Jump to content



Βοήθεια με νεο υπολογιστή


Guest

Recommended Posts

19 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι εννοεις να μην χωραει? Αυτο ειναι στανταρ.

ναι ειναι, απλα οπως ειπα εχω κατι χρονια να ασχοληθω και τωρα αρχισα το "διαβασμα" ξανα , σε περιπτωση που εχει αλαξει κατι στα backplates πως τα λενε δεν θυμαμαι εκει στο σημειο των usb κτλπ

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

αναμεσα σε αυτους τους δυο ειμαι εκει γυρω στα 100-120 ευρω αλλιως παω σε μεγαλυτερες ταχυτητες αλλα 1tb

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

οτι μου πειτε παιρνω

9 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

ναι ειναι, απλα οπως ειπα εχω κατι χρονια να ασχοληθω και τωρα αρχισα το "διαβασμα" ξανα , σε περιπτωση που εχει αλαξει κατι στα backplates πως τα λενε δεν θυμαμαι εκει στο σημειο των usb κτλπ

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

αναμεσα σε αυτους τους δυο ειμαι εκει γυρω στα 100-120 ευρω αλλιως παω σε μεγαλυτερες ταχυτητες αλλα 1tb

WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR
WWW.SKROUTZ.GR

οτι μου πειτε παιρνω

@BloodMage@idonthave

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

 

τα βουνα :hehe: (πλακα κανω ετσι)

παρε τη ασροκ να τελειωνεις 

και για δισκους? εχω λινκαρει μερικους απο πανω, οσο θες κανε πλακα κανενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

 

8 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

και για δισκους? εχω λινκαρει μερικους απο πανω, οσο θες κανε πλακα κανενα θεμα

απ'αυτούς που έβαλες -> WD SN580 2tb  ή απ'τους 1TB τον πιο φθηνό

*όχι NV2

αν ήταν να δωσω κατόσταρικο σε 2tb θα πήγαινα

 

τσέκαρε το video με τους δίσκους που σου έβαλα, έχει αρκετούς μέσα που κάνει σύγκριση

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

οσοn αφορα την coolermaster masterliquid ml360r rgb αυτα εχει μεσα οποτε θα κανει και για am5

image.png

coolermaster.jpg

coolermaster2.jpg

Just now, το μέλος kastorasgr έγραψε:

οσοn αφορα την coolermaster masterliquid ml360r rgb αυτα εχει μεσα οποτε θα κανει και για am5

image.png

coolermaster.jpg

coolermaster2.jpg

@idonthave@BloodMage

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη σημερα παιρνω τα πραγματα να σιγουρεψουμε λιγο τις ραμ για την motherboard

WWW.ASROCK.COM

Supports AMD Ryzen™ 8000 and 7000 Series Processors; 16+2+1 Phase Power Design, SPS; 4 x DDR5 DIMMs, Supports Dual...

και τι χρειαζεται να κανω για να αναβαθμισω bios σε ASROCK X670E STEEL LEGEND  δεν βγαζω ακρη στο site

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη σημερα παιρνω τα πραγματα να σιγουρεψουμε λιγο τις ραμ για την motherboard

WWW.ASROCK.COM

Supports AMD Ryzen™ 8000 and 7000 Series Processors; 16+2+1 Phase Power Design, SPS; 4 x DDR5 DIMMs, Supports Dual...

και τι χρειαζεται να κανω για να αναβαθμισω bios σε ASROCK X670E STEEL LEGEND  δεν βγαζω ακρη στο site

 

μια χαρα ειναι οι μνημες προχωρα κανονικα

για το bios update θα τα πουμε οταν στησεις το pc 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μια χαρα ειναι οι μνημες προχωρα κανονικα

για το bios update θα τα πουμε οταν στησεις το pc 

απλα ειδα μεσα τα modules δεν υπαρχει  F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK οχι τπτ αλλο προσεχω σε αυτα γιατι αν εγω τα παρω και δεν παιξει, καλες 15 μερες waiting μετα , θελω οσο γινεται να ειναι σιγουρο

WWW.E-SHOP.GR

Ç ìíÞìç DDR5 ôçò óåéñÜò Trident Z5 Ý÷åé ó÷åäéáóôåß ãéá åîáéñåôéêÜ õøçëÝò åðéäüóåéò. SKU:PER.559483

μου λετε να βαλω αλλες αν ειναι δεν υπαρχει θεμα , οταν στησω το pc δεν ξερω αν θα μπορω να μπω σε φορουμ ισως απο κινητο , αλλα αν γινετε 2 λογια πχ πως λειτουργει κατεβαζω bios τα περναω σε ενα stick max 30gb fat 32 , 8xxx , κανω καποιο rename για asrock ? μετα βαζω stick στο πισω μερος λογικα θα λεει bios το usb και παταω το κουβακι μεσα στην μητρικη και περιμενω να σταματησει το φωτακι ?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

απλα ειδα μεσα τα modules δεν υπαρχει  F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK οχι τπτ αλλο προσεχω σε αυτα γιατι αν εγω τα παρω και δεν παιξει, καλες 15 μερες waiting μετα , θελω οσο γινεται να ειναι σιγουρο

