Jump to content



Αγορά Laptop ~2000€ (με περιορισμούς)


Recommended Posts

Λοιπόν. Μια εταιρία με την οποία συνεργάζομαι θα μου αγοράσει ένα laptop, θα δηλωθεί στα έξοδά τους, οπότε θα γλιτώσω κι εγώ το ΦΠΑ, θα γλιτώσουν κι αυτοί χρήματα που θα έδιναν στην εφορία, win-win ;), καλούμαι να επιλέξω το μοντέλο.

 

Μπάτζετ έχω γύρω στα 2000€ (τιμή μαζί με το ΦΠΑ), οι περιορισμοί που αναφέρω είναι ότι μου ζήτησαν να είναι από κατάστημα που να μπορούμε να κάνουμε χρήση του άρθρου 39Α για άμεση αποφορολόγηση, οπότε λογικά δεν μπλέκουμε με σκρουτζομάγαζα ή αγορά από εξωτερικό (ξέρω ότι και από Amazon πχ μπορούν να πάρουν με επαγγελματικό λογαριασμό, αλλά δεν θα τους βάλω στην διαδικασία να δημιουργήσουν τώρα μόνο για εμένα). ΙΔΑΝΙΚΟ θα ήταν να γίνει αγορά από φυσικό κατάστημα Θεσσαλονίκη, αν και αυτό δεν μου διευκρινίστηκε αν είναι προτιμότερο ή απαραίτητη προτίμηση, οπότε μαζεύουμε προτάσεις και για τις 2 περιπτώσεις και το βλέπουμε στην πράξη.

 

Χρήση που κάνω αυτήν την περίοδο (πέραν της προφανούς office κλπ που το κάνουν και πολύ πιο αδύναμα laptop):
- Γραφιστικά (Photoshop & Illustrator)
- 3D μέσω 3DS Max (αν και ψήνω εδώ και καιρό την μετάβαση σε Blender) και 2D σε AutoCAD
- Unity (κι εδώ για αρκετό καιρό λέω να δοκιμάσω Unreal, δεν ξέρω αν έχουν διαφορετικές απαιτήσεις)
- Software Development (πέραν του Unity), ξεκίνησα προσφατα να πειραματίζομαι με Python (θα ήθελα να παίξω με ΑΙ, αν έχω καταλάβει καλά χρησιμοποιούν GPU κι αυτά)

 

Θα ήθελα ό,τι πάρω να έχει μια σχετική επεκτασιμότητα, δηλαδή να μπορώ να αλλάξω/προσθέσω κανένα Nvme στο μέλλον, ή ακόμα και να προσθέσω επιπλέον RAM. Οθόνη δεν θέλω κάτι πολύ μεγάλο (17άρες κλπ δηλαδή θα μου πήγαιναν κόντρα στην φορητότητα νομίζω).

 

Αν και διαχρονικά χρήστης Windows/Android (με εξαίρεση ένα iPad Air) μου πέρασε από το μυαλό να δοκιμάσω κάποιο Macbook, αλλά φοβάμαι ότι σε αυτό μπάτζετ θα περιοριστώ αρκετά.

 

Ξεκινάμε με κάποιες αρχικές προτάσεις και βλέπουμε

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καθόλου άποψη για αυτές τις Nvidia RTX Ada, πώς τα πάνε πχ κόντρα στις 40xx.

 

Απλά φοβάμαι λίγο το downgrade σε VRAM από 8GB που έχω όλα αυτά τα τελευταία χρόνια (κι ας είναι μια ταπεινή 1070). Παρόλο που όπως ανέφερα το gaming δεν είναι προτεραιότητα, ή VRAM θα παίξει ρόλο ίσως σε GPU Render (κι ας μην το χρησιμοποιώ τόσο πολύ προς το παρόν), ενώ από ότι έχω καταλάβει βοηθάει και σε ΑΙ. 

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, sadako said:

Δεν έχω καθόλου άποψη για αυτές τις Nvidia RTX Ada, πώς τα πάνε πχ κόντρα στις 40xx.

