Jump to content



Πρόβλημα με τερματισμό των ΧΡ(όχι επανεκίνηση)


pontium

Recommended Posts

Εγκατέστησα σε έναν Ρ3 Windows XP και ενώ λειτουργούν όλα καλά,κατα τον τερματισμό ένω αποθηκεύει τις αλλαγές κτλ,δεν κλείνει αυτόματα και πρέπει να τον κλείσω απο το κουμπί.Πριν το μηχάνιμα λειτουργούσε με Windows 98 και δεν έκανε νούμερα.Επίσης δεν έκανα Clear CMOS πριν ψάξω οτιδήποτε μπορεί να είναι(αργότερα έκανα αλλά πάλι τα ίδια).Δεν ξέρω αμα υπάρχει ανάλογο thread,στην αναζήτηση έβγαζε όλο για το restart...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium [Σήμερα, στις 18:56]

Εγκατέστησα σε έναν Ρ3 Windows XP και ενώ λειτουργούν όλα καλά,κατα τον τερματισμό ένω αποθηκεύει τις αλλαγές κτλ,δεν κλείνει αυτόματα και πρέπει να τον κλείσω απο το κουμπί.Πριν το μηχάνιμα λειτουργούσε με Windows 98 και δεν έκανε νούμερα.Επίσης δεν έκανα Clear CMOS πριν ψάξω οτιδήποτε μπορεί να είναι(αργότερα έκανα αλλά πάλι τα ίδια).Δεν ξέρω αμα υπάρχει ανάλογο thread,στην αναζήτηση έβγαζε όλο για το restart...

Καλησπέρα !!!

Με πρόλαβες . Έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα. Μήπως βρήκατε λύση ??? Ο υπολογιστής είχε ΧΡ αλλά αφού έκανα format και ξανά εγκατάσταση των ΧΡ αντιμετώπισα το ίδιο πρ΄βλημα . Δεν κλείνει τελείως ...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας με δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας από τις ιδιότητες κ επέλεξε Enable Advanced Power Management. Το πρόβλημα θα σου λυθεί κατά 90% μιας κ σε μερικές εκδόσεις των Xp η προεπιλογή δεν το έχει επιλεγμένο. Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sapelas

Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας με δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας από τις ιδιότητες κ επέλεξε Enable Advanced Power Management. Το πρόβλημα θα σου λυθεί κατά 90% μιας κ σε μερικές εκδόσεις των Xp η προεπιλογή δεν το έχει επιλεγμένο. Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα :cool:

Ετσι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

@Sapelas>>Αυτό είναι για πιο καινούργιες μητρικές,δεν είχε τέτοια επιλογή αλλά παίχτηκε κάτι απο κει μέσα.

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε ως εξής:

1)Στο Βios δηλώνουμε το ΑΡΜ στο Yes

2)Ανοίγουμε τον πίνακα ελέγχου>επιλογές ενέργειας>Προηγμένη διαχείρηση ενέργειας ,και τικ μέσα στο κουτάκι,εφαρμογή και μετά επανεκίνηση

3)Ανοίγουμε πάλι τον πίνακα ελέγχου>επιλογές ενέργειας>συνδιασμοί τροφοδοσίας, και παρατηρούμε μια νέα επιλογή "σύστημα σε αδράνεια" και επιλέγουμε(αν δεν το έχει απο μόνο του)το "ποτε",εφαρμογή, και το πισι θα τερματίσει κανονικότατα.

Thanks για την βοήθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sapelas [04-11-2005 23:14]

Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας με δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας από τις ιδιότητες κ επέλεξε Enable Advanced Power Management. Το πρόβλημα θα σου λυθεί κατά 90% μιας κ σε μερικές εκδόσεις των Xp η προεπιλογή δεν το έχει επιλεγμένο. Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα :cool:

Το δικο μου ετσι εφτιαξε:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Εγκατέστησα σε έναν Ρ3 Windows XP και ενώ λειτουργούν όλα καλά,κατα τον τερματισμό ένω αποθηκεύει τις αλλαγές κτλ,δεν κλείνει αυτόματα και πρέπει να τον κλείσω απο το κουμπί.Πριν το μηχάνιμα λειτουργούσε με Windows 98 και δεν έκανε νούμερα.Επίσης δεν έκανα Clear CMOS πριν ψάξω οτιδήποτε μπορεί να είναι(αργότερα έκανα αλλά πάλι τα ίδια).Δεν ξέρω αμα υπάρχει ανάλογο thread,στην αναζήτηση έβγαζε όλο για το restart...

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε P4. Η μόνη λύση που βλέπω για μένα είναι φορμάτ! Εκτός και γνωρίζεται άλλη λύση...

Αρχική απάντηση από Sapelas

Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας με δεξί κλίκ στην επιφάνεια εργασίας από τις ιδιότητες κ επέλεξε Enable Advanced Power Management. Το πρόβλημα θα σου λυθεί κατά 90% μιας κ σε μερικές εκδόσεις των Xp η προεπιλογή δεν το έχει επιλεγμένο. Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα :cool:

γίνεται να δόσετε την διαδρομή πιο αναλυτικά; :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RagSoul [Χθες, στις 10:55]

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε P4. Η μόνη λύση που βλέπω για μένα είναι φορμάτ! Εκτός και γνωρίζεται άλλη λύση...

γίνεται να δόσετε την διαδρομή πιο αναλυτικά; :nothing:

H 11η καταχώριση σε αυτό το thread ίσως σε βοηθήσει:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.