WWW.E-SHOP.GR

Ç ìíÞìç DDR5 ôçò óåéñÜò Trident Z5 Ý÷åé ó÷åäéáóôåß ãéá åîáéñåôéêÜ õøçëÝò åðéäüóåéò. SKU:PER.559483

μου λετε να βαλω αλλες αν ειναι δεν υπαρχει θεμα , οταν στησω το pc δεν ξερω αν θα μπορω να μπω σε φορουμ ισως απο κινητο , αλλα αν γινετε 2 λογια πχ πως λειτουργει κατεβαζω bios τα περναω σε ενα stick max 30gb fat 32 , 8xxx , κανω καποιο rename για asrock ? μετα βαζω stick στο πισω μερος λογικα θα λεει bios το usb και παταω το κουβακι μεσα στην μητρικη και περιμενω να σταματησει το φωτακι ?

 

Απλά να γνωρίζεις την 1η φορά μπορεί να κάνει κανα 5λεπτο να κάνει post το μηχάνημα (ram training)

 

τις μνήμες τις έχει στο qvl

image.thumb.png.b63b63f41f19ac968598775ba08a3d66.png

 

Όσον αφορά το bios update λογικά δεν θα χρειαστεί να το κάνεις

όταν παραλλάβεις τσέκαρε στα σειριακά στο κουτί της μητρικής, λογικά θα αναγράφει και το bios που έχει

 

https://download.asrock.com/Manual/X670E Steel Legend.pdf

στο manual της asrock μπορείς να βρεις την διαδικασία ή κάνε search να βρεις κάποιο video

image.thumb.png.1f0fcd432670adc483b99491a2fed64d.png
image.thumb.png.69a0e5b02cb071bc1f2ba353e41936d5.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Απλά να γνωρίζεις την 1η φορά μπορεί να κάνει κανα 5λεπτο να κάνει post το μηχάνημα (ram training)

 

τις μνήμες τις έχει στο qvl

image.thumb.png.b63b63f41f19ac968598775ba08a3d66.png

 

Όσον αφορά το bios update λογικά δεν θα χρειαστεί να το κάνεις

όταν παραλλάβεις τσέκαρε στα σειριακά στο κουτί της μητρικής, λογικά θα αναγράφει και το bios που έχει

 

https://download.asrock.com/Manual/X670E Steel Legend.pdf

στο manual της asrock μπορείς να βρεις την διαδικασία ή κάνε search να βρεις κάποιο video

image.thumb.png.1f0fcd432670adc483b99491a2fed64d.png
image.thumb.png.69a0e5b02cb071bc1f2ba353e41936d5.png

 

 

ναι τις βρηκα και εγω απλα εγραφε 16 gb και κολλησα γραψε λαθος

11 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Απλά να γνωρίζεις την 1η φορά μπορεί να κάνει κανα 5λεπτο να κάνει post το μηχάνημα (ram training)

 

τις μνήμες τις έχει στο qvl

image.thumb.png.b63b63f41f19ac968598775ba08a3d66.png

 

Όσον αφορά το bios update λογικά δεν θα χρειαστεί να το κάνεις

όταν παραλλάβεις τσέκαρε στα σειριακά στο κουτί της μητρικής, λογικά θα αναγράφει και το bios που έχει

 

https://download.asrock.com/Manual/X670E Steel Legend.pdf

στο manual της asrock μπορείς να βρεις την διαδικασία ή κάνε search να βρεις κάποιο video

image.thumb.png.1f0fcd432670adc483b99491a2fed64d.png
image.thumb.png.69a0e5b02cb071bc1f2ba353e41936d5.png

 

 

ναι οπως τα ειπα περιπου, το 3 απο το τελος ειναι νομιζω να κατεβασω σωστα ? αν  βεβαια δεν ειναι latest οταν ερθει η μητρικη οποτε ισως δεν χρεαστει update

Link to comment
Share on other sites

το βιντεάκι (με κάθε επιφύλαξη) παραπάνω είναι για να πάρεις μια ιδέα.

Απλά ακολούθα τα βήματα από το manual και διάβασε και τις υποσημειώσεις που έχει.

 

Μπορείς να το κάνεις χωρίς να έχεις κουμπώσει πράγματα πάνω (cpu, ram, gpu εδν χρειάζονται) μόνο την μητρική και το psu 

κι αν έχεις ups ακόμη καλύτερα μην πέσεις πάνω σε κάποια διακοπή ρεύματος!

 

9 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

ναι τις βρηκα και εγω απλα εγραφε 16 gb και κολλησα γραψε λαθος

ναι οπως τα ειπα περιπου, το 3 απο το τελος ειναι νομιζω να κατεβασω σωστα ? αν  βεβαια δεν ειναι latest οταν ερθει η μητρικη οποτε ισως δεν χρεαστει update

αν εννοείς ποια version, μια απ´τις δυο τελευταίες

image.thumb.png.7f20c4411b77beaa0535f4796ba2c4e9.png

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

το βιντεάκι (με κάθε επιφύλαξη) παραπάνω είναι για να πάρεις μια ιδέα.