 

Τη 1000 σκέψου την ως μια αχαμνή RTX 4060. Λιγότερα shading units (2560 vs 3072), λιγότερη (6 vs 8 GB) και πιο αργή (192 vs 272 GB/s) μνήμη. Όμως, σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση από την desktop, για ~ τα 2/3 της απόδοσης. Για φορητό που δεν είναι desktop replacement είναι κοντά στο άνω όριο των προσδοκιών.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Βρήκα επιτέλους τον χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά, να κάνω "βόλτα" στα πιο μεγάλα καταστήματα και αφού το πήρα απόφαση ότι θα χρειαστεί να "συμβιβαστώ" με μια 4070 (πιο κάτω δεν θα ήθελα να πάω είναι η αλήθεια), κατέληξα -ο όρος χρησιμοποιείται ίσως καταχρηστικά :whistle: ) στα παρακάτω 10 μοντέλα, τα έχω χωρίσει ανά εταιρία:

 

HP
1. HP Victus 16-s0009nv Laptop 16.1" Full HD IPS (Ryzen 7 7840HS/16 GB DDR5/512GB NVMe)
https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/hp-victus-16-s0009nv-laptop-16-1-full-hd-ips-ryzen-7-7840hs-16-gb-512-gb-rtx-4070-8-gb-windows-11-home-_4325400
Με διαφορά το πιο φτηνό στην λίστα μου, στα 1199€, το αφήνω εδώ μόνο με την προοπτική της αναβάθμισης σε μνήμη (μάλλον) και δίσκο (σίγουρα)

 

2. HP Victus 16-r0000nv Laptop 16.1" IPS (Core i7 13620H/16 GB/1TB M.2 NVMe)
https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/hp-victus-16-r0000nv-laptop-16-1-ips-core-i7-13620h-16-gb-1-tb-rtx-4070-8-gb-windows-11-home-_4520645
, στα 1499€, με αυτό το λίγο "περίεργο" επεξεργαστή με 10C (6 performance/4 efficient) 16T, ίσως χρειαστεί κι αυτός άλλα 16GB RAM

 

3. Laptop HP OMEN 16-xf0003nv (Ryzen 7-7840HS/16GB/1TB SSD/RTX 4070/Windows 11)
https://www.you.gr/ypologistes-perifereiaka/laptops/ola-ta-laptops/laptop-hp-omen-16-xf0003nv-ryzen-7-7840hs-16gb-1t
στα 1749€, με πιθανή αναβάθμιση κι εδώ σε RAM

 

 

4. Laptop HP Omen 16 16-U1008NV 16'' WQXGA OLED (Core i7-14700HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 4070/Win11Home)
https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-omen-16-16-u1008nv-16-wqxga-oled-core-i7-14700hx16gb512gb-ssdgeforce-rtx-4070win11home/1907274
στα 1999€, τον έβαλα κυρίως λόγω επεξεργαστή με 20C/28T), παρόλο που έχει κι αυτός πολύ μικρό δίσκο και 16GB RAM. Μπήκε στην λίστα καθαρά στο σενάριο που αξίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε όλα τα υπόλοιπα μήπως προσθέσω σε δεύτερο χρόνο μνήμη και δίσκο.


MSI
5. MSI 17.3" KATANA A17 AI B8VG AMD Ryzen 9 8945HS 8-Core up to 5.2GHz 1TB 32GB GeForce RTX 4070 8GB W11H Black
https://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=97103&cat=34&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=3
στα 1992€, έτοιμο με 32GB και 1ΤΒ

 

 

ASUS
6. Asus TUF Gaming F15 FX507ZI4-LP031W i7-12700H/16GB/512GB RTX 4070
https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/304560-nb-asu-fx507zi4-lp031w-i7-12700h-16-4070
στα 1399€

 

7. Asus Rog Strix G16 G614JI-N3093W i7-13650/16GB/1TB RTX 4070
https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/278430-nb-asus-g614ji-n3093w-i7-13650-16-1-4070
στα 1799€

 

8. ASUS GAMING A15 FA507UI-HQ028W 15.6'' FHD 144HZ AMD RYZEN 9 8945HS 32GB 1TB RTX4070 WIN11
https://www.e-shop.gr/laptop-asus-gaming-a15-fa507ui-hq028w-156-fhd-144hz-amd-ryzen-9-8945hs-32gb-1tb-rtx4070-win11-p-PER.918873
, στα 1823€


LENOVO
9. LENOVO SLIM 5 16APH8 82Y9006QGM 16'' WQXGA AMD RYZEN 7 7840H 16GB 1TB SSD RTX4070 WIN11H
https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-slim-5-16aph8-82y9006qgm-16-wqxga-amd-ryzen-7-7840h-16gb-1tb-ssd-rtx4070-win11h-p-PER.918548
στα 1999€

