Jump to content



μίξη κινητό+ PS5 + δικτύωση


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στο σπίτι, υπάρχει μια συνδεσμολογία που είναι η παρακάτω...

Υπάρχει γραμμή aDSL 24Mbps , υπάρχει PS5 , και υπάρχει κινητό.

Αρχικά, το PS5 , συνδεόταν στο router για να έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, και έτσι να μπορεί να παίζει online ποδόσφαιρο, μπάσκετ κ.α. Τώρα, για την ώρα, ο δρομολογητής είναι εκτός. Οπότε, το κινητό, όντας what's up, και σε προγράμματα με απεριόριστα data για πχ ημέρα, συνδέεται σε αυτό το κινητό αφού γίνει κάτι σαν access point, συνδέεται λοιπόν σε αυτό το PS5, και γίνεται η δουλειά σαν να υπάρχει router.

Το ερώτημα είναι: χωρίς router, με το κινητό να έχει data, και γνωρίζοντας τη MAC address της wifi τού PS5 (την αναφέρω διότι νομίζω θα βοηθήσει), και όντας σε πεδίο που ψάχνοντας από διπλανό δωμάτιο, είμαι σε ακτίνα που πιάνω το PS5, μπορώ με δικό μου κινητό, να κάνω αποσυνδέσεις τού PS5 από το κινητό με τα what's up data;

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για κινητό+ps σε διπλανό δωμάτιο, που ανήκουν σε τρίτο πρόσωπο. Αυτό που θέλω είναι, με την κατοχή μόνο του κινητού μου, όχι PC ή laptop, σε ανυποψίαστη στιγμή, να μπορώ να κάνω ένα disconnect, εν αγνοία του.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το δικαίωμα να το κάνεις, πας και το κάνεις.

 

Αν δεν το έχεις, προσπαθώ να σκεφτώ αν η τεχνική περιγραφή του τρόπου θα ομοιάζει στο αδίκημα της παράνομης παρακώλυσης των τηλεπικοινωνιών ή σε εκείνο της παράνομης πρόσβασης σε πληροφοριακό σύστημα.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, τη δεύτερη παράγραφο δεν την πολυκαταλαβαινω.

 

Δυστυχώς, την πρόσβαση για να πάω να το κάνω δια ζώσης, δεν την εχω. Απλά, αλλά ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ, από την άλλη, το όλο θέμα, έχει δημιουργήσει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα μέσα σε ένα σπίτι. Εάν υπάρχει κάποια τεχνική που θα μπορούσε να βοηθήσει, ευχαρίστως, και με μεγάλη λαχτάρα την προσμένω/προσδοκώ.

 

Εάν, από την άλλη, έχω περάσει το μήνυμα του παράνομου και της παράνομης πρόσβασης, εγώ ο ίδιος ζητώ να κλειδώσει ο mod το θέμα.

 

Όλα ok τελικά. Δεν χρειάζεται να βρεθεί η παραπάνω τεχνική που προκαλεί την αποσύνδεση.

 

Σας ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως απλά θέλει να κόψει από το πολύ κάψιμο κάποιο παιδί. Από την στιγμή που η πρόσβαση γίνεται από το δικό του κινητό και τηλεφωνική συνδεση , δεν βλέπω να τίθεται θέμα.....

 

Δηλαδή εγώ που έκλεινα το wifi για να μην λαγκαρω, έκανα ζημιά στο υπόλοιπο σπίτι? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγώ καταλαβαίνω πως απλά θέλει να κόψει από το πολύ κάψιμο κάποιο παιδί. Από την στιγμή που η πρόσβαση γίνεται από το δικό του κινητό και τηλεφωνική συνδεση , δεν βλέπω να τίθεται θέμα.....

 

Δηλαδή εγώ που έκλεινα το wifi για να μην λαγκαρω, έκανα ζημιά στο υπόλοιπο σπίτι? 

ΑΥΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγώ καταλαβαίνω πως απλά θέλει να κόψει από το πολύ κάψιμο κάποιο παιδί. Από την στιγμή που η πρόσβαση γίνεται από το δικό του κινητό και τηλεφωνική συνδεση , δεν βλέπω να τίθεται θέμα.....

 

Δηλαδή εγώ που έκλεινα το wifi για να μην λαγκαρω, έκανα ζημιά στο υπόλοιπο σπίτι? 

 

Όταν είναι το δικό σου κινητό, είπαμε πολύ απλά κλείνεις ή κλειδώνεις το hotspot/ασύρματο δίκτυο.

Το να επηρεάσεις την πρόσβαση κάποιου τρίτου σε ένα δίκτυο του οποίου δεν έχεις άμεσα τη διαχείριση, είναι δυνάμει κακόβουλο, όσο αγαθές και να είναι οι προθέσεις σου. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον δεν χρειάζεται η τεχνική είναι πλέον φιλοσοφικό το ερώτημα 👍

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δευτερη αναγνωση καταλαβα πως το κινητο που θελουμε να μπλοκαρουμε , ειναι του παιδιου που δινει προσβαση στο playstation .... 

Νομιζα απο το δικο του τους δινει 

 

Αγαπητε , καλα ξεμπερδεματα ..... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.