Jump to content



Ακτινοβολια Crt και Tft


mefistofelis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mefistofelis

Μπορει καποιος να μου πει με ποσοστικο προσδιορισμο ποση περιπου ακτινοβολια εκπεμπει μια οθονη crt σε σχεση με μια tft?

δεν είναι η ποσοτική προσέγγιση της ακτινοβολίας που πρέπει να σε απασχολεί αλλά η ποιοτική, κοινώς το αν εκπέμπεται ή όχι υπεριώδης ακτινοβολία. αν εκπέμπεται υπεριώδης, μετά σε νοιάζει το ποσοστό (οι crt και οι plasma έχουν υπεριώδη ακτινοβολία, οι lcd όχι).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

και οι plasma εχουν????Αυτες θα την "κανουν" απο την αγορα?Ξερει κανεις?

έχουν πολύ καλύτερο contrast μέχρι στιγμής από τις lcd, δεν ξέρω αν θα την κάνουν από την αγορά σύντομα. ψάξε να βρεις την αρχή λειτουργίας τους για να δεις γιατί χρειάζονται UV για να δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οι πλασμα εκπεμπουν περισοτερη ακτινοβολια με την μηδενικη των tft!

ειναι πολυπλοκες στην κατασκευη τους και καταναλωνουν πολυ ρευμα και εχουν μεγαλο βαρος.

μια 42αρα καιει 380 με 480 watt!!!

η πλασμα σιγα πεθαινει διοτι τα lcd εχουν απογειωθει.

η sony σταματησε την παραγωγη πλασμα!

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι που δεν ξέρουν και πολλά άτομα ότι όλες οι οθόνες εκπέμπουν ακτινοβολία όχι από την οθόνη αλλά από πίσω (εννοώ από εκεί που πέρνει αέρα δηλαδή πίσω και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και κάτι που μου ήρθε σήμερα με Mail

ηλεκτρικό πεδίο σε monitor καθοδικού σωλήνα photo

μαγνητικό πεδίο σε monitor καθοδικού σωλήνα photo

ηλεκτρικό πεδίο σε monitor TFT photo

ηλεκτρομαγνητικό πεδίο από κινητό την ώρα της κλήσης photo

τα λόγια είναι περιττά νομιζω :bye:

Link to comment
Share on other sites

@JaguarOne: Βάλε να μετρήσεις και μιά EIZO crt... Θα αλλάξεις γνώμη... :)

Από την άλλη, πολλοί μετράμε την ακτινοβολία χωρίς να υπολογίζουμε ότι η χειρότερη ζημιά που προκαλεί ο υπολογιστής προέρχεται από το γεγονός ότι έχουμε για πολλές ώρες εστιασμένα τα μάτια μας σε μιά πολύ μικρή απόσταση...

Ακτινοβολία τρώμε άπειρη από χιλιάδες πηγές. Τα ματάκια μας όμως θα πάθουν ζημιά πολύ πολύ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε c ναι δεν αντιλέγω ότι σε μια EIZO θα ειναι διαφορετικά (btw δεν έκανα εγω τις μετρήσεις) αλλά απο την άλλη πόσες επιχειρήσεις και οργανισμοί του δημόσιου έχουν eizo?

όσο για την εστίαση σε κοντινή απόσταση δεν ξέρω αν είναι και τόσο τραγικό, ένας τεχνίτης κοσμημάτων τι να πει δηλαδή? Δεν ξέρω βέβαια αν ο εν λόγω τεχνίτης αποκτήσει προβλήματα μετά απο 20 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς τεχνίτες 40+ που να μη φοράνε γυαλιά? ;)

Όσο για τις ΕΙΖΟ, παλαιότερα που ο κ.Σαλλιάρης (ιδιοκτήτης της αντιπροσωπείας) δεν είχε τόσα πολλά φράγκα από άλλες επιχειρήσεις, ασχολούταν πολύ περισσότερο με την ΕΙΖΟ και την είχε βάλει στην Εθνική, στον ΟΤΕ, στο Λαμπράκη, στο Έθνος και πολλούς άλλους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις οι Τηλεορασεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα για να βλεπουμε τις διαφορου λογης εκπομπες τη <<ραδιενεργεια>> βγαζουν....

αλλα ολοι μονο με τις CRT οθονες του υπολογιστη ξερουν να τα βαζουν και για το ποσο επικινδυνες ξαφνικα εγινα :rolleyes:

Οταν οι TFT μπορουν να πιασουν ευκολα μεγαλες αναλυσεις και χωρις Ghosting στα παιχνιδια και χωρις καμμενα pixel για να μην αναφερω και αλλα...και φυσικα ολα αυτα σε λογικη τιμη τοτε τα ξαναλεμε

ως τοτε simply CRT Rulezzzzz ειδικα στα παιχνιδια :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.