Jump to content



Επεξεργασία Ήχου


Ilias83

Recommended Posts

Παιδιά θα χρειαστώ μια μικρή βοήθεια.

Χρειάζομαι δυο προγραμματάκια. Κοινό γνώρισμα και των 2 είναι οτι θέλω να είναι Freeware.

1. Με το ένα θέλω να μετατρέψω κάποια αρχεία μουσικής Real (κατάληξη .ra) σε mp3 ώστε να καταφέρω να τα γράψω σε ένα audioCD (η επιλογή από το RealOne Player δεν μου δουλεύει)

2. Το άλλο το θέλω για να κάνω επεξεργασία (κόψε-ράψε) .mp3 δηλαδή να επιλέγω συγκεκριμένο σημείο του τραγουδιού και να το κόβω, Fade out στο τελείωμα κτλ

(Να τονίσω οτι τα 2 προγράμματα τα θέλω για διαφορέτικές δουλειές, απλά κάνω ένα θέμα και για τα 2)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Για την δεύτερη δουλειά ίσως να σου κάνει το Audacity που είναι και OpenSource. Για το πρώτο δοκίμασε το επίσης OpenSource CDex αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει με αρχεία .ra

Το πρώτο δουλεύει μια χαρά,αν και έχω την εντύπωση οτι μειώνεται η ένταση του ήχου.

Το δεύτερο σε καμιά περίπτωση δεν μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Το πρώτο δουλεύει μια χαρά,αν και έχω την εντύπωση οτι μειώνεται η ένταση του ήχου.

Το δεύτερο σε καμιά περίπτωση δεν μου κάνει.

Ποιό απο τα δύο λες πως σου κάνει γιατί με την σειρά τα μπλέξαμε λίγο. Ορίστε και ένα link για έναν converter που μετατρέπει και αρχεία ra σε mp3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 12:23]

Παιδιά θα χρειαστώ μια μικρή βοήθεια.

Χρειάζομαι δυο προγραμματάκια. Κοινό γνώρισμα και των 2 είναι οτι θέλω να είναι Freeware.

1. Με το ένα θέλω να μετατρέψω κάποια αρχεία μουσικής Real (κατάληξη .ra) σε mp3 ώστε να καταφέρω να τα γράψω σε ένα audioCD (η επιλογή από το RealOne Player δεν μου δουλεύει)

2. Το άλλο το θέλω για να κάνω επεξεργασία (κόψε-ράψε) .mp3 δηλαδή να επιλέγω συγκεκριμένο σημείο του τραγουδιού και να το κόβω, Fade out στο τελείωμα κτλ

(Να τονίσω οτι τα 2 προγράμματα τα θέλω για διαφορέτικές δουλειές, απλά κάνω ένα θέμα και για τα 2)

Για δες και αυτό

http://www.mpex.net/en/software/details/cooledit.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Ποιό απο τα δύο λες πως σου κάνει γιατί με την σειρά τα μπλέξαμε λίγο. Ορίστε και ένα link για έναν converter που μετατρέπει και αρχεία ra σε mp3

Με πετάει στο site του Real Player και θέλει εγγραφή

Αρχική απάντηση από satkok

Για δες και αυτό

http://www.mpex.net/en/software/details/cooledit.html

Δεν κατεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aliendna51

Για απλό audio editing είναι πολύ καλό το (shareware) Gold Wave. Για μετατροπή real audio σε mp3 βρήκα αυτό στο google, αλλά είναι trial και δεν ξέρω αν είναι και καλό..

Δυστυχώς αυτό κάνει convert μόνο τα 30 πρώτα δεπτερόλεπτα του κομματιού...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aliendna51

ρίξε κι εσύ μια google-ιά.. μπορεί να είσαι πιό τυχερός..

Προφανώς το έχω ψάξει στο google ήδη (ειδικά για την μετατροπή .ra σε .mp3) αλλά ο μοναδικός τρόπος που φαίνεται να υπάρχει είναι με Real Player και Roxio Easy CD Creator κάψιμο απευθείας σε CD (και από εκεί rip σε .mp3)

Για audio editing δεν το είχα ψάξει τόσο, ωστόσο με κάλυψε μια χαρά το Audacity

Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση μιά χαρά είναι το audacity.. Αλλά για πιό επαγγελματική χρήση πας σε δυό κατευθύνσεις: Sound Forge & Audition. Και τα δύο βέβαια πρέπει να τα αγοράσεις (για νόμιμη χρήση ;) ).. Αξίζει να σημειωθεί ότι και τα δύο αρχικά ανήκαν αντίστοιχα στις εταιρίες Sonic Foundry & Synthrillium Software και στη συνέχεια αγοράστηκαν από τις κατά πολύ μεγαλύτερες Sony & Adobe που βρήκαν άλλη μία σίγουρη πηγή εσόδων, αφού τα προαναφερθέντα προγράμματα χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τους επαγγελματίες.. Κατέβασε τα trial και θα καταλάβεις γιατί.. :T: Για εντελώς επαγγελματική χρήση βέβαια πηγαίνεις αλλού: Steinberg Cubase, αλλά ενώ τα άλλα δύο μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν και ερασιτέχνες και επαγγελματίες, το Cubase προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματίες (τα άλλα τα μαθαίνεις εύκολα και μόνος σου, αλλά αυτό χρειάζεσαι οπωσδήποτε κάποιον να στο μάθει.. :unsure: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.