεις μόνο στο BIOS.

Για σιγουριά βάλε boot μόνο το floppy.

Ξεκίνα από 1.35+CPU overvoltage και ανέβα στα 305, restart, 310 κτλ.

Μόλις κολλήσεις πάτα Power off για 4", Power on και κράτα πατημένο το insert key.

Με αυτό τον τρόπο θα μπείς BIOS. Bάλε FSB 201 και πάτα save and exit.

Ίσως κολλήσει ξανά, αλλά αυτή τη φορά όταν πατήσεις το Power on θα ξεκινήσει κανονικά.

Βάλε το προηγούμενο σταθερό FSB (πχ 315) και ανέβασε λίγο το vcore.

Κάνε restart και βάλε FSB +5 και συνέχισε έτσι μέχρι να μη μπορείς να ανέβεις άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wifi [Σήμερα, στις 23:38]

μαριε δεν καταλαβες , δεν εχω πρόβλημα με το overclock του opteron το πρόβλημα μου είναι οτι θέλω πιο πολύ ρεύμα και πιο πολύ ψύξη για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα από ότι σε μια DFI

Με cpu overvoltage έχω το 1.52 που βλέπεις.

να ενεργοποιήσω λες ολα τα overvoltage? θα το δοκιμάσω , θα δω και θα σου πω.

Το τίποτα σε auto είναι πολύ γενικό μπορείς να μου δώσεις ρυθμήσεις βιος ?

επίσης άλλη μια ερώτηση ποιές ρυθμήσεις θα πρέπει να έχω στο βίος έτσι ώστε να έχω τίς μνήμες στα 250 - 260 fsb και τον επεξεργαστή στα 300fsb( 3giga)?

Πώς το ξέρεις αυτό?

(περισσότερη ψύξη και vcore)

Δεν έχω DFI αλλά δεν το πιστεύω με τίποτα.

Αν εννοείς την ένδειξη που παίρνεις από το CPUz θα δεις οτι δεν δείχνει το παραγματικό vcore αν έχεις ενεργοποιημένο το CPU overvoltage.

Ίσως κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με την DFI.

Είδα την παραπομπή σου αλλά αν θέλεις δείξε μου κάποια συγκεκριμένα ποστ που να ενισχύουν αυτά που λες.

Ενδεικτικά διάβασα αρκετά ποστ, μια και το συγκεκριμένο thread είναι τεράστιο αλλά δεν πέτυχα αυτά που σε έκαναν να σχηματίσεις τη γνώμη οτι με τη DFI χρειάζεσαι λιγότερη ψύξη.

Οι ρυθμίσεις για να έχεις 250-260 MHz είναι:

Limit 166: 9,5x326= 3.097MHz DDR=258,08MHz

Limit 166: 9,5x316= 3.002MHz DDR=250,17MHz

Γιατί όμως κολλάς εκεί?

Δεν σου κάνει δηλαδή να πας τη μνήμη λίγο παρακάτω από το όριο της και να σφίξεις τα timing?

Limit 166: 10x309= 3.090MHz DDR=237,69MHz

Limit 166: 10x300= 3.000MHz DDR=230,77MHz

Όσο για τις ρυθμίσεις στο BIOS εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις κάθε φορά.

Έχω γράψει σχετικά για όλες τις τιμές του ΒΙΟS με ποιό τρόπο ρυθμίζονται σε άλλα ποστ.

Δες και αυτό. Δοκίμασε και την αναζήτηση με κλειδί την παράμετρο που θέλεις να ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.