Jump to content



Αγορα 1440p η 4k για Single Player τιτλους?


therock

Recommended Posts

22 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Μικροδιορθώσεις:

HD=1280x720 (720p)

QHD=Quad HD=2*1280x2*720=4*1280x720

 

FullHD=1920x1080

4K=2*1920x2*1080=3840(~4K)x2160

now it makes sense

το ελουσα γιατι ειχα διαγραψει εντελώς απο τον εγκέφαλο μου το 720p :p 

22 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Προσωπικά, αν πήγαινα σε Ultrawide 1440p (QHD vertical), θα πήγαινα σε 5120x1440, για να αντικαταστήσω 2 πλήρεις QHD, χωρίς τα εσωτερικά περιθώρια. Είναι ακριβώς όσο δύο QHD, όχι τρεις. Και είναι προτιμότερη λύση

Σωστα αλλα θα σου κακοφανει πολυ το οτι θα ειναι τοσο μακροστενη. ειναι αλλιως οταν καθεσαι μπροστα απο 2 οθονες γιατι την μια την εχεις ακριβως μπροστα σου και την αλλη στο πλάι και τις εκμεταλευεσαι καλυτερα. ενω αν εχεις την ιδια διασταση με μια οθονη και καθεσαι ακριβως στο κεντρο της οθονης δεν ειναι τοσο ευχρηστη. εχω δοκιμασει σε φιλο την g9 oled και δεν την παλεψα. βεβαια αν την θες για παιχνιδια αλλαζει το πραμα, ειδικα για cim racing

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Την ουσία την έχουμε πιάσει, απλά έχουν γραφεί και μικρές ανακρίβειες.

 

Μικροδιορθώσεις:

HD=1280x720 (720p)

QHD=Quad HD=2*1280x2*720=4*1280x720

 

FullHD=1920x1080

4K=2*1920x2*1080=3840(~4K)x2160

 

Προσωπικά, αν πήγαινα σε Ultrawide 1440p (QHD vertical), θα πήγαινα σε 5120x1440, για να αντικαταστήσω 2 πλήρεις QHD, χωρίς τα εσωτερικά περιθώρια. Είναι ακριβώς όσο δύο QHD, όχι τρεις. Και είναι προτιμότερη λύση, αν δεν κοιτάς μόνο για παιχνίδια και χρειάζεσαι τις κατακόρυφες διαιρέσεις.

 

Από την άλλη, όπως σωστά γράφτηκε, ούτε η UW 1440p ούτε η 4K γεμίζουν με όλα Ultra από το σύστημά σου, αλλά η οθόνη είναι κάτι που το κρατάς για καιρό. Δεν είναι ανάγκη να ψωνίσεις ταυτόχρονα οθόνη και κάρτα.

Aρα σε G9 ας πουμε η καποια αναλογη. Εγω εχω δουλεψει σε τετοιες. ειναι λες και εχω παθει κλειστοφοβια. για μενα πολυ κακα μονιτορ

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά έκανα παρόμοια κουβέντα δια ζώσης σήμερα. Εγώ δουλεύω πάγια σε 2 QHD, οι οποίες είναι τοποθετημένες έτσι ώστε να είμαι μπροστά στα εσωτερικά τους πλαίσια. Τα κοντινά μου παράθυρα είναι snapped στο δεξιό μισό της αριστερής και στο αριστερό μισό της δεξιάς. Τα λιγότερο σημαντικά πηγαίνουν τέρμα αριστερά και τέρμα δεξιά.

 

Το πρόβλημα που με εμποδίζει να κάνω την αλλαγή στην UW είναι ότι προσπαθώ να έχω όμοια συστήματα σε σπίτι και γραφείο, οπότε αφενός μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω δύο οθόνες, αφετέρου αναγκάζομαι να παροπλίσω τέσσερις. Δε βιάζομαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Συμπτωματικά έκανα παρόμοια κουβέντα δια ζώσης σήμερα. Εγώ δουλεύω πάγια σε 2 QHD, οι οποίες είναι τοποθετημένες έτσι ώστε να είμαι μπροστά στα εσωτερικά τους πλαίσια. Τα κοντινά μου παράθυρα είναι snapped στο δεξιό μισό της αριστερής και στο αριστερό μισό της δεξιάς. Τα λιγότερο σημαντικά πηγαίνουν τέρμα αριστερά και τέρμα δεξιά.

 

Το πρόβλημα που με εμποδίζει να κάνω την αλλαγή στην UW είναι ότι προσπαθώ να έχω όμοια συστήματα σε σπίτι και γραφείο, οπότε αφενός μπαίνω στη διαδικασία να αγοράσω δύο οθόνες, αφετέρου αναγκάζομαι να παροπλίσω τέσσερις. Δε βιάζομαι...

αρα οντως στην περιπτωση σου η 5120 Χ 1440 ειναι ιδανικη. σπανια περιπτωση βεβαια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι οθόνες που μου χέτε δώσει είναι τρομερές δεν τίθεται θέμα απλά όπως είπα, θα προτιμούσα για πάνω από χιλιάρικο να πάρω την C4 για κρεβατοκάμαρα και αντιθέτως για ultra wide να πάω μια 30κατι ιντσες για γραφείο και οικονομική έως 500 ευρώ.

 

Αν δεν υπάρχει, τότε μου είναι αδύνατο να δώσω τόσα χρήματα για PC Monitor. Αν πεις ότι έπαιρνα αυτή αντί της C4 μετά δε κάνει να αντικαταστήσει την TV στην κρεβατοκάμαρα με μια ultra wide οθόνη. Αν έπαιρνα και αυτή και στην πορεία την OLED μιλάμε για τρελλα χρήματα που δεν παίζουν. Συν ότι δεν μπορώ να έχω μια 45 σε γραφείου θα βγάλω τα μάτια μου.

 

Σε 500 ευρώ κάτι τίμιο ρε παιδιά δε παίζει?

On 11/9/2024 at 1:19 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Επισης, το ολα τερμα δεν υπαρχει. Τι παει να πει ολα τερμα? το 1/3 των ρυθμισεων ειναι αχρηστες. Το οτι τα πηγες ολα δεξια δεν σημαινει οτι ειναι σωστο. Πρεπει να βλεπεις τι δουλευει και τι οχι αλλιως χανεις τσαμπα FPS.

 

Τα υπολοιπα που λες ειναι σωστα. Για Ultrawide ειναι μονοδρομος η Gigabyte που γραψαμε παραπανω.

 

Σωστό. Ξεκάθαρα κάποιες ρυθμίσεις στρεσσαρουν το σύστημα χωρίς ιδιαίτερο αισθητικό αντίκτυπο. Απλά για μενα το όλα δεξιά είναι ο πιο τεμπελικος τρόπος να ξέρω ότι θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς να παίζω με τις ώρες με τις ρυθμίσεις μέχρι να δω τι επηρεάζει το σύστημα και πόσο το αποτέλεσμα. Οπότε στην ουσία θέλω απλά στην ανάλυση που παίζω να το τραβάω όλο δεξιά για να μη ψάχνονται λες και μελετάω για εξεταστικη

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αν βρεις την Dell Alienware AW3418DW σε καλη τιμη (κατω απο 400ε) ειναι καλη περιπτωση

Εχει μια ο deadlazarus στειλτε του μηνυμα μηπως την πουλαει 😛

 

  • Plits 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Εχει μια ο deadlazarus στειλτε του μηνυμα μηπως την πουλαει 😛

 

star trek sarcastic laugh GIF😛

Θα τη δώσω στην κορούλα μου (ο μικρός θα πάρει τη qd oled, όταν έρθει η ώρα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.