Jump to content



Νέος Υπολογιστής (Βάλτε ένα χεράκι)


Ilias83

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Δε λέω τίποτα αν δεν απαντήσει ο Ηλίας!!!

Πάντως να σημειωθεί οτι αυτό το σύστημα εγώ δεν θα το έπαιρνα. Αφενός ένα μαγαζί μόνο δεν μου παρέχει την απαραίτητη ποικιλία και αφ'ετέρου, δεν θα έπαιρνα ποτέ για εμένα TFT Οθόνη.

Το κόστος μπορεί να μειωθεί χωρίς αρνητικό αντίκτυπο στις επιδόσεις.

Πχ, θα έβαζα 19'αρα CRT, πιο φθηνή μητρική (ίσως κάποια άλλη μάρκα με NF4 απλό) και για τροφοδοτικό ίσως θα έβαζα κάποιο Chieftec 420W που θα γλίτωνε ακόμα 30-40 μιας και δεν παίζει SLI ή πολλά drives.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι υπέρ των tft, τόσο από άποψη χώρου, όσο και από άποψη τεχνολογίας - ακτινοβολίας κλπ, ιδιαίτερα για τον απλό χρήστη. (γενικά είναι και το πρώτο που κάνει εντύπωση).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχει δίκιο ο power.Εγώ προτείνω το εξής:

CPU:Cereron 330j 2.66GHz

Μotherboard:JETWAY PT88BS

Μνήμη:Twinmos PC3200 512MB

HDD:MAXTOR 6Y120M0 120GB

GPU:ASUS A9550GE/TD 128MB

Modem:MICROCOM INPORT HOME 56k

Mouse-keyboard:LOGITECH 967311 DESKTOP PREMIUM GREEK

Monitor:LG 17' LCD L1730S GREY

DVD-RW:LG DVD+-R/+-RW GSA-4163B BLACK 16X

Floppy:FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

Case:INNOVATOR CA400W TS-T BLACK WIN

Sound:CREATIVE INSPIRE P5800

Σύνολο>>>760

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Πάντως να σημειωθεί οτι αυτό το σύστημα εγώ δεν θα το έπαιρνα

....δεν θα έπαιρνα ποτέ για εμένα TFT Οθόνη.

θα έβαζα 19'αρα CRT...

Κάνεις το κλασικό λάθος να συγχέεις τις ανάγκες τις δικές σου με αυτές του τελικού χρήστη.

Είναι δυνατόν για έναν απλό χρήστη, το 2005, να προτείνεις μπαούλο 19'' για να βγάζει τα μάτια του;

Αυτό θα είχε νόημα (και αν δλδ....) αν σου έλεγε ο άνθρωπος ότι είναι γραφίστας.

Πάντα φιλικά :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium [Σήμερα, στις 10:54]

Νομίζω οτι έχει δίκιο ο power.Εγώ προτείνω το εξής:

CPU:Cereron 330j 2.66GHz

Μotherboard:JETWAY PT88BS

Μνήμη:Twinmos PC3200 512MB

HDD:MAXTOR 6Y120M0 120GB

GPU:ASUS A9550GE/TD 128MB

Modem:MICROCOM INPORT HOME 56k

Mouse-keyboard:LOGITECH 967311 DESKTOP PREMIUM GREEK

Monitor:LG 17' LCD L1730S GREY

DVD-RW:LG DVD+-R/+-RW GSA-4163B BLACK 16X

Floppy:FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

Case:INNOVATOR CA400W TS-T BLACK WIN

Sound:CREATIVE INSPIRE P5800

Σύνολο>>>760

Ακριβώς αυτό εννοούσα.

Θα δώσεις 250 ευρώ για κάρτα γραφικών, 100 για κουτί και 150 για μητρική?

Παιδιά μη βάζετε τον εαυτό σας στη θέση τους.

Μιλάμε για ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους ποντίκι.

Λέτε να τους πειράξει η ανάλυση στη πασιέτζα, ή αν θα πάιξει ο πιτσιρικάς με χαμηλότερη ανάλυση?