 

10. Lenovo LEGION PRO5*AI+ 16in-2K*500nits*240Hz Ryzen7-7745HX 32GB SSD1TB RTX4070-8GB W11
https://www.e-lenovo.gr/outlet-consumer-laptops/lenovo-legion-pro5-ai-16in-2k-500nits-240hz-ryzen7-7745hx-32gb-ssd1tb-rtx4070-8gb-w11-3y-premiumcare-outlet.html
, στα 1599€


Προσπαθώ να καταλήξω σε κάποιο από αυτά (εκτός αν μου έχει ξεφύγει κάποιο άλλο μοντέλο κατά την αναζήτησή μου). Κάποιες σκόρπιες σκέψεις:
- Το μέγεθος οθόνης δεν είναι τόσο σημαντικό για εμένα, μην πω ότι οι 17,3" το MSI μου φαίνονται λίγο πολλές και κόντρα στην φορητότητα, αν και δεν έχω δουλέψει στην πράξη ποτέ με τέτοιο laptop για να κρίνω μακροπρόθεσμα πώς θα μου φαινόταν από πρώτο χέρι.
- Όλοι οι Ryzen επεξεργαστές είναι 8C/16T, στους Intel βλέπω κάτι configurations με περισσότερους πυρήνες (αλλά μοιρασμένοι σε performance και efficiency που όντας εκτός αγοράς είχα δει μόνο σε κινητά), στην θεωρία είναι λίγο δελεαστικό για CPU rendering, αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη κάνει τόσο μεγάλη διαφορά που να αξίζει.
- Αν θέλω να πάω σε μηχάνημα με 32GB out-of-the-box είμαι ανάμεσα στο MSI, το ASUS GAMING A15 FA507UI-HQ028W και το τελευταίο Lenovo Legion, υπάρχει κάποιο ανάμεσα στα 3 που να ξεχωρίζει;
- Γενικά αν είναι κάτι που χτυπάει άσχημα σε κάποιο μοντέλο, ίσως άσχημη οθόνη ή μη δυνατότητα επεκτασιμότητας (στα κομμάτια με 16GB RAM λογικά θα χρειαστεί να μπουν άλλα 16, αν όχι τώρα σε δεύτερο χρόνο το πιθανότητερο, ο NVMe κι αυτός σίγουρα σε καμιά προσφορά θα κοιτάξω να αλλαχτεί με έναν 2ΤΒ τουλάχιστον)

Έχω χαθεί λίγο βλέποντας τόσες μέρες διάφορα μοντέλα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έστω για να μειωθεί η λίστα θα εκτιμηθεί δεόντως.

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sadako said:

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έστω για να μειωθεί η λίστα θα εκτιμηθεί δεόντως.

 

Εύκολο! Από τις εταιρείες που κοιτάς εγώ αφήνω εκτός τις υπόλοιπες πλην Lenovo. Λόγω οθόνης και επεξεργαστή πάω περισσότερο προς το Legion Pro, οπότε έχεις το μπάτζετ για να προσθέσεις και 1-2 πράγματα (πχ 2 ΤΒ SSD).

Link to comment
Share on other sites

Τις υπόλοιπες εταιρίες τις απορρίπτεις λόγω ποιότητας κατασκευής ή κάτι τέτοιο; Γιατί ως προς τον επεξεργαστή ο RYZEN 9 8945HS του Asus A15 (επιλογή 8 ) δεν είναι καλύτερος/πιο καινούριος;

 

EDIT: Σε ένα VS που έκανα πάντως τώρα ο Ryzen 7 φαίνεται κατά πολύ πιο ακριβός. Εξηγείται κάπως αυτό;

Έγινε επεξεργασία από sadako
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sadako said:

Τις υπόλοιπες εταιρίες τις απορρίπτεις λόγω ποιότητας κατασκευής ή κάτι τέτοιο; Γιατί ως προς τον επεξεργαστή ο RYZEN 9 8945HS του Asus A15 (επιλογή 8 ) δεν είναι καλύτερος/πιο καινούριος;

 

Λόγω γενικότερης αξιοπιστίας και πρόσβασης σε υπηρεσίες εγγύησης.

