Jump to content



Zippy 700


crmaris

Recommended Posts

Σημερα έβαλα στο pc μου πάνω το zippy 700.

Εντυπώσεις: To τροφοδοτικό είναι κτήνος. Πολύ μεγάλο σε μήκος και πάρα πολύ βαρύ. Να φανταστείτε το stacker δεν το χωράει όλο μέσα και περισεύει περίπου 2 εκατοστά από το κουτί. Γενικά δεν μπαίνει ούτε με σφαίρες σε κουτιά που κρατάνε το τροφοδοτικό μόνο με τις βίδες γιατί θα πέσει από το βάρος κατευθείαν.

Απο τάσεις τώρα.

Το σύστημά μου dfi ultra d, athlon 3500+ Nc στα 2950 (κομμένος clawhammer 1.87 vcore) με 2*160 maxtor raid, ati x800 xl ο/ced , 2*512 ocz rev2 (3.1 vdimm) ,1dvd και 1 dvdr , 2*120 fan (panaflo-enermax) και 1*80 fan. Gatewatch κτλ.

με το tagan 480 πριν είχα τάσεις με το πολύμετρο μετρημένες σε full load(s@m)

12 11.77 -11.84 με πολύ παίξιμο σε idle γύρω στα 11,9 είχε αν θυμάμαι καλά μιας και δεν τις είχα σημειώσει τις τάσεις κάπου

τις άλλες δυο δεν τις θυμάμε τι βγάλανε και δεν με πολυενδιάφερουνε άλλωστε, γιατί το πρόβλημα ήτανε στην 12αρα.

Με το zippy

12 12.09 idle και 12,09 σε full

3.3 3.4 idle και 3,4 σε full

5 5.09 idle και 5,09 σε full

το τροφοδοτικό μιλάμε δεν μασάει τίποτα (46Α στα 12volt;) )

Το μόνο πρόβλημά του εκτός από το μέγεθος του είναι ο θόρυβος. Μιλάμε έχει έναν ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του αλλά κάνει τρομέρό θόρυβο. Σκέφτομαι μελλοντικά να τον αλλάξω με έναν πιο ήσυχο μιας και από ότι βλέπω ο αέρας που βγάζει ο ανεμιστήρας όσο το δούλεψα τουλάχιστον δεν είναι ζεστός. Η να βάλω με πατέντα έναν μπροστά και έναν πίσω ήσυχους. Θα δω μελλοντικά τι θα κάνω μετά την εξεταστική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 21:20]

Πόσο στοίχισε φίλε και από που; Καλορίζικο

Αδούλευτο το πήρα απο χρήστη του forum . Καινουριο το ειχε πάρει 245 μαζί με τα μεταφορικά απο Γερμανία.Ελλαδα δεν εισάγονται. Πρόκειται πάντος για τα καλύτερα τροφοδοτικά που υπάρχουνε. Μονο με pc power and cooling κοντράρονται και εκεί στα ίσια , μιας και από ότι διάβασα η Zippy εφτιαχνε τροφοδοτικά για την εν λόγω εταιρία. Μιλάμε και μόνο που το βλέπεις και το σηκώνεις ιδιαίτερα καταλαβαίνεις από ποιότητα. Αλλά επαναλαμβάνω πολύ θόρυβος μα πολύ θόρυβος παιδιά. Αν δεν το ακούσετε δεν θα με πιστεψετε και είμαι συνηθισμένος σε πολύ θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 21:17]

μπορεις να κανεις αυτο αν εχει 8αρη πισω.

ο ανεμιστηρας που βλεπεις ειναι 44 cfm-22 Db@coolermaster blue led

Με γειες!

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλορίζικα .

Φίλε Nos-Dio δεν κατάλαβα τι εκανες. Εβγαλες τον ανεμιστήρα του psu και έβαλες δυο άλλους από πίσω. Για εξήγησε λίγο σε παρακαλώ μπας και κάνω και εγώ καμιά πατέντα. Βασικά εγώ σκεφτόμουνα να βάλω έναν από πίσω αθόρυβο(στην θέση του μαμίσιου) και έναν από μπροστά (απο εκει που βγαίνουνε τα καλώδια δηλαδή) με πατέντα για να έχω καλή ροή αέρα γιατί ο μαμισιος ανεμιστήρας μπορεί να κάνει πολύ θόρυβο αλλά είναι πολύ αποδοτικός και για να βάλουνε τόσο δυνατο ανεμιστήρα από το εργοστάσιο κατι παραπάνω ξέρανε. Αλλά το πρόβλημα ειναι ότι το τροφοδοτικό είναι ήδη πολύ μακρύ και αν βάλω και ανεμιστήρα από μπροστά τοτε δεν θα χωράει σε κανένα κουτι και θα περισεύει πάρα πολύ. Ίσως και να κοτσάρω κανα ποτενσιόμετρο στον ίδη υπάρχων ανεμιστήρα για να τον ρυθμίζω.