Γλύτωσε κανένα φράγκο από τους ανθρώπους.Αν ήταν έτσι ας πήγαιναν και στο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Κάνεις το κλασικό λάθος να συγχέεις τις ανάγκες τις δικές σου με αυτές του τελικού χρήστη.

Είναι δυνατόν για έναν απλό χρήστη, το 2005, να προτείνεις μπαούλο 19'' για να βγάζει τα μάτια του;

Αυτό θα είχε νόημα (και αν δλδ....) αν σου έλεγε ο άνθρωπος ότι είναι γραφίστας.

Πάντα φιλικά :daisy:

Μάλλον εσύ έκανες όμως το κλασσικό λάθος αγαπητέ spc...

Δεν διάβασες όλα μου τα Post. Στο σύστημα που προτείνω, έβαλα 17άρα TFT.

Απλά μετά συμπλήρωσα οτι ->για μένα<- δεν αποτελεί η TFT καλύτερη λύση από μια μεγαλύτερη, με καλύτερα χρώματα (32-bit) και μεγαλύτερες αναλύσεις CRT.

Eπίσης, το να θεωρείται μια 19άρα "επαγγελματική" ή μπαούλο και "υπερβολικά μεγάλη" μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές. Δεν μίλησα για 22" που είναι καθαρά επαγγελματικές.

2 19άρες έχω σπίτι και ->προσωπικά<- δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο όσον αφορά τα games (κυρίως) που τα παίζω σε 1280χ960 και 1600χ1200.

Στο κάτω κάτω γιατί να βγάλει τα μάτια του? Δεν πρότεινα καμμιά Proview ή άλλη φτηνιάρικη. Μια LG ή μια Samsung θα ήταν ιδανικές περιπτώσεις.

Αυτά. :flower:

(Το "φιλικά" δεν το βάζω γιατί μου φαίνεται πολύ "πλαστό" αλλά να ξέρεις οτι πάντα το εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Ακριβώς αυτό εννοούσα.

Θα δώσεις 250 ευρώ για κάρτα γραφικών, 100 για κουτί και 150 για μητρική?

Παιδιά μη βάζετε τον εαυτό σας στη θέση τους.

Μιλάμε για ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους ποντίκι.

Λέτε να τους πειράξει η ανάλυση στη πασιέτζα, ή αν θα πάιξει ο πιτσιρικάς με χαμηλότερη ανάλυση?

Γλύτωσε κανένα φράγκο από τους ανθρώπους.Αν ήταν έτσι ας πήγαιναν και στο πλαίσιο.

ωραια τοτε πανε αγορασε ενα ετοιμο,τι καθησε και συναρμολογεις.εχει τοσα ετοιμα με πολυ καλες τιμες:)

Link to comment
Share on other sites

απλά σε ένα χρόνο θα σου πει, α, το gta14 και το unreal 3207 με το pixel shader 14 μου κολλάει στα 320*240, μούφα pc μου διάλεξες;)

με μια 6800gt θα μπορέσει να κρατήσει πιο πολύ στο χρόνο;)

εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του καθενός, αν το χρησιμοποιούν για προγραμματισμό το pc και ο celeron μια χαρά είναι, αλλά πάω στοίχημα ότι μιλάμε για ένα υποψήφιο game pc;)

απόφθευγμα: άλλες οι ανάγκες του gamer κι άλλες της γραμματέως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Ακριβώς αυτό εννοούσα.

Θα δώσεις 250 ευρώ για κάρτα γραφικών, 100 για κουτί και 150 για μητρική?

Παιδιά μη βάζετε τον εαυτό σας στη θέση τους.

Μιλάμε για ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει στα χέρια τους ποντίκι.

Λέτε να τους πειράξει η ανάλυση στη πασιέτζα, ή αν θα πάιξει ο πιτσιρικάς με χαμηλότερη ανάλυση?

