Jump to content



Windows Vista: Hardware requirements


Solid Snake

Recommended Posts

Εγώ συνήθως έχω ταυτόχρονα: WinXP, MSN messenger, Norton Internet Security 2005, Norton Antivirus 2005, Mozilla Firefox, Winamp, Windows explorer και όλα αυτά σε 512MB. Ε, εντάξει, άμα έχει καμιά μεγάλη playlist το winamp, έχω ανοικτά εκατό παράθυρα στο MSN, και γράφω και CDs γίνεται ένας ψιλοχαμός αλλά περισσότερο ψυχολογικός παρά πραγματικός... :p

Στου πατέρα μου από την άλλη, Έτρεχα δοκιμαστικά να τεστάρω το 1GB, WinXP, Norton Firewall & Antivirus, Autocad R14 (2D), SketchUp4, Firefox, Thunderbird, Winamp, Google Earth και δεν κόλωσε στιγμή. Μάλλον υπερβολικές είναι οι απαιτήσεις άμα βγει το 2006 τελικά. Ειδικά τα 256MB κάρτα γραφικών είναι υπερβολικά...

PS: Στο σύστημά μου τα Vista τρέχανε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

512 είναι λίγα για Xp [προσοχή όχι μόνο browsing , αλλα να ανοιγεις και κανα UT2004] 1gb ειναι ΑΡΚΕΤΟ , εγώ πάντως απο συνήθεια [δηλ πάντα] τα win-xp τα λειτουργώ έτσι . Χωρίς σκιες 3d βλακιes και εφε . [Τα οποια ρουφάνε την μνήμη] .

Σημειωση . Αν κάνεις κακη διαχείρηση και έχεις ένα σωρο progs να τρεχουν στο προσκήνιο ουτε τα 2gb δε σε φτανουν γιατί απο ένα σημειο και πέρα θα floodarei και ο cpu.

untitled0mk.jpg

Link to comment
Share on other sites

σχωρατε με εαν κανω λαθος

αλλα μιλαμε για τις απαιτησεις που θα εχει τελικη εκδοση των vista

οταν θα κυκλοφορησει δλδ κατα τελος του 2006

οχι για να τρεξει απλα

αλλα για να εχει την καλυτερη δυνατη αποδοση

αρα μιλαμε για προδιαγραφες midrange & high end συστηματων 15 μηνες αργοτερα...

νομιζω οτι δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα ρε παιδια...

(εαν εξαιρεσεις αυτο το ddr3 που ακουγεται καπως ιδιαιτερα σε οσους τα εσκασαν προσφατα για αγορα ddr2...)

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα kernel στο debian από i686 σε k7, και το λειτουργικό πετάει (μιλάμε για το k-menu - transparency σε όλα τα παράθυρα etc.). α, και μια voodoo3 σε pci;)

επίσης έβαλα και fc4 στο laptop, πραγματικά έμεινα με την ταχύτητα.

όλα μαζί φορτωμένα, χωρίς καμιά βελτιστοποίηση 470MB χρειάστηκε.

στα win 512 για νορμάλ desktop χρήση φτάνουνε, τώρα το 1GB προσωπικά για το UT2k4 τό βαλα πιο πολύ :p

vista μόνο για δοκιμή και για να μη χάσω τις εξελίξεις. πάντως να μου αντικαταστήσουν το linux με τίποτα;)

τα vista αν δε βγει το winfs δε νομίζω ότι έχουν να πουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.