Jump to content



Tp link δεν δουλεύουν μετά από reset


skepasti21

Recommended Posts

Γεια σας! Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είμαι σε αδιέξοδο! Έχω 2 extenders της TP Link, τα TL-WA7210N και Cpe210 Pharos, τα οποία είχα η αλήθεια να τα χρησιμοποιήσω κάπου 4-5 χρόνια, τα είχα αποθηκευμένα σε πατάρι. Και τώρα που τα χρειάστηκα δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Μετά από reset που τα έκανα, το 1ο ναι μεν το βλέπω σαν δίκτυο στο android κινητό μου και στον H/Y με win 10, δεν συνδέεται με την καμία! Ούτε με καλώδιο utp. Το 2ο δεν θυμάμαι αν λειτουργεί σαν ασύρματο access point, αλλα δεν το βλέπω καν σαν δίκτυο αλλά και ουτε ενσύρματα σε H/Y. Εννοείται ότι εκανα power cycle. Υπάρχει περίπτωση να είναι για πέταμα? 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 192.168.0.100 πχ σταθερή IP στο PC καθώς και mask 255.255.255.0 και συνδέεις με καλώδιο την κεραία απευθείας στον υπολογιστή, μετά μπαίνεις από browser στο 192.168.0.254, και οι δύο κεραίες την ίδια διεύθυνση έχουν για διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, skepasti21 said:

Γεια σας! Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί είμαι σε αδιέξοδο! Έχω 2 extenders της TP Link, τα TL-WA7210N και Cpe210 Pharos, τα οποία είχα η αλήθεια να τα χρησιμοποιήσω κάπου 4-5 χρόνια, τα είχα αποθηκευμένα σε πατάρι. Και τώρα που τα χρειάστηκα δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Μετά από reset που τα έκανα, το 1ο ναι μεν το βλέπω σαν δίκτυο στο android κινητό μου και στον H/Y με win 10, δεν συνδέεται με την καμία! Ούτε με καλώδιο utp. Το 2ο δεν θυμάμαι αν λειτουργεί σαν ασύρματο access point, αλλα δεν το βλέπω καν σαν δίκτυο αλλά και ουτε ενσύρματα σε H/Y. Εννοείται ότι εκανα power cycle. Υπάρχει περίπτωση να είναι για πέταμα? 

 

το TL-WA7210N μοντελο εχει εξομοιωτή  που θα το βρεις στην σελίδα υποστήριξης => https://www.tp-link.com/us/support/download/tl-wa7210n/#Emulators

 

 

π.χ.

 

EMULATOR.TP-LINK.COM

 

εκεί μπορείς να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις εκ του ασφαλούς αλλά και να δεις τι default δικτυακές ρυθμισεις έχει

 

το Cpe210 Pharos δεν εχει emulator αλλα έχει πολλα pdf που μπορεις να βρεις τις default ρυθμισεις του

WWW.TP-LINK.COM

2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE

 

 

γιατί λέω ότι ό,τι και να κάνεις θέλεις τις default δικτυακές ρυθμίσεις?

 

επειδή προφανώς αυτές έχουν μετά το "power cycle" που έγραψες και το 2ο που δεν μπορείς να συνδεθείς είναι προφανώς conflict ip ή σε subnet ΕΚΤΟΣ του δικού σου δικτύου και το ποιο είναι πρέπει να το ψάξεις εσυ.

 

αν π.χ. έχει ip ΙΔΙΑ ME κάποια συσκευή στο υπάρχον δίκτυο σου  (π.χ. του router) ή διαφορετικό subnet (αντι για 192.168.0.0/24 να ειναι στο 192.168.1.0/24 ) Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ μέσω wifi / καλώδιο !!!

 

άνοιξε τα λινκ που έβαλα, δες τις default δικτυακές ρυθμίσεις και ΠΡΟΣΘΕΣΕ ή ΑΛΛΑΞΕ τον τρόπο που συνδέεσαι στο 2ο ειδικά που "δείχνει" να έχει πρόβλημα αλλά σχεδόν πάντα είναι IP CONFLICT μέσα στο δίκτυο / είναι σε εντελώς αλλο δίκτυο και τις λιγότερες φορές έχει βλάβη.

 

Ασε που αν ειχε βλαβη δεν θα το αποθήκευες, θα το είχες πετάξει ηδη😉

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.