Jump to content



AMD διπύρηνα Vs ΙΝΤΕL 8xx


DarkSaga

Recommended Posts

ο uncle Thomas τα μέτρησε τα ζύγισε και πολύ το χάρηκα μη πώ ψέμματα

ο intelikος διπύρηνος αφήνει περιθώριο στην αγορά για τα Aμιντέδικα διπύρηνα τόσο απο κατανάλωση που ίσως να ζητήσει επανασχεδίαση των μητρικών (intel side) όσο και απο επιδόσεις.....

τώρα ποσο αληθινά είναι αυτά και πόσο κοντά στο τελικό προιόν who knows....

από την άλλη(amd side) με κατανάλωση 95Watt για τους μικρούς και 110 για τους μεγάλους είναι within specs σε ό,τι ήδη υποστήριζε fx-55 άρα?

για άλλη μια φορά η ιντελ αδιαφορεί για τον τελικο χρήστη ζητώντας νέα μητρική?

http://www.tomshardware.com/cpu/20050509/index.html

post-130-1416071943,0995_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

απο επιδόσεις είναι μια η άλλη στο ένα ο ένας στο άλλο ο άλλος

δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα θα έλεγα

και οι δύο μπορούν με recompilation να αλλάξουν το σκηνικό αλλά στην κατανάλωση τι γίνεται?

κάτι που δεν εντόπισα στο αρθρό είναι αν συνοδεύονταν τα καϊνάρια απο εργοστασιακή ψύξη

τι σκατα κρατάει δροσερό 185-285 watt που είναι τα full load του ενος και του άλλου?

το 315 κάντε πως δε το βλέπετe :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι απαραίτητο να είναι δροσερό για να λειτουργήσει οκ [λέω τωρα] .Μπορει να έχει μεγαλύτερη αντοχή - συμπεριφορά σε θερμότητα.

Βέβαια στο overclock θα είναι το ''πακετο''

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 13:03]

απο επιδόσεις είναι μια η άλλη στο ένα ο ένας στο άλλο ο άλλος

δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα θα έλεγα

και οι δύο μπορούν με recompilation να αλλάξουν το σκηνικό αλλά στην κατανάλωση τι γίνεται?

κάτι που δεν εντόπισα στο αρθρό είναι αν συνοδεύονταν τα καϊνάρια απο εργοστασιακή ψύξη

τι σκατα κρατάει δροσερό 185-285 watt που είναι τα full load του ενος και του άλλου?

το 315 κάντε πως δε το βλέπετe :)

Ουφφφφφ..........Τα 315 Watts ΔΕΝ είναι η CPU , είναι το σύστημα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω τρελλάθηκα στην αρχή με το 315...αλλά ο κυρ-Hipros έχει δίκιο. Είναι συνολικά βατ συστήματος αυτά. Όχι cpu μόνο.

Το ίδιο το άρθρο αναφέρει μάλιστα ότι ένας από τους λόγους της μεγάλης διαφοράς αυτής είναι η ύπαρξη North και Southbridge στο Intel Nforce SLI αντί ενός μόνο στην AMD υλοποίηση. Λίγο απο δω λίγο απο κει...φτάσαμε 315

Link to comment
Share on other sites

ακόμα χειρότερα τα πράγματα για την intel .έχει απέξω πράγματα και το cpu είναι θερμότερο

γιατί μη μου πεις οτι τα north/south γεφύρια κατανάλωναν ποτέ τόσα watt

anyway

εμένα ζεστή πατάτα μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 13:15]

ναι γιώργο είναι το σύστημα αλλα απέχει 150 απο τα "άλλα" συστήματα....

και όλη η σύνθεση είναι ίδια άρα 150+ ο μεγάλος ιν-τελικος. ακούγεται πιο σωστά τώρα?

TI να πώ τώρα?..........ΔΕΝ βλέπω να σκέφτεσαι λογικά!....... :)

Έρχετε καλοκαιράκι εντάξει?.......Εγώ π.χ. αλλά και πολλοί άλλοι, έχω έξω στο μπαλκόνι ένα σύστημα ψησίματος με σχάρα και γκάζι γιατί ψήνουμε καμμιά μπριζολίτσα και κάνα παϊδάκι τα βραδάκια τα καλοκαιρινά......ΝΑ που τώρα ήρθε πάλι η μαμά Intel να μας κάνει ΚΑΙ ΕΔΩ οικονομία......ΔΕΝ θα χρειάζομαι πλέον να πληρώνω το γκάζι - και έχει ακριβύνει πολύ - για να κάνω το καθιερωμένο BBQ......Ιδίως όσοι από εμάς - κι εγώ - έχουμε τον υπολογιστή μας 24/7 με Full load , είναι ότι πρέπει........Αλλά τι να πεί κανείς σε σας τους AMD-άκηδες που ΔΕΝ σκέφτεστε σωστά και ορθολογικά...... :p

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου οτι το σύσημα πάει για BBQ 24/7 χρήση ορθώς ο νέος και επέλεξε το σωστό

γιατί απο τα 123Wat idle ενός συστήματος άλλος με στρεσάρισμα ανέβηκε στα 185 χμμμμ

185-123=62watt

και άλλως απο το τραγικό 185 idle

(προθερμαντήρας για να αρπάζουν τα κάρβουνα με το που πέσουν )

εως τα 315..... χμμμμ

315-185=130Watt

what the F.uck!

ας τα μοιράσετε όπου νομίζετε σε south/north/cpu/φριτέζα

στο ίδιο/άλλο σύστημα δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 11:37]

Έρχετε καλοκαιράκι εντάξει?.......Εγώ π.χ. αλλά και πολλοί άλλοι, έχω έξω στο μπαλκόνι ένα σύστημα ψησίματος με σχάρα και γκάζι γιατί ψήνουμε καμμιά μπριζολίτσα και κάνα παϊδάκι τα βραδάκια τα καλοκαιρινά......ΝΑ που τώρα ήρθε πάλι η μαμά Intel να μας κάνει ΚΑΙ ΕΔΩ οικονομία......ΔΕΝ θα χρειάζομαι πλέον να πληρώνω το γκάζι - και έχει ακριβύνει πολύ - για να κάνω το καθιερωμένο BBQ......Ιδίως όσοι από εμάς - κι εγώ - έχουμε τον υπολογιστή μας 24/7 με Full load , είναι ότι πρέπει........Αλλά τι να πεί κανείς σε σας τους AMD-άκηδες που ΔΕΝ σκέφτεστε σωστά και ορθολογικά...... :p

νιωθω την σταχτη σου... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Κάτσε να δείς τι στάχτη θα νιώσουν οι AMD-άκηδες από βδομάδα!........ :devil:

γιατι τοση κακια hipro5;:o :whistle2: :weep:

Link to comment
Share on other sites

ε όχι και κακία ο άνθρωπος οαν του α χώνουμε καλά είναι?

2-3 μείνανε απέναντι και πετροβολάμε τι να κάνει,αμα έκανε καα μαγικό πάλι

να μη το πει?

ετοιμάζει τα backup νούμερα για να έβγαλε εβδομαδιαία προειδοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.