Jump to content



Προστασία υπολογιστή.


_Neuromancer_

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο μάλλον βρήκα πως εμφανίζεται η καρτέλα, που παραθέτει ο chriss, στην βοήθεια των windows. Κάνω copy and paste κάποια από αυτά:

"Για να εμφανίσετε την καρτέλα "Ασφάλεια"

Ανοίξτε το παράθυρο διαλόγου "Επιλογές φακέλων" από τον Πίνακα Ελέγχου.

Κάντε κλικ στο μενού Έναρξη, τοποθετήστε το δείκτη του ποντικιού στην επιλογή Ρυθμίσεις και έπειτα κάντε κλικ στην επιλογή Πίνακας Ελέγχου.

Κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο Επιλογές φακέλων.

Στην καρτέλα Προβολή, στην ενότητα Ρυθμίσεις για προχωρημένους, απενεργοποιήστε το πλαίσιο ελέγχου Χρήση απλής κοινής χρήσης αρχείων [Συνιστάται]. "

Δεν το δοκίμασα ακόμη, γιατί πρέπει να κοιμηθώ... αλλά μάλλον αυτό είναι. Θα του κάνω και ένα απλό crush test να δω πόσο secure είναι...

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα αυτο:

Κλείδωμα του υπολογιστή με διπλό κλικ του ποντικιού σε εικονίδιο

Θέλετε να υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας σας ένα εικονίδιο που όταν του κάνετε διπλό κλικ ο υπολογιστής να κλειδώνει άμεσα; Κάντε δεξί κλικ σε κενό σημείο της επιφάνειας εργασίας και από το μενού που εμφανίζεται επιλέξτε New->Shortcut (Δημιουργία->Συντόμευση).

Πληκτρολογείστε rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation (όπως το βλέπετε χωρίς να αλλάξετε τα μικρά και κεφαλαία γράμματα πουθενά), πατήστε Next, δώστε το όνομα που θέλετε στην νέα συντόμευση (π.χ. Lock Windows) και πατήστε ξανά Next

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _Neuromancer_

Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο μάλλον βρήκα πως εμφανίζεται η καρτέλα, που παραθέτει ο chriss, στην βοήθεια των windows. Κάνω copy and paste κάποια από αυτά:

"Για να εμφανίσετε την καρτέλα "Ασφάλεια"

Ανοίξτε το παράθυρο διαλόγου "Επιλογές φακέλων" από τον Πίνακα Ελέγχου.

Κάντε κλικ στο μενού Έναρξη, τοποθετήστε το δείκτη του ποντικιού στην επιλογή Ρυθμίσεις και έπειτα κάντε κλικ στην επιλογή Πίνακας Ελέγχου.

Κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο Επιλογές φακέλων.

Στην καρτέλα Προβολή, στην ενότητα Ρυθμίσεις για προχωρημένους, απενεργοποιήστε το πλαίσιο ελέγχου Χρήση απλής κοινής χρήσης αρχείων [Συνιστάται]. "

Δεν το δοκίμασα ακόμη, γιατί πρέπει να κοιμηθώ... αλλά μάλλον αυτό είναι. Θα του κάνω και ένα απλό crush test να δω πόσο secure είναι...

Δεν κατάλαβα λέξη από όσα λες. Ελληνικά είναι τα windows σου ε; Τρέχα γύρευε

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Chriss ελληνικά windows έχω... Εσύ πάντως δεν χρειάζεσαι αυτή τη ρύθμιση, καθώς από ότι φαίνεται είναι ήδη ρυθμισμένα έτσι τα windows σου. Πάντως φαντάζομαι ότι στα αγγλικά, απλά ανοίγεις οποιονδήποτε φάκελο, πηγαίνεις tools => folder options ή κάτι ανάλογο... => στο tab view (ή display...) => advanced options => απενεργοποιείς το use simple file sharing (recommended).

Gtr_84 πολύ καλό αυτό! Μετά πώς ξεκλειδώνει; Με τον κωδικό χρήστη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _Neuromancer_

Chriss ελληνικά windows έχω... Εσύ πάντως δεν χρειάζεσαι αυτή τη ρύθμιση, καθώς από ότι φαίνεται είναι ήδη ρυθμισμένα έτσι τα windows σου. Πάντως φαντάζομαι ότι στα αγγλικά, απλά ανοίγεις οποιονδήποτε φάκελο, πηγαίνεις tools => folder options ή κάτι ανάλογο... => στο tab view (ή display...) => advanced options => απενεργοποιείς το use simple file sharing (recommended).

Gtr_84 πολύ καλό αυτό! Μετά πώς ξεκλειδώνει; Με τον κωδικό χρήστη;

Εγώ ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ την χρήση του PC μου με τα windows , οποιος θέλει μπορεί να μπει με τον κωδικό του στο Linuxaki μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια που λέμε για ασφάλεια , ψάχνω κάποιο πρόγραμμα το οποιο να παίζει με PGP ή GnuPG ή Αντίστοιχου επιπέδου ασφάλεια για να "κλειδώσω" κάποια folders και partitions ώστε να μην ανοίγουν με ΤΙΠΟΤΑ παρά μόνο με το "private key" μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.