Jump to content



Προστασία υπολογιστή.


_Neuromancer_

Recommended Posts

Παιδιά έχω δύο λογαριασμούς χρήστη στον υπολογιστή μου στο σπίτι και θέλω να μην επιτρέπεται στον έναν λογαριασμό χρήστη να τρέχει κάποια προγράμματα. Προσπάθησα να το κάνω αυτό μέσω κάποιων προγραμμάτων διαχείρησης των windows xp, αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη. Από ότι φάνηκε δεν γίνεται. Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο ή κάποιο πρόγραμμα για να το πετύχω αυτό;

Κάτι άλλο που θέλω να κάνω είναι να "κλειδώνω" τον υπολογιστή, ενώ αυτός λειτουργεί, αν χρειαστεί να φύγω από το δωμάτιο, παράλληλα όμως να εκτελούνται οι διάφορες εργασίες που επιλέγω κανονικά, ώστε να μην μπορεί κάποιος άλλος να λειτουργήσει τον υπολογιστή εκείνη την ώρα (να προστατεύεται με κωδικό προφανώς).

Οικογενειακά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες, δεν το έχω δοκιμάσει, πάντως ξέρω ότι αν ο ένας χρήστης είναι admin, μπορεί να αποκλείσει από αρχεία και προγράμματα τον άλλο χρήστη. Το πως ακριβώς, ας το πει κανένας πιο ειδικός...

Για το δεύτερο, μπορείς να το κάνεις ακόμη και από τον screensaver, βάζοντας την επιλογή κωδικού...

Link to comment
Share on other sites

Bάζοντας το Desktop Lock, μετά από συγκεκριμένο χρόνο ή όταν πατήσεις κάποια κουμπιά της οθόνης, το screen κλειδώνει μέχρι να βάλεις κάποιον κωδικό.

Το άλλο είναι, δεν ξέρω αν λειτουργούν παράλληλα οι αρχικές σου λειτουργίες, να βάλεις password στο εικονίδιο του χρήστη (που είσαι εσύ εννοείται !) και μετά να κάνεις Log Off ... αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος οπότε ρώτα κανένα ειδικό ... ή τον admin της σχολής !!!! He he :devil:

Link to comment
Share on other sites

Κανε το λογαριασμο που θελεις να κανεις να εχει αποκλισμους limited απο το user accounts.

Για το κλειδωμα του υπολογιστη απλα βαλε ενα screensaver με κωδικο οπως προαναφερθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Limited λογαριασμός είναι ο δεύτερος, αλλά αυτό δεν με έχει βοηθήσει, προς το παρόν, στον αποκλεισμό της χρήσης των προγραμμάτων που θέλω.

Στο tab της προφύλαξης οθόνης δεν μου έχει επιλογή για κωδικό πρόσβασης.. Πώς το ρυθμίζω αυτό; Επίσης το desktop lock πώς το ενεργοποιώ..;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

XP Pro Greek Edition έχω παιδιά. Τα local security policies τα έχω τσεκάρει αλλά δεν πολυβρίσκω άκρη, πολύ μπλέξιμο... Κυρίως προγράμματα με ενδιαφέρει να αποκλείσω, αλλά ενδεχομένως όχι μόνο. Με την προστασία του registry τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Το κόλπο με το screensaver θα το δοκιμάσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα security policies μην τα πειράξεις , θα μπλέξεις , αλλωστε ισχύουν για όλο το μηχανάκι και όχι για χρήστες.

Το πιο απλό θα έλεγα είναι να φτιάξεις τα permissions στα προγράμματα να τα "βλέπουν" κάποια groups και μόνον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _Neuromancer_

Limited λογαριασμός είναι ο δεύτερος, αλλά αυτό δεν με έχει βοηθήσει, προς το παρόν, στον αποκλεισμό της χρήσης των προγραμμάτων που θέλω.

Στο tab της προφύλαξης οθόνης δεν μου έχει επιλογή για κωδικό πρόσβασης.. Πώς το ρυθμίζω αυτό; Επίσης το desktop lock πώς το ενεργοποιώ..;

Ευχαριστώ!

Αρχική απάντηση από gtr_84

Πας στην καρτελα με τα screesaver και τσεκαρεις την επιλογη που λεει on resume, password protect:T:

OXI !!!!! ΔΕΝ ΕΝΝΟΥΣΑ ΑΥΤΟ !!!!!

Το Desktop Lock είναι ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ για να το κατεβάσεις !

Desktop Lock

Ίσως θα έπρεπε απ το πρώτο thread να το είχα διευκρινίσει :whistling

Πάντως, σαν πρόγραμμα :banging:

Link to comment
Share on other sites

Με δεξί κλικ στο My Documents τσέκαρε την πρώτη επιλογή, απαγόρευσε δηλαδή την πρόσβαση από άλλους χρήστες στον φάκελο My Documents (ή όπως αλλιώς τον λένε στα ελληνικα Windows) και κάνε εγκατάσταση τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν σε κάποιο υποφάκελο εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα ήθελες να μπλέξεις με πολλές ρυθμίσεις, group χρηστών, group policies και λεπτομέρειες για το NTFS.

Εναλλακτική λύση: βάλε τα win server 2003 να βρεις την υγειά σου σε θέματα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έχουμε ένα σύστημα στημένο και θέλουμε ας πούμε τα 20 από τα 80 προγράμματα να τα απαγορεύσουμε απο τον άλλον χρήστη? Οχι να εγκαταστήσουμε ολα τα προγράαμματα απο την αρχή. ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ????

Link to comment
Share on other sites

Chriss τι Windows έχεις εσύ;

Εμένα δεν μου εμφανίζει αυτό το tab... Θα ήταν ιδανικό αν είχα αυτές τις επιλογές.

Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να ενεργοποιηθούν;

Format c: τα group policies, group χρηστών κτλ τα έχω ψάξει και μάλλον δεν εξυπηρετούν.

Kreach ευχαριστώ, θα το τσεκάρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.