Jump to content



Βοήθεια παιδιά έχω έναν υπολογιστή hp elite 8300 ωταν το βάζω στην πρίζα δουλεύει ωταν το ξανά βάζω μου ρίχνει την ασφάλεια του δωματίου θέλω να μου απαντήσετε τι να κάνω


Recommended Posts

Δεν είναι εντελώς σαφής η διαδικασία που περιγράφεις επιγραμματικά μόνο στον τίτλο του θέματος.

Τι διαφορά έχει η πρώτη από την δεύτερη φορά (ή την τρίτη, κλπ);

Την ίδια συμπεριφορά έχει και σε πρίζα που πέφτει σε άλλη ασφάλεια του πίνακα;

 

Γενικά ό,τι ρίχνει ασφάλεια χρειάζεται πολλή προσοχή. Εφόσον φταίει κάτι στον υπολογιστή και όχι στην καλωδίωση, σχεδόν σίγουρα είναι το τροφοδοτικό. Βλέπω ότι το HP Elite 8300 παίρνει μη τυπικό τροφοδοτικό, και προσωπικά δεν θα έπαινα στην διαδικασία να το αλλάξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος minast έγραψε:

Δεν είναι εντελώς σαφής η διαδικασία που περιγράφεις επιγραμματικά μόνο στον τίτλο του θέματος.

Τι διαφορά έχει η πρώτη από την δεύτερη φορά (ή την τρίτη, κλπ);

Την ίδια συμπεριφορά έχει και σε πρίζα που πέφτει σε άλλη ασφάλεια του πίνακα;

 

Γενικά ό,τι ρίχνει ασφάλεια χρειάζεται πολλή προσοχή. Εφόσον φταίει κάτι στον υπολογιστή και όχι στην καλωδίωση, σχεδόν σίγουρα είναι το τροφοδοτικό. Βλέπω ότι το HP Elite 8300 παίρνει μη τυπικό τροφοδοτικό, και προσωπικά δεν θα έπαινα στην διαδικασία να το αλλάξω.

Έχω αλλάξει και τροφοδοτικό ίδιο μου το κάνει το ίδιο θέμα και σε ένα hp elite 8100 των υπολογιστή έχει i5 3470 2 gb ram 320 psu μήπως με φταίνε τα τροφοδοτικά και κάποιο βραχυκύκλωμα 

2 λεπτά πριν, το μέλος Σπύρος2000 έγραψε:

Έχω αλλάξει και τροφοδοτικό ίδιο μου το κάνει το ίδιο θέμα και σε ένα hp elite 8100 των υπολογιστή έχει i5 3470 2 gb ram 320 psu μήπως με φταίνε τα τροφοδοτικά και κάποιο βραχυκύκλωμα 

Μήπως να δοκιμάσω μωνο το τροφοδοτικό και άμα δεν το κάνει κάτι άλλο θα φταίει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το βαλεις στην πριζα του πλυντηριου, αυτες ειναι πιο ενισχυμενες. Πες μας ποια ειναι η συμπεριφορα και θα σου πω τι φταιει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να μας περιγράψεις λεπτομερώς τι ακριβώς σου κανει

1) οταν το βαζεις στην πρίζα και πατας το ON στο τροφοδοτικο τοτε σου ριχνει την ασφάλεια?

2) αν ναι, οταν το προσπαθήσεις παλι στην ξαναρίχνει? ή δουλεύει κανονικά με την δεύτερη. ή δεν δουλεύει οσες φορες και αν προσπαθήσεις????

3) μήπως σου ρίχνει τον ρελε και οχι την ασφάλεια?

 

με το τσιγκέλι στα βγάζουμε, βοήθα μας να σε βοηθήσουμε. αμα βαριέσαι να γράψεις, δεν κάνουμε δουλίτσα έτσι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να μας περιγράψεις λεπτομερώς τι ακριβώς σου κανει

1) οταν το βαζεις στην πρίζα και πατας το ON στο τροφοδοτικο τοτε σου ριχνει την ασφάλεια?

