Jump to content



Sw για test καρτας


LordArthas

Recommended Posts

Απο ενα ιταλικο forum,αγορασα μεταχειρισμενη μια Hercules ΑΤΙ 9700Pro. Υπαρχει καποιο sw ωστε να τεσταρω πληρως τη σωστη λειτουργια της; Ετρεξα το 3dMark 2005 με τα default settings και δεν ειχε κανενα προβλημα.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να ειμαι 100% σιγουρος οτι η καρτα ειναι οκ;

Ευχαριστω.

Υ.Γ: Στο 3dmark εβγαλε 900 ποντους παραπανω απο την 9600ProEZ που ειχα μεχρι σημερα (2250 εναντι 1350).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ετρεξε. Το τελειωσε χωρις να δειξει κανενος ειδους προβλημα. Θα δοκιμασω να το τρεξω και 3-4 φορες απανωτα, για να τη ζορισω και απο πλευρας temp.

Αν καποιος ξερει καποιον καλυτερο τροπο, ας τον αναφερει.

Thnx για την απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Βρες και το atitool (κοντα στο 1ΜΒ ειναι) .Σου βρισκει μεγιστο oc χωρις να βγαζει artifacts η κρτα σου!Στο λαπτοπ απο 413 πηγε παντως 487 χωρις καποιο πορβλημα στο αquamark και χωρις ιδιαιτερη ψυξη προφανως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Χθες, στις 11:35]

Βρες και το atitool (κοντα στο 1ΜΒ ειναι) .Σου βρισκει μεγιστο oc χωρις να βγαζει artifacts η κρτα σου!Στο λαπτοπ απο 413 πηγε παντως 487 χωρις καποιο πορβλημα στο αquamark και χωρις ιδιαιτερη ψυξη προφανως!

Αυτή η μέθοδος δεν είναι ακριβής. Συνήθως το προγραμματάκι αυτό σου βγάζει ρολόγια αρκετά παραπάνω από αυτά που αντέχει πραγματικά η κάρτα. Και δεν το συζητώ ότι πολύ εύκολα μπορεί μια κάρτα να τρέχει άνετα benches ενώ σε παιχνίδια να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Βρες και το atitool (κοντα στο 1ΜΒ ειναι) .Σου βρισκει μεγιστο oc χωρις να βγαζει artifacts η κρτα σου!Στο λαπτοπ απο 413 πηγε παντως 487 χωρις καποιο πορβλημα στο αquamark και χωρις ιδιαιτερη ψυξη προφανως!

Για την ωρα, δεν εχω σκοπο να την ανεβασω. Οσο τουλαχιστο παει οκ με τα games... Καπου ομως ειχε παρει το ματι μου οτι αυτες σε κοκκινο pcb, οπως ειναι η δικια μου, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο για overclock.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι ειναι ακριβης αλλα σε βοηθαει να ξεκινησεις!Αν και απο οτι ξαναειδα ανεβαζει καμποσο και μετα αρχιζει να κατεβαζει παλι τα ρολογια!Anyway το ξανατρεξα μιας και το ξαναθυμηθηκα και πηγε το core απο 450(και οχι 413 που εγραψα πιο πανω) στα 539 και μετα αρχισε να κατεβαινει!Ετρεξα ενα aquamark στα 520 (και 280 μνημες) και το εβγαλε χωρις κανενα προβλημα.....!παιχνιδια δεν δοκιμαζω μιας και η ψυξη ειναι για κλαματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 2Fast4U [Σήμερα, στις 21:01]

Υπαρχει μηπως και s/w που διαβαζει θερμοκρασια της gpu (εχω την 6800) ?

δεξι κλικ πανω στο desktop

ιδιοτητες οθονης

TAB settings και μετα πας advanced

TAB Geforce6800 και temperature settings:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.