Jump to content



Καινούργιος φορτιστής ΑΑ και καυτές μπαταρίες κατά τη φόρτιση.


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες . Είχαμε μια ιδιωτική συζήτηση με τον @Seafalco σχετικά με δύο θέματα που με απασχόλούσανε . Την κοινοποιώ για να μάθουνε κι άλλοι και να βοηθηθούν . Πήρα καινούργιο φορτιστή για τις ΑΑ μπαταρίες. Παρατήρησα ότιμετά το 80 /100 επίπεδο φόρτισης οι μπαταρίες καίνε αρκετά ,τόσο που δεν μπορώ να τις πιάσω . Μετά από 10 - 20 λεπτά φορτίζουν πλήρως . Μετά τη φόρτιση δουλεύανε κανονικά . Ο φορτιστής είναι ο fenix are - a4 από επώνυμο κατάστημα και οι μπαταριες οι κανονικές duracell rechargable AA . Ο φορτιστής είναι πολυφορτιστής διαφόρων μεγεθών και αναφέρει ότι μη κατάλληλες μπαταρίες δεν φορτίζει . 

Ασ μας βοηθήσει ο seafalco στο ερώτημα μην ζεσταθούν τόσο πολύ που να πάρουν φωτιά . Μετά το 80 τις εκατό καίνε τόσο πολύ που δεν μπορώ να τις πιάσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πολλά δεν ξέρω απο ηλεκτροπραματα αλλά μου φαίνεται οτι ειτε πιο αργό φορτιστή θες ειτε μπαταρίες με χαμηλότερη αντίσταση(δεν έχω ιδέα αν βγαίνουν). Ο δικός μου φορτιστής θέλει 10+ ώρες και δεν ζεστενονται πολύ. Με πιο γρήγορους έχω δει να ζεματανε οι ίδιες μπαταριες

Link to comment
Share on other sites

ο παλαιότερος της duracell που είχα πάρει έκανε 3,5 4 ώρες και δεν έκαιγαν. 

ξαναδιάβασα το μάνουαλ στο site και αναγράφει ότι μπορείς να ρυθμίσεις τάση μπαταρίας, ρεύματος και χρόνο φόρτισης . 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Πήρα καινούργιο φορτιστή για τις ΑΑ μπαταρίες.

Καλημέρα!
Για πες λεπτομέρειες για τον τύπο των ΑΑ μπαταριών που φορτίζεις.

(Χημεία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν γράφει πάνω (ή από την κάτω μεριά) στον φορτιστήρα (!) με πόσα mA φορτίζει;

150-300 πχ.

Αλλά εφόσον τις ζεματάει, παράτα τον μην αρπάξεις καμιά φωτιά με αυτές τις ζέστες.

Έγινε επεξεργασία από BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Τι 1Α ρε ?????? Το eneloop που εχω φορτιζει με 0.2Α .... 

Εχει οδηγιες ? Μπορεις καπως να μειωσεις το ρευμα φορτισης ? Δεν βρισκω το user manual 

Με 1Α διαβαζω πως ο κοσμος φορτιζει τις 18650 

 

Link to comment
Share on other sites

Mε τα ίδια πάνω-κάτω χρήματα, θα έπαιρνες απ'έξω φορτιστή από γνωστές εταιρίες, που ρυθμίζεις τα πάντα.

Litokala, Nitecore κλπ.

Αν φορτίζεις συνέχεια μπαταρίες, πάρε έναν καλύτερο, αλλιώς είτε έχε τον νου σου να σταματάς εσύ την φόρτιση σε π.χ 20 λεπτά, ή πάρε έναν φθηνό «χαζό» φορτιστή που έχει δυο θέσεις, και κάνει και για να «ξυπνάει» πολύ πεσμένες μπαταρίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.