Jump to content



Απο win7 σε ποιά διανομή LINUX?


tsakdim

Recommended Posts

Καλησπέρα...έχω ενα pc AMD FX με win7 8320 8cores  με 8gb ram ,το οποίο εχει 10 βασικά προγράμματα ( office, anydesk, teamviewer, photoshop παλαια  εκδοση και κάποιους browsers).
Επειδη εχω διαβάσει  πως ειναι μη ασφαλές να βρίσκεται στο δικτυο ένα τετοιο  σύστημα σκέπτομαι να περάσω  κάποια διανομή linux η οποία να ειναι απλή και user friendly

ώστε να ειναι λειτουργικό και ασφαλές. Υπάρχει κάποια διανομή να πατήσω επάνω στον έναν και μόνον ssd και αν ειναι δυνατόν να πάρει easy busy τους κωδικούς κτλ από 

το υπάρχον σύστημα  και να είναι μεσα σε κάποιο χρονικό διάστημα μικρό  έτοιμο για browsing χρησιμοπ τα παραπάνο προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tsakdim said:

ώστε να ειναι λειτουργικό και ασφαλές. Υπάρχει κάποια διανομή να πατήσω επάνω στον έναν και μόνον ssd και αν ειναι δυνατόν να πάρει easy busy τους κωδικούς κτλ από 

το υπάρχον σύστημα  και να είναι μεσα σε κάποιο χρονικό διάστημα μικρό  έτοιμο για browsing χρησιμοπ τα παραπάνο προγράμματα;

 

Κάποια από τα προγράμματά σου έχουν linux clients (AnyDesk, TeamViewer) και κάποια όχι (MS Office, Photoshop). Από τα δεύτερα, κάποια μπορούν να τρέξουν μέσω Wine και κάποια όχι.

 

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να αντιγράψεις το σύστημά σου και να τρέχουν όλα μόνα τους.

 

Τους κωδικούς σου πρέπει να τους έχεις έτσι κι αλλιώς και κάπου αλλού εκτός από αποθηκευμένους μέσα στις εφαρμογές που τους χρειάζονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...αυτά θα τα πάρω backup...Εαν βαλω ενα καλό στικ και εχω εκει bootable ενα linux distro , θα ειναι πλήρως λειτουργικό σαν να το είχα στον ssd; Θα βλέπω κανονικά τους σκληρούς δίσκους που εχει το μηχάνημα και θα έχω plug and play ας πουμε το δίκτυο μου;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tsakdim έγραψε:

Επειδη εχω διαβάσει  πως ειναι μη ασφαλές να βρίσκεται στο δικτυο ένα τετοιο  σύστημα

 

Εδώ και πολλά χρόνια -τουλάχιστον 15- είναι πολύ εύκολο για πολλούς, να βγουν στον web και να αρχίσουν να γράφουν το κοντό τους και το μακρύ τους. Αν σ' αυτό το σύστημα είναι εγκατεστημένο το security essentials (όπως λεγόταν τότε το antivirus της Microsoft), απεγκατάστησέ το και εγκατάστησε το Avast, τρέχοντας τον antivirus free offline installer. Αποδέξου τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, ολοκλήρωσε την εγκατάσταση και κάνε και ένα πρώτο ψάξιμο. Και άφησε τον υπολογιστή στην ησυχία του, με Windows 7. 

 

Η αμέσως επόμενη ενδεδειγμένη λύση είναι να αναβαθμίσεις το σύστημα σε Windows 10. Αν το κάνεις χωρίς να αγοράσεις ηλεκτρονική άδεια, το σύστημα θα εγκατασταθεί και θα συνεχίσει να δουλεύει, εμποδίζοντας απλώς το customization της επιφάνειας εργασίας (ταπετσαρία κλπ.). Δεν θα σε κλειδώσει ποτέ απ' έξω. Οι εγκατεστημένες εφαρμογές θα συνεχίσουν να δουλεύουν κανονικά. Αν είναι ελκυστική ιδέα, μπορώ να σου πω δυό λόγια, πώς να το κάνεις (ίσως και να αξίζει να γίνει νέο θέμα), ενώ φυσικά μπορείς να αγοράσεις και μια άδεια και να τα ενεργοποιήσεις.

