Jump to content



Σπουδές πληροφορικής


SSJ5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:21]

αλλα σε ρόλο admin ποιον να βάλουμε?

κανα μανάβη?

Οποιονδήποτε μπορεί να κάνει administration στο OS και στα προγράμματα που τρέχουν, τι σόι ερώτηση είναι αυτή;

Admin στο πανεπιστήμιο έχουμε από απόφοιτους Τ.Ε.Λ μέχρι Φυσικούς και ελάχιστους αποφοίτους της σχολής μου.

Σας μαθαίνουν δηλαδή κάπου εσάς πώς να κάνετε compile τα προγράμματα, πώς να βάζετε χρήστες σε nis ή windows domain, πώς να χειρίζεστε sendmail και majordomo;

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:21]

η σε κάθε δουλειά νομίζεις οτι το συμφερότερον είναι να ανακαλύπτεις καθε φορα εκ νέου τον τροχό

σύνελθε νέε.....

Τον τροχό ξανακαλύπτεις αν βάζεις κάποιον άσχετο που θέλει 2 μήνες σεμινάριο μέχρι να πάρει μπροστά η μίζα.

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:21]

δηλαδή να σε πάρουμε για τον παπαγάλο να μας βάζεις τα κλιπάκια στα καλώδια?

άστο μη το συγκεκριμενοποιείς χαμένος βγαίνεις

Όχι πως δεν το έκανα και αυτό όταν δούλευα στο noc του πανεπιστημίου, αλλά για αυτές τις δουλειές έχουν πλέον κάτι παλικάρια που τελειώσαν το ΤΕΛ.

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:21]

επίσης στην αρχική ερώτηση εσύ ποια σχολή θα πρότεινες?

είσαι ευχαριστημένος απο το τμήμα σου?

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=270238#post27023 (μάλλον ξεχάστηκε :cry: )

Είμαι ευχαριστημένος από το τμήμα μου και δίνω οδηγίες στον άλλο πώς να αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=270238#post27023 (μάλλον ξεχάστηκε :cry: )

Είμαι ευχαριστημένος από το τμήμα μου και δίνω οδηγίες στον άλλο πώς να αποφασίσει.

Έτσι μπράβο... Δώσε οδηγίες γιατί αν περιμένω από μερικούς μερικούς...

Link to comment
Share on other sites

εγώ σπουδάζω ηλεκτρολόγος μηχανικός στην Ξάνθη οπότε μπορεί να σε βοηθήσει η γνώμη μου. Σίγούρα τα βασικά μαθήματα του ηλεκρολόγου μηχανικού ειναί κιρίως στο hardware του υπολογιστή αλλά στα διαφόρα εξάμηνα υπάρχουν μαθημάτα επιλογής πάνω σε γλώσσες προγραμματισμού πχ java, fortran,c, c++... μάλιστα η fortan και η c είναι υποχρεωτικά μαθήματα του εξαμήνου. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς να τα συνδιάσεις και τα δύο

:cool:

Link to comment
Share on other sites

διπλώματα, πτυχία, μαστερ, κλαστερ, παστερ visual c, visual basic, visual home, visual cafe, java cafe, espresso cafe, fredoccino putsuccino και όλα αυτά γιατί; για να τα κάνεις αυτόματα...!!! Ααααααχχχχ... που είναι οι παλιές καλές διάτρητες...

Link to comment
Share on other sites

Ως γλώσσα υπάρχει από το '57.

Γενικά οι πιο πολλές σχολές κάνουν C ή Pascal ή κάποια custom για αρχή, ενώ διδάσκουν επίσης C++, Java, php. Γενικά ό,τι είναι εμπορικό διδάσκεται.

’λλωστε αν μάθεις να προγραμματίζεις σωστά μετά το μόνο που έχεις να μάθεις είναι το συντακτικό της κάθε γλώσσας ;)

Link to comment
Share on other sites

τι ομοιότητα βρησκεις μεταξύ της fortran που είναι για λύπηση γλώσσα μαθηματικών 70s με όλες τις σύγχρονες object oriented γλώσσες βρε Trendy?

το ρητό ό,τι μαθαινεις καλό είναι δεν κολλάει εδώ

αν μάθεις σωστά fortran

είναι σα να 'εμαθες να γράφεις loop σε όλες τις γλώσσες!

