Jump to content



Σπουδές πληροφορικής


SSJ5

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πουν αυτοί που ξέρουν αν έχει διαφορά ο Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος Η/Υ και ο προγραμματιστής.(Κάποιος μου είπε ότι είναι το ίδιο...) Σκέφτομαι να επιλέξω ένα από αυτά τα δυο για να σπουδάσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

αν σε ενδιαφερει το hardware πηγενε στο πρωτο

αν σε ενδιαφερει το sofware & programming πηγενε στο δευτερο

απλο δεν ειναι???

εγω παλι ειμαι τυχερος με τις επιλογες μου σε πανεπιστιμιο

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την σχολη ρε συ

πχ εγω θα παω αγγλια και θα παρο το βασικο διπλομα computer sience κια μετα 2 μαστερ ενα σε δυκτια και ενα σε ηλεκρονικη(αν εχω χρονο θα παρο και 3)

αν θες δες πια πανεπιστιμια σε εβδιαφερουν και κιτα στο σιτε τους τι μαθηματα δυδασκοντε σε καθε κλαδο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

γιατί μετα τα MHz γίναν στραγάλια και τα διπλώματα....

συγνομη αλλα δικεομα του καθενος δεν ειναι το ποσα θελει να παρει???

πχ εγω εχω βαλει σκοπο τα 2 μστερ και μετα αλλο ενα. κακο ειναι???

ενοχλισα κανεναν???

τωρα αμα σου φενετε περιεργο μαλλον πρεπει να κιταχτις σε κανα γιατρο...

οταν ο αλλος θελει να πετυχη κατι στην ζωη του δεν μπορεις εσυ να καθεσε και να του την λες..........

γιατι μαλλον θα εισαι κανας αποτιχιμενος κομπλεξικος

Link to comment
Share on other sites

χαρα στο κουραγιο σου D.J.AleXXX_gr που θες τοσα πτυχια!!Απο μενα πηγαινε και για περισσοτερα!!!anyway......

Στη πρωτη σχολη μαθαινεις τα παντα για ολα σχεδον οσα αφορουν τον υπολογιστη και τις δυνατοτητες του!Αρκει να εμβαθυνεις και να ασχοληθεις και μονος σου!

Link to comment
Share on other sites

Οσα master και να κανεις αν δεν ασχοληθεις μονος σου αχρηστα θα ειναι. Τα πτυχια μετρανε κυριως στο δημοσιο. Στον ιδιωτικο τομεα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

1)Οσα master και να κανεις αν δεν ασχοληθεις μονος σου αχρηστα θα ειναι.

2)Τα πτυχια(και τα κοννε) μετρανε κυριως στο δημοσιο.

1)Πολυ σωστος,χρειαζεται ορεξη και θεληση

2)το διορθωσα λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρολόγοι απ' ό,τι ξέρω έχουν και μαθήματα για γλώσσες προγραμματισμού και γενικά software. Το hardware εννοείται, πάντως ετοιμάσου για πολλά μαθηματικά...

Οι πληροφορικάριοι νομίζω ασχολούνται κυρίως (μόνο) με software.

Προσωπικά θα προτιμούσα ηλεκτρολόγους, έχουν πιο ευρύ πεδίο γνώσεων στο αντικείμενο.

Αρχική απάντηση από DarkSaga

γιατί μετα τα MHz γίναν στραγάλια και τα διπλώματα....

Απλά έγραψες............:D :D :D

Αρχική απάντηση από unstoppable

Τα πτυχια μετρανε κυριως στο δημοσιο. Στον ιδιωτικο τομεα μετρανε οι γνωσεις και η εμπειρια.

Ε, εντάξει είπαμε, δεν έγιναν και του ...πεταματού τα πτυχία... Χωρίς αυτά ή την προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται τίποτα, δε πα να έχεις όλη τη γνώση του λάμπη μαζεμένη. Δυστυχώς έτσι είναι η πραγματικότητα....Αλλά όποιος θέλει να προχωρήσει ή εν πάσει περιπτώσει να ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενό του, θα το κάνει από μόνος με προσωπική δουλειά και ενασχόληση... Όποιος ...αράξει, αναγκαστικά θα μείνει πίσω, γιατί οι εξελίξεις τρέχουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Σήμερα, στις 19:28]

................

Ε, εντάξει είπαμε, δεν έγιναν και του ...πεταματού τα πτυχία... Χωρίς αυτά ή την προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται τίποτα, δε πα να έχεις όλη τη γνώση του λάμπη μαζεμένη. ......

Αν ο αλλος κατεχει το αντικειμενο φαινεται ευκολα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SSJ5 [Σήμερα, στις 16:21]

Θα ήθελα να μου πουν αυτοί που ξέρουν αν έχει διαφορά ο Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος Η/Υ και ο προγραμματιστής.(Κάποιος μου είπε ότι είναι το ίδιο...) Σκέφτομαι να επιλέξω ένα από αυτά τα δυο για να σπουδάσω...

Σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο. Υπάρχουν ανάλογα με τη σχολή κάποια μαθήματα εξειδίκευσης ή επιλογής πέρα από τα μαθήματα κορμού που μπορούν να διαφοροποιήσουν την κάθε σχολή. Έτσι στις πολυτεχνικές μπορείς να βρεις περισσότερα hardware εργαστηριακά μαθήματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αν μπεις σε πανεπιστημιακή σχολή "Πληροφορικής" δε θα διδασκονται μαθήματα hardware. Όπως επίσης αν μπεις σε πολυτεχνική σχολή "Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος" θα κάνεις προγραμματισμό και λοιπά software μαθήματα, αλλά ίσως όχι τόσα πολλά όσα θα έκανες στο πανεπιστήμιο.

Παράδειγμα: Στη σχολή μου (επιστήμη υπολογιστών στο πανεπιστήμιο κρήτης) αν κάποιος δε θέλει να μάθει hardware θα πάρει αναγκαστικά 2 μαθήματα σε αυτό μόνο, για να μάθει τα στοιχειώδη. Αν θέλει να ασχοληθεί με hardware υπάρχουν αρκετά μαθήματα να πάρει, επιλογής όμως.

Στο ΗΜΜΗΥ του ΕΜΠ έχουν το μάθημα των compilers ως επιλογής σε κατεύθυνση, μιας και είναι αρκετά software, ενώ σε εμάς είναι υποχρεωτικό.

Αν έχεις αποφασίσει με το τι θέλεις να ασχοληθείς καλύτερα κάτσε να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών που έχουν στο site τους οι σχολές και να δεις ποια σε ενδιαφέρει περισσότερο. Αλλιώς διάλεξε με κριτήρια τοποθεσίας και φήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.