 

Και οι δύο επεξεργαστές είναι περυσινοί. Ο 7745HX έχει περισσότερη cache, λίγο καλύτερη απόδοση single και multi core σε benchmarks (αν και είναι 5 nm vs 4 nm), PCIe v. 5.0 και είναι ξεκλείδωτος. O 7840HS έχει native USB 4, καλύτερα γραφικά (αδιάφορο λόγο dGPU), λίγο μεγαλύτερη συχνότητα χωρίς OC και -θεωρητικά- δέχεται περισσότερη μνήμη. Αυτά από διαφορές που θα ενδιέφεραν εμένα, μπορεί να βρεις κι άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει σε "workstation" laptops και σε "gaming" laptops. Για δουλειά, θα διάλεγα τα πρώτα, παρότι παίρνεις μικρότερες προδιαγραφές για τα ίδια χρήματα.

Κατά τα άλλα, είναι δύσκολο να συγκρίνεις τα cores αριθμητικά. Δες reviews/benchmarks των επεξεργαστών για το λογισμικό που σε ενδιαφέρει. Εν γένει οι efficiency cores είναι... efficient, αλλά εάν το έχεις στην πρίζα προτιμάς performance.

Κατά τα άλλα, μου είναι ακατανόητο γιατί πουλάνε υπολογιστές χιλιάδων ευρώ με Windows Home 🤔

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/9/2024 at 10:57 ΠΜ, το μέλος acct έγραψε:

 

Λόγω γενικότερης αξιοπιστίας και πρόσβασης σε υπηρεσίες εγγύησης.

 

Πρώτη εμπειρία πάντως από service της Lenovo ψιλομέτρια. Παραλαμβάνει ο δικός μου το laptop την περασμένη Δευτέρα, καταφέρνω να ανεβώ Τετάρτη και το μου το δίνει, ανοίγω, αρχική εντύπωση πολύ καλή. Επιστρέφω σπίτι και διαπιστώνω ότι αντί για 32GB RAM δείχνει 16. Περνάω CPU-Z για να ελέγξω, κι εκεί 16. Μπαίνω και BIOS (γιατί με επικοινωνία με το support είπαν να κάνουμε επαναφορά συστήματος μπας και δεν διάβασε κανένα driver αλλά κι εκεί τζίφος) κι εκεί 16GB. 14 μέρες DOA μας λένε, το παίρνουμε και το πάμε Παρασκευή στο Lenovo store. Κι ενώ το πάμε και το βλέπει (για την ακρίβεια το παιδί ζητάει από εμένα να του δείξω πού δείχνει ότι έχει 16GB και όχι 32 και του ανοίγω task manager) και αντί να μας δώσουν άλλο, ή έστω να το ανοίξουν εκεί επί τόπου και να δουν αν λείπει απλά το 2ο dimm και να προσθέσουν ένα ακόμα, ή έστω να το κρατήσουν, μας λένε να το πάρουμε πίσω και θα επικοινωνήσουν αυτοί για να το παραλάβουν με δικά τους έξοδα και να το δουν. Ενώ είμαστε ήδη εκεί...

...

 

Τέλος πάντων, άντε να δούμε. Εν τω μεταξύ, δεν το είχα δει κάπου, αλλά Lenovo Outlet πρέπει να σημαίνει κάτι σαν τα bulk που αφοράζαμε παλιά μόνο με μια ζελατίνα. Μόνο μια ζελατίνα 2 φενιζόλ και ένα κουτί. Ούτε manual ούτε τίποτα. Που αν δουλεύει καλά δεν με νοιάζει καν, απλά οκ, θα προτιμούσα να το έγραφε κάπου στην σελίδα του προϊόντος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sadako said:

Lenovo Outlet

 

Αυτά είναι τα εκπτωτικά του συγκεκριμένου καταστήματος, αλλά γενικά ανταποκρίνονται το ίδιο. Κοιτώντας τώρα τον σύνδεσμό σου, βλέπω κι εγώ ότι ήταν "Outlet", αλλά ο φορητός δεν υπάρχει πια, αφού στον έδωσαν. Ξαφνιάζομαι δυσάρεστα που κατάφεραν να μπλέξουν τα specs στην ανάρτησή τους, ελπίζω να βγάλεις γρήγορα και άκοπα άκρη.

 

Ενημερωτικά, πού το πήγες για τον έλεγχο; Στο κατάστημα της e-Lenovo στη Θε/νίκη; Και λογικά σε παραπέμπουν στην υποστήριξη της αντιπροσωπείας, που δεν το καταλαβαίνω, γιατί το πρόβλημα μοιάζει να είναι ξεκάθαρη αμέλεια του καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.