Jump to content



Νέος administrator μόνος ψάχνεται.... Νο2


SirGeorge

Recommended Posts

Λοιπόν εδώ και καιρό έχω 2 μικροπροβληματάκια με κάποια PC στο δίκτυο μιας εταιρίας...

Σε ένα PC ξαφνικά άλλαξε η ώρα και η ημερομηνία του συστήματος και πήγε κανά 2 μήνες στο μέλλον. Έκλεισα τον αυτόματο συγχρονισμό με τους time servers και έκτοτε το πρόβλημα δεν το ξαναπαρουσίασε επίσης η ώρα τρέχει κανονικά άρα δεν είναι πρόβλημα της μπαταρίας του bios. Ωστόσο όποτε πάω να κάνω συγχρονισμό χειροκίνητο μου λέει ότι συνέβη ένα σφάλμα με το συγχρονισμό.....

Ένα άλλο πρόβλημα αφορά ένα warning που εμφανίζεται στον event viewer ΌΛΩΝ των συστημάτων του δικτύου όταν τυπώνουν στον μοναδικό μοιραζόμενο εκτυπωτή του δικτύου.

Το warning αναφέρει:

"Το πρόγραμμα οδήγησης (όνομα εκτυπωτή) για τον εκτυπωτή Windows NT x86 Version-3 προστέθηκε ή ενημερώθηκε" μετά αναφέρει τα αρχεία του drivers του εκτυπωτή που αλλάχτηκαν.

Ωστόσο οι εκτυπώσεις γίνονται κανονικά...

Επειδή έψαξα πάρα πολύ και για τα 2 και δεν βρήκα λύση οποιαδήποτε πρόταση θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Y.Γ. Σε κάθε περίπτωση αναφέρομαι σε Windows XP και όλα τα μηχανάκια είναι σύγχρονα και καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι domain, workgroup, και όπως είπα όλα έχουν XP μερικά Home μερικά Professional.

To 1o πρόβλημα εμφανίστηκε σε Professional το 2ο σε όλα ανεξαιρέτως εκτός βέβαια από το PC όπου είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής και τον μοιράζει στα υπόλοιπα, αυτό έχει Home.

Link to comment
Share on other sites

Με τον εκτυπωτή δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο noc. Αλλά στη θέση σου θα τον έκανα ένα reinstall, μήπως και στρώσει.

Για την ώρα ποιο ntp server χρησιμοποιείς; Αν τον έχεις στήσει εσύ δώσε έκδοση και configuration file.

Link to comment
Share on other sites

Στο Noc? Τι εννοείς ακριβώς? Δοκίμασα reinstall στους clients που χρησιμοποιούν τον μοιραζόμενο εκτυπωτή αλλά όχι και στο PC στο οποίο είναι συνδεδεμένος. Για την ώρα χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο στα Windows time.nist.gov

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Σε ένα PC ξαφνικά άλλαξε η ώρα και η ημερομηνία του συστήματος και πήγε κανά 2 μήνες στο μέλλον. Έκλεισα τον αυτόματο συγχρονισμό με τους time servers και έκτοτε το πρόβλημα δεν το ξαναπαρουσίασε επίσης η ώρα τρέχει κανονικά άρα δεν είναι πρόβλημα της μπαταρίας του bios. Ωστόσο όποτε πάω να κάνω συγχρονισμό χειροκίνητο μου λέει ότι συνέβη ένα σφάλμα με το συγχρονισμό.....

Το κάνει και σε εμένα όταν δοκιμάζω να το κάνω χειροκίνητα... δεν έχω βρεί λύση αλλά δεν ενοχλεί έτσι κι αλλιώς

EDIT: Έψαξα στην registry μου και βρήκα πως τα Windows αποθηκεύουν τους servers στο "HKLM->Software->Microsoft->Windows->Current Version->DateTime->Servers" οπότε ίσως μπορείς να τα βάλεις να συγχρονίζονται με ένα PC που θα έχεις στήσει εσύ και θα το προσθέσεις στην λίστα των servers που είναι στο παραπάνω path.

Sorry αλλά παραπάνω δεν μπορώ να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Απλώς τα PC σε ένα δίκτυο καλό είναι να μην έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους αναφορικά με την ώρα συστήματος γιατί γίνεται μπέρδεμα. Αυτό το χαρακτηριστικό θα εξασφάλιζε ότι θα ήταν απόλυτα συγχρονισμένα μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Στο Noc? Τι εννοείς ακριβώς? Δοκίμασα reinstall στους clients που χρησιμοποιούν τον μοιραζόμενο εκτυπωτή αλλά όχι και στο PC στο οποίο είναι συνδεδεμένος. Για την ώρα χρησιμοποιώ τον ενσωματωμένο στα Windows time.nist.gov

Το noc του πανεπιστημίου ήταν η παλιά μου δουλειά, έκανα τον admin στα workstations τους.

Πάντως εφόσον ο εκτυπωτής είναι συνδεδεμένος πάνω σε pc και όχι κατ' ευθείαν στο δίκτυο, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι να βάλεις drivers σε όλα τα pc παρά μόνο σε αυτό που είναι συνδεδεμένος. Τουλάχιστον εμένα έτσι έπαιξε σε ένα δίκτυο που έστησα πρόσφατα σε μία εταιρεία.

Για τον ntp server... αν δε στήσεις ένα δικό σου, θα σου πρότεινα να αλλάξεις τη διεύθυνση και να δείχνουν όλα στο ntp.ntua.gr, ή σε κάποιο πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης αν ξέρεις ποιοι servers παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.