Jump to content



Γιατί αργεί τόοοοοσο να κάνει shut down;;;;;;


planetman

Recommended Posts

Παίδες, τον τελευταίο καιρό το pc μου καθυστερεί πολύ να κάνει shut down. Συγκεκριμένα, εχτές μέτρησα 1 λεπτό & 50 δεύτερα από τη στιγμή που πάτησα shut down μέχρι να κλείσει! Και κάνει κάθε φορά τόση ώρα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό, πιο πολύ επειδή τον περιμένω για να κλείσω μετά το UPS. Είναι το σύστημα της υπογραφής.

Στο 2ο σύστημα (AthlonXP) με παρόμοιο φόρτωμα windows και μέτρησα 7 δεύτερα μόνο! Γιατί ο πρώτος αργεί τόσο;

Στη φωτογραφία δείχνω τις διεργασίες που φορτώνω με το που ανοίγω τα windows, νομίζω είναι πολύ ελαφρύ το σύστημα. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;

:(

post-1166-1416072185,03_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για κανε αυτο:

Windows Registry Editor Version 5.00

Speed up shutdown

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"HungAppTimeout"="100"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]

"WaitToKillServiceTimeout"="1000"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gtr_84

Για κανε αυτο:

Windows Registry Editor Version 5.00

Speed up shutdown

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop]

"AutoEndTasks"="1"

"HungAppTimeout"="100"

"WaitToKillAppTimeout"="1000"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]

"WaitToKillServiceTimeout"="1000"

πολυ καλο αυτο το κολπο σφαιρα λεμε

εχετε κανα αλλο κολπακι να σκαλισουμε την registry η ξερετε καμια σελιδα με οδιγιες???

Link to comment
Share on other sites

Kαποια στιημη παλιοτερα ενα παλικαρι(δεν θυμαμαι ποιος) ειχε φτιαξει ενα αρχειο με tweaks.Το παραθετω εδω κι οποιος θελει να το χρησιμοποιησει μπορει να το κανει edit με καποιο προγραμμα(πχ Notepad) και να κρατησει οτι θελει.Μετα αλλαξτε την καταληξη απο .txt σε .reg και ειναι ετοιμο.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Καλο ειναι να κανετε backup την registry για να μην εχετε προβληματα με οποια αλλαγη κανετε(run->regedit->file->export)

regtweaks.txt

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Kαποια στιημη παλιοτερα ενα παλικαρι(δεν θυμαμαι ποιος) ειχε φτιαξει ενα αρχειο με tweaks.Το παραθετω εδω κι οποιος θελει να το χρησιμοποιησει μπορει να το κανει edit με καποιο προγραμμα(πχ Notepad) και να κρατησει οτι θελει.Μετα αλλαξτε την καταληξη απο .txt σε .reg και ειναι ετοιμο.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Καλο ειναι να κανετε backup την registry για να μην εχετε προβληματα με οποια αλλαγη κανετε(run->regedit->file->export)

μηπως ξερεις και τι αλαγες περιεχει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Παίδες, τον τελευταίο καιρό το pc μου καθυστερεί πολύ να κάνει shut down. Συγκεκριμένα, εχτές μέτρησα 1 λεπτό & 50 δεύτερα από τη στιγμή που πάτησα shut down μέχρι να κλείσει! Και κάνει κάθε φορά τόση ώρα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό, πιο πολύ επειδή τον περιμένω για να κλείσω μετά το UPS. Είναι το σύστημα της υπογραφής.

Στο 2ο σύστημα (AthlonXP) με παρόμοιο φόρτωμα windows και μέτρησα 7 δεύτερα μόνο! Γιατί ο πρώτος αργεί τόσο;

Στη φωτογραφία δείχνω τις διεργασίες που φορτώνω με το που ανοίγω τα windows, νομίζω είναι πολύ ελαφρύ το σύστημα. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ;

:(

χωρίς βέβαια να είμαι σίγουροςι , μήπως έχεις βάλει hibernate από τα power options και καθεται και γράφει τη μνήμη στο σκληρό;

άσχετο αλλά γιατί πρέπει να κλείσεις το UPS δεν ξεφορτίζουν οι μπαταρίες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ξερετε ολοι οτι το να κλεινετε προωρα με αυτον τον τροπο καποια προγραμματα μπορει να σας στοιχησει αργοτερα........εγω απλα ενημερωνω γιατι δεν ειδα καποιον να το λεει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

ελπιζω να ξερετε ολοι οτι το να κλεινετε προωρα με αυτον τον τροπο καποια προγραμματα μπορει να σας στοιχησει αργοτερα........εγω απλα ενημερωνω γιατι δεν ειδα καποιον να το λεει.

:T:

Σωστά. Το πρόβλημα του Planetman δεν οφείλεται σε κάποια αλλαγή που έκανε ο ίδιος, προφανώς κάποιο περίεργο conflict είτε software είτε hardware δημιουργεί το πρόβλημα και οι λύσεις αυτές είναι όχι μόνο πλάγιες αλλά και καμιά φορά επικίνδυνες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

δηλαδη ρε παιδες αν αλαξω τις ρυθμισεις τι προβλημα μπορει να κανει???

Αν "αναγκάσεις" ένα πρόγραμμα ή ένα service να τερματίσει πριν κλείσει μόνο του μπορεί να έχεις απώλεια δεδομένων με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Καλό θα ήταν να ορίσετε το χρόνο κλεισίματος στα 10" που είναι σχετικά αποδεκτό από τα περισσότερα προγράμματα.

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Kαλες εποχες msdos, ε?

autoexec.bat, config.sys και δε συμμαζεύεται... πάλι καλά που γράφουμε και κανένα shell script στο linux να ξεχνιόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν "αναγκάσεις" ένα πρόγραμμα ή ένα service να τερματίσει πριν κλείσει μόνο του μπορεί να έχεις απώλεια δεδομένων με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Καλό θα ήταν να ορίσετε το χρόνο κλεισίματος στα 10" που είναι σχετικά αποδεκτό από τα περισσότερα προγράμματα.

πια ειναι η ρυθμιση που λες ρε συ...

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Αρχική απάντηση από trendy

bat είναι η κατάληξη στα εκτελέσιμα.

Νεολαία... ούτε ένα batch file δεν ξέρει να φτιάχνει :p

OUPS !!!:o :o Και να φανταστειτε οτι το εχω κανει και παντα ετσι το κλεινω.....:OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.