τα loop και η if δεν είναι παρα surface scratch της c,c++ κλπ

συμφωνείς εδω τουλάχιστον?

για ιστορικούς λόγους ας έλεγες και πότε εγκαταλήφθηκε γιατί δεν εξυπηρετούσε κιόλας

προσωππικά έσβησα όλα τα ποστ μου απο το thread γιατί το έκανα κόσσοβο

δεν έχω τίποτα μαζί σου έτσι?

και πρωτα απ'ολα δεν νοιώθω να με απειλείς επαγγαλματικά

όχι εσυ προσωπικα ή η σχολή σου αλλα κανένας.

παραφέρθηκα σκοπός δεν ήταν να αποδείξω οτι το τμήμα μου είναι καλύτερο η δεν ξέρω τι

αλλα η συζήτητση ξέφυγε

:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:17]

τι ομοιότητα βρησκεις μεταξύ της fortran που είναι για λύπηση γλώσσα μαθηματικών 70s με όλες τις σύγχρονες object oriented γλώσσες βρε Trendy?

το ρητό ό,τι μαθαινεις καλό είναι δεν κολλάει εδώ

αν μάθεις σωστά fortran

είναι σα να 'εμαθες να γράφεις loop σε όλες τις γλώσσες!

τα loop και η if δεν είναι παρα surface scratch της c,c++ κλπ

συμφωνείς εδω τουλάχιστον?

Συμφωνώ ότι δε χρειάζεται, αν και δεν καταλαβαίνω πού είδες ότι βρήκα ομοιότητες της FORTRAN με τις obj. oriented (αν και η fortran στην τελευταία έκδοση έχει oo στοιχεία). Το μόνο που είπα για τη FORTRAN είναι ότι υπάρχει από το '57.

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:17]

για ιστορικούς λόγους ας έλεγες και πότε εγκαταλήφθηκε γιατί δεν εξυπηρετούσε κιόλας

Απ'όσο ξέρω δεν έχει εγκαταλειφθεί (και όπως η cobol δεν πρόκειται να εγκαταλειφθεί όσο υπάρχουν ακόμα προγράμματα σε αυτή που δεν έχουν αντικατασταθεί από άλλη γλώσσα) και το τελευταίο standard της βγήκε το 2004 με την ονομασία FORTRAN 2003.

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:17]

προσωππικά έσβησα όλα τα ποστ μου απο το thread γιατί το έκανα κόσσοβο

δεν έχω τίποτα μαζί σου έτσι?

και πρωτα απ'ολα δεν νοιώθω να με απειλείς επαγγαλματικά

όχι εσυ προσωπικα ή η σχολή σου αλλα κανένας.

Κακώς τα έσβησες. Εδώ κουβέντα κάνουμε και είναι στο παιχνίδι να ξεφεύγουμε σε κόσμια πλαίσια. ’μα είσαι σίγουρος για αυτά που ξέρεις και αυτό που αξίζεις τότε δε σε απειλεί κανένας.

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 18:17]

παραφέρθηκα σκοπός δεν ήταν να αποδείξω οτι το τμήμα μου είναι καλύτερο η δεν ξέρω τι

αλλα η συζήτηση ξέφυγε

:o

Δε με πειράζει να μου πεις ότι είσαι σε καλύτερη σχολή, αρκεί να μου το πεις σωστά και τεκμηριωμένα, ώστε να το καταλάβω κι εγώ. Εξάλλου εκεί που μπορούσε ο καθένας μπήκε και δεν έπαιξε ρόλο μόνο το πόσο καλά διάβασε, αλλά και άλλοι αστάθμητοι παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

τι ομοιότητα βρησκεις μεταξύ της fortran που είναι για λύπηση γλώσσα μαθηματικών 70s με όλες τις σύγχρονες object oriented γλώσσες βρε Trendy?

το ρητό ό,τι μαθαινεις καλό είναι δεν κολλάει εδώ

αν μάθεις σωστά fortran

είναι σα να 'εμαθες να γράφεις loop σε όλες τις γλώσσες!

τα loop και η if δεν είναι παρα surface scratch της c,c++ κλπ

συμφωνείς εδω τουλάχιστον?

για ιστορικούς λόγους ας έλεγες και πότε εγκαταλήφθηκε γιατί δεν εξυπηρετούσε κιόλας

προσωππικά έσβησα όλα τα ποστ μου απο το thread γιατί το έκανα κόσσοβο

δεν έχω τίποτα μαζί σου έτσι?

