Jump to content



Ειναι καλη τιμη να αγορασω καρτα


Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω μια 4070ti και αναρωτιεμαι αν ειναι καλη στιγμη για αγορα η να περιμενω την επομενη σειρα να σκασει μηπως πεσουν και αλλο η παρω με τα ιδια χρηματα κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Kατι καλύτερο όπως; 4080? 5070Τi? Τι έχεις τώρα;

 

Και να βγούν οι καινούριες το πιο πιθανό είναι όπως και με τις 40 series θα τις κρατάνε σε "έλλειψη" μέχρι να εξαντληθεί το στοκ στις παλιές στις τιμές που έχουν και τώρα. 

Και φυσικά όσο προχωράει το καλοκαίρι και πλησιάζει ο Σεπτέμβριος θα τσιμπήσουν λίγο σε τιμή λόγω "back to school" season. 

 

Άποψή μου, αν δε μπορείς να παίξεις κάποιο παιχνίδι που έχεις χρόνο και όρεξη να το ευχαριστηθείς, την παίρνεις. Αν θες να κάνεις κάποιου είδους future proof στο pc σου, μην χαλάσεις τα λεφτά σου. 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Kατι καλύτερο όπως; 4080? 5070Τi? Τι έχεις τώρα;

 

Και να βγούν οι καινούριες το πιο πιθανό είναι όπως και με τις 40 series θα τις κρατάνε σε "έλλειψη" μέχρι να εξαντληθεί το στοκ στις παλιές στις τιμές που έχουν και τώρα. 

Και φυσικά όσο προχωράει το καλοκαίρι και πλησιάζει ο Σεπτέμβριος θα τσιμπήσουν λίγο σε τιμή λόγω "back to school" season. 

 

Άποψή μου, αν δε μπορείς να παίξεις κάποιο παιχνίδι που έχεις χρόνο και όρεξη να το ευχαριστηθείς, την παίρνεις. Αν θες να κάνεις κάποιου είδους future proof στο pc σου, μην χαλάσεις τα λεφτά σου. 

 

 

1080ti στο desktop, αλλα επειδη δε πολυπαιζω τα τελευταια χρονια, πιο πολυ οτι τρεχω ειναι στο λαπτοπ με 3050ti. Απλα τωρα θελω να παιξω το Alan Wake 2 και τρεχει χαλια ακομα και σε medium-low σε Full HD. Οποτε ειπα ωρα για αναβαθμιση να τελειωνω...

 

εχω χαθει ομως, γιατι στις 4070 ti ξεκινανε απο 700 και φτανουν μεχρι και 1300? Αν παρω καποια απο τις φθηνοτερες θα εχω θεμα? Παντα μιλαω για 4070ti (οχι απλη, super Κτλ)... Και βλεπω προς gigabyte

 

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να περιμενεις γιατι αποτι φαινεται δεν αναβαθμιζεις σιχνα, οποτε καλυτερα να παρεις 5Χ7Χ/ti

αλλα αν δεν μπορεις να περιμενεις καλυτερα να παρεις την 4070ti super, εννοειται οτι θα πας στις πιο φθηνες, υπολογιζε 800-850Ε

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Και να περιμένει.....με 700 τις ίδιες επιδόσεις θα αγοράσει....

στην χειροτερη ναι αλλα θα εχεις last gen καρτα

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγει ομως η επομενη 5070...... ισως 5060 αν ανεβασουν και αλλο τις τιμες .... 

Ποιος ζει και ποιος πεθαινει μεχρι του χρονου . 

 

Απο την αλλη ομως ..... αφου κρατησες την 1080 μεχρι τωρα , ειναι κριμα να υποκυψεις , ποσο μαλλον οταν προκειτε μονο για 1 παιχνιδι 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, therock said:

1080ti στο desktop, αλλα επειδη δε πολυπαιζω τα τελευταια χρονια, πιο πολυ οτι τρεχω ειναι στο λαπτοπ με 3050ti. Απλα τωρα θελω να παιξω το Alan Wake 2 και τρεχει χαλια ακομα και σε medium-low σε Full HD. Οποτε ειπα ωρα για αναβαθμιση να τελειωνω...

 

εχω χαθει ομως, γιατι στις 4070 ti ξεκινανε απο 700 και φτανουν μεχρι και 1300? Αν παρω καποια απο τις φθηνοτερες θα εχω θεμα? Παντα μιλαω για 4070ti (οχι απλη, super Κτλ)... Και βλεπω προς gigabyte

 

Οι τιμές παίζουν ανα υλοποίηση, επιδόσεις ίδιες, το σύστημα ψύξης αλλάζει.

