Jump to content



Αγορα 1440p η 4k για Single Player τιτλους?


therock

Recommended Posts

Δε παιζω online παιχνιδια, και θελω απλα να απολαμβανω τους ΑΑΑ τιτλους και παιχνιδια γενικα με βαρια γραφικα και καλες ιστοριες και ατμοσφαιρα στο PC. Μεχρι στιγμης εχω μια Sony 55αρα 4K60 TV με HDR, και αναρωτιομουν αν αξιζει να παιρνα ενα PC Monitor για να ειχα καλυτερη εικονα και χρωματα.

 

PC εχω καλο τρεχει ανετα τιτλους (7800x3d/Radeon 7900XT), το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει να φυγω απο την TV και να παρω καποιο αξιολογο μονιτορ και οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

 

-Βασικο ερωτημα 1440p η 4k οπως λεει ο τιτλος? Καθως καποια βαρια παιχνιδια πχ Alan Wake 2 δε τρεχουν 4k με ολα στο Ultra ακομα και με αυτο το hardware, οποτε δε ξερω εκει μηπως αξιζει μια 1440p οθονη για να τα τερματιζω ολα στις ρυθμισεις μαζι και με Ray Tracing

-Σε Single Player (επειδη ειπα δε παιζω competetive multiplayer) αξιζει να εχεις οθονη πανω απο 60 καρε? ΠΧ 120/144 η δε βλεπεις διαφορα αισθητη. Στη κινηση μπορω να διακρινω ξεκαθαρα απο 30 στα 60 αλλα δε ξερω απο κει και πειτα αν διακρινεται κατι. ΠΧ το λαπτοπ μου εχει FullHD 120Hz οθονη, και στα παιχνιδια που δινει πανω απο 60 δε ξερω αν διακρινω κατι διαφορετικο στην κινηση προσωπικα

-Τι αλλες τεχνολογιες να δω περα απο HDR. Πχ Κυρτη η οχι, IPS/TN/VA panel, freesync/gsync που αλλου να εστιασω.

Link to comment
Share on other sites

1) Για 4Κ μονο 4090 και αυτο με προιποθεσεις οποτε θα σου προτεινα 1440

2) Θα σου προτεινα να παρεις OLED/QD-OLED. Η διαφορα στα χρωματα (και οχι μονο) ειναι χαος

3) Εννοειται θα δεις ΤΡΑΣΤΙΑ διαφορα με τα πολλα Hz και ας μην παιζεις online competetive multiplayer. Ακομα και στην κινηση του ποντικιου θα δεις διαφορα

4) Μια καλη επιλογη ειναι 1440p ultrawide καιζουν σε καλη τιμη (oled παντα)

5) Μια αλλη επιλογη ειναι να πας σε 32" oled 4k και να ριχνεις την αναλυση στα πολυ βαρια παιχνιδια

 

εντομεταξυ προτεινω χωρις να ξερω το budget σου χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Μπατζετ δεν εχω προσπαθω να κανω μια πρωτη ερευνα αγορας καθως πολυ προσφατα τα σκασα για ολα τα αλλα οποτε δε θα κανω αμεσες κινησεις και αν κανω σιγουρα θα κοιταξω κατι πολυ value for money. Οποτε δε ξερω καν τι παιζει και τι προτεινει κανεις να δωσω

 

Και γω να σου πω την αληθεια πιο πολυ για 1440p ειμαι και ας εχω την TV για 4k. Δε ξερω κιολας και απο τι μεγεθος και πανω αξιζει και το 4k. Δηλαδη στην οθονες που ειναι πιο μικρες απο τις τηλοερασεις αν διακρινεται η διαφορα αναμεσα σε 1440 και 4κ. Τωρα στα 48 και 55 ιντσες ναι σγιουρα βλεπεις 4κ, αλλα σε 27,28,32+ που ειναι τα Monitor εχει καποια ουσια?

