Jump to content



Είναι καλή εποχή να στήσω νέα σύνθεση;


Fandom

Recommended Posts

Μάγκες έχω ένα σύστημα με Ιντελ 7700Κ, 16gb ram και μια 3080. Παίζω 4κ/100hz και μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει (παιζω συνήθως games 3ετιας+). Νομιζω όμως ήρθε σιγά σιγά η ώρα να κοιτάξω κάποια αναβάθμιση. 

Βλέπω ότι έπονται νέοι Ρυζεν και νέες gpu σε μερικούς μήνες. Αξίζει να κάνω υπομονή;  έλεγα να πάρω πχ 7800x3d και 4080 super, πιστεύετε θα παίξουν σε πολύ καλύτερες τιμές σύντομα; 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος Fandom έγραψε:

έλεγα να πάρω πχ 7800x3d και 4080 super

αν κανεις τωρα αναβαθμηση ειναι η καλυτερη επιλογη

αν παλι περιμενεις σιγουρα θα εχεις περισσοτερες επιλογες. απο την αλλη η πρασηνη ειπε οτι τελικα παμε απο το νεο ετος για τις νεες καρτες

εγω θα ελεγα να περιμενεις εφοσον σε γενικες γραμμες εισαι ευχαριστημενος με αυτο που εχεις τωρα. δεν σε πιεζει κατι δλδ για να αναβαθμισεις 

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2024 at 6:10 PM, Fandom said:

Ελεγα να προχωρήσω τώρα σε αγορά λόγω καλοκαιρινων προσφορών αλλά υποθέτω ότι θα πέσουν και άλλο οι τιμές μετά το καλοκαίρι; Πως πάει συνήθως; 

 

 

με αυτό που έγινε το 2020 όλοι εξοπλίστηκαν με Η/Υ σε παγκόσμιο επίπεδο,  όποτε απο εδω και μπρος θα βλέπεις κάθε χρόνο και .... ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ

 

φυσικά οι μεγάλοι κερδοσκόποι σαν την "NοVIDIA" που εδώ και 2 δεκαετίες δεν έχει υπάρξει μια γενικότερη ταση (π.χ. μπιτκοινς) που να μην την εχει εκμεταλλευτεί θα συνεχίσει να εχει ακριβα μοντελα γιατι συτην την στιγμη κερδοσκοπεί πάνω στην ΑΙ αλλά με την 3080 που ηδη έχεις δεν βλέπω κανενα μα κανενα προβλημα καρτας γραφικών!

 

ομως ο 7700 στην 3080 ειναι το bottleneck στο setup σου (ουτε καν τα 16g ram )

 

αν θες να κανεις σωστή κινηση και όχι βιαστική που θα ικανοποιήσει το εγω σου ... αποψη μου ειναι να αγορασεις

 

1. cpu (γενια 14, oxi μικροτερη γιατι εχουν προβλημα με θερμοκρασιες) +

2. mobo (αναγκαστικα λογω cpu) +

3. ram (οχι απαραιτητα αλλα να ξερεις αν εχεις ηδη 2 modules ddr4 δεν θα δεις μεγαλες διαφορες με τα ddr5 ή με μεγαλυτερες συχνοτητες στα ddr4 που ηδη εχεις) +

4. m2 nmve + passive ψυκτρα  (αν εχεις ssd θα δεις τεραστια διαφορα με την m2 nvme που ομως θελεις ψυκτρα γιατι το parallel access την nvme αυξανει θερμιοκρασιες)

 

με οτι καλυτερο υπαρχει αυτήν την στιγμη χωρις να χρειαστεις καινουργιο PSU μιας και ο 7700 ειναι ηδη στα 130 watt

 

στην θεση σου θα πηγαινα απο την gαming 1151 στην 1700 και οχι στην 1200 γιατι απο οτι καταλαβα το εχεις για gaming (μονο gamers νομιζουν οτι με καλυτερη gpu νομιζουν οτι θα αλλαξουν δραματικα τις αποδοσεις οπως και φαινεται ηδη εκανες με την 3080, no offence ετσι ημουν και εγω πριν 20 χρονια 😊)

 

ΟΜΩΣ ...

 

απο αυτα που εγραψες λειπουν πολλα...

 

ποσα ram modules εχεις τωρα , σε τι συχνοτητα, ειναι, εχεις m2 nvme ή οχι και το ποιο σημαντικό ... ΠΟΣΑ $$$ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ...

 

 

Τεσπα επειδη δεν ξερω τι εχεις στο μυαλο σου το μονο σιγουρο και το εγραψα ηδη η CPU σου ειναι το bottleneck σου και στην θεση σου απο εκει θα ξεκιναγα και φυσικα θα εκλεινα τα αυτια μου στις αηδιες περι ddr5 γιατι οι διαφορες στις τιμες που εχουν με τις ddr4 ειναι τεραστιες τωρα και προφανως με τις ddr4 που ηδη εχεις ειναι αμελητεες οι διαφορες σε επιδοσεις γιατι οι μνημες ηταν ειναι και θα ειναι παντα τα ποιο γρηγορο H/W στους Η/Υ και δεν ειναι εμφανεις οι διαφορες τους μεσα στον Η/Υ !!!

 

Για να μην σε αφήσω παραπονεμένο δεν θα σκεφτόμουν καν τις εκδόσεις CPU 12,13 άλλα θα ξεκίναγα με την 14 σειρά π.χ. https://www.skroutz.gr/s/46852089/Intel-Core-i5-14600K-2-6GHz-Epexergastis-14-Pyrinon-gia-Socket-1700-se-Kouti.html#description

 

 

που σε σχεση με αυτην που εχεις τωρα ειναι η μερα με την νυκτα σε επιδοσεις

 

 

CPU.USERBENCHMARK.COM

Based on 714,012 user benchmarks for the Intel Core i5-14600K and the Core i7-7700K, we rank them both on effective speed and value for...

 

 

που ακομα και +100 ευρω να δωσεις για την ι7-14700κ η διαφορα δεν μεταξύ τους σε σχεση με τον i5 δεν ειναι πολυ μεγαλυτερη ... αποδειξη https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-Intel-Core-i7-14700KF/3647vsm2212020

 

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος SWBiiLive έγραψε:

Σοβαρά; Απόδειξη το userbenchmark? 

 

RTECH.SUPPORT

An open-source wiki for r/TechSupport

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, tommybertsen said:

Σοβαρά; Απόδειξη το userbenchmark? 

 

RTECH.SUPPORT

An open-source wiki for r/TechSupport

 

 

Σοβαρά τώρα, moderator εδω μέσα ξεκινάει flaming posts πανω σε scrapped σελιδες απο ΔΙΑΓΡΑΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ 👇?

 

 

moderators-thlab.gr-lol.thumb.JPG.c6a00d3540d4925931116920e7907560.JPG

 

επειδή προφανώς κε μοδερετορα έψαχνες τρόπο / λόγο να "μου την πεις" θα μπορούσες να πεις κάλλιστα ...

 

"ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ 3 - 10 POST ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ και καλά θα κάνεις να μας αδειαζεις σιγά σιγά την γωνιά , θα το εκανα χωρίς 2η σκεψη και δεν θα απαντουσα κιολας!!!

 

τώρα απάντησα και δεν θα βάλω 2ο λινκ συγκριτικό γιατι ΟΛΑ ΛΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ !!!

[offtopic]

 

WEB.ARCHIVE.ORG

Μάγκες έχω ένα σύστημα με Ιντελ 7700Κ, 16gb ram και μια 3080. Παίζω 4κ/100hz και μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει (παιζω...

 

[/offtopic]

 

σε περίπτωση που σου μπει ... η ιδεα .

 

επειδή φαίνεται δεν κατάλαβες τι σημαίνει 20 χρόνια pc gamer 🤷‍♂️

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2024 at 12:41 AM, Fandom said:

Βλέπω ότι έπονται νέοι Ρυζεν και νέες gpu σε μερικούς μήνες. Αξίζει να κάνω υπομονή;  έλεγα να πάρω πχ 7800x3d και 4080 super, πιστεύετε θα παίξουν σε πολύ καλύτερες τιμές σύντομα; 

 

Για επεξεργαστή αν είναι να περιμένεις περίμενε να δεις και τις καινούριες ιντέλες, σίγουρα θα παίξει κάποιο price cut στον 7800x3D. Αν δηλαδή παίζουν ρόλο στην τσέπη σου τα 30-40 άντε 50€ μαξ που παίζει να πέσει. 
Άλλο cpu για παιχνίδια και ειδικά για 4κ ανάλυση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις μέχρι να βγει ο 9800x3D, ο οποίος αργεί ακόμα. 

Για gpu, η 4080 Super ζορίζεται ακόμα και σε 1440p σε κάποια games.
Σίγουρα δεν είναι 4Κ 100hz κάρτα. Για σταθερά 100hz 4k πας 4090 imo.

 

Εγω στη θέση σου θα έπαιρνα 78003δ με 6000mhz cl30 ram, να δω πως θα πάει με την 3080 και μετά θα αποφάσιζα για κάρτα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.