2) αν ναι, οταν το προσπαθήσεις παλι στην ξαναρίχνει? ή δουλεύει κανονικά με την δεύτερη. ή δεν δουλεύει οσες φορες και αν προσπαθήσεις????

3) μήπως σου ρίχνει τον ρελε και οχι την ασφάλεια?

 

με το τσιγκέλι στα βγάζουμε, βοήθα μας να σε βοηθήσουμε. αμα βαριέσαι να γράψεις, δεν κάνουμε δουλίτσα έτσι

Το τροφοδοτικό δεν έχει on και off όταν το βάζω δουλεύει και όταν το βγάλω από την πρίζα και το βάλω μου ρίχνει το ρόλε του δωματίου 

11 λεπτά πριν, το μέλος Σπύρος2000 έγραψε:

Το τροφοδοτικό δεν έχει on και off όταν το βάζω δουλεύει και όταν το βγάλω από την πρίζα και το βάλω μου ρίχνει το ρόλε του δωματίου 

δουλευει κανονικα με την πρωτη με την δευτερη ριχνει το ρελε 

Έγινε επεξεργασία από Σπύρος2000
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να μας περιγράψεις λεπτομερώς τι ακριβώς σου κανει

1) οταν το βαζεις στην πρίζα και πατας το ON στο τροφοδοτικο τοτε σου ριχνει την ασφάλεια?

2) αν ναι, οταν το προσπαθήσεις παλι στην ξαναρίχνει? ή δουλεύει κανονικά με την δεύτερη. ή δεν δουλεύει οσες φορες και αν προσπαθήσεις????

3) μήπως σου ρίχνει τον ρελε και οχι την ασφάλεια?

 

με το τσιγκέλι στα βγάζουμε, βοήθα μας να σε βοηθήσουμε. αμα βαριέσαι να γράψεις, δεν κάνουμε δουλίτσα έτσι

βοηθεια παιδια τι να κανω με των υπολογιστη εκτιμαω της απαντησεις σας 

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα δεν με εχεις πεισει αν σου ριχνει ασφαλεια η ρελε.

για να σε βοηθησω να το δεις αν σου ριχνει ασφαλεια η ρελε τσεκαρει το εξης

αν πεφτει το ρελε, δεν εχεις ρευμα σε ολο το σπιτι

αν ριχνει ασφαλεια, δεν εχεις ρευμα σε ενα η δυο δωματια μπορει τρια. αλλα σιγουρα καποια δωματια η πριζες συνεχιζουν και εχουν ρευμα

τσεκαρε το και πες μας

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

για την ωρα δεν με εχεις πεισει αν σου ριχνει ασφαλεια η ρελε.

για να σε βοηθησω να το δεις αν σου ριχνει ασφαλεια η ρελε τσεκαρει το εξης

αν πεφτει το ρελε, δεν εχεις ρευμα σε ολο το σπιτι

αν ριχνει ασφαλεια, δεν εχεις ρευμα σε ενα η δυο δωματια μπορει τρια. αλλα σιγουρα καποια δωματια η πριζες συνεχιζουν και εχουν ρευμα

τσεκαρε το και πες μας

μου ριχνει το την ασφαλεια  μωνο του δοματιου και της κουζινας και του μπανιου 

μωνο σε αυτους τους υπολογιστες σε αλλους οχι

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπε ο απο πανω , δωστα να στα φτιαξουν 

Απο τα 5-6 μηνυματα που εχεις γραψει , φαινεται οτι δεν θα ηταν και οτι καλυτερο να ασχοληθεις εσυ με ρευματα 

 

(αν και θα ηθελα να προτεινω , μη τυχον ειναι το καλωδιο..... , να κανει το ιδιο πραμα και στα δυο μου φαινεται περιεργο )

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος Σπύρος2000 έγραψε:

έχει i5 3470 2 gb ram 320

 

Ακόμη κι αν δεν σου έριχνε την ασφάλεια, αυτό το πράγμα είναι προβληματικό λόγω ηλικίας και χαρακτηριστικών. Μνήμη 2GB με μηχανικό δίσκο είναι καψόνι, όχι υπολογιστής. Πάρε κάτι άλλο, νεώτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

να μας περιγράψεις λεπτομερώς τι ακριβώς σου κανει

1) οταν το βαζεις στην πρίζα και πατας το ON στο τροφοδοτικο τοτε σου ριχνει την ασφάλεια?

