Jump to content



Βοήθεια για νέο PC


Elpis

Recommended Posts

Ενας φιλος μου θελςι να παρει υπολογιστη και μου ειπε να διαλεξω τι να βαλει (τα πραγματα θα τα παραγγειλω κομματι-κομματι και θα τα φτιαξω εγω) δινει γυρω στα 1200 ευρω.

Εγω σκεφτομαι το παρακατω πισι αλλα εχω μια απορια .

επειδη το παιδι παιζει παιχνιδια να βαλω motherboard με agp και να παρω τη gigabyte 6800 η να παρω motherboard με pci-ex και να του βαλω XFX 6600gt ????

νομιζω οτι με 6800 ειναι καλυτερα αν και δεν θα μπορει να αλλαξει vga αργοτερα αν θελει μιας και θα θελει νεα μητρικη.. εσεις τι λετε?

το πισι που σκεφτομαι το οποιο θα δουλευει στα default (καμια αλλαγη ?) :

post-522-1416072098,9111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα στη θεση του θα εβαζα m/b με pcx και μια Χ800pro ή 6600Gt αναλωγα με τα χρηματα που θα ειχα στη διαθεση μου. Βασικα ενας gamer συνηθως αλλαζει συχνα καρτες γραφικων οποτε κατα την αποψη μου ειναι καλυτερα να του δωσεις περισσοτερες επιλογες για την επομενη του καρτα (χωρις να χρειαστει ριζικες αλλαγες) και ας στεριθει καποιες επιδοσεις τωρα. Αλλωστε 6800 η απλη που κοιτας ειναι μεν ποιο γρηγορη αλλα δεν εχει και μεγαλες διαφορες απο τις 6600gt και Χ800. Αυτα. Πιστευω να βοηθισα. Καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

να παρω motherboard με pci-ex και να του βαλω XFX 6600gt ????

νομιζω οτι με 6800 ειναι καλυτερα αν και δεν θα μπορει να αλλαξει vga αργοτερα αν θελει μιας και θα θελει νεα μητρικη.. εσεις τι λετε?

Πάερε θτηνό m/b με pci-e(NF4) (π.χ.ASUS A8V-E DELUXE) + Saphhire X800.

Link to comment
Share on other sites

το pc μια χαρά μου φαίνεται.

πιστεύω ότι καλύτερα μια pci-express κάρτα, όπως x800.

ίσως σε 1-2 χρόνια να θέλει να την αναβαθμίσει, και το agp μάλλον εγκαταλείπεται;)

σε δίσκο, μήπως να έπαιρνε κάτι μεγαλύτερο? (είναι μικρές οι διαφορές, π.χ. κάνα 10ευρο για άλλα 40gb = 120;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis

ναι για σκληρο δισκο ηθελα να βαλω αλλον ενα 80 για raid0 αλλα μαλλον ξεχασα να βαλω..

η χ800 που λετε ποσο κανει ?

Έχει λινκ... και λέει 208

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 14:22]

Έχει λινκ... και λέει 208

αν ναι sorry δεν ειδα το λινκ :D

αυτη η καρτα ειναι καλυτερη απο 6600gt ? ακομα μπορεις να ξεκλειδωσεις καμια pci-ex καρτα για να ανεβασεις τα Pipeline (πχ 6800--> 6800ultra) ?

edit: για μητρικη ειμαι αναμεσα σε ASUS A8V-E DELUXE και MICROSTAR MSI K8N NEO2 PLATINUM αλλα και dfi στα default δεν θα ηταν κακη ιδεα νομιζω (εχει και sli) ποια λετε καλυτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.