και πρωτα απ'ολα δεν νοιώθω να με απειλείς επαγγαλματικά

όχι εσυ προσωπικα ή η σχολή σου αλλα κανένας.

παραφέρθηκα σκοπός δεν ήταν να αποδείξω οτι το τμήμα μου είναι καλύτερο η δεν ξέρω τι

αλλα η συζήτητση ξέφυγε

:o

δεν έπρεπε να σβήσεις τα post ρε συ, κουβέντα κάνουμε, χαλαρή:)

όσον αφορά τη fortran, όντως έχει στοιχεία άλλης -διάτρητης- εποχής αλλά διδάσκεται ακόμη σε πανεπιστήμια. εγώ fortran έχω "διδαχθεί".

κι εγώ νομίζω ότι έχει object oriented στοιχεία (τώρα στο λυκόφως), αλλά σε κουβέντα για γλώσσες εγώ δεν μπαίνω γιατί δεν ξέρω:p

πάντως αν ξέρεις μια γλώσσα, μαθαίνεις αρκετά πιο εύκολα μια άλλη, αυτό είναι μια γενική αρχή.

Link to comment
Share on other sites

οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

ρε αρκουδαίηδες! εντάξυ είστε καλύτερη σχολή κ είστε πιο χρήσιμοι( στο λέω αν θες να το ακούσεις τόσο πολύ. πολύ χαδιάρικα τα αυτάκια σας!)

ακου να ξέρεις. ο μηχανικός είναι πάντα ο δημιουργός... οι υπόλοιποι δεν θα ειναι παρά εκτελεστές...

κ συλογίσου το, εσύ πέρνεις γνώσεις για να εφαρμόζεις ορισμένα πράματα. ο μηχανικός πέρνει γνώσεις να δημιουργεί κ να λύνει προβλήματα! ρίξε μια ματιά σε μαθήματα πολυτεχνίου και θα καταλάβεις...

δεν σας είπε κανείς άχρηστους! αλλα εδω ισχύει αυτο που λέμε <<σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι>>

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

ρε αρκουδαίηδες! εντάξυ είστε καλύτερη σχολή κ είστε πιο χρήσιμοι( στο λέω αν θες να το ακούσεις τόσο πολύ. πολύ χαδιάρικα τα αυτάκια σας!)

ακου να ξέρεις. ο μηχανικός είναι πάντα ο δημιουργός... οι υπόλοιποι δεν θα ειναι παρά εκτελεστές...

κ συλογίσου το, εσύ πέρνεις γνώσεις για να εφαρμόζεις ορισμένα πράματα. ο μηχανικός πέρνει γνώσεις να δημιουργεί κ να λύνει προβλήματα! ρίξε μια ματιά σε μαθήματα πολυτεχνίου και θα καταλάβεις...

δεν σας είπε κανείς άχρηστους! αλλα εδω ισχύει αυτο που λέμε <<σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι>>

α, δηλαδή μόνο το πολυτεχνίο έχει δικαίωμα στην έρευνα, τα πανεπιστήμια δεν έχουν τα προσόντα!

τι λες ωρέ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe

σε καθημερινη εργασία μήπως??

μίλησα για έρευνα κ δικαιώματα?

εξαρτάται από το άτομο, εμένα αυτή είναι η άποψή μου.

εγώ είμαι ο δημιουργός, τα φτιάχνω όλα σε 7 μέρες και τέτοια δεν είναι και πολύ σοβαρά;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 00:16]

οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

ρε αρκουδαίηδες! εντάξυ είστε καλύτερη σχολή κ είστε πιο χρήσιμοι( στο λέω αν θες να το ακούσεις τόσο πολύ. πολύ χαδιάρικα τα αυτάκια σας!)

ακου να ξέρεις. ο μηχανικός είναι πάντα ο δημιουργός... οι υπόλοιποι δεν θα ειναι παρά εκτελεστές...

Ως εδώ καλά το πας... επιχειρήματα=0

Γειά σου μηχανικέ μεγάλε δημιουργέ των πάντων, ορατών τε πάντων και αοράτων

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 00:16]

κ συλογίσου το, εσύ πέρνεις γνώσεις για να εφαρμόζεις ορισμένα πράματα. ο μηχανικός πέρνει γνώσεις να δημιουργεί κ να λύνει προβλήματα! ρίξε μια ματιά σε μαθήματα πολυτεχνίου και θα καταλάβεις...

