Jump to content



Κρητικοί και μύθοι....


Elpis

Recommended Posts

Εγώ πάλι παιδιά δεν είμαι από τη Κρήτη αλλά κατεβαίνω μια φορά το μήνα λόγω μακροχρόνιου αισθήματος... :) (long story) Πάντως θυμάμαι τη πρώτη φορά που είχα κατέβει ότι δεν είδα τίποτα τέτοιο με αυτό που παρουσίαζαν δηλαδή αιμοβόροι, δολοφόνοι κτλπ κτλπ κτλπ, απλά κάποιους ανθρώπους οι οποίοι αγαπάνε πάρα μα πάρα πολύ το τόπο τους. Τη δεύτερη φορά όμως που κατέβηκα έμαθα ότι το προηγούμενο βράδυ είχε γίνει μια συμπλοκή στο χωριό (Αρχάνες) και ύστερα από τράβηγμα κουμπούρας το αποτέλεσμα ήταν 1 dead. Oooops λέω. Μετά από μία μέρα άκουσα στο ΚρητηTV άλλη συμπλοκή έξω από το Ηράκλειο και σύλληψη 14!!!! ατόμων ηλικίας 18-30 για παρανομία οπλοφορία!!!! Oooops ξαναλέω. Μετά από συζήτηση με το αίσθημα το πράμα γύρισε τούμπα καθώς το 50% γνωστών που είδαμε στο δρόμο είχε και την εξής λογοκρισία:

Μωρό: Τον βλέπεις αυτόν;

Me: Ναι...

Μωρό: Είναι ντιγκιντάγκας....

Οοοps ξαναμαναλέω... ’ντε τώρα να βγάλεις άκρη... Είναι τρελοί αυτοί οι Κρητικοί!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tigrakas [Σήμερα, στις 09:49]

Εγώ πάλι παιδιά δεν είμαι από τη Κρήτη αλλά κατεβαίνω μια φορά το μήνα λόγω μακροχρόνιου αισθήματος... :) (long story) Πάντως θυμάμαι τη πρώτη φορά που είχα κατέβει ότι δεν είδα τίποτα τέτοιο με αυτό που παρουσίαζαν δηλαδή αιμοβόροι, δολοφόνοι κτλπ κτλπ κτλπ, απλά κάποιους ανθρώπους οι οποίοι αγαπάνε πάρα μα πάρα πολύ το τόπο τους. Τη δεύτερη φορά όμως που κατέβηκα έμαθα ότι το προηγούμενο βράδυ είχε γίνει μια συμπλοκή στο χωριό (Αρχάνες) και ύστερα από τράβηγμα κουμπούρας το αποτέλεσμα ήταν 1 dead. Oooops λέω. Μετά από μία μέρα άκουσα στο ΚρητηTV άλλη συμπλοκή έξω από το Ηράκλειο και σύλληψη 14!!!! ατόμων ηλικίας 18-30 για παρανομία οπλοφορία!!!! Oooops ξαναλέω. Μετά από συζήτηση με το αίσθημα το πράμα γύρισε τούμπα καθώς το 50% γνωστών που είδαμε στο δρόμο είχε και την εξής λογοκρισία:

Μωρό: Τον βλέπεις αυτόν;

Me: Ναι...

Μωρό: Είναι ντιγκιντάγκας....

Οοοps ξαναμαναλέω... ’ντε τώρα να βγάλεις άκρη... Είναι τρελοί αυτοί οι Κρητικοί!!!

EEE.. ηρεμα μη βγαλουμε και το 50% των Κρητικων πουστηδες...

Link to comment
Share on other sites

αγαπανε το τοπο τους αλλα, δεν αεχουνε αφησει δεντρο ορθιο , δεν εχουνε αφησει ακτη αβομβαριστη, πετανε τα σκουπιδια στη θαλασσα , χτιζουν ανελεητα και αλλα πολλα

ετσι αγαπατε το τοπο σας εσεις? οκ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο άλλος έδωσε τόσα δις να φτιάξει την πλατεία ελευθερείας και άλλα τόσα να κάνει ανάπλαση και να φτιάχνει συνέχεια τις πλάκες. Ούτε δέντρο λέμε...

Link to comment
Share on other sites

για να μην πω για την ανελεητη σφαγη στα βαουνα που δεν εχουνε αφησει ουτε ακριδα να πεταει με τα οπλα. Οταν γνωριζα τους κρητικους τους τα ελεγα και μου λεγανε τι ξερεις εσυ ξενε και τετοια , η τελευταια φορα που με ειδανε ητανε το καλοκαιρι αυτο , αν με ξαναδουνε στα χανια να φαω τον επεξεργαστη μου.