 

Η τρίτη λύση είναι προφανώς μη λύση. Τουλάχιστον το office, είναι εξόχως πολύπλοκο πράγμα για να καθίσει και να δουλέψει σε Linux, που είναι περιβάλλον τελείως διαφορετικό των windows, αλλά μπορείς βέβαια να μεταβείς στο LibreOffice, η λειτουργικότητα του οποίου δεν είναι άμοιρη προβλημάτων. To Ms Office είναι σήμερα αυτό που είναι επειδή δουλεύει. Πέραν αυτού, η πρόσβαση του Linux σε δίσκους φορμαρισμένους σε NTFS δεν είναι ούτε αυτή άμοιρη προβλημάτων. Είτε λόγω αδιαφορίας, είτε λόγω φόρτου εργασίας, είτε εσκεμμένα ώστε να μην προκαλείται πολύ η Microsoft, αυτά τα προβλήματα υπάρχουν τουλάχιστον στο Ubuntu που χρησιμοποιώ καθημερινά. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες διανομές, αν φταίει ο πυρήνας ή κάτι άλλο, για τα λογικά σφάλματα που δημιουργούνται στο δίσκο, με αποτέλεσμα αποτυχημένο mount. Βαριέμαι να το ψάξω, φορτώνω windows, επισκευάζω το partition και ξαναμπαίνω στο linux. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsakdim said:

Καλησπέρα...έχω ενα pc AMD FX με win7 8320 8cores  με 8gb ram ,το οποίο εχει 10 βασικά προγράμματα ( office, anydesk, teamviewer, photoshop παλαια  εκδοση και κάποιους browsers).
Επειδη εχω διαβάσει  πως ειναι μη ασφαλές να βρίσκεται στο δικτυο ένα τετοιο  σύστημα σκέπτομαι να περάσω  κάποια διανομή linux η οποία να ειναι απλή και user friendly

ώστε να ειναι λειτουργικό και ασφαλές. Υπάρχει κάποια διανομή να πατήσω επάνω στον έναν και μόνον ssd και αν ειναι δυνατόν να πάρει easy busy τους κωδικούς κτλ από 

το υπάρχον σύστημα  και να είναι μεσα σε κάποιο χρονικό διάστημα μικρό  έτοιμο για browsing χρησιμοπ τα παραπάνο προγράμματα;

 

δινεις 50-80 ευρω μιας και ειναι παλιος ο Η/Υ και προσθετεις εναν SSD δισκο ΧΩΡΙΣ να καταργήσεις τα win7 (αν δεν εχει χωρο βγαλτον τον δισκο) γιατι θα πρεπει να εχεις παντα στο πισω μερος του μυαλού σου ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ με τα Linux?

 

Τι θα κάνεις αν θυμηθεις στην πορεία οτι ειχες ακομα ενα προγραμμα που δεν υπάρχει στο Linux ή δεν δουλευει ουτε σαν Wine? Θα ξαναεγκαταστησεις τα win7? δεν υπαρχει σαν σεναριο....

 

Ασε που αν παρεις πολυ μεγαλυτερο δισκο θα μπρορουσες να τον κάνεις image τα Win7 (ειτε στα linux ως kvm image , ειτε σε win10 ως vhd image (αν θες directx) σε hyper-v / vdi σε virtualbox (αν θες cdrom passthough) / vmdk σε vmware (αν θες καλη 3d επιταγχυνση μεσα στην εικονική μηχανή)) και να τα τρεχεις μέσα απο το νεο συστημα που θα επιλεξεις απο τον νεο και σιγουρα γρηγοροτερο και μεγαλυτερο δισκο!

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Εδώ και πολλά χρόνια -τουλάχιστον 15- είναι πολύ εύκολο για πολλούς, να βγουν στον web και να αρχίσουν να γράφουν το κοντό τους και το μακρύ τους. Αν σ' αυτό το σύστημα είναι εγκατεστημένο το security essentials (όπως λεγόταν τότε το antivirus της Microsoft), απεγκατάστησέ το και εγκατάστησε το Avast, τρέχοντας τον antivirus free offline installer. Αποδέξου τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, ολοκλήρωσε την εγκατάσταση και κάνε και ένα πρώτο ψάξιμο. Και άφησε τον υπολογιστή στην ησυχία του, με Windows 7. 

