Jump to content



ο υπολογιστης σερνεται (e5800)


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

 

κάποιος γείτονας και πολύ φίλος μου έφερε τον παλιό υπολογιστή (intel core 2 duo e5800, socket 775, ram 4 gb ddr3 1066) του για αναβάθμιση

 

του έχω βάλει επιπλέον μνήμη 4 gb και ένα παλιό δίσκο δικό μου που τον είχα ως εφεδρικό (windows 10)

 

ο υπολογιστήs κυριολεκτικά σέρνεται και δεν ξέρω γιατί

 

το παλιό fujitsu που έχω (6 gb ram, ddr2 800) είναι πολύ πιο γρήγορο 

 

από το  bios έχω κάνει ενενεργές τις εντολές για το speedstep c3, c4 χωρίς όμως να βελτιωθεί καθόλου η απόδοση του υπολογιστή

 

δεν τίθεται θέμα virus, malware, rootkit γιατί όταν είχα τον δίσκο στον παλιό υπολογιστή η απόδοσης ήτανε μια χαρά πολύ πιο γρήγοροs από τον e5800..

 

επίσης δεν υπάρχει πια η εντολή για sleep. hibernation που στον δίσκο υπήρχανε


 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα έχει κλείσει άνετα δωδεκαετία, με όλα τα παρεπόμενα.

 

Προσπερνώντας το ενδεχόμενο τα προβλήματά σου να ξεκινούν από φυσιολογική φθορά σε ηλεκτρονικά, ιδίως της μητρικής και του τροφοδοτικού, χρειάζεσαι SSD. Ό,τι μηχανικό δίσκο και να του βάλεις, θα είναι -επιεικώς- ημίμετρο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

επίσης δεν υπάρχει πια η εντολή για sleep. hibernation που στον δίσκο υπήρχανε

Στα Windows όταν δεν έχουν περαστεί κάποιοι drivers (δεν ξέρω ποιοι σίγουρα) δεν είναι ενεργοποιημένες οι λειτουργίες αυτές. Υπάρχουν μόνο τερματισμός και επανεκκίνηση. Μήπως δεν έχουν περαστεί drivers κάποιων συσκευών και έχεις θέματα με την απόκριση του συστήματος; Ναι, τα Windows 10 έχουν drivers για παλιά συστήματα αλλά δεν χάνεις τίποτα να τους ελέγξεις και ενημερώσεις ανάλογα.

Όπως σου έχουν πει, με έναν SSD μπορείς να "αναστήσεις" τέτοιο παλιό σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

🦆🦆🦆 σε όλους,

 

αυτά που λέτε τα καταλαβαίνω και μονο η αγορά ενός δίσκου ssd θα έκανε κάποια διαφορα

 

ναι έχω κάνει bios reset χωρίς όμως να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο

 

εντός της εβδομάδος θα παραγγείλω 2 δίσκους ssd (patriot burst elite 240 gb 19.0 ευρώ ο ένας) 

 

ίσως το θέμα με το sleep/hibernation να οφείλεται στο ότι δεν έγινε καθαρή εγκατάσταση των windows... ο δίσκος είχε μεν τα windows 10 αλλα από διαφορετικό υπολογιστή (intel socket 1155 chipset h61)

 

ευχαριστώ για τις υποδείξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα και εσυ , πας και γραφεις οτι ο δισκος που εβαλες ειχε ηδη windows 😆 Καθαρη εγκατασταση η τιποτα (ασε που μπορει απλα ο σκληρος που εβαλες να ειναι σκουπιδι ) 

 

Βαλε του τον SSD και πες στον φιλο σου " αναβολη στο αναποφευκτο "  , 12 χρονια .... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:
ARK.INTEL.COM

 

16ετία

 

On 22/7/2024 at 12:21 ΜΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

έφερε τον παλιό υπολογιστή (intel core 2 duo e5800, socket 775, ram 4 gb ddr3 1066)

 

Intel Pentium E5800:

 

Παράθεση

Launch Date          Q4'10

Άρα 14ετία!

Κέρδισααα!!! 😋

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.