Jump to content



Ανάκτηση αρχείων από HDD


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ανάκτηση αρχείων από δίσκο. Ο σκληρός ξαφνικά σε μια εκκίνηση απλά σταμάτησε να εμφανίζεται τόσο στην εκκίνηση και bios όσο και στους δίσκους μέσα στα Windows. Έχω δοκιμάσει κάποια ελεύθερα προγράμματα μόνο για να ελέγξω ότι βλέπουν τον σκληρό με σκοπό εφόσον τον δουν να αγοράσω μια έκδοση για να ανακτήσω μερικά αρχεία σχετικά με την δουλειά μου. 

Έχω έναν παρόμοιο σκληρό (WD, ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά ) με τον οποίο άλλαξα την πλακέτα έτσι ώστε να λειτουργήσει προσωρινά ώστε να πάρω τα αρχεία αλλά δυστυχώς τίποτα. Ο σκληρός παίρνει στροφές, υπάρχει μια ελαφριά δόνηση αλλά δεν τον αναγνωρίζει κανένα πρόγραμμα.

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει αν βρώ κάποιον ακριβώς ίδιο?

Διαφορετικά υπαρχει περίπτωση να μπορεί κάποιο κατάστημα να ανάκτήσει τα δεδομένα? Η αλήθεια είναι πως η υπηρεσία αυτή είναι πολύ ακριβή..

Προγράμματα που δοκίμασα:

Stellar

Recuva

HDClone 

Filechecker

Tenorshare

 

Οποιαδήποτε ιδέα / πρόταση καλοδεχούμενη!!

 

(Πληροφοριακά, μένω Στουργάρδη)

IMG_20240915_105712.jpg

IMG_20240915_105635.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος moutsougoulis έγραψε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ανάκτηση αρχείων από δίσκο. Ο σκληρός ξαφνικά σε μια εκκίνηση απλά σταμάτησε να εμφανίζεται τόσο στην εκκίνηση και bios όσο και στους δίσκους μέσα στα Windows. Έχω δοκιμάσει κάποια ελεύθερα προγράμματα μόνο για να ελέγξω ότι βλέπουν τον σκληρό με σκοπό εφόσον τον δουν να αγοράσω μια έκδοση για να ανακτήσω μερικά αρχεία σχετικά με την δουλειά μου. 

Έχω έναν παρόμοιο σκληρό (WD, ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά ) με τον οποίο άλλαξα την πλακέτα έτσι ώστε να λειτουργήσει προσωρινά ώστε να πάρω τα αρχεία αλλά δυστυχώς τίποτα. Ο σκληρός παίρνει στροφές, υπάρχει μια ελαφριά δόνηση αλλά δεν τον αναγνωρίζει κανένα πρόγραμμα.

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει αν βρώ κάποιον ακριβώς ίδιο?

Διαφορετικά υπαρχει περίπτωση να μπορεί κάποιο κατάστημα να ανάκτήσει τα δεδομένα? Η αλήθεια είναι πως η υπηρεσία αυτή είναι πολύ ακριβή..

Προγράμματα που δοκίμασα:

Stellar

Recuva

HDClone 

Filechecker

Tenorshare

 

Οποιαδήποτε ιδέα / πρόταση καλοδεχούμενη!!

 

(Πληροφοριακά, μένω Στουργάρδη)

IMG_20240915_105712.jpg

IMG_20240915_105635.jpg

Δεν αρκεί να βρεις ίδια πλακέτα, πρέπει να φλασάρεις και το bios της παλιάς πλακέτας στην καινούργια γιατί είναι customized για κάθε δίσκο.

Το έμαθα αγοράζοντας πλακέτα για δίσκο από το ebay ο πωλητής το είχε σε περίοπτη θέση, bold, underlined κλπ.

Το έκανα με αυτό, backup από την παλιά πλακέτα και φλασάρισμ στη νέα :

https://www.ebay.com/itm/165928313612?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=sbuuuxgvsp2&sssrc=4429486&ssuid=mwDfejo3RFu&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος moutsougoulis έγραψε:

Οποιαδήποτε ιδέα / πρόταση καλοδεχούμενη!!

Επειδή όπως περιγράφει και ο @paxman απαιτείται περισσότερο από απλή αντικατάσταση πλακέτας, ανάλογα με την αξία των δεδομένων, υπάρχει και η λύση εξειδικευμένης εταιρείας data recovery.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.