@spc Τα ocz Συριε μετά από αυτά που διάβασα για το 600 δεν τα εμπιστεύομαι πια. Πότε έμαθε η Ocz να φτιάχνει τροφοδοτικά.Θα περάσει αρκετός καιρός για να κάνει όνομα και στα psu όπως έγινε και με τις μνήμες. Στην αρχή όλη την βρίζανε αλλά μετά όλοι ocz περνουνε.Σε λίγο καιρό ίσως μαθει τα κόλπα και φτιάχνει αξιόπιστα psus. Παντος απο RMA σκίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

@spc Τα ocz Συριε μετά από αυτά που διάβασα για το 600 δεν τα εμπιστεύομαι πια. Πότε έμαθε η Ocz να φτιάχνει τροφοδοτικά.Θα περάσει αρκετός καιρός για να κάνει όνομα και στα psu όπως έγινε και με τις μνήμες. Στην αρχή όλη την βρίζανε αλλά μετά όλοι ocz περνουνε.Σε λίγο καιρό ίσως μαθει τα κόλπα και φτιάχνει αξιόπιστα psus. Παντος απο RMA σκίζει.

Τι διαβασες ρε συ?Πες και σε εμας που δεν ξερουμε.....

Link to comment
Share on other sites

δεν σου φένεται παράξενο που δεν κυκλοφοράει εδώ και κάμποσο καιρό το 600αρι στην πιατσα. To μοναδικό site που είδα οτι εχει διαθεσιμότητα είναι το pc memory upgrade ολα τα αλλα λένε out of stock. Βγαλανε κάποια προβληματα (καιγόντουσαν με λίγα λόγια) και ετοιμάζουνε καινούρια revision τώρα. Στο bleeinedge αμα δεις θα διαβασεις πολλά για 600αρια που τα τινάξανε , ιδιαίτερα σε Dfi nforce 4. Το 520 βγήκε μακράν πιο αξιόπιστο. Αυτό που γουστάρω πολύ στα ocz πάντος και μακάρι να είχε και το Zippy είναι οι εξωτερικές ρυθμίσεις των τασεων , αλλα από την άλλη θα μου πεις τι να τις κάνω αφού δεν πέφτουνε με τίποτα στο zippy :).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Αδούλευτο το πήρα απο χρήστη του forum . Καινουριο το ειχε πάρει 245 μαζί με τα μεταφορικά απο Γερμανία.Ελλαδα δεν εισάγονται. Πρόκειται πάντος για τα καλύτερα τροφοδοτικά που υπάρχουνε. Μονο με pc power and cooling κοντράρονται και εκεί στα ίσια , μιας και από ότι διάβασα η Zippy εφτιαχνε τροφοδοτικά για την εν λόγω εταιρία. Μιλάμε και μόνο που το βλέπεις και το σηκώνεις ιδιαίτερα καταλαβαίνεις από ποιότητα. Αλλά επαναλαμβάνω πολύ θόρυβος μα πολύ θόρυβος παιδιά. Αν δεν το ακούσετε δεν θα με πιστεψετε και είμαι συνηθισμένος σε πολύ θόρυβο.

θελο και εγω ενα.......

μπορεις να μας πεις τι εξοδους εχει και ποσα ανεμιστιρακια???

κανα site που να τα φερνει ξερεις???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα καλορίζικα .

Φίλε Nos-Dio δεν κατάλαβα τι εκανες. Εβγαλες τον ανεμιστήρα του psu και έβαλες δυο άλλους από πίσω. Για εξήγησε λίγο σε παρακαλώ μπας και κάνω και εγώ καμιά πατέντα. Βασικά εγώ σκεφτόμουνα να βάλω έναν από πίσω αθόρυβο(στην θέση του μαμίσιου) και έναν από μπροστά (απο εκει που βγαίνουνε τα καλώδια δηλαδή) με πατέντα για να έχω καλή ροή αέρα γιατί ο μαμισιος ανεμιστήρας μπορεί να κάνει πολύ θόρυβο αλλά είναι πολύ αποδοτικός και για να βάλουνε τόσο δυνατο ανεμιστήρα από το εργοστάσιο κατι παραπάνω ξέρανε. Αλλά το πρόβλημα ειναι ότι το τροφοδοτικό είναι ήδη πολύ μακρύ και αν βάλω και ανεμιστήρα από μπροστά τοτε δεν θα χωράει σε κανένα κουτι και θα περισεύει πάρα πολύ. Ίσως και να κοτσάρω κανα ποτενσιόμετρο στον ίδη υπάρχων ανεμιστήρα για να τον ρυθμίζω.

