Jump to content



Reservoir Αsetek Μύθος η μούφα?


DarkSaga

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

μια παρατηρηση να κανω αν και δεν ξερω εαν χρειαζεται.το συγκεκριμενο τανκ το ειχα.μια χαρα δουλεια εκανε αλλα το εδωσα για να φτιαξω ενα πολυ-----πολυυυυ μεγαλυτερο.

τεσπα.....οσο το ειχα παρατηρησα τα εξης παραξενα για να δουλεψει σωστα.

α)το σωστο υψος τοποθετησης του ειναι ακριβως το ιδιο με το υψος του υψηλοτερου κομματιου της υδροψυξης.(αν το βαλεις χαμηλοτερα ή ψηλοτερα δεν αποδιδει σωστα)

β)οντως η αποσταση στο εσωτερικο του μεταξυ των 2 ρακορ ειναι αρκετα μικρη.βαζοντας ενα μεγαλο κερμα και σφηνονοντας το ετσι ωστε η πλευρα του νομισματος να κανει 45 μοιρες γωνια με την ακτινα εισοδου εξοδου αναγκαζει τις φυσαλιδες να λοξοδρομησουν προς τα πανω)

γ)ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην βιδωσεις την τρυπουλα στο μαυρο καπακι με το στρογγυλο μαυρο πιαστρακι(δημιουργειται υπερπιεση στο κυκλωμα)

ασε ανοιχτη την τρυπουλα και μια φορα στο 20ημερο να προσεχεις την σταθμη του τανκ και να συμπληρωνεις αναλογα[προσεχε να συμπληρωνεις ηρεμα και οχι αποτομα γιατι μπορει απο την αποτομη πτωση του νερου κατα το γεμισμα να περασει και αερας μεσα]

ολα τα παραπανω ειναι εμπειρικα και συμφωνα με τις στοιχειωδεις μου γνωσεις στη φυσικη

θα προσπαθησω να βρω και φωτογραφιες απο το κυκλωμα που ειχα τοτε

:hi:

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω κι εγώ.

δεν έχω κάνει κάποια πατέντα, το δουλεύω ως έχει, απλά αλλάζω πάρα πολύ σπάνια νερό οπότε και μια ώρα να μου πάρει για εξαέρωση δεν έχω πρόβλημα.

σχεδιαστικά είναι λίγο (έως πολύ) μούφα, αλλά είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

όχι έχει κάποια φυσαλίδα κάπου που κάθε μισή ώρα πλέον,

εγώ εξαέρωσα όχι μόνο του,

περνάει απο την αντλιά και μου την καρφώνει!

αυτά τα περι ύψους πρέπει να δοκιμάσω τώρα είμαι στο ύψος του block, ψηλότερα απο αντλία και χαμηλότερα απο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greekfragma, μπορείς να εξηγήσεις λιγάκι το θέμα τις υπερπίεσης που αναφέρεις παραπάνω? Τι θα συμβεί αν έχουμε υπερπίεση και γιατί αυτή δημιουργείται?

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

όχι, εγώ το έχω ακριβώς μπροστά από την αντλία, δεν χώραγε αλλού.

ο πολύς αέρας εννοώ......

αυτή η πατέντα με το σφουγγαράκι που πε ο 11 πρέπει να είναι καλή πάντως!

EDIT: και εννοείται ότι όταν κουνάς το ψυγείο σου αποκαλύπτονται νέες φυσαλίδες:D

Link to comment
Share on other sites

μάγκες ρουφήχτρα κάνει ακόμα και με ξεχειλισμένο το reservoir το νερό που παίρνει μέσα είναι πολύ λίγο αμα δεις και τις διαστάσεις του θα καταλάβεις ότι είναι αναποφευχτο το σφουγγαράκι μπήκε προκοπή δεν είδα ;)

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω παλια και αν το γεμισεις μεχρι επανω με ενα κενο 1 εκατοστο (περιπου) απο τη ταπα δεν κανει θορυβο και η εξαερωση αργει λιγο αλλα στο τελος γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Λευτέρη, τσάμπα αγανάκτηση και 20 ποστ για ένα τανκ που κοστίζει όσο 2 καφέδες και βρωμάει από χιλιόμετρα για την κακή ποιότητα κατασκευής του. Και κυρίως για την μελέτη της κατασκευής του.

Περίμενες τπτ καλύτερο να κάνει δηλαδή?

Ηρέμησε μαν...τουλάχιστον δεν έδωσες μια περιουσία, για να σου βγει μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο το setup του καθενός.

Πιθανόν να έχεις μεγαλύτερη ροή από κάποιον άλλο με αποτέλεσμα να χτυπάει με δύναμη το νερό στο τοίχωμα του τανκ. Η Λ30 είναι αρκετά δυνατή αντλία.

Εγώ άλλαξα το 1ο μου dad-made τανκ με ένα διπλάσιου μεγέθους για την Λ30, μετά απο μια αλλαγή στο κύκλωμα για τον ίδιο λόγο. Χτυπούσε στο τοίχωμα και είχα τρελλό παφλασμό. Και ήταν και 2 φορες μεγαλύτερο απο αυτο που πήρες και με "καλύτερη" μελέτη για το που είναι η είσοδος και η έξοδος.

Γιαυτο σου λέω...βρωμάει απο μακρυα αυτο. Αρκετα χαλάστηκες...σούταρε το!

Link to comment
Share on other sites

Με 20 σου φτιάχνουν ό,τι θες σε μαγαζί που κάνουν κατασκευες πλέξι. Κυλινδρικά, τετράγωνα με σπείρωμα, απλά βάζεις ρακορ και τεφλόν και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

και το μαγαζί?

δεν εμπισεόμουνα την στεγανότητα

αλλα τώρα που έβρεξα τους δίσκους ταρακουνόντας το κουτί για να΄φύγει η φυσαλίδα:confused:

ναι μπορώ να εμπισtευώ τα πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

παντως καλυτερα παρε ενα ταπερ βαλε δυο ρακορ και τελειωσες . το παθημα να σου γινει μαθημα! Παντα homemade. και εγω ετσι ελεγα, τα εργοστασιακα οκ. πηρα το κιτ της ασετεκ και σε ενα μηνα το σκοτωσα(το πουλησα θελω να πω) και περιμενω το block του μιχαλη + τρανσιστ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.