Jump to content



Sandbox που να κρατάει εφαρμογές για safe download απο torrents


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το windows sandbox αλλά παρατηρώ πως δεν μπορεί να κρατήσει τις εφαρμογές  που συνήθως χρησιμοποιούμε

όπως to 7zip η καποιο office κτλ. Πως μπορώ να έχω ένα sandbox ωστε να κρατάει κάποια βασικά utilities  για να ελεγχω με ακρίβεια αυτά που μπορώ να κατεβάζω

από torrents ή απο αλλού χωρίς να χρειάζεται να τα ξαναεγκαθιστώ σε αυτό κάθε φορά που χρειάζομαι ένα τετοιο αρχειο?

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορά τις εικονικες μηχανές που προσφέρουν OS isolation αλλά και μονιμη εγκατάσταση των προγραμμάτων σου η καθε μια έχει τον προορισμό της...

 

για windows 10 και 11 υπάρχουν τα

 

  1. Hyper-V που ειναι της microsoft (αν θες καλη directx 3d υποστηριξη)
  2. VirtualBox (αν θες cdrom passthough και 3d σε οpencl )
  3. VMWare (αν θες καλη 3d επιταγχυνση μεσα στην εικονική μηχανή))

 

το προβλημα ειναι οτι μεταξυ τους ειναι τσακωμενες οι εικονικες μηχανες και πρεπει εξαρχής να διαλεξεις ποια απο τις 3 θες και για ποιο λογο! γιατι δεν δουλευουν ολες στο ιδιο μηχανημα*.

 

υ.γ. η microsoft ειναι ενα βημα απο το domination στις εικονικες μηχανές με το azure + hyper-v αν δεν κάνει καμια γκελα παλι και ηδη μπορείς να προσφερεις full accelerated isolated SR-IOV εικονική μηχανή στο ιδιο μηχανημα που εχουν καρτες γραφικων nvidia σειρας 30xx , δες τι εννοω

 

 

INVIDIOUS.LUNAR.ICU

Get 20% OFF + Free Shipping at Manscaped with code CRAFT at → manscaped.com/craftcomputing So you can't buy a new graphics...

 

αυτό ηταν ισως το πρωτο βιντεο με μια gpu να χωριζεται σε 2 εικονικες μηχανες σε Windows

 

 

* υπαρχουν καποιες εντολες που επιτρεπουν να εγκαταστησεις ταυχτοχρονα παραπανω απο μια αλλά εχω δει να γινονται reverse μετα απο update και θα έλεγα να βαλεις μονο μια στο μηχανημα σου για να μην εχεις θεματα με bsod, κρασαρισμτα κλπ

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tsakdim

Προσωπικά χρησιμοποιώ Hyper-V.

 

Όπως και με όλα τα hypervisors συστήνεται να έχεις αρκετή μνήμη και για το κυρίως λειτουργικό σου αλλά και για τα VM.

Για απλά πράγματα 4GB RAM στο VM είναι ΟΚ αλλά με 8GB θα είσαι ακόμα πιο άνετος.

 

Σε ένα κατεβαστήρι VM ενώ έχω επιλέξει 8GB συχνά μου εμφανίζει ότι δεσμεύει μόλις 2~3GB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση: εβαλα και ενεργοποιησα το HYPER V προσπαθω να εγκαταστήσω  windows 11 με το iso αλλα μου λεει πως δεν υπάρχουν drivers και δεν μπορει να προχωρήσει στην αρχή της εγκατάστασης....καμμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: εβαλα και ενεργοποιησα το HYPER V προσπαθω να εγκαταστήσω  windows 11 με το iso αλλα μου λεει πως δεν υπάρχουν drivers και δεν μπορει να προχωρήσει στην αρχή της εγκατάστασης....καμμια ιδέα;

 

 

image.thumb.png.4ef9a0b91423ee6179ab24d9444ec94e.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από tsakdim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.