@spc Τα ocz Συριε μετά από αυτά που διάβασα για το 600 δεν τα εμπιστεύομαι πια. Πότε έμαθε η Ocz να φτιάχνει τροφοδοτικά.Θα περάσει αρκετός καιρός για να κάνει όνομα και στα psu όπως έγινε και με τις μνήμες. Στην αρχή όλη την βρίζανε αλλά μετά όλοι ocz περνουνε.Σε λίγο καιρό ίσως μαθει τα κόλπα και φτιάχνει αξιόπιστα psus. Παντος απο RMA σκίζει.

Oχι πηρα εναν ανταπτορα 8 mm to 12 mm,εβγαλα τον 8αρη που εχει μεσα το τροφοδοτικο και εβαλα εναν 12αρη ανεμιστηρα..Το μπλε που βλεπεις ειναι ο ανταπτορας και το διαφανες ο ανεμιστηρας.Εντομεταξυ το τροφοδοτικο ( Fortron 550 W) δεν τον λειτουργει φουλ οποτε ειμαι κυριλε απο θορυβο!!

Κοιτα μονο να βαλεις εναν 12αρη που να ειναι στα cfm του 8αρη που εχει τωρα!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς πλάκα.......αυτό το τροφοδοτικό είναι απλά.....ΚΤΗΝΟΣ.......Το μακράν ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχει περάσει από τα χέρια μου.......Εκτός ότι ΔΕ μασάει με τίποτα ΟΤΙ και να του κάνεις, δουλεύει ΚΑΙ παγωμένο......Οπότε ΑΝΕΤΑ του βάζεις ΟΤΙ αθόρυβο ανεμηστήρα θέλεις...... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Tην χώρα που φτιάχτηκε να σου πω την αλήθεια δεν την πρόσεξα γιατί με το που ήρθε το έβαλα κατευθείαν στο pc μου.Ο hipro που το άνοιξε κιολας θα ξέρει σίγουρα. Για να πάρετε ένα zippy στείλτε mail στην Zippy γερμανιας και μέσω τραπέζικης καταθεσης κτλ σας στέλνουνε αλλά τα μεταφορικά από ότι μου είπε το παιδί από όπου το αγόρασα είναι 40 ευρό για το ένα!! Εδώ με courrier από Αθήνα Λήμνο και τα μεταφορικά κοστίσανε 25 ευρό. Βλέπετε είναι λίγο βαρύ το τερατάκι. Από εξόδους που ρώτησε ένας φίλος έχει 24πινο , 7 αν θυμαμαι καλά καλώδια για τροφοδοσια σκληρών κτλ, 1 12 volt και 2 ακόμη 6 πινα αν θυμάμαι καλά που δεν τα χρησιμοποιούμαι στις μητρικές για athlon 64. Δεν έχει Sata το συγκεκριμένο αλλά με έναν adaptora εισαι οκ και δεν έχει επίσης καλώδιο για τροφοδοσία pci express κάρτας αλλά και πάλι με έναν adaptor εισαι cool . Και εγώ την Ati έτσι την δουλεύω. Αν θυμαμαι καλά κάπου είχα διαβάσει 235 καινούριο χωρίς μεταφορικά φυσικά έχει από Γερμανία πάντα.

Σε λίγο καιρό γιατί χτες μόλις το έστησα μέσα στο κουτί και βαριέμαι να το ξαναβγάζω έξω θα πάρω καναν πιο ήσυχο 8αρι fan και θα αλλάξω τον μαμίσιο που σηκώνει και νεκρούς από τον σαματά:D

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λίγο παράγγειλα από chekmate και κάτι fans 80αρια της Akasa με 39 cfm max και με led για να κάνω την αλλαγή όποτε μπορεσω.Μου έκανε εντύπωση η τιμή μόνο 4,5 ευρό το ένα;)

Link to comment
Share on other sites

το tagan με τα 480 watt με τον newcastle 3500+ στα 3080 ψόφησε εν ολίγης. Όταν παίζεις με phase change εκτός από καλή cpu και main θες και καλό τροφοδοτικό και δεν μετράνε μόνο τα watt αλλά και το πόσο σταθερές είναι οι τάσεις ενός τροφοδοτικού. Οσο πιο μικρό ειναι το psu τόσο πιο πολύ ζορίζεται και οι τάσεις του παίρνουνε τον κατήφορο και μαζι μπορεί να πάρει και το υπόλοιπο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.