Γλύτωσε κανένα φράγκο από τους ανθρώπους.Αν ήταν έτσι ας πήγαιναν και στο πλαίσιο.

θα σε στεναχωρήσω. Το παραπάνω σύστημα είναι μπάζο ακόμα και για περσινά δεδομένα. Τα συστήματα που προτείνουμε έχουν κάτι βασικό. Είναι ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΙΜΑ.

Δεν υπάρχει καινούριο παιχνίδι που να παίζει καλά σε 9550, πόσο μάλλον με Celeron.

Σκέψου μόνο το εξής. Τα μηχανήματα που προτάθηκαν πριν θα κρατήσουν πολύ περισσότερο καιρό και δέχονται και Dual Core και PCI-e. Το σύστημα που προτείνεις πάει όπως είναι για πέταμα. Συνεπώς μακροπρόθεσμα θα κοστίσει παραπάνω.

’λλωστε, υπάρχει όριο 1300. Αν μας έλεγε 1000 πάλι θα προτείναμε κάτι άλλο πιο Mid-range. Αλλά απαραίτητα με Α64 939 και PCI-e με καλό τροφοδοτικό.

Θες να σου ρίξω το κόστος του PC που προτείνω πάρα πολύ εύκολα?

Αντί για 6800 του βάζεις μια 6600 απλή που κλοκάρει καλά και γλυτωνεις 130.

Αντί για PSU 525W βάζεις ένα 400-450W και γλυτώνεις άλλα 40

Αντί για καλό ασύρματο καλό Logitech keyboard mouse βάζεις απλά. Γλυτώνει άλλα 50.

αντί για MSI K8N4 του βάζεις μια VNF4-Ultra και γλυτώνεις άλλα 35

Σύνολο? 1045. Για σύγκρινε τον Celeron Με τον Α64 και πες μας πιο είναι καλύτερο value for Money. Σίγουρα ο Α64 ακόμα κι αν κοστίζει 285 παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Μάλλον εσύ έκανες όμως το κλασσικό λάθος αγαπητέ spc...

Δεν διάβασες όλα μου τα Post. Στο σύστημα που προτείνω, έβαλα 17άρα TFT.

Απλά μετά συμπλήρωσα οτι ->για μένα<- δεν αποτελεί η TFT καλύτερη λύση από μια μεγαλύτερη, με καλύτερα χρώματα (32-bit) και μεγαλύτερες αναλύσεις CRT.

Eπίσης, το να θεωρείται μια 19άρα "επαγγελματική" ή μπαούλο και "υπερβολικά μεγάλη" μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές. Δεν μίλησα για 22" που είναι καθαρά επαγγελματικές.

2 19άρες έχω σπίτι και ->προσωπικά<- δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο όσον αφορά τα games (κυρίως) που τα παίζω σε 1280χ960 και 1600χ1200.

Στο κάτω κάτω γιατί να βγάλει τα μάτια του? Δεν πρότεινα καμμιά Proview ή άλλη φτηνιάρικη. Μια LG ή μια Samsung θα ήταν ιδανικές περιπτώσεις.

Αυτά. :flower:

(Το "φιλικά" δεν το βάζω γιατί μου φαίνεται πολύ "πλαστό" αλλά να ξέρεις οτι πάντα το εννοώ).

Δεν έκανα λάθος αφού φυσικά και διάβασα τα post σου αλλά δεν κατάλαβα το νόημα στο τέλος με το τελευταίο post όπου πρακτικά λες: ''Εγώ δεν θα έβαζα αυτό που πρότεινα πριν αλλά κάτι άλλο'' το οποίο προκαλεί τουλάχιστον σύγχυση.

Τώρα περί ''μπαούλων'' κλπ, τα πράγματα είναι απλά:

Αυτά που λες ισχύουν σε κάποιον που τον ενδιαφέρει πάνω από όλα το gaming και δεν θέλει να κάνει τον παραμικρό συμβιβασμό.

Εδώ όμως μιλάμε για γενική χρήση.

