Jump to content



Καλύτερο Λειτουργικό για την Περίσταση?


greekfragma

Recommended Posts

γεια χαρα παιδες.

εχω ενα συστηματακι το οποιο ειναι κυριως για κατεβασμα ιντερνετ μουσικουλα και λιγο games.

μιας και θα φορμαρω σε λιγες μερες που θα γυρισω και εχω ενα ζευγαρι ραπτορια για raid 0 και 1 γιγα μνημης τι λειτουργικο μου προτεινετε?

αυτη τη στιγμη ειμαι με windows xp pro sp2.

ελεγα να περασω στα αντιστοιχα 64μπιτα ή στα 2003 server.........δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα 2 τελευταια και θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι να κανω.

ειναι οντως αλλη φαση το 64μπιτο πακετο ή να προτιμησω την γρηγοραδα (απο οσο εχει ειπωθει) των 2003?

ευχαριστω προκαταβολικα:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

προσπαθεις να με πεισεις οτι δεν εχεις λιγο ακομα χρονο να αιτιολογησεις την απαντηση σου?:hehe:

ξηγησου ραααααα:devil:

Ας απαντησει καποιος στο παιδι επειδη εγω δεν προλαβαινω(clopyrighted). :hehe:

Κοιτα ειναι πολυ απλη η απαντηση μου. Αυτα εχω, αυτα εμπιστευομαι. Νομιζω οτι τα 2003 σε θεμα ταχυτητας, σταθεροτητας, αξιοπιστιας ειναι αρκετα πιο πανω απο τα XP.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ακόμη να βάλεις τα 64μπιτα 2003...και στην 32μπιτη έκδοσή τους είναι πιο γρήγορα απο τα ΧΡ και έχουν καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια αν θυμάμαι καλά, βάσει μιας παρουσίασης που είχε κάνει ο jax7480...

Αν αποφασίσεις να βάλεις τα 2003 χ64 καλό θα ήταν βέβαια να ψάξεις πρώτα για οδηγούς για όλα τα υποσυστήματά σου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 11:45]

Ας απαντησει καποιος στο παιδι επειδη εγω δεν προλαβαινω(clopyrighted). :hehe:

Κοιτα ειναι πολυ απλη η απαντηση μου. Αυτα εχω, αυτα εμπιστευομαι. Νομιζω οτι τα 2003 σε θεμα ταχυτητας, σταθεροτητας, αξιοπιστιας ειναι αρκετα πιο πανω απο τα XP.

τα 64μπιτα τα εχεις δοκιμασει?

η ταχυτητα και η σταθεροτητα ειναι στοιχεια που ζηταω αλλα εαν τα 64μπιτα ειναι καπως καλυτερα απο τα 32μπιτα ΧΡ Ρro και οντως φαινεται η διαφορα στην αξιοποιηση του Α64 τοτε ισως να τα προτιμησω........χμμμμμ:crazy::hmm::crazy:

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 11:49]

Μπορείς ακόμη να βάλεις τα 64μπιτα 2003...και στην 32μπιτη έκδοσή τους είναι πιο γρήγορα απο τα ΧΡ και έχουν καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια αν θυμάμαι καλά, βάσει μιας παρουσίασης που είχε κάνει ο jax7480...

Αν αποφασίσεις να βάλεις τα 2003 χ64 καλό θα ήταν βέβαια να ψάξεις πρώτα για οδηγούς για όλα τα υποσυστήματά σου....

για τα 64μπιτα 2003 ακομα δεν εχω ψαξει οδηγους.....στα ΧΡ 64μπιτα ομως και στα 32μπιτα 2003 εχω βρει ολα οσα χρειαζομαι για το συστημα μου........

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Soul Gardener, ερωτηση. Τα ΧΡ 64bit που εχεις, ειναι Full εκδοση ή beta?

Απαντησε στην ερωτηση μου και αυτοματως απαντας στην ερωτηση για το τι να βαλεις.

Ευχαριστω που με ακουσατε. Διαφημισεις....

Link to comment
Share on other sites

Με τα Χρ χ64 δεν είχα κανένα πρόβλημα από άποψη οδηγών με το 1511 της Ασερ...το μόνο παιχνίδι που είχα δοκιμάσει να παίξω τότε ήταν το Farcry, το οποίο να πώ την αλήθεια μου έτρεχε καλύτερα στα ΧΡ χ32, αλλά κάνει και μαμακία με την εγκατάσταση των πακέτων αναβάθμισης στα χ64 (τα είχα εγκαταστήσει σε λάθος σειρά), ενδεχομένως να έφταιγε κι η έκδοση των φορητών 64μπιτων οδηγών που είχα (71.84)...

...είχαν πει εξάλλου ότι είχαν ρυθμιστεί για μεγαλύτερη ταχύτητα και σε βάρος της ποιότητας των γραφικών...

για τα 64μπιτα 2003 ακομα δεν εχω ψαξει οδηγους.....στα ΧΡ 64μπιτα ομως και στα 32μπιτα 2003 εχω βρει ολα οσα χρειαζομαι για το συστημα μου........

Τα 64μπιτα 2003 έχουν τους ίδιους οδηγους με τα ΧΡ χ64 στο 99% των περιπτώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 11:55]

Κυριε Soul Gardener, ερωτηση. Τα ΧΡ 64bit που εχεις, ειναι Full εκδοση ή beta?

Απαντησε στην ερωτηση μου και αυτοματως απαντας στην ερωτηση για το τι να βαλεις.

Ευχαριστω που με ακουσατε. Διαφημισεις....

νομιζω ειναι η full εκδοση........θα πρεπει να μιλησω με τον παροχεα λειτουργικου μου( :whistling ) για να το επιβεβαιωσω.......παντως σωστο το σχολιο σου εαν ειναι ΒΕΤΑ.......ξουραφι μου εσυ:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 12:01]

έχει βγει ένα ωραίο dvdάκι με τα windows 2003 x32 + x64 που είναι ιδιαίτερα πρακτικό...

χμμμμμ.........θα ρωτησω να ενημερωθω........2 μηνες στο χωριο με 56αρα εχω χασει επεισοδια......:innocent:

απο οτι βλεπω κλεινουμε προς τα 64μπιτα 2003.........κανεις αλλος να πει καμια γνωμη?:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Να προτείνω κάτι ψιλο-άσχετο? Αφού το θέλεις για internet, μουσική και λίγα games και κανένα δεν ωφελείται ουσιαστικά απο το raid0 μην βάλεις τους raptor σε Raid0 αλλά σε Raid1.

Και το RAID1 που ακριβώς θα οφελήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Να προτείνω κάτι ψιλο-άσχετο? Αφού το θέλεις για internet, μουσική και λίγα games και κανένα δεν ωφελείται ουσιαστικά απο το raid0 μην βάλεις τους raptor σε Raid0 αλλά σε Raid1.

Αρχική απάντηση από Seeker

Με δύο raptor? Πιθανόν να σώσει το παιδί απο νευρικό κλονισμό κάποια στιγμή...

Πέστα βρε άνθρωπε μπας και μας ακούσει κανείς :T:

Link to comment
Share on other sites

Εννοει μαλλον πως δεν κερδιζεις τοσο σε επιδοσεις με raid0(κατι που θα γινοταν αν ασχολουσουν με μεγαλα αρχεια βιντεο) και πως προτιμοτερο θα ηταν να κανει backup γιατι raptor ειναι αυτος ποτε δεν ξερεις τι γινεται

Ιμο αν ειχα και δευτερο ραπτορ ειλικρινα δεν ξερω πως θα τον χρησιμοποιουσα! raid0? 1? μονο του? dunno!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.