Jump to content



CRT ή TFT έχετε στο κύριο pc?


totally_wired

Τι οθόνη έχετε?  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

CRT LG2200P 22'' + Sony 100ES 15'' στο ενα

CRT ΑοC 19'' (το γλομπο οχι το flat) στο αλλο

CRT Cyber 15'' στο παραλο

και CRT 19'' Ηιtachi στην δουλεια...

οταν θα δω εστω και μια tft να δινει σχετικα πιστο χρωμα, και να μπορεις πανω της να παιξεις κανονικα fps game τοτε ναι, θα τις πεταξω και τις 5.... εως τοτε ομως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Tι διαβάζεις? μην μας αφήνεις στα σκοτάδια.

16bit χρώμα και τεχνικές dithering, ψεύτικα-μούφα χαμηλά ms, πέρα από τα μέτρια χρώματα και την ουσιαστικά 1 ανάλυση.

Αν ήθελα PC αποκλειστικά για χρήση εφαρμογών γραφείου, προγραμματισμό και internet θα έπαιρνα. Αλλά για οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά για καλό panel. Και 500€+βάλε για TFT δεν δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

16bit χρώμα και τεχνικές dithering, ψεύτικα-μούφα χαμηλά ms, πέρα από τα μέτρια χρώματα και την ουσιαστικά 1 ανάλυση.

Αν ήθελα PC αποκλειστικά για χρήση εφαρμογών γραφείου, προγραμματισμό και internet θα έπαιρνα. Αλλά για οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά για καλό panel. Και 500+βάλε για TFT δεν δίνω.

ναι αλλά τι ακτινοβολία εκπέμπει η μία και τι η άλλη??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς ρε παιδιά πάντως εγώ ουδεμία διαφορά κατάλαβα στο χρώμα από όταν πήγα στην TFT. Τι να πω... Ίσως απλώς η EIZO τα καταφέρνει πολύ καλά στο χρώμα είτε η HP Που είχα πριν ήταν για πέταμα... Και χρώματα ίδια, και γωνία θέασης ίδια... Οι διαφορές που είδα ήταν ελάχιστες και πολύ μικρές... Π.χ. το μαύρο, εντάξει άμα είναι φωτεινό το γύρω περιβάλλον φαίνεται πραγματικά μαύρο αλλά άμα κλείσεις τα φώτα φαίνεται κάπως γκρι. Τι να πω. Εγώ πάντως μετά από την αλλαγή δεν ξαναγυρνάω σε CRT που να με πληρώνουνε (καλά, τότε κάτι μπορεί να γίνει... :p ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Δεν ξαναγυριζω σε crt πλεον με τιποτα.

Αυτό είναι.

Αν δουλέψεις σε TFT μία εβδομάδα και αντέξεις τα - όποια - μειονεκτήματα, δεν γυρνάς πίσω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

ναι αλλά τι ακτινοβολία εκπέμπει η μία και τι η άλλη??

Ε δεν νομίζω να έχουν και τόσο πολύ. 15 πιστοποιήσεις έχουν πλέον οι οθόνες. ’μα είναι αγοράζεις ένα καλό φίλτρο και πάλι σου περισσεύουν λεφτά.

Να έλεγες για τις τηλεοράσεις των 30 και βάλε ιντσών που έχουμε στα σπίτια μας ή τα κινητά που κουβαλάμε πάντα μαζί μας. Αυτά τα θεωρώ ποιο επικίνδυνα.

Καλή η τεχνολογία των TFT, αλλά δυστυχώς έχει πολλά μειονεκτήματα. Αν μελλοντικά βγει κάποια άλλη τεχνολογία που δεν έχει αυτά τα μειονεκτήματα να δεις για πότε θα ξεχάσουμε τις TFT.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 18:14]

CRT και πάλι CRT...

Μέχρι να φτάσουν οι TFT σε πιστότητα χρωμάτων τις CRT δεν αλλάζω.. (σε λογικά πλαίσια τιμής πάντα)

ετσι ελεγα κι εγω μεχρι χθες το βραδυ, που αναψε το tft.

αλλα διαφορά ουσιαστικη δεν ειδα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.