μιλαμε για πολυ κολλημενα ατομα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

αγαπανε το τοπο τους αλλα, δεν αεχουνε αφησει δεντρο ορθιο , δεν εχουνε αφησει ακτη αβομβαριστη, πετανε τα σκουπιδια στη θαλασσα , χτιζουν ανελεητα και αλλα πολλα

ετσι αγαπατε το τοπο σας εσεις? οκ

Εζησα 8 μηνες εκει και δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισοτερο. Γνωρισα πολλους φανταστικους ανθρωπους εκει αλλα η πλειοψηφια των ανθρωπων συμπεριφερεται οπως λεει ο ea6gka παραπανω..

Το μισο χρονο απο τον παραπανω τον περασα στον ορεινο Μυλοποταμο οπου γινονται απιστευτα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ολοι οι Κρητικοι ειναι τοπικιστες (ισως οχι αδικα σε ορισμενα θεματα οπως τροφιμα κλπ) ...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μου ήρθε στο μυαλό το παρακάτω ανέκδοτο:

- Μπαμπααά, τι είναι τοπικιστής?

- Τοπικιστής είναι αυτός που νομίζει πως ο τόπος του είναι καλύτερος από την Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Θα σας πιω το αίμα ρεεεε... Είμαι Κρητικός ρεεεε... :devil:

Είσαι και στο Ηράκλειο ε? ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΡΕ!!! ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;;;;;;; ΑΝΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΔΙΚΑΝΟ ΤΩΡΑ!!!!!!! :hehe: :hehe: :hehe:

Τέρμα η πλάκα. Πολλοί κρητικοί είμαστε στο forum. Σας φαίνεται κανένας έτσι; Εγώ πιστεύω τοπικιστές, κολλημένοι, μπούφοι, αφηρημένοι και "ξύστρες" υπάρχουν σε όλλη την ελλάδα (να μην πω σε όλο τον κόσμο). Εμείς το κάπως "σπάνιο" που έχουμε είναι η οπλοφορεία και η κάπως υπερβολική υπερυφάνεια μερικών μερικών για τον τόπο τους. Και είπαμε, αυτό είναι κυρίως στα χωριά. Και αν η Ελλάδα είναι 50 χρόνια πίσω από άλλες χώρες, τα χωριά αυτά είναι 150. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ πάντως που ζω στην κρήτη, ακούω συνέχεια για σκοτωμούς και φασαρίες αλλά και αυτά άμα προσέξετε γίνονται κυρίως στα 3 αυτά χωριά. Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι και στα αστικά κέντρα αλλά το ποσοστό είναι σαφώς μειωμένο πιστεύω. Στο Ηράκλειο πολύ σπάνια συναντώ τέτοιους "ανθρώπους"...

Αρχική απάντηση από Myralis

Είσαι και στο Ηράκλειο ε? ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιο πολύ έπρεπε να φοβάσε αν ήμουν από τα Χανιά... :p Βασικά εγώ είμαι μισός από εδώ μισός από Αθήνα οπότε... :p

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα εχει πλακα η κοντρα χανιωτων - ηρακλειωτων , οι χανιωτες τους λενε γυφτους-προσφυγες-βρωμιαρηδες-τουρκοσπορους και αλλα κοσμιτικα επιθετα. και δε γελανε οταν τα λενε :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε γμτ είχα ακούσει ένα καλό ανέκδοτο αλλά δεν το θυμάμαι. Τι χωρίζει λέει τα Χανιά από το Ηράκλειο. Και μάλλον η απάντηση ήταν "ο φράχτης του μαντριού" ή κάτι τέτοιο... Δε θυμάμαι γμτ... :(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι ενα προστυχο-κακο (ακουγεται και απο τις δυο μεριες )

-Τι κανουν ενας ηρακλειωτης και ενα χανιωτης στο μπου__λο???

-Ο ηρακλειωτης να γαμ__σει και ο χανιωτης να δει τη μανα του!!!

(σορυ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ ρε γμτ είχα ακούσει ένα καλό ανέκδοτο αλλά δεν το θυμάμαι. Τι χωρίζει λέει τα Χανιά από το Ηράκλειο. Και μάλλον η απάντηση ήταν "ο φράχτης του μαντριού" ή κάτι τέτοιο... Δε θυμάμαι γμτ... :(

To original είναι:

-τι χωρίζει τους ανθρώπους από τα ζώα.

-το Ρέθυμνο.

(ακούγεται και από τις 2 μεριές, φυσικά)

και μιά μαντινάδα για το καλό

Commando θέλω να γενώ,

να ανεβώ στην Ίδη,

να ρίξω βόμβα στα Χανιά,

να καθαρίσει η Κρήτη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.