Jump to content



Καλύτερο Λειτουργικό για την Περίσταση?


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 16:17]

Aστους να λεν πασακαμ,1 χρονο σε raid0 τους εχω :p

μανιαραμ επειδη εχω δει πως παει το raid 0 απο σενα ζουλεψα και ειπα να κανω και γω κατι τετοιο........:woot:

(αν τα θυμαμαι καλα με το 1 εχεις ασφαλεια ενω με το 0 ταχυτητα αλλα αν χτυπησει ο ενας πανε ουσιαστικα και οι 2?)

σημερα το βραδυ θα γινει το σκηνικο να στησω τα 2003 Χ64......αντε να δουμε και τι ρεηντ θα βαλουμε τωρα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [29-08-2005 13:56]

Με δύο raptor? Πιθανόν να σώσει το παιδί απο νευρικό κλονισμό κάποια στιγμή...

Μα αν θες RAID1 δεν παίρνεις raptors, πολύ απλά. Είναι σα να λέμε πληρώνω παραπάνω για μνήμες 2-2-2-5, για να τις τρέχω 3-3-3-8 για σταθερότητα...

Link to comment
Share on other sites

’σε τον spc να λέει ότι θέλει, επειδή δεν ξέρει να στήσει έναν δίσκο και τους καίει, τους στήνει σε raid 1.

Ζήτημα αξιοπιστία για τους raptors δεν τίθεται, από την στιγμή που έβγαλαν μία χρονιά σε raid0 στο shuttle, τους εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια(όπως ο spc την λεβάντα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 16:56]

Μα αν θες RAID1 δεν παίρνεις raptors, πολύ απλά. Είναι σα να λέμε πληρώνω παραπάνω για μνήμες 2-2-2-5, για να τις τρέχω 3-3-3-8 για σταθερότητα...

...εμ πεστα ρε μαν....:) ......και γω φραγμα σε raid 0 πρoτεινω και 128 stripe size...;)

Link to comment
Share on other sites

Επισης βαζελακο τα xp64 ειναι βασισμενα στον core του 2003 και δεν εχουν σχεση με τα παλια xp... εγω εδω και 2 μηνες αυτα εχω... αν εξερεσεις το οτι δεν θα εχεις smartguardian ειναι μια χαρα!

Raid0 και απο εμενα και καλοδουλευτος ο x2!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 17:49]

...εμ πεστα ρε μαν....:) ......και γω φραγμα σε raid 0 πρoτεινω και 128 stripe size...;)

για στραηπ και λοιπα θα συμβουλευθω τον σαμαελακο καθως δεν ξερω τι μου γινεται

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 18:07]

Επισης βαζελακο τα xp64 ειναι βασισμενα στον core του 2003 και δεν εχουν σχεση με τα παλια xp... εγω εδω και 2 μηνες αυτα εχω... αν εξερεσεις το οτι δεν θα εχεις smartguardian ειναι μια χαρα!

Raid0 και απο εμενα και καλοδουλευτος ο x2!

ας βαλω τα 2003 και αμα δεν τα γουσταρω κοιταμε και για ΧΡ Χ64.........το σμαρτγκαντιαν ποτε δεν μου αρεσε.θενκς για τον Χ2.......αυτη τη φορα δεν κοιταξα ουτε στεπ ουτε τιποτα.

σημερα το βραδυ θα δειξει τι θα γινει.:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Μα αν θες RAID1 δεν παίρνεις raptors, πολύ απλά. Είναι σα να λέμε πληρώνω παραπάνω για μνήμες 2-2-2-5, για να τις τρέχω 3-3-3-8 για σταθερότητα...

Υπονοείς ότι το RAID 1 έχει μειωμένες επιδόσεις ?????

Στην ανάγνωση πάντως, θεωρητικά (αλλά και σε bech που έχω διαβάσει) είναι πιο γρήγορο.

Γενικά, έχετε υπόψιν ότι οι ράπτορες χτυπάνε με την ίδια συχνότητα με τους Seagate ήτοι είναι αξιόπιστοι αλλά όχι και αθάνατοι.

Η επιλογή RAID 0 / 1 έχει να κάνει καθαρά με τις ανάγκες του καθενός και το πόσο αξιολογεί τα δεδομένα του αλλά και τον χρόνο να ξαναστήσει ένα σύστημα σε περίπτωση που χτυπήσει ένας δίσκος σε RAID 0.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 16:17]

...πασακαμ,...

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 16:20]

....μανιαραμ ....

Τωρα αυτο ειναι σοβαρη συζητηση για λειτουργικο και ασφαλεια/ταχυτητα raid ρε παιδια??

:TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας ραπτορας μου χτυπησε μεσα στον πρωτο μηνα , δεν μπορω να βρω καποιο ιδιαιτερο λογο γιατι χτυπησε.Απο τοτε και εδω και 1 χρονο παιζουν απροβληματιστα.Και το γενικοτερο που εχω παρατησει με τους WD ειδικα τα τελευταια μοντελα τους ειναι οτι ακομα και εαν εχουν προβλημα τουλαχιστον σου κανουν το χατηρι να παρεις μπακαπ αντιθετα με τους maxtor και τους seagate.

Καθαρα γνωμη μου ειναι να μην βαλεις ραπτορια και τα συναφη στο κατεβαστηρι.Τα θεωρω αχρηστα για τον σκοπο τους μηχανηματος.Για απλη χρηση και μοιρασμα αρχειων και τα ΧΡ καλα κανουν την δουλεια τους.Εαν βεβαια θελεις κατι για να παιξεις λιγο παραπανω με τα δικτυα τοτε πας σε 2003 .Για διαφορα σε σταθεροτητα δεν μπορω να κρινω διοτι τοσο στο κατεβαστηρι οσο και σε ενα file sever που εχω τοσο τα ΧΡ οσο και τα 2003 δεν εκλεισαν τουλαχιστον εξαμηνο αφου με τις συνεχεις αναβαθμισεις φορμαρω συνεχεια.

Υ.Γ. εαν το το κατεβαστηρι σου θα κλειθει να εχει και χρεη κατι σαν HTPC τοτε δοκιμασε καλυτερα καποια εκδοση xp media center .....

Link to comment
Share on other sites

το μηχανημα θα ειναι κυριως για ιντερνετ παιχνιδια μουσικουλα.κατεβαστηρι θα ειναι δευτερευουσα εργασια.

(ενα μηχανημα εχω ο αμοιρος)

φυσικα και καμια ταινιουλα δεν θα αποκλειστει απο το παιχνιδι.............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.