Jump to content



Μετονομασία διαμερίσματος σκληρού δίσκου


vgiozo

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω...

...έστησα χθες το νέο μου σύστημα στο οποίο έχω συνδεδεμένους 4 σκληρούς δίσκους, 3 PATA κι έναν SATA όπου έχω εγκταστήσει το λειτουργικό...

...το πρόβλημα είναι ότι για κάποιο λόγο κατα την αναγνώριση των δίσκων και την εγκατάσταση το γράμμα C:\ δοθηκε σε κάποιον άλλο δίσκο, ενώ ο σκληρός που έχει το λειτουργικό έλαβε το γράμμα Η:\...

...καθώς πολλά προγράμματα εγκαθίστανται αυτόματα στο C:\, δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω ενώ κι αυτά που επιτρέπουν την αλλαγή, είναι βάσανο να ελέγχω και να αλλάζω το διαμέρισμα όπου εγκαθίστανται...

...η ερώτησή μου είναι..μπορώ να αλλάξω το γράμμα του σκληρου που χρησιμοποιώ; Απ' τη διαχείριση σκληρών δίσκων κάτι τέτοιο δεν γίνεται...υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα καταφέρεις στο partition που έχεις το λειτουργικό.

Μην ξεχνάς ότι και οι καταχωρήσεις στην registry/environment variables έχουν ως system το H και όχι το C.

Σύμφωνα με την microsoft γίνεται αλλά μόνο στην περίπτωση που άλλαξε μόνο του(πχ έσπασε το mirror raid κλπ), link.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το λινκ, θα το κοιτάξω...

...νομίζω ότι ο δίσκος έλαβε το γράμμα H γιατί στην DFi συμβαίνει το εξής περίεργο...

...στο disk priority ο SATA δίσκος έχει θέση κάτω απο τους ΡΑΤΑ, οπότε ίσως τους βλέπει πρώτους κατά την εγκατάσταση και τους δίνει τα πρώτα γράμματα...

...το ενοχλητικό είναι ότι αν αλλάξω τη σειρά προτεραιότητας και βάλω τον SATA πρώτο, τότε το σύστημα δεν μπουτάρει...πετάει ένα μήνυμα "disk boot failure, insert system disk and press enter"...

μόνο αν είναι μετά τους ΡΑΤΑ μπορώ να μπώ στο λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όχι μόνο προγράμματα αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αποθηκεύει αρχεία συστήματος στο C:\

...μου φαίνεται θα ξανακάνω εγκατάσταση, μονο που αυτή τη φορά θα εγκαταστήσω τους ΡΑΤΑ σκληρούς στη συνέχεια...

...αν κάποιος άλλος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα στην DFI και έχει βρεί τρόπο να τον παρακάμψει, θα βοηθούσε ιδιαίτερα...

...έχω εγκατεστημένο το τελευταίο επίσημο βιος για την ΔΦΙ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Τελικά όχι μόνο προγράμματα αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αποθηκεύει αρχεία συστήματος στο C:\

...μου φαίνεται θα ξανακάνω εγκατάσταση, μονο που αυτή τη φορά θα εγκαταστήσω τους ΡΑΤΑ σκληρούς στη συνέχεια...

...αν κάποιος άλλος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα στην DFI και έχει βρεί τρόπο να τον παρακάμψει, θα βοηθούσε ιδιαίτερα....

Το ιδιο κανω εδω και χρονια, δεν εχω βρει λυση ουτε εχω ψαξει αφου ενα disable απο το bios ειναι υποθεση ενος λεπτου.

Link to comment
Share on other sites

μετά,βάλε και τους άλλους και φτιάξε τα priority

Λες αν τους ενεργοποιήσω στη συνέχεια να μην υφίσταται αυτό το πρόβλημα, να βάζω δλδ πρώτο σε προτεραιότητα τον SATA και να μην μπουτάρει το μηχάνημα;;

Αυτό μου φαίνεται σαν ανεξάρτητο bug του βιος, αλλά δεν ξέρω κι όλας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα αλλαξεις με το Partition Magic(το εκανα προσφατα σε ενα pc,εκδοση 8)

Δωσε στον Η ενα γραμμα Χ και στον C ενα Ψ,ενεργοποιησε την αλλαγη και στο επομενο ρεσταρτ δωσε στον Χ(προην Η) το γραμμα C που πλεον ειναι ελευθερο :)

Mεσα στο PartitionMagic 8 εχει κ ενα προγραμματακι που ελενχει αν ολα τα προγραμματα-shortcuts εχουν τα σωστα drive letters ;)

Ελπιζω να δουλεψει,και φυσικα παρε κανενα back up πριν απο καθε ενεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Φοβόμουν μην είχα τίποτε ασταθειες και τελικά εκανα επανεγκατάσταση...(άλλο ένα χαμένο πρωϊνό)...τώρα όλα καλά...

...άφήσα μόνο τo dvdrw στο κανάλι ide και έκανα την εγκατάσταση και όταν συνέδεσα και τους άλλους σκληρούς, στη σειρά προτεραιτότητας στο βιος μού έβγαλε απο μονο του πρώτο τον ΣΑΤΑ και τους άλλους μπορούσα να τους αλλάξω χωρίς πρόβλημα...

...δεν βγάζει πλέον το σχετικό μηνυμα...

ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, ήθελα να ρωτήσω...ένα αρχείο που μου εμφανιζόταν πριν στον άλλο δίσκο και τώρα σ' αυτόν που είναι το λειτουργικό με ονομα .rnd τί ακριβώς είναι, γνωρίζει κανείς;;πρώτη φορά το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται πάντα: αν έχεις PATA δίσκους μαζί με τους SATA, σε όποιον SATA ή PATA και να ρίξεις το λειτουργικό, η εγκατάσταση θα χρησιμοποιήσει τον boot sector του πρώτου PATA σκληρού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Μπορεις να τα αλλαξεις με το Partition Magic(το εκανα προσφατα σε ενα pc,εκδοση 8)

Δωσε στον Η ενα γραμμα Χ και στον C ενα Ψ,ενεργοποιησε την αλλαγη και στο επομενο ρεσταρτ δωσε στον Χ(προην Η) το γραμμα C που πλεον ειναι ελευθερο :)

Mεσα στο PartitionMagic 8 εχει κ ενα προγραμματακι που ελενχει αν ολα τα προγραμματα-shortcuts εχουν τα σωστα drive letters ;)

Ελπιζω να δουλεψει,και φυσικα παρε κανενα back up πριν απο καθε ενεργεια!

Σε εμένα πάντως δεν δούλεψε....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.