Jump to content



Δεν μπουτάρει από 2ο partition κατά το install!


Wizard!

Recommended Posts

Τις προάλλες έκανα flash το bios σε 1.9 Από τότε έχω προβλήματα... Δε μπορώ όμως να γυρίσω σε άλλο γιατί το 1.8 δεν υποστηρίζει τον dual core και το 1.A έχει πρόβλημα και βλέπει όλες τις USB2.0 σαν USB1.0...

Έχω λοιπόν 2 bootable partitions, ένα με WinXP-Pro-Sp2 και άλλο ένα με διάφορα για δοκιμές.

Μετά το flash σε 1.9, δεν είχα δοκιμάσει καθόλου το άλλο partition αν κάνει boot. Σήμερα που ήθελα να κάνω μερικές δοκιμές, ξεκίνησα να κάνω boot από εκείνο. Αμέσως μετά την οθόνη επιλογής λειτουργικού, παίρνω ένα πολύ όμορφο μήνυμα που λέει ότι έχω HW πρόβλημα με τους δίσκους και "the system is not able to boot". :wassat:

Από τη στιγμή που το έχω μόνο για δοκιμές, σκέφτηκα, σιγά τα ωά, θα το φορμάρω. Ξεκίνησα λοιπόν τη διαδικασία από την αρχή, booted από το CD, format, εγκατάσταση Windows XP Pro SP2, και αμέσως μετά το πρώτο reboot (που τελειώνει το setup με την μπλε οθόνη) παίρνω ακριβώς το ίδιο μήνυμα...!!! :mad:

Και όχι μόνο αυτό, αλλά παρατήρησα πως και το βασικό partition δε δουλεύει σωστά. Αν πάω να κάνω shutdown/restart, αφού κλείσει εφαρμογές και σώσει ότι χρειάζεται, παίρνω μιά όμορφη B.S.O.D. με μήνυμα "IRQ_NOT_LESS_OR-EQUAL" .... :...:

Mobo: MSI K8N Neo2 Platinum

Configuration:

PATA1 : Disabled

PATA2 : Enabled, 1 DVD, 1 DVDR

SATA1 : -

SATA2 : 1x200GB, 1x120GB

RAID10 : 4x40GB

HDD Boot sequence in Bios: SATA2A, SATA2B, RAID

Partitions:

SATA2 : 1x200GB --> Primary © , Extended (D)

1x120GB --> Extended (I)

RAID10 : 4x40GB --> Extended (E, F, G)

Boot.ini:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Win XP Main" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(2)\WINDOWS="Win XP Tests" /noexecute=optin /fastdetect

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μόνος μου τη λύση.

Δοκίμασα αρκετούς συνδιασμούς στο boot.ini και τελικά όπως ήταν αναμενώμενο, ένας δούλεψε.

Δεν ξέρω προς τι αυτή η δυσλειτουργία, ούτε αν οφείλεται στο BIOS ή στα Win.

ΛΑΘΟΣ: multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(2)\WINDOWS="Win XP Tests" /noexecute=optin /fastdetect (αυτό έφτιαξε μόνο του κατά το setup)

ΣΩΣΤΟ: multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Win XP Tests" /noexecute=optin /fastdetect

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.