 

Οποτε ναι λεμε 1440p και ultrawide για να χεις λιγο την αισθηση του περιβαλλοντος

 

Επισης δε παιζω ποντικι, μονο gamepad. Στην ουσια ειμαι console gamer απλα θελω να εχω την ελευθερια που εχεις στο pc να παιξεις με ρυθμισεις να βαλεις mod αν βρισκονται κτλ κτλ. Δε παιζει πληκτρολογιο ποντικι. Αλλα αμα λες αξιζει πανω απο 60 οθονη τοτε ναι να το δουμε κια αυτο

 

Εχεις καποιο μοντελο

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος therock έγραψε:

Εχεις καποιο μοντελο

Για ultrawide? (υπολογιζε κοντα στο 1Κ)

 

Εφοσον εχεις pc εννοειται αξιζει να δωσεις λιγα χρηματα και να παρεις ενα ποντικι και ενα πληκτρολογιο. Ειδικα σε μερικα παιχνιδια βολευει πιο πολυ απο το gamepad

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι OLED δίνουν την καλύτερη εικόνα που μπορείς να πάρεις αυτή τη στιγμή.

Έχοντας παίξει σε 27" 1440 IPS high refresh rate με VRR, και σε 55" 4Κ OLED που όμως δεν μπορώ να πάρω υψηλά frame rates με καλή ανάλυση, θα έλεγα ότι προτιμώ την πρώτη παρά τη δεύτερη για τις δικές μου ανάγκες και προτιμήσεις.

Το ιδεατό είναι μια OLED υψηλής συχνότητας στο μέγεθος που θέλεις, αλλά εάν έπρεπε να κόψω κάτι, εγώ θα θυσίαζα πρώτα την ανάλυση και μετά τη συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

μια καλη προταση οντως ειναι Gigabyte MO34WQC2 QD-OLED HDR (μαλλον αυτο εννοει και ο φαταλαρα)

ωστοσο για την 42αρα, ποτε δεν θα εβαζα τηλεοραση για pc monitor σε γραφειο (αλλο στο σαλονι) +τo οτι οι 42" μου φαινονται πολλες για γραφειο. εκτος και αν ειναι αποκλειστικα και μονο για χρηση gaming

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μια καλη προταση οντως ειναι Gigabyte MO34WQC2 QD-OLED HDR (μαλλον αυτο εννοει και ο φαταλαρα)

ωστοσο για την 42αρα, ποτε δεν θα εβαζα τηλεοραση για pc monitor σε γραφειο (αλλο στο σαλονι) +τo οτι οι 42" μου φαινονται πολλες για γραφειο. εκτος και αν ειναι αποκλειστικα και μονο για χρηση gaming

Ο άνθρωπος παίζει ήδη με 55.

Το λέει ότι θέλει μόνο για παιχνίδια και μάλιστα single player. Θα πάει να πληρώσει 1200-1400 ευρώ για να πάρει μόνιτορ; Τι ακριβώς δεν μπορεί να κάνει με την c4; 

Αν πάει σε ultra wide η gigabyte έχει την καλύτερη τιμή. Κάτω από 1000.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, αν και δεν εχω κανει κατι ακομα επανερχομαι στο θεμα, καθως οπως ειπα δε βιαζομαι αλλα θελω να συγκεντρωσω προιοντα και επιλογες ωστε αμα προκυψει καποια πρσοφορα να ειμαι ετοιμος.

 

Η C4 που προταθηκε ειναι πολυ καλη αλλα επειδη ακομα δεν εχει βγει κανας καλος ΑΑΑ που να μην εχω παιξει και δε εχει ανακοινωθει και καποιο PS5 exclusive να μας ταρακουνησει, πιστευω η αγορα 4k Οθονης παγωνει. Καθως στην ουσια παω απο μια 4κ παλιας τεχνολογιας σε μια εξαιρετικη 4κ αλλα το προβλημα οπως αναφερθηκε ειναι πως το 4κ ειναι οριακο ακομα και πρεπει να ριχνεις settings (εκτος αν εχεις 4090 η τωρα με τη νεα 50xx ανεβουν σημαντικα οι επιδοσεις και μπορεςι με 4k να τερματιζεις ολες τις ρυθμισεις).

 

Οποτε Η αποφαση μου ειναι να στραφω σε 1440p Monitor για PC και η δυνατον Ultrawide οπως προταθηκε και πριν. Αν και budget δεν εχω μεγαλο υπολογιζα αρχικα 400-500. Κριμα ειναι να παιξω χιλιαρικα για Monitor κατω απο 40 ιντσες. Αυτα τα λεφτα αν τα δωσω θα τα δωσω στην C4, οταν βυουν τιτλοι.