 

Η αμέσως επόμενη ενδεδειγμένη λύση είναι να αναβαθμίσεις το σύστημα σε Windows 10. Αν το κάνεις χωρίς να αγοράσεις ηλεκτρονική άδεια, το σύστημα θα εγκατασταθεί και θα συνεχίσει να δουλεύει, εμποδίζοντας απλώς το customization της επιφάνειας εργασίας (ταπετσαρία κλπ.). Δεν θα σε κλειδώσει ποτέ απ' έξω. Οι εγκατεστημένες εφαρμογές θα συνεχίσουν να δουλεύουν κανονικά. Αν είναι ελκυστική ιδέα, μπορώ να σου πω δυό λόγια, πώς να το κάνεις (ίσως και να αξίζει να γίνει νέο θέμα), ενώ φυσικά μπορείς να αγοράσεις και μια άδεια και να τα ενεργοποιήσεις.

 

Η τρίτη λύση είναι προφανώς μη λύση. Τουλάχιστον το office, είναι εξόχως πολύπλοκο πράγμα για να καθίσει και να δουλέψει σε Linux, που είναι περιβάλλον τελείως διαφορετικό των windows, αλλά μπορείς βέβαια να μεταβείς στο LibreOffice, η λειτουργικότητα του οποίου δεν είναι άμοιρη προβλημάτων. To Ms Office είναι σήμερα αυτό που είναι επειδή δουλεύει. Πέραν αυτού, η πρόσβαση του Linux σε δίσκους φορμαρισμένους σε NTFS δεν είναι ούτε αυτή άμοιρη προβλημάτων. Είτε λόγω αδιαφορίας, είτε λόγω φόρτου εργασίας, είτε εσκεμμένα ώστε να μην προκαλείται πολύ η Microsoft, αυτά τα προβλήματα υπάρχουν τουλάχιστον στο Ubuntu που χρησιμοποιώ καθημερινά. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και σε άλλες διανομές, αν φταίει ο πυρήνας ή κάτι άλλο, για τα λογικά σφάλματα που δημιουργούνται στο δίσκο, με αποτέλεσμα αποτυχημένο mount. Βαριέμαι να το ψάξω, φορτώνω windows, επισκευάζω το partition και ξαναμπαίνω στο linux. 

 

 

Η απάντησή σου έρχεται ως βάλσαμο ως προς τις ανησυχίες μου, μήπως αυτός ο υπολογιστής που έχω για απλές δουλειές και με βολευει οπως ειναι και για σερφάρισμα, μου βάλει στο δίκτυο στο τοπικό που έχω τις δουλειάς, τροζαν και malware. Εχω φυσικά α το avast free antivirus, το malware bytes επαψε να μπορεί να τρέχει στο συστημα αυτό...θεωρείς δηλαδή πως έχω το κεφάλι μου ήσυχο  με αυτό;  Θα το σκεφτώ να αναβαθμίσω σε win10. Παντως αγχωθηκα τα μάλα όταν είδα αναρτήσεις πως σε παλαιούς υπολογιστές με παλαια λειτουργικά...γίνεται του κουτρούλη ο γάμος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ανεξαρτήτως αυτού, αν ο ρόλος αυτού του υπολογιστή είναι χρηστικός (δηλαδή δεν κάθεται σβηστός στην εφεδρεία), μπορείς να μπεις στον κόπο να κλωνοποιήσεις το δίσκο σε κάποιον άλλο και να κάνεις την εξής δοκιμή (που κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει). Να φορτώσεις το σύστημα από τον κλώνο, να αναβαθμίσεις σε Windows 10, μετά να αναβαθμίσεις το hardware σε κάτι σαν αυτό και αυτό με δύο 8άρες μνήμες, και φορτώνοντας το σύστημα στον αναβαθμισμένο υπολογιστή, πλέον, να αναβαθμίσεις σε Windows 11. Έτσι, θα έχεις έναν αξιοπρεπώς γρήγορο υπολογιστή για καθημερινή χρήση. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν και τρέχουν οι εφαρμογές (που θα τρέχουν, αλλά δεν ξέρεις ποτέ με σιγουριά), κλωνοποιείς τον κλώνο στον αρχικό δίσκο, αγοράζεις και μια άδεια Windows 11 και τα ενεργοποιείς.   

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ είμαι της άποψης να κάνεις μια μίνι αναβάθμιση στο HW -αν σε παίρνει- και να βάλεις 10άρια. Καθαρά για λόγους συμβατότητας των προγραμμάτων που θες να τρέξεις...

 

Αν όχι θα ταλαιπωρηθείς γιατί το PS δεν τρέχει καν σε linux και το Libre Office δεν είναι ακριβώς κλώνος του MS Office...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.