Jump to content



A8N32-SLI DELUXE (tips and tricks � by mariosalice)


spc

Recommended Posts

  • Replies 577
  • Created
  • Last Reply

Στην version 1009 του BIOS στην δικια μου περιπτωση που εκανα update μου έχει κλειδωμενα τα timings, συχνοτητα μνημης και το vcore. Δηλαδη δεν μπορω να τα πηραξω, με το παλιοτερο ,703, μου τα ειχε ξεκλειδωτα.. απο που στο διαλ... τα ξεκλειδώνω??:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Μα μου είπες οτι είναι κλειδωμένα τα timing.

Αυτό γίνεται μόνο σε auto στο 1009.

Αν βάλεις manual FSB ξεκλειδώνουν.

Είσαι πάρα πολύ καλά με τέτοια τάση εκεί.

Πολύ όμορφα υπερχρονισμένος με αθόρυβη και κρύα CPU.

’ψογο και το SPi στα 32Μ με 31:36

Μόνο το Vdimm δεν μου αρέσει στα 2.6v.

Βάλε το 2.75 ή 2.8 αν θέλεις να ανεβάσεις την ταχύτητα της μνήμης.

Αν και δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ανέβεις παραπάνω.

Θα κάνουν πολύ καιρό να βγουν παιχνίδια που θα σε αναγκάσουν να ανέβεις παραπάνω από εδώ που είσαι ήδη.

Μέχρι τότε μάλλον θα έχεις αλλάξει όλο τον υπολογιστή σου.

Εκτός και αν το έκανες hobby το άθλημα.

Δεν μου έδειξες όμως μια εικόνα από Α64 Tweaker.

Μήπως δεν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι στις μνήμες. Απο την στιγμη που εκανα το o/c κατεβηκαν αυτοματα τα Mhz στις μνήμες. Απο 200 που ήταν βλέπω στο Bios 133... Και το κακο είναι ότι δεν μπορώ να το πειράξω αυτο (και τα timings) διοτι είναι κλειδωμένα (γκρι χρώμα). Το Fsb το έχω στο 250, αλλα δεν μου ξεκλείδωσαν τα timings όπως μου είπες.;):confused:

Link to comment
Share on other sites

Το memclock mode το έχεις στο auto και σου βάζει αυτόματα η μητρική το Limit στα 133.

Στα 10X250=2500

’μα βάλεις limit 133 η μνήμη σου τρέχει στα 156,25MHz που είναι πολύ χαμηλά.

’μα βάλεις limit 166 η μνήμη σου θα τρέχει στα 192MHz και δεν θα έχεις πρόβλημα. Βάλε την τάση vdimm στο 2.7 για σιγουριά.

’μα βάλεις limit 183 η μνήμη σου θα τρέχει στα 227,27MHz οπότε θα είναι υπερχρονισμένη (200MHz είναι το default). Παίζει να σου βγάζει λάθη εδώ και restarts. Απαραίτητο είναι είτε να αυξήσεις την τάση στα 2.8v (παραπάνω από 2.9v διακινδυνεύεις να την κάψεις) ή και να μειώσεις το 1Τ σε 2Τ. Πάντως σίγoυρα πριν μπεις Windows με αυτή τη ρύθμιση πρέπει να έχει τρέξει όλη νύχτα memtest96+. Πάντως διακινδυνεύεις να χάσεις δεδομένα και να χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση τα Windows και όλα τα προγράμματα από την αρχή όταν υπερχρονίζεις τη μνήμη. Πρόσεχε διπλά τι κάνεις όταν παίζει με τη μνήμη.

Δες την ταχύτητα της μνήμης σου με το CPUz.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Έχουν αναφερθεί σοβαρά προβλήματα με τροφοδοτικά

1. Η ANTEC παραδέχτηκε οτι το PSU NeoHE 500 δεν δουλεύει σε μητρικές της ASUS (συμπεριλαμβάνεται η ASUS A8N32-SLI Deluxe).

http://www.antec.com/us/support_roductInfo_FAQ.php?Qnumber=1&FAQno=22

Τα νέα τροφοδοτικα δεν παρουσιάζουν πρόβλημα.

Η ANTEC δέχεται RMA, μόνο μετά από επικοινωνία.

2. Η Thermaltake έχει αναγνωρίσει οτι υπάρχει πρόβλημα όταν υλοποιείται το SLI με το Thermaltake PurePower 680W.

Έβγαλε νέα έκδοση με 55Α στα 12v rails που δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mariosalice, τελικά στην περίπτωση μου, δεν έφταιγαν οι WD αλλά μια ασιμβατότητα που είχε το firewall μου (Outpost) με το Azureus + Mobo, από τότε που το έβγαλα όλα είναι OK. Οι WD λειτουργούν και με το TQ και το NCQ, για μέρες τώρα χωρίς καμία επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά νομίζω οτι θα σου δουλέψει αν βάλεις το 2Τ σε 1Τ. Αυτό και μόνο θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης το TRWT (TRTW είναι το ίδιο) βάλε το 3 ή 2. Και αυτό θα σου δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα χωρίς να χάσεις από σταθερότητα. Αν δεις οτι εκεί δουλεύει μια χαρά δοκίμασε να αλλάξεις και το TCL (CAS latency) σε 2. Μην τυχόν και τα αλλάξεις αυτά μέσα από το Α64 Tweaker. Από το BIOS θα τα αλλάζεις.

Φίλε είσαι ωραίος.

Κατάφερες ωραία πράγματα.

@Topdim2

Υπέροχα. Θα τη χαρείς αυτή τη μητρική όσο τίποτα.

