Jump to content



Lenovo Yoga C940-14IIL πρόβλημα με τυχαία κολλήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Έχω θέμα με το laptop του τίτλου με Win 11. Εδώ και περίπου ένα 8μηνο τρώει τυχαία κολλήματα, σε σημείο που αναγκάζομαι να το κλείσω πατώντας παρατεταμένα το power button.

Τον Ιούνιο του άλλαξα μπαταρία και πάστα ελπίζοντας να φταίει γι' αυτο η υπερθέρμανση από το καλοκαίρι που ήρθε νωρίτερα, αλλά χωρίς τύχη.

 

Αυτά που έχω παρατηρήσει είναι:

1. Κάποια updates του κάθονται καλύτερα από άλλα, αλλά ποτέ δεν εξαλείφθηκε το πρόβλημα.

2. Δε φαίνεται να φταίει κάποια εφαρμογή, καθώς την ίδια συμπεριφορά είχε και μετά από καθαρό install των windows.

3. Τα κολλήματα είναι τυχαία και ανεξάρτητα του πόσα προγράμματα τρέχω ταυτόχρονα.

4. Κάποιες φορές παγώνουν τα windows με την εκκίνηση τους, κάποιες φορές περνάνε ώρες απροβλημάτιστης χρήσης. Ποτέ όπως πάνω απο 2-3 μέρες. Και έχουν υπάρχει μέρες που δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή.

5. Υπάρχουν φορές που μετά το restart μπαίνει σε recovery mode. Από εκεί, όλα τα διαγνωστικά των windows που έτρεξα δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιο σφάλμα.

 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει, πριν αρχίσω να κοιτάω για καινούριο υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που θα εξήταζα είναι ο SSD, (θα τον αντικαθιστούσα  προσωρινά με κάποιον εγνωσμένης υγείας εφεδρικό, για να διαπιστώσω αν το πρόβλημα επιμένει), καθώς και το καλώδιο σύνδεσής του (αν είναι 2.5άρης sata και όχι m.2). Ακόμη και αν το crystal disk info ραπορτάρει ικανοποιητική υγεία, ενδέχεται να ευθύνεται ο ssd. 

 

Η ram είναι κολλημένη ή σε dimms;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.