 

Οποτε αν θελετε ας εστιασουμε λιγο εκει 1440p ultrawide.

 

Το ερωτημα μου ειναι τωρα με τις επιδοσεις. Αυτο για να καταλαβω παει με τα megapixel? Τι εννοω... ΠΧ QHD, ειναι 2560x1440. Ultrawide πολλαπλασιζει το πλατος οποτε πας 3440 οπως με το παραπανω Monitor η 5120 οπως πχ με ενα Dell Monitor που βρηκα. Αυτο κατα συνεπεια ανεβαζει την αναλυση οποτε παροτι μιλαμε για 1440p σιγα σιγα φτανουμε κοντα 4k.

 

Ειδικα στο 5120x1440 ειναι σαν να εχεις 3 Monitor το ενα πλαι στο αλλο και σαν γινομενο εισαι κοντα 7,5Megapixel, ενω 8,5 ειναι περιπου το 4κ, δηλαδη παλι θα πρεπει να ριξω ρυθμισεις και βελτιωσεις για να τρεξει..

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος therock έγραψε:

Το ερωτημα μου ειναι τωρα με τις επιδοσεις. Αυτο για να καταλαβω παει με τα megapixel? Τι εννοω... ΠΧ QHD, ειναι 2560x1440. Ultrawide πολλαπλασιζει το πλατος οποτε πας 3440 οπως με το παραπανω Monitor η 5120 οπως πχ με ενα Dell Monitor που βρηκα. Αυτο κατα συνεπεια ανεβαζει την αναλυση οποτε παροτι μιλαμε για 1440p σιγα σιγα φτανουμε κοντα 4k.

Με αυτη την λογικη και το πραγματικο 4Κ που ειναι 3840 Χ 2160 = 8294. Θα επρεπε δλδ να το λεμε 8Κ. Φυσικα και οχι

Οταν πολλαπλασιαζεις καθετο με οριζοντιο ουσιαστικα βρισκεις το συνολο των πιξελ που εχει το μονιτορ και οχι την αναλυση. Γενικα θπαρχει μια συγχηση ως προς αυτο

 

Πχ και το QHD που λενε τωρα κανονικα ειναι λαθος

Full hd = 1080 Χ 1920

Quad Hd = 1440 X 2560??? Δεν νομιζω, πιο πολυ για Dual Hd μου κανει εμενα

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ δε διαφωνω με αυτο, απο οτι καταλαβα 4κ το ονομασαν επειδη σχεδον 4000 ειναι τα pixel στο πλατος (3840) και επειδη QuadHD ειναι η μιση αναλυση βασικα μιση της μισης γιατι ειναι μιση σε καθε αξονα πηρε το quadHD δηλαδη το εναν τεταρτο, η αντιστοιχα μιση σε καθε αξονα αρα μιση του 4κ παλι μπακαλιστικα 2k.

 

Αλλα εγω δε συζηταω αυτο, ασχετα πως ονομαζεται απο θεμα μαρκετινγκ, εγω λεω πως ultrawide επεκτεινει το πλατος οποτε η καρτα φορτωνεται παραπανω. Δηλαδη 1440p ειναι το 3440x1440 ειναι ομως και το 5120x1440 οπως ειπα με την Dell. Αντιστοιχα αν εβγαινει και ενα σεντονι 12240x1440p παλι 1440p ultrawide θα το λεγανε, αλλα εδω μιλαμε για τρελλα Pixels. Οποτε δε μπορεις να πεις ειμαι 1440p οποτε το σηκωνει η καρτα μου τα βαζω ολα max

 

Οποτε αυτο ρωταω, τι προβλημα θα χω και αν ειμαι σχεδον σαν 4k σε φορτο εργασιας με το ultrawidw 1440

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος therock έγραψε:

Ναι οκ δε διαφωνω με αυτο, απο οτι καταλαβα 4κ το ονομασαν επειδη σχεδον 4000 ειναι τα pixel στο πλατος (3840)

πολυ σωστα

13 λεπτά πριν, το μέλος therock έγραψε:

Αλλα εγω δε συζηταω αυτο, ασχετα πως ονομαζεται απο θεμα μαρκετινγκ, εγω λεω πως ultrawide επεκτεινει το πλατος οποτε η καρτα φορτωνεται παραπανω. Δηλαδη 1440p ειναι το 3440x1440 ειναι ομως και το 5120x1440 οπως ειπα με την Dell. Αντιστοιχα αν εβγαινει και ενα σεντονι 12240x1440p παλι 1440p ultrawide θα το λεγανε, αλλα εδω μιλαμε για τρελλα Pixels. Οποτε δε μπορεις να πεις ειμαι 1440p οποτε το σηκωνει η καρτα μου τα βαζω ολα max

 

Οποτε αυτο ρωταω, τι προβλημα θα χω και αν ειμαι σχεδον σαν 4k σε φορτο εργασιας με το ultrawidw 1440

πολυ σωστα τα λες!

τα συνολικα πιξελ ειναι που καλείται να σηκωσει η καρτα σου. θεωρω πως μπορεις να σηκωνεις 3440 Χ 1440 με το συστημα που εχεις τωρα. απλα σε καποια παιχνιδια ολα τερμα θα εχεις κατω απο 100Fps

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης, το ολα τερμα δεν υπαρχει. Τι παει να πει ολα τερμα? το 1/3 των ρυθμισεων ειναι αχρηστες. Το οτι τα πηγες ολα δεξια δεν σημαινει οτι ειναι σωστο. Πρεπει να βλεπεις τι δουλευει και τι οχι αλλιως χανεις τσαμπα FPS.

 

Τα υπολοιπα που λες ειναι σωστα. Για Ultrawide ειναι μονοδρομος η Gigabyte που γραψαμε παραπανω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Επισης, το ολα τερμα δεν υπαρχει. Τι παει να πει ολα τερμα? το 1/3 των ρυθμισεων ειναι αχρηστες. Το οτι τα πηγες ολα δεξια δεν σημαινει οτι ειναι σωστο. Πρεπει να βλεπεις τι δουλευει και τι οχι αλλιως χανεις τσαμπα FPS.

 

Τα υπολοιπα που λες ειναι σωστα. Για Ultrawide ειναι μονοδρομος η Gigabyte που γραψαμε παραπανω.

μια επιλογη ειναι και αυτη εδω. απλα 45 ίντσες με 3440χ1440 θα πιξελιαζει αρκετά πιστεύω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μια επιλογη ειναι και αυτη εδω. απλα 45 ίντσες με 3440χ1440 θα πιξελιαζει αρκετά πιστεύω

Μια χαρα ειναι για παιχνιδια. Απλα εχει 400-500 ευρω διαφορα απο την gigabyte. Αναλογα απο που την φερνεις.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Μια χαρα ειναι για παιχνιδια. Απλα εχει 400-500 ευρω διαφορα απο την gigabyte. Αναλογα απο που την φερνεις.

το emarket Την εχει σε καλη τιμη αλλα λεει 10-30 ημερες. μαλλον περι φολας το κόβω. στα αλλα μαγαζια οντως ξεφεύγει η τιμη και σιγουρα δεν αξιζει 

Link to comment
Share on other sites

Την ουσία την έχουμε πιάσει, απλά έχουν γραφεί και μικρές ανακρίβειες.

 

Μικροδιορθώσεις:

HD=1280x720 (720p)

QHD=Quad HD=2*1280x2*720=4*1280x720

 

FullHD=1920x1080

4K=2*1920x2*1080=3840(~4K)x2160

 

Προσωπικά, αν πήγαινα σε Ultrawide 1440p (QHD vertical), θα πήγαινα σε 5120x1440, για να αντικαταστήσω 2 πλήρεις QHD, χωρίς τα εσωτερικά περιθώρια. Είναι ακριβώς όσο δύο QHD, όχι τρεις. Και είναι προτιμότερη λύση, αν δεν κοιτάς μόνο για παιχνίδια και χρειάζεσαι τις κατακόρυφες διαιρέσεις.

 

Από την άλλη, όπως σωστά γράφτηκε, ούτε η UW 1440p ούτε η 4K γεμίζουν με όλα Ultra από το σύστημά σου, αλλά η οθόνη είναι κάτι που το κρατάς για καιρό. Δεν είναι ανάγκη να ψωνίσεις ταυτόχρονα οθόνη και κάρτα.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.