Εκτός του ότι απλά όποιος έχει δουλέψει σε TFT μερικές μέρες και γυρίσει σε CRT (ακόμα και καλή - αν και πλέον δεν υπάρχουν τέτοιες (αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.) - αυτές που ανέφερες είναι απλώς από τις πιο αξιοπρεπείς από αυτές που παράγονται πλέον) τον πιάνει το λιγότερο ζαλάδα.

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για παιδιά, είναι κρίμα τον θεό να βγάζουν τα μάτια τους (γιατί σε σχέση με μία TFT έτσι είναι - καλώς ή κακώς) με CRT οθόνη.

Τέλος, περί ''φιλικότητας'' ή μη, προφανώς δεν είναι πλαστό, απλώς δεν σε ξέρω προσωπικά και ήθελα απλούστατα να είμαι ευγενικός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:20]

Φυσικά και διάβασα τα post σου αλλά δεν κατάλαβα το νόημα στο τέλος με το τελευταίο post όπου πρακτικά λες: ''Εγώ δεν θα έβαζα αυτό που πρότεινα πριν αλλά κάτι άλλο'' το οποίο προκαλεί τουλάχιστον σύγχυση.

Γιατί σύγχυση? Έκανα αυτό που είπες πριν. ΔΕΝ μπέρδεψα τις δικές μου ανάγκες με αυτές των παιδιών. Γι'αυτό πρότεινα TFT 17 αντί CRT 19 που προτιμώ για μένα.

Τώρα περί ''μπαούλων'' κλπ, τα πράγματα είναι απλά:

Αυτά που λες ισχύουν σε κάποιον που τον ενδιαφέρει πάνω από όλα το gaming και δεν θέλει να κάνει τον παραμικρό συμβιβασμό.

Εδώ όμως μιλάμε για γενική χρήση.

Αν διάβασα καλά το πρώτο ποστ, το PC θα είναι σε μεγάλο βαθμό gaming rig.

Εκτός του ότι απλά όποιος έχει δουλέψει σε TFT μερικές μέρες και γυρίσει σε CRT (ακόμα και καλή - αν και πλέον δεν υπάρχουν τέτοιες (αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία.) - αυτές που ανέφερες είναι απλώς από τις πιο αξιοπρεπείς από αυτές που παράγονται πλέον) τον πιάνει το λιγότερο ζαλάδα.

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για παιδιά, είναι κρίμα τον θεό να βγάζουν τα μάτια τους (γιατί σε σχέση με μία TFT έτσι είναι - καλώς ή κακώς) με CRT οθόνη.

Διαφωνώ. Δεν κουράζομαι καθόλου μπροστά στις LG και IIyama 19'αρες που έχω. Αντίθετα, το ghosting, trailing και πολύ υψηλή φωτεινότητα των TFT με κουράζει.

Τέλος, περί ''φιλικότητας'' ή μη, προφανώς δεν είναι πλαστό, απλώς δεν σε ξέρω προσωπικά και ήθελα απλούστατα να είμαι ευγενικός.

Ναι καλέ το ξέρω. Και καλά έκανες. Αλλά γενικά δε μου αρέσει το "Φιλικά..." στο τέλος των Post. Γι'αυτό και δεν το βάζω. Δεν είπα οτι εσύ δεν το εννούσες.

Link to comment
Share on other sites

@ Jimmyfox

Σωστός! Αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μη το χρησιμοποιήσουν ποτέ.

Το έχω πάθει όταν είχα φτιάξει σε κάποιον (πάλι οικογένεια) (τότε) ένα 486/80 και εμένα με το 386 μου φαινόταν supercomputer.

To είχε πληρώσει καλά τότε, και όταν του ξανάρθε η κ@υλα για υπολογιστή ήταν 4 χρόνια μετά.Φυσικά πήρε άλλο.