Έχω ρίξει, έχω 3 φίλους στο ΗΜΜΗΥ του ΕΜΠ.

Δηλαδή αν γράψω ένα πρόγραμμα (που ο μηχανικός δεν καταδέχεται γιατί είναι υποτιμητικό) δε θα λύσω ένα πρόβλημα ή δε θα δημιουργήσω κάτι νέο; Ή μήπως σας μαθαίνουν ότι τα προβλήματα και οι δημιουργίες σας πρέπει να είναι χειροπιαστές και όχι λογισμικό;

Αρχική απάντηση από DuKe [Σήμερα, στις 00:16]

δεν σας είπε κανείς άχρηστους! αλλα εδω ισχύει αυτο που λέμε <<σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι>>

Να προσέχει το κεφάλι να μην τρακάρει τη μύτη στην κάσα της πόρτας φεύγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα....

Καλά τα είπε ο trendy...

Και αφού η αλαζονεία είναι αντιστρόφως ανάλογη της πραγματικής γνώσης φαντάζομαι σε τι επίπεδο βρισκεσε...

Και μια παράκληση προς τους admins:

Βάλτε τον μέσα ρεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Και κάτι άλλο, ποιος νομίζεις ότι είσαι ρε μάγκα και προσβαλεις τα υπολιπα μέλη που στην τελική έχουν προσφέρει στο forum, ενώ εσύ καθεσε και λες ότι μλκια σου κατέβει?

Δεν μαζευεσε σιγα-σιγα???

’ντε μην αρχίσουν να πέφτουν κα-ban-ες....

Link to comment
Share on other sites

ωραίος...

εγω κανεις δεν ειμαι, δεν αναφέρθηκα ποτέ στον εαυτό μου. δεν ειμαι καν ηλεκτρολογος, φοιτητης πολιτικων μηχανικων ειμαι. εσυ όμως κ οι όμοιοι σου το παραδέχομαι είστε master of the chief....

τι μόνο τους admins θα επικαλεσθείς? δεν κάνεις κ καμια παράκληση στον θεό?να σωθείς

δεν φταίω που σε προσβάλει η πραγματικότης που σου ανέφερα...

επισης οι καμπανες ποτε δεν με τρόμαζαν, ουτε πόλεμο σημαίνουν ούτε κ καμια φωτιά... :)

ελπίζω να σε έπεισα ότι δεν υπερβάλω

Link to comment
Share on other sites

κ όπως τόνισα κ στο προηγούμενο post δεν είπα κανέναν άχρηστο. απλώς να μη συγχέουμε κάποια πράματα...

μακάρι να κάνετε πολλά κ θαυμαστά πράματα κ τέλος πάντων ότι καλύτερο για σας κ για την ανθρωποτητα, αυτος ειναι ο κύριος σκοπος νομίζω

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λέει ο Duke!:T:

αλαζονικά δεν ειναί αυτα που λέει το παιδί αλλά το να μην μπορείς να αποδεχθείς οτι υπαρχούν καποίοι που μπορεί να ξέρουν καποία πράγματα παράπανω από σένα έπειδη αυτό σπουδάζουν 5 χρόνια. ναι μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί μια λύση σε κάποιο προβλήμα δεν το αμφισβήτισε κανεις και μπράβο ,του δεν σου είπε το αντίθετο ,αλλά δεν είναι μηχανικός κ ούτε κανείς θα τον προσλάβει ως μηχανικό στην δουλεία του. είναι τυχαίο νομίζεις οτι επιχειρήσεις και διάφοροι φορείς υποχρεώνονται απο τον νόμο να προσλάβουν άτομα με πτυχείο μηχανικού? κ δεν μπορείς να προσβάλεις και εσυ τον άλλο με αυτόν τον τρόπο "εσύ καθεσε και λες ότι μλκια σου κατέβει?

Δεν μαζευεσε σιγα-σιγα???" επειδή το παιδί σου εξήγησε τον ρόλο κ τον σκοπό του μηχανικού.

που στο κάτω κάτω είναι κ η αλήθεια!:fight:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.