Απλά ακολούθα τα βήματα από το manual και διάβασε και τις υποσημειώσεις που έχει.

 

Μπορείς να το κάνεις χωρίς να έχεις κουμπώσει πράγματα πάνω (cpu, ram, gpu εδν χρειάζονται) μόνο την μητρική και το psu 

κι αν έχεις ups ακόμη καλύτερα μην πέσεις πάνω σε κάποια διακοπή ρεύματος!

 

αν εννοείς ποια version, μια απ´τις δυο τελευταίες

image.thumb.png.7f20c4411b77beaa0535f4796ba2c4e9.png

βεβαιως ευχαριστω

ενα τροφοδοτικο καινουργιο απο e-shop gold+ μεχρι 150-160 ευρω τετια φαση οχι τπτ τρελο ειναι τουμπανα ετσι και αλλιως  και παω σε 1000w αφου 850 ειναι πανω κατω ιδια τιμη οποιος μπορει να μου πει καμια γνωμη , ευχαριστω

WWW.E-SHOP.GR

ÔñïöïäïôéêÜ (PSU) ãéá õðïëïãéóôÞ ìüíï óôï e-shop.gr! ÔåñÜóôéá ðïéêéëßá, óôéò êáëýôåñåò ôéìÝò ôçò áãïñÜò!

 

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

βεβαιως ευχαριστω

ενα τροφοδοτικο καινουργιο απο e-shop gold+ μεχρι 150-160 ευρω τετια φαση οχι τπτ τρελο ειναι τουμπανα ετσι και αλλιως  και παω σε 1000w αφου 850 ειναι πανω κατω ιδια τιμη οποιος μπορει να μου πει καμια γνωμη , ευχαριστω

WWW.E-SHOP.GR

ÔñïöïäïôéêÜ (PSU) ãéá õðïëïãéóôÞ ìüíï óôï e-shop.gr! ÔåñÜóôéá ðïéêéëßá, óôéò êáëýôåñåò ôéìÝò ôçò áãïñÜò!

 

και κατι αλλο που ξεχασα, 1 θα συνδεσω στο 12v στην μητρικη σωστα? δεν χρειαζετε και τα 2, αυτο εδω ειναι το τροφοδοτικο μου (αν δεν αλλαξω) αν θελει 2 8pin τι κανω ?

WWW.E-SHOP.GR

Ìå âÜóç ôç âñáâåõìÝíç óåéñÜ G2 ôñïöïäïôéêþí áðü ôçí EVGA, áõôü ôï PSU ðñïóöÝñåé 80 PLUS SKU:PER.641446

image.png.ec58737452e5e0f4c229049eb568e080.png

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

και με ενα 8πινο μπορει να δουλεψει, αλλα καλυτερα να εχεις και τα 2 συνδεδεμενα. αν το τροφοδοτικο σου δεν σου δινει 2ο 8απινο για το cpu τοτε πας για νεο psu

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

και με ενα 8πινο μπορει να δουλεψει, αλλα καλυτερα να εχεις και τα 2 συνδεδεμενα. αν το τροφοδοτικο σου δεν σου δινει 2ο 8απινο για το cpu τοτε πας για νεο psu

μπορεις να προτινεις κατι ? e-shop μεχρι 160 βαρια

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

και με ενα 8πινο μπορει να δουλεψει, αλλα καλυτερα να εχεις και τα 2 συνδεδεμενα. αν το τροφοδοτικο σου δεν σου δινει 2ο 8απινο για το cpu τοτε πας για νεο psu

παντος ολοι λενε οτι ειναι για παραπανω καρτες, και extreme overclocking το δευτερο 8pin

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος kastorasgr έγραψε:

μπορεις να προτινεις κατι ? e-shop μεχρι 160 βαρια

παντος ολοι λενε οτι ειναι για παραπανω καρτες, και extreme overclocking το δευτερο 8pin

το link για το τροφοδοτικό που ανεβασες έχει 2x8pin(4+4) , τσέκαρε στα καλώδια σου

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=220-G2-0850-X2

 

image.thumb.png.9e172be2e0bb96b7fe52ca8cf6fe789d.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια καλησπερα , τελικη αποφαση που πηρα και τα παραγγελνω τωρα σε λιγο ειναι αυτα επεσα σε Mobo τα μισα λεφτα κτλπ πιστευω για εμενα ηταν overkill αυτη η mobo(asrock steel legend x670e, παρεχει τα παντα εξαλου και oc κανει και τα παντα σε 2-3 ωρες κανω το κλικ σε περιπτωση που καποιος εχει να μου πει κατι για οτιδηποτε απο τα parts εψαξα οτι οι μνημες ειναι compatible ,οτιδηποτε γνωμη δεκτη

image.thumb.png.97cb06019fa298db4cb27d70cd694e43.png

 

Έγινε επεξεργασία από kastorasgr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.