Το ίδιο με τα ξαδέρφια μου που αφού παιξανε λίγο ζωγραφική, mame, και χαβαλέ, το παράτησαν και γύρισαν στο playstation.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium

Νομίζω οτι έχει δίκιο ο power.Εγώ προτείνω το εξής:

CPU:Cereron 330j 2.66GHz

Μotherboard:JETWAY PT88BS

Μνήμη:Twinmos PC3200 512MB

HDD:MAXTOR 6Y120M0 120GB

GPU:ASUS A9550GE/TD 128MB

Modem:MICROCOM INPORT HOME 56k

Mouse-keyboard:LOGITECH 967311 DESKTOP PREMIUM GREEK

Monitor:LG 17' LCD L1730S GREY

DVD-RW:LG DVD+-R/+-RW GSA-4163B BLACK 16X

Floppy:FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

Case:INNOVATOR CA400W TS-T BLACK WIN

Sound:CREATIVE INSPIRE P5800

Σύνολο>>>760

Καλα ολα αυτα ρε pontium αλλα ειπαμε...

Ειναι νεοι στο "αθλημα" αλλα οχι και celeron.

Δηλαδη δεν μπορει να μαθει με εναν Pentium 4? Εγω εμαθα με ενα PC της DELL στα 1.8 που οταν βγηκε ηταν η κορυφη.Και αφου ειναι και παδια, θα θελουν να παιξουν και κανενα παιχνιδακι και ξερεις πως ειναι οταν εχεις ενα pc...Το ξεσκηζεις ολη μερα.

Και τα παιχνιδια αρχηζουν να εχουν απαιτησεις και οχι αστεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Solid Snake

Και τα παιχνιδια αρχηζουν να εχουν απαιτησεις και οχι αστεια...

τα παιχνίδια πάντα ήταν, είναι και θα είναι απαιτητικά, δεν άρχισαν τώρα:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Γιατί σύγχυση? Έκανα αυτό που είπες πριν. ΔΕΝ μπέρδεψα τις δικές μου ανάγκες με αυτές των παιδιών. Γι'αυτό πρότεινα TFT 17 αντί CRT 19 που προτιμώ για μένα.

Εγώ κατάλαβα τι λες, απλώς λέω όμως ότι αυτό μπλέκει κάποιον που το διαβάζει καθώς λες ''αυτό προτείνω αλλά εγώ θα έπαιρνα άλλο''. Απλώς είναι εύκολα παρεξηγήσιμο.

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Αν διάβασα καλά το πρώτο ποστ, το PC θα είναι σε μεγάλο βαθμό gaming rig..

Και εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά ως υπόθεση και όχι αποκλειστική - του Ηλία και όχι ως απαίτηση του χρήστη (αν και τώρα δεν το βρίσκω....)

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Διαφωνώ. Δεν κουράζομαι καθόλου μπροστά στις LG και IIyama 19'αρες που έχω. Αντίθετα, το ghosting, trailing και πολύ υψηλή φωτεινότητα των TFT με κουράζει.

Κοίτα, κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά, καλώς ή κακώς και ότι οι TFT είναι απείρως πιο ξεκούραστες από τις CRT (για πολλούς λόγους όπως ακτινοβολία, ευκρίνεια κλπ), είναι ένα από αυτά.

Περί αυτού δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα περαιτέρω συζήτησης.

Αυτά που αναφέρεις εσύ αναφέρονται - πάλι - στην περίπτωση του gaming και μόνο (αν και είναι και συζητήσιμο κατά πόσον είναι χειρότερα από την ακτινοβολία που τρως από την CRT - αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση που δεν είναι της παρούσης).

Ξεχνάς και πάλι ότι μιλάμε για παιδιά και γενική χρήση!

(άντε γιατί έχω αρχίσει να τα παίρνω με αυτά που λες και θα ξεχάσω και τα φιλικά και τα λελουδάκια και όλα! :p :P :p :P )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:45]

(άντε γιατί έχω αρχίσει να τα παίρνω με αυτά που λες και θα ξεχάσω και τα φιλικά και τα λελουδάκια και όλα! :p :P :p :P )

A, θα σφαχτούμε μου φαίνεται! :confused:

:D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.