2) αν ναι, οταν το προσπαθήσεις παλι στην ξαναρίχνει? ή δουλεύει κανονικά με την δεύτερη. ή δεν δουλεύει οσες φορες και αν προσπαθήσεις????

3) μήπως σου ρίχνει τον ρελε και οχι την ασφάλεια?

 

με το τσιγκέλι στα βγάζουμε, βοήθα μας να σε βοηθήσουμε. αμα βαριέσαι να γράψεις, δεν κάνουμε δουλίτσα έτσι

2013 ειναι το μοντελο αλλα θα το αναβαθμιζα αμα δουλευε μια δουλευει μι πεφτει η ασφαλεια 

το ειδιο μου κανει και elite 8100

εχω και πιο παλλιους υπολογιστες κια δεν το καννουν 

μιπως φταιει η μητρικη καποιο βραχοκυκλομα η μηπως υγρασια 

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος Σπύρος2000 έγραψε:

το ειδιο μου κανει και elite 8100

εχω και πιο παλλιους υπολογιστες κια δεν το καννουν 

 

Όλοι οι υπολογιστές (αυτοί που ρίχνουν ασφάλεια αλλά και αυτοί που δουλεύουν απροβλημάτιστα) είναι στο ίδιο δωμάτιο ;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπορείς να στήσεις τη μητρική, το τροφοδοτικό και το δίσκο και  πάνω σε ένα τραπέζι (δηλαδή εκτός κουτιού) και να δεις αν δεν σου κάνει πρόβλημα με την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, p55 said:

ΑΝ μπορείς να στήσεις τη μητρική, το τροφοδοτικό και το δίσκο και  πάνω σε ένα τραπέζι (δηλαδή εκτός κουτιού) και να δεις αν δεν σου κάνει πρόβλημα με την ασφάλεια.

 

Με όσα έχεις διαβάσει, αισθάνεσαι ασφαλής να προτείνεις τέτοιες λύσεις στον φίλο μας; 🤨

  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Με όσα έχεις διαβάσει, αισθάνεσαι ασφαλής να προτείνεις τέτοιες λύσεις στον φίλο μας; 🤨

posimpol-possible.gif

 

Εδώ μας λέει ότι έχει αλλάξει τροφοδοτικό, τι να του πω ;

Ας φωνάξει κάποιο φίλο που να ξέρει από υπολογιστές στην τελική. 

Αν δεν ξέρει και δεν έχει ούτε ένα  φίλο με κάποιες γνώσεις ας το πάει σε κάποιο μάστορα.

 

 

ΥΓ εγώ πάντως αισθάνομαι ασφαλής γιατί δεν θα φτιάξει το δικό μου πι-σι.

  • Like 2
  • Plits 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

posimpol-possible.gif

 

Εδώ μας λέει ότι έχει αλλάξει τροφοδοτικό, τι να του πω ;

Ας φωνάξει κάποιο φίλο που να ξέρει από υπολογιστές στην τελική. 

Αν δεν ξέρει και δεν έχει ούτε ένα  φίλο με κάποιες γνώσεις ας το πάει σε κάποιο μάστορα.

 

 

ΥΓ εγώ πάντως αισθάνομαι ασφαλής γιατί δεν θα φτιάξει το δικό μου πι-σι.

Τουλάχιστον έχω φίλους αλλά δεν ξέρουν από υπολογιστές άντε τώρα 

Προτείνεται μου κοιαλες λύσεις παιδιά  

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.