Jump to content



Θα με τρελάνει αυτός ο υπολογιστής!!!!


aspirin

Recommended Posts

Φέρνει φίλη τον υπολογιστή της που έχει μόνιμο πρόβλημα με τα ΧΡ. Κολλήματα, μαύρες οθόνες κ τα σχετικά. Με τα πολλά πολλά της βάζω τη μητρική μου, καινούριες μνήμες, την κάρτα γραφικών μου, chieftec 350w τροφοδοτικό. Αφού το δικό μου h/w παίζει τέλεια περίμενα να παίζει κ σε αυτής. Εγκαθιστώ απο την αρχή τα ΧΡ κ όλα παίζουν τέλεια. Μια μέρα αφού της παρέδωσα τον υπολογιστή μου λέει ότι κολλάει όταν πάει να μπεί στα windows. Κολλάει στο σημείο που εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας. Κάνοντας alt+crl+dlt ανοίγει ο τάσκ μάνατζερ κ απο εκεί κάνει log off. Της βγαίνει μήνυμα ότι το explorer.exe θα σβήσει. Μόλις σβήνει μπορεί να ξανακάνει log on ξανά όπου τα πάντα λειτουργούν άψογα. Αυτό τώρα τί είναι? Για σφάλμα στα hardware δεν μου φαίνεται γιατί δεν έχει κολλήσει ο υπολογιστής. Μάλλον τα ΧΡ φταίνε. Αλλά γιατί έχει πρόβλημα το explorer.exe? Πώς θα το αντιμετωπίσω? Υπάρχει κάποιο patch της ms που να λύνει παρόμοιο πρόβλημα. Είδα στο νετ παρόμοια προβλήματα αλλά όχι συγκεκριμένη λύση. Ιός ή άλλος ζουζούνι δεν παίζει γιατί δεν έχει μπεί το πι σι στο ιντερνετ. Επίσης διάβασα κ εδώ μέσα ότι ο divχ κάνει πρόβλημα. Ναι αλλά εγώ τόσες φορές που το είχα δεν μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα. Σκέφτομαι μήπως φταίει το σι ντι της εγκατάστασης. Αλλά κ απο την άλλη με αυτό έχω κάνει κ άλλες εγκαταστάσεις. Περίεργο πάντως. Κάθε βοήθεια δεκτή. Κόντεύω να τρελάθώ με αυτόν τον υπολογιστή.

Υ.Γ.: Το πρόβλημα είναι με το αρχείο explorer.exε όπως φαίνεται. Αν το ξαναξεκινήσω είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

λίγο off topic αλλά δεν πρόσεξες ότι ο χρήστης παραμένει ο ίδιος...και ακόμα πιο συγκεκριμένα και χειρότερα η ίδια.Κάνε μια καινούργια εγκατάσταση και αφιέρωσε χρόνο στο να της μάθεις να πατάει το shut down όποτε θέλει να κλείσει το pc.Αν βέβαια αρνείται να δεχτεί τα νέα δεδομένα και επιμένει στις παραδόσεις και στά πράγματα που της δίδαξε η μητέρα της...προσπάθησε τουλάχιστον να την πείσεις να πατάει όχι παρατεταμένα αλλά για λίγο το power και μετά να να το αφήνει.Επίσης πες της ότι καλώδια δεν τραβάμε,και αμα φιλοτιμηθεί η κοπέλα να σου φτιάξει καφε για την λύση στο πρόβλημά της,προτίμησε να τον πιείτε έξω

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση δεν νομίζω να φταίει ο χειρισμός της κοπέλας αλλά έχω την εντιποση ότι έχει πρόβλημα με το ρεύμα στο σπίτι ή γραφείο οπού είναι ο Η/Υ εάν δεν φταίει το ρεύμα τότε κάποια περιφερειακή συσκευή κάνει την δουλειά.

Δεν αποκλείω και την περίπτωση να έχει πρόβλημα ο HDD τής

Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά δεν νομίζω να κάνει κάτι λάθος η κοπέλα. Απο την άλλη το ρεύμα το σκέφτηκα αλλά έχει ups. Λές να υπάρχει κ πάλι πρόβλημα. Δίσκος ή άλλη περιφερειακή συσκευή δεν μπορεί να είναι. Κόβω το κεφάλι μου που λέει ο λόγος! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς σε safe mode μπαίνει κανονικά. Δοκίμασα να κάνω boot χωρις τα startup items αλλά πάλι τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin [Σήμερα, στις 01:11]

όχι παιδιά δεν νομίζω να κάνει κάτι λάθος η κοπέλα. Απο την άλλη το ρεύμα το σκέφτηκα αλλά έχει ups. Λές να υπάρχει κ πάλι πρόβλημα. Δίσκος ή άλλη περιφερειακή συσκευή δεν μπορεί να είναι. Κόβω το κεφάλι μου που λέει ο λόγος! Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς σε safe mode μπαίνει κανονικά. Δοκίμασα να κάνω boot χωρις τα startup items αλλά πάλι τζίφος.

το πιο πιθανον ειναι το σιντι εγκαταστασης να μην ειναι καλο.δοκιμασε με καποιο αλλο ενα νεο σεταρισμα.......:)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς εγκατάσταση κανένα περίεργο πρόγραμμα ή από pci κάρτες τι έχει πάνω το πισι; Μπορεί να είναι θέμα συμβατότητας ή τελικά όντος να φταίει το σιντι σου

Link to comment
Share on other sites

το σιντι είναι ότνως ύποπτο κ μένει να το δοκιμάσω. Αλλά δεν θα μπορέσω να έχω τον υπολογιστή για να του εγκαταστήσω τα ΧΡ ξανά. Είναι μακριά τώρα:-( Μήπως με ένα repair θα μπορούσε να γίνει κάτι έτσι? θα ψάξω τότε για ιο αλλά δεν το βλέπω γιατί δεν έχι μπεί στο νετ πάνω απο 5-10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

pci κάρτες δεν έχει πιά τίποτα πάνω. Είχε ένα μόντεμ αλλά το έβγαλα όταν μου πάγωσε ο υπολογιστής όταν έμπαινα στο νετ. Υπέθεσα ότι ίσως έφαγε κ αυτός καμιά φλασία. Το έβγαλα κ της είπα να πάρει έναν εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω κάτι από την προσωπική μου εμπειρία και αν σας φανεί άσχετο, απλώς αγνοήστε το.

Σε μερικούς χρήστες δεν ταιριάζουν τα μεταχειρισμένα. Όσο το έχεις εσύ, το στήνεις, το σετάρεις .. όλα πάνε τέλεια. Μόλις το πάρει ο τελικός του χρήστης αρχίζουν τα προβλήματα.

Η λύση που έχω βρει είναι μία. Αγορά καινούριου (ολοκαίνουριου όμως ε; ) με φουλ εγγύηση. Τότε και μόνο τότε όλα πάνε ρολοϊ. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ αλλά το σκεπτικό μου ήταν να τις δώσω το δικό μου αφενός για να γλιτώσει ένα μεγάλο οικονομικό βάρος απο την αλλάγή μητρικής-μνήμης-επεξεργαστή και αφετέρου γιατί είναι κάτι δοκιμασμένο κ παίζει τέλεια. Τώρα τί έκατσε στραβα δεν μπορώ να καταλάβω. Ενδεχεται να είναι το σιντι της εγκατάστασης το οποίο για την ακρίβεια είναι unattended dvd με κάποια προγράμματα. Επει΄δή είναι πειραγμένο αρκετά πιστεύω ότι έγινε καμιά βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.