Σε κάποιες υλοποιήσεις αλλάζει και η πλακέτα, οι πιο φτηνές έχουν το ελάχιστο που προβλέπουν οι προδιαγραφές της NVIDIA ενώ οι πιο ακριβές είναι σχετικά "overbuilt".

Κάπου στη μέση είσαι καλά νομίζω. 

 

Αλλά όπως σου είπαν και παραπάνω, 12GB κάρτα δε θα σε πάει και πολύ μακριά και είναι κρίμα να πάρεις τέτοια. Αν είναι να πάρεις τώρα πάρε 4070 ti super που έχει 16 και θα αντέξει καλύτερα.

Αν και στη θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω λίγη υπομονή ακόμα με την 1080. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μς φοβιζει επισης οτι βλεπω αυξομειωσεις στις τιμες οπως και λογω οτι ειναι end of life βλεπω αρκετες να ειναι σε παραγγελια με 4-10 εργασιμες. Αν ξερω οτι μπορω ανα πασα στιγμη να παρω με 750-850 χωρις να τυχω σε ελλειψεις ισως περιμενω.

 

Αλλα ναι οκ οντως ειναι κριμα να εχω κατσει τοσο πολυ και να παρω κατι λιγο πριν τη νεα σειρα. Απο την αλλη μου τη δινει πως οτι βγαινει δε μπορω με τα υπαρχον συστηματα να το τρεξω ικανοποιητικα... ειμαι κυριολεκτικα στο μεταιχμιο

Link to comment
Share on other sites

Ok το βασικο που δεν ειπα ειναι οτι θα τον εχω σε tb3 dock γιατι θελω να παιζω κατα κυριο λογο απο το λαπτοπ, οποτε θα τρωω ενα bottleneck λογω tb3. Αλλα ο επεξεργαστης ειναι i9 12900 και ειναι υπεραρκετος 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος therock έγραψε:

Αλλα ο επεξεργαστης ειναι i9 12900 και ειναι υπεραρκετος 

λογικα ειναι ο 12900Η οπου απεχει πολυ απο εναν κανονικο 12900/12900Κ 

Υπεραρκετος σε καμια περιπτωση ειδικα αν παιζεις σε 1080p, οριακα οκ θα ελεγα

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

λογικα ειναι ο 12900Η οπου απεχει πολυ απο εναν κανονικο 12900/12900Κ 

Υπεραρκετος σε καμια περιπτωση ειδικα αν παιζεις σε 1080p, οριακα οκ θα ελεγα

Δε παιζω mmo και απο οτι ξερω τα περισσοτερα παιγνιδια πλεον ειναι gpu heavy. Δεν πιστευω θα μπουκωνει και δε θα προλαβαινει να στελνει δεδομενα στη καρτα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος therock έγραψε:

1080ti στο desktop, αλλα επειδη δε πολυπαιζω τα τελευταια χρονια, πιο πολυ οτι τρεχω ειναι στο λαπτοπ με 3050ti. Απλα τωρα θελω να παιξω το Alan Wake 2 και τρεχει χαλια ακομα και σε medium-low σε Full HD. Οποτε ειπα ωρα για αναβαθμιση να τελειωνω...

 

Μετά απ'τα update του τρέχει με ~30 Fps , υπάρχουν κάποια πράγματα στην UE5 που υποστηρίζονται από κάποια γενιά καρτών και μετά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα τα update έχω βάλει στο παιγνίδι και geforce drivers και πάλι σκέψου ακόμα και το "fbi" πίσω στο μπουφάν φαίνεται θολωμένο. Δηλαδή δε είναι να παίξεις ετσι τέτοιο παιγνίδι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος chrkon έγραψε:

1080ti και δε σηκώνει το Alan Wake? Tι έχει αυτό το game δλδ?

 

Καποιες τεχνολογίες της Unreal Engine 5.1 που υποστηρίζονται μόνο από RTX και 7000series της AMD

Η 1080 Ti (είμαι και παλιός κάτοχός της), είναι 7 χρονών κάρτα. Δεν είναι φρέσκο πράμα που σαλεύει :) 

Σε 1080p πάντως σε κάποιους τίτλους στέκεται αξιοπρεπώς.

Είναι κάρτα θρύλος και η τελευταία "overpowered" κάρτα που'φτιαξε η nvidia (πλην της 4090 αλλά μιλάμε για αστεία διαφορά στο κόστος)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.