Είναι απίθανη.

Link to comment
Share on other sites

test36cz.jpg

Να το κατεβάσω και το Cas Latency? Ποια η γνώμη σου? Το ψιλοσκέφτομαι..;)

Να και λιγο κούνημα στην κάρτα γραφικών:p (δεν έχω ψάξει άλλα προγραμματάκια για την καρτα γραφικών, δοκιμάζω της nVidia)

gpu2ba.jpg

Link to comment
Share on other sites

test42oz.jpg

Εδώ φτάνω τις μνήμες, δεν τις πειράζω ξανα. Το CAS latency αμα το πάω στο 2 δεν εκκινή ο υπολογιστης. Υπερχρονισα στο 183 Limit και εβαλα 2,8V sto vDIMM απο το Bios, όπως επίσης άφησα 1Τ. To TRTW πήγε στο 2 χωρίς πρόβλημα. Παλλυ καλα που σκέφτηκα να τις βάλω χαλκο μην αρχίσουμε και ψήνουμε κανα σουβλάκι πάνω στις μνήμες :p

Επεξεργαστη αφήνω στα 2500, πάει και 2700 αλλά το αφήνω για αργότερα προς το παρόν

;)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα ...

Πήρες φόρα και δεν σε πιάνουμε.

29.59 μόνο με 2500?

Ουάου ... :T:

Με την κάρτα που έχεις τρέξε ένα 3DMark06 και σύγκρινε το με άλλα.

Θα πέσει γέλιο.

Με 2.8v τις έχω ένα χρόνο τις μνήμες.

Είναι default αυτή η τάση.

Για πολύ συντηρητικούς.

Όχι για overclockers σαν και του λόγου σου.

Τώρα πρέπει να δοκιμάσεις να τρέξεις διπλό Super Pi στα 32

και μετά για σταθερότητα να παίξεις Half Life 2 Counter Strike στο δίκτυο.

Να ξέρεις οτι μάλλον υπάρχει κάποιο bug στο Half Life 2 με διπλοπύρηνους και forceware 8Χ.ΧΧ.

Αυτό εκμεταλλεύομαι για να δω αν είμαι Super σταθερός, χωρίς να τρέχω prime για μέρες.

Τα 166 τα δοκίμασες με TCL=2?

Αν δουλεύει, έλεγξε με SPi που είσαι πιο γρήγορος.

Θα το κάνεις αυτό με διαιρέτες 166 (TCL=2) και 183 (TCL=2,5) στη μνήμη

Αν ο υπολογιστής σου βγάζει πολύ ζέστη και θόρυβο και σε ενοχλεί τότε θα σου πω με ποιό τρόπο θα υπερχρονίσεις με ενεργοποιημένο το Cool n Quiet ώστε να έχεις τις ίδιες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω δοκιμάσει το CAS στο 2 και με Limit στο 166 και πάλυ δεν εκκίνησε ;)

Βασικα αυτο το Cool 'n quiet δεν το πολλυ εμπιστέυομαι. Δεν ξέρω τώρα, δεν μου αρέσει να βλέπω να "παίζει" η τάση πάνω κάτω συνέχεια και να πέφτει στο μισό η ταχύτητα και μετά να ανεβένει παλύ.. προτιμώ να είμαι σταθερός:)

Στο 3D mark 05 αν θυμάμαι καλά βγάζω 10.058 κάπου εκεί και στο 06 βγάζω 5597. Αμα ανεβάζω κιάλο την κάρτα δεν το δέχετε το πρόγραμα απο την nVidia που υπάρχει στους drivers και λετσι λειτουργει "μονο" με 595/1.75

Counter-Strike παίζω Online όλη μέρα ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι ρε:D :D

Εdit:

Παρεπιμπτόντως να πω πως η συγκεκριμένη μητρική είναι απλα καταπλητκική. Δεν έχω συναντήσει άλλη που να σου λεει στην ουσια: "ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΝΤO O/C" :p :p

Link to comment
Share on other sites

Νέο BIOS 1103

----------------------

1- Support VCT Function for both LAN.

2- Show pink and red color when oversetting Dram voltage.

3- Fixed System show wrong Memory Installed Size when Enable Memory Hole Function.

4- Update AI Booster Code to improve overclocking ability.

Δεν βλέπω κάποια διαφορά.

Ίσως να υποστηρίζει καλύτερα κάπoιους επεξεργαστές.

Το μόνο που διαπίστωσα είναι οτι αναγνωρίζει αν τα καλώδια του Lan είναι εντάξει.

Επίσης δεν έκανα reset to defaults και μου δούλεψε μια χαρά.

Δηλαδή δεν χρειάστηκε να ξαναβάλω όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή.

Την εγκατάσταση την έκανα από USB key.

Έχω αντιγράψει τα περιεχόμενα μιας bootable δισκέτας στο USB key, το AFUDOS και το .rom αρχείο. Στο BIOS δίνω ως 1η boot συσκευή το removable disk (έχω αφήσει συνδεδεμένο το USB key) και από τις removable συσκευές βάζω πρώτο το USB key.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι βαριεμε έτσι :p

Βασικά εγώ το 1009 το είχα περάσει γράφοντας τα όλα σε ενα CD-rw που έχω και έκανα boot απο το CD:D

Ναι αυτό είναι το καλό σε αυτήν την μητρική, δεν χρειάζεται να τα ξανακάνεις όλα απο την αρχή, το παρατήρησα όταν στις προσπάθειες για o/c μερικές φορές δεν εκκινούσε το PC(ουσιαστηκά bye bye clear CMOS).